Çilekli Dondurma

Çilekli Dondurma
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:109 ISBN:9789750710865 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:70,04 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Çilekli Dondurma - Sevim Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çilekli Dondurma Özet

Çilekli Dondurma, Gülüş adında küçük bir kızın komik ve hüzünlü anılarının harmanlanmasından oluşuyor. Dokuz yaş ve üzeri çocuklara hitap eden kitapta eğlenceli resimler de yer alıyor. Genel olarak okunabilir bir kitap olsa da kimi ebeveyn ve öğretmenler tarafından tasvip edilmeyecek davranışlar da içeriyor.

Çilekli Dondurma

Gülüş, bir evin bir kızıdır. Annesi, babası ve dedesiyle yaşar. Annesinin kuaför, babasının da kumaş dükkanı vardır. Teyzesi de kumaş dükkanında çalışır.

Gülüş'ün bir de halası vardır. Gülüş'e ismini veren, halasıdır. Müzede çalışır, Gülüş'le bolca vakit geçirir. Gülüş köpekleri çok sever. Emekli öğretmen olan Peruz Teyze ile birlikte yardıma muhtaç köpeklerle ilgilenir.

Bir gün, annesi ölen yavru köpek Topaç ile Atak'ı izler. Kendisinin de babaannesini kaybettiğini düşünür. Babaannesinin evlerine gizlice çilekli dondurma bıraktığı günleri hatırlayarak hüzünlenir.

Ertesi gün okula giderken parkta Topaç'ı görür. Yağmurdan sırılsıklam olduğu için onu kurulamaya çalışır. Daha sonra Topaç onu takip eder. Böylece okula gelirler ve Topaç öğretmenden gizli sessizce kaloriferin dibinde uyur. Okul çıkışında Peruz Teyze, Gülüş'ü uyarır. Çünkü Topaç bir sokak köpeğidir, Gülüş'ün korumasına alışmaması gerekir.

Topaç, Gülüş'e çok alışır. Çöp kutusundan oyuncak bir yavru köpek bulduğu güne kadar Gülüş'ün peşinden hiç ayrılmaz.

Gülüş bir gün müzeye, halasının yanına gider. Orada bilgisayardan çıktı alarak yavru köpekli bir tişört yaparlar. Gülüş yeni tişörtünü çok sever, hemen giyer. Müzedeki Bekçi Amca, Gülüş'ün köpek sevgisini görünce ona kaybettiği köpeğinden bahseder. Bekçi Amca'nın köpeğinin nasıl öldüğünü dinleyen Gülüş yine babaannesini hatırlar.

Gülüş eve dönünce, Topaç ile siyah bir köpeğin tanışmasına şahit olur. Topaç'ın artık yalnız kalmayacağını düşünerek sevinir.

Bu iki yavru köpeğe papyon yapmak için babasının dükkanına gider. Çilekli dondurma desenli bir kumaş seçtikten sonra ani bir fren sesi duyar. Dışarı çıkınca fren sesinin az kalsın Topaç'a çarpacak olan bir arabadan geldiğini öğrenir.

Yağmurlu Bir Gün

Yağmurlu bir günde Gülüş'ün canı çok sıkılır. Babaannesiyle masal kurup kukla yaptıkları zamanları hatırlar. Yağmurlu günlerde evde oynayabileceği bir arkadaşı olmadığı için üzülür. O sırada halasının müzenin satış bölümünden aldığı köpek heykelciği eline alır. Yağmurdan ıslanıp kabarmaya başlayan heykel garip bir çocuk şekline döner.

Gülüş böylece yeni arkadaşını bulur ve ona Terlikli Kız adını verir. Okul dışındaki vaktini onunla geçirir.

Bir gün okuldan arkadaşı Sinem'e onu göstermek ister ama daha sonra vazgeçer. Daha sonra bir derste Terlikli Kız'ı düşünürken öğretmenin sorusunu yanıtlayamaz. Okuldan çıkıp dedesinin sıkça uğradığı hurdalığa gider. Eski bir arabanın içine oturunca arka koltuktan bir ses gelir. Sesin sahibi dedesidir. Biraz konuştukları zaman dedesi, Gülüş'ün anlaşamadığı bir arkadaşı olduğunu anlar ve onu kendi haline bırakmasını söyler.

Gülüş Terlikli Kız'a benzeyen bir arkadaş arar ama bulamaz. Bir süre sonra da Terlikli Kız'ı sokağa bırakır.

Aradan günler geçmesine rağmen Gülüş, Terlikli Kız'dan bir haber alamaz. Bir gün halası gönüllü çalıştığı Yetiştirme Yurdu'na gelen kızdan bahseder. Gülüş o kızın Terlikli Kız olabileceğini düşünerek onu görmeye gider. Ama kızı görse de onun Terlikli Kız olup olmadığından emin olamaz.

Yetiştirme Yurdu'na birkaç kez daha gider. Karlı bir günde bulunduğu için Kar adını alan kızla arkadaş olurlar. Halası Gülüş'e babaannesinin kukla eşyalarının bulunduğu sandığını verir. Gülüş babaannesiyle oynadıkları oyunu Kar'la oynar ve onun Terlikli Kız olduğuna karar verir.

Alçakgönüllü Lokanta

Yaz tatilinde bir gün Gülüş, dedesiyle çilekli dondurma almaya gider. Yolda Bay Fonti ile karşılaşırlar ve Bay Fonti'nin emekli olduktan sonra çok sıkıldığını öğrenirler. Dedesi Bay Fonti'ye bir hobi ile uğraşmasını önerir. Böylece Bay Fonti özgün yemeklerini herkesin tatmasını sağlayacak minik bir lokanta açmaya karar verir.

Kepçe Alçakgönüllü Lokanta

Birkaç gün sonra evinin altındaki depoyu boşaltıp lokantanın tabelasını çakar. Gülüş ve dedesiyle birlikte diğer hazırlıkları da bitirirler. Nihayet lokanta açılır, ilk gün iki kişi gelse de her geçen gün gelen kişi sayısı artar. Açılıştan bir ay sonra da kapıda kuyruklar oluşur.

Bay Fonti'nin özel yemeği Fomfava, diğer üç dükkana müşteri bırakmaz. Böylece pizzacı, çorbacı ve kebapçı Bay Fonti'ye düşman olurlar. Bay Fonti'nin dükkanına garson kılığında bir ajan sokarlar. Bu ajan her gün birkaç kişinin yemeğine fare zehri katar. Ama bu durum istediklerini elde etmeleri için yetmez. Bu yüzden Belediye Başkanı'na şikayette bulunurlar. Belediye Başkanı, Bay Fonti'nin lokantasına gidip Fomfava yer ve çok beğenir. Bu plan da boşa çıkınca bir süre sonra yeniden plan yaparlar. Fomfava'dan bir parçayı analiz ettirerek aynı malzemelerle çeşitli denemeler yaparlar. Ama yine başarısız olurlar. Her geçen gün Bay Fonti'nin lokantası daha da kalabalıklaşır. Bay Fonti'nin hobi olarak başladığı iş çok yorucu bir hal alır ve bir akşam lokantada uyuyakalmasına sebep olur. Ertesi sabah Gülüş lokantanın açılmadığını görünce dedesinin yanına gider. Dedesi sabah erken saatte Bay Fonti'yi bir valizle yolculuğa çıkarken gördüğünü söyler. Aylar sonra Bay Fonti'den okyanus kıyısında diğer bir özel yemeği olan Fukara yapıp sattığının haberini alırlar.

Çilekli Dondurma Soruları ve Cevapları

Çilekli Dondurma kimin eseri?

Sevim Ak

Çilekli Dondurma türü nedir?

Çocuk Kitapları

Çilekli Dondurma kaç sayfa?

109

Çilekli Dondurma Yorumları

çocuklarıma okuduğum güzel hikayelerden bir tanesi tavsiye ederim

05-05-2019 16:35

çilekli dondurma kitabı harika sevim akı çok seviyorum en sevdiğim yazar

25-02-2020 13:37

bence güzel bir kitap

28-01-2021 17:55

kahramanlar olmadiği için raporumu yapamiyorum

03-01-2022 22:20

içindeki öyküler güzel okuması da kolay tam çocuklar için tavsiye edebileceğim bir kitap

27-05-2022 20:56

harika bir öykü kitabı sevim akı çok seviyorum

26-10-2022 23:01

içinde kaç tane hikaye var

26-12-2022 21:19

çilekli dondurma hikayesinin ana fikri ney

17-06-2023 20:38

öyküler çok güzel

21-12-2023 16:51

Gökte Biri Var Toto ve Şemsiyesi Şarkını Denizlere Söyle Gemici Dedem Dörtgöz Lodos Yolcuları Sıcak Çikolatalı Yolculuklar Dalgalar Dedikoduyu Sever Mahalle Sineması Pembe Kuşa Ne Oldu Uçurtmam Bulut Şimdi Domates Saçlı Kız Çilekli Dondurma Babamın Gözleri Kedi Gözleri Vanilya Kokulu Mektuplar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli