Sıcak Çikolatalı Yolculuklar

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9789750711589 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:98,45 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar - Sevim Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar Özet

Babaannesinin rahatsızlığıyla hayatında büyük değişimler meydana gelen Su’nun hayatını konu alır. Yirmi altı bölümden oluşur. Dokuz yaş ve üzeri okurlara hitap eder.

Su, anne-babasının ilk çocuğudur. Annesi öğretim üyesi, babası ise bir fabrikada verimlilik uzmanıdır. Su’nun bir de Arda adında küçük kardeşi vardır. Arda, annesinin görev yaptığı üniversitede bulunan anaokuluna gider. Bu yüzden sabahları annesiyle birlikte yola çıkar. Su ise babasıyla birlikte, babasını iş yerine götüren özel araçla okula gider. Ta ki Bursa’da yaşayan babaannesi banyoda düşüp hastaneye kaldırılana kadar.

Bir sabah babası, annesinin yoğun bakıma alındığını öğrenerek Bursa’ya gider. İşte o sabah Su’nun hayatında büyük bir değişim başlar. Her gün babasıyla okula giden Su için yeni bir araç bulmak gerekir. Annesi bir taksiciyle anlaşır. Böylece Su, babası gelene kadar yolculuklarını beraber geçireceği taksiciyle tanışır. Taksici Harun Bey normal bir taksici değildir. Zaten taksisi de normal bir taksi değildir.

Su ilk sabah taksiye binince çok şaşırır. Çünkü Su, taksiye bindiği ilk andan itibaren müthiş bir hizmetle karşılaşır. Taksideki metal el Su’ya öncelikle güzel bir sıcak çikolata ikram eder. Arkasından da güzel bir dergi uzatır. Daha sonra Su, taksideki bilgisayarı ve daha birçok teknolojik aleti keşfeder. Böyle bir taksi, Su’nun çok hoşuna gider. Bu yüzden taksiciyi tanımak ister. Taksiciye çeşitli sorular sorarak hayatı hakkında bilgi edinmeye çalışır. Ama taksici bu sorulara çok da açık cevaplar vermez. En sonunda ise dayanamayarak Su’ya tüm hikayesini anlatır. Su böylece taksicinin eşini ve kızlarını 1999 yılında meydana gelen büyük depremde kaybettiğini öğrenir. Taksici için çok üzülen Su, taksiciye sorduğu sorular yüzünden büyük pişmanlık duyar. Neyse ki az sonra okul yolunu bulmak için kullandıkları yol bulucu alet konunun biraz değişmesini sağlar.

Okul çıkışında taksici Su’yu almaya gelir. Su eve gitmeden önce bir arkadaşına kitap bırakacağını söyler. Böylece evlerinin arka tarafında kalan mahalleye giderler. Su taksiden inerek uzun zamandır izlediği trapezcinin evine gider. Birkaç gün önce yazdığı kısacık mektubu trapezcinin bahçesindeki çekmeceye bırakır. Daha sonra taksiye dönerek, taksiciye arkadaşına kitabı verdiğini söyler. Böylece eve giderler. Su, okul çantasını eve bırakıp, kemanını alır. Hızlıca aşağı inerek keman dersine gitmek için yeniden taksiye biner. Taksici Su’yu keman öğretmeninin evine bırakır. Ama Su, taksici gidince keman dersine katılmaktan vazgeçer. Taksici kendisini almaya gelene kadar etrafı keşfetmeye karar verir. Hiç bilmediği sokaklarda dolaşır, mağazaların vitrinlerini inceler. Kendine çikolata ve meyve suyu alır. Bir buçuk saati gönlünce geçirir. Zaman dolunca taksici Su’yu evine bırakmak üzere gelir. Yolda dersinin nasıl geçtiğini sorar. Daha sonra da küçükken akordeon çaldığını söyleyerek, Su’ya kemanı hissederek çalmasını öğütler. Su, taksicinin öğüdüne kulak verince kemanla çıkardığı sesleri yeniden keşfeder. Böylece o gün keman çalmaktan zevk alır.

Ertesi gün Su, kendisini babaannesiyle birlikte büyüten sütannesini ziyaret etmek ister. Bunun için de taksiciye, uzun zamandır görmediği sütannesini okula gitmeden görmek istediğini söyler. Böylece sütannenin yıllar önce verdiği adrese giderler. Su, heyecanla sütannesini görmeyi umarken sütannesinin köyüne taşındığını öğrenir. O gün Su okul çıkışından sonra, trapezciye mektup bıraktığı çekmeceyi kontrol etmeye gider. Böylece, çekmecede manili kağıda sarılmış bir şeker bulur ve çok sevinir.

Ertesi gün yeniden okula giden Su’yu umulmadık bir sürpriz bekler. Çünkü o gün aşı olup okuldan erken çıkarlar. Böylece Su, taksiciyle birlikte sütannesini ziyaret etmeye gider. Biraz zor olsa da sütannenin köyünü bulurlar. Bir süre sütanneye misafir olup Kuş Adam Efsanesi’ni dinlerler. Sütanneyi ziyaret etmek Su’ya da taksiciye de çok iyi gelir.

Birkaç gün sonra Su’nun babası, büyük bir değişimle Bursa’dan döner. O günden sonra Su’nun hayatında çok güzel gelişmeler ve birçok sürpriz meydana gelir.

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar Soruları ve Cevapları

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar kimin eseri?

Sevim Ak

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar türü nedir?

Çocuk Kitapları

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar kaç sayfa?

208

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar Yorumları

benim kızım seviyor ben pek beğenmedim ama o severek okuyor

28-10-2021 21:30

kitapla ilgili soru ve cevapları da paylaşır mısınız

03-08-2022 12:43

bize ana fikrini sordu o kadar

08-05-2023 20:35

özetten ana fikri çıkartamıyormusun

04-03-2024 23:17

Az Buçuk Teo Gökte Biri Var Toto ve Şemsiyesi Şarkını Denizlere Söyle Gemici Dedem Dörtgöz Lodos Yolcuları Sıcak Çikolatalı Yolculuklar Dalgalar Dedikoduyu Sever Mahalle Sineması Pembe Kuşa Ne Oldu Uçurtmam Bulut Şimdi Domates Saçlı Kız Çilekli Dondurma Babamın Gözleri Kedi Gözleri Vanilya Kokulu Mektuplar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu