Toto ve Şemsiyesi

Toto ve Şemsiyesi
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Çocuk Yayınları Yayınlandığı Yıl:2003 Sayfa Sayısı:88 ISBN:9789750703072 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:60,90 TL D&R:67,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Toto ve Şemsiyesi - Sevim Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Toto ve Şemsiyesi Özet

Sevim Ak’ın yazdığı Toto ve Şemsiyesi, Toto adında bir çocuğun anılarından oluşuyor. İlk kez 2003 yılında Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanan kitap, adını ilk hikâyesinden alıyor. 85 sayfadan oluşan kitapta arkadaşlık, sevgi ve yardımlaşma gibi birbirinden farklı konularda tam 11 hikâye bulunuyor. 8 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitap, Behiç Ak’ın çizdiği siyah-beyaz resimlerle süsleniyor.Toto ve Şemsiyesi

Bir gün Toto’nun babası, Toto’ya bir Çin şemsiyesi alıyor. Toto bu şemsiyeyi çok seviyor ve ona Küt adını veriyor. Adeta en yakın arkadaşı olan bu şemsiyeyi her zaman yanında taşıyor. Bir süre sonra Toto’nun bu davranışı, anne ve babasını endişelendiriyor. Böylece Toto’nun annesi bir sabah şemsiyeyi saklıyor. Toto o sabah okula gitmek için bile yatağından kalkmıyor ve günler boyunca öylece yatıp kalıyor. Sonunda bir gün arkadaşı Mimi, Toto’yu ziyarete geliyor ve şemsiyesinin nerede olduğunu sorup, onu tepesinde göreceğini sandığını söylüyor. Ertesi sabah Toto, yatağından kalkıyor ve şemsiyesi olmadan eski hayatına devam ediyor. Bir gün arkadaşı Selo, dayanamayıp şemsiyesine ne olduğunu soruyor. Böylece artık Toto’nun onu yanında taşımadığını çünkü odası için bir avizeye dönüştürdüğünü öğreniyor.


Toto Venezuela’da

Sokakta anket yapan Toto, anket kâğıtlarını sakladığı kutuda arkadaşı Selo’yla birlikte bir mektup buluyor ve mektubun üstündeki pulda Venezuela yazdığını görüyor. Böylece iki arkadaş Venezuela’ya gitmeye karar veriyorlar. Gece olunca gizlice yola çıkıyorlar ve sonunda çok yorulup hayal kırıklığıyla evlerine dönüyorlar.

Toto Dama Çıktı

Toto bir gün evlerinin çatısına çıkıp akrobatik hareketler yapıyor. Onu gören mahalle halkı ise çok endişeleniyor. Sonunda Toto aşağıya iniyor ve gösterisine aşağıda devam ediyor. Bu sırada Selo, mahalleye sirk geldiği müjdesini veriyor. Toto, bu durumdan hiç hoşnut olmuyor ve sırtındaki pelerinde yazan “Bu akşam 18’de Dandik Sirkinde buluşalım.” yazısını fark etmedikleri için mahallelilere sinirleniyor.

Toto ve Dev Mektup

Bir gün Toto, dev bir mektup yazıp Belediye Başkanı’nı görmeye gidiyor. Yolda arkadaşı Selo’yu, Melo Teyze’yi, Pufi Teyze’yi, Bay Zeze’yi ve daha pek çok kişiyi peşine takıyor. Herkes dev mektubun kendi şikayetleri için de çözüm olacağını sanıyor ama bir milyon sekiz satırlık mektup, sadece asıl amacına ulaşıp kesilmesi planlanan akasya ağacının kurtulmasını sağlıyor.

Toto Ne Yapıyorsun?

Bir gün Toto ortadan kayboluyor. Arkadaşları Selo ve Mimi bütün gün onu arıyorlar. Sonunda markette Toto’yu buluyorlar. Böylece Selo, Toto’nun dişlerine tel taktırdığını ve Mimi’nin kendisini böyle görmesini istemediği için tüm gün saklandığını öğreniyor.

Toto Bir Koku Duydu

Bir gün Toto, çok güzel bir koku duyuyor ve bu kokunun tanımadığı bir kızın saçlarından geldiğini fark ediyor. Bir derdi varmış gibi duran kızla tanışıyor ve ona yardımcı oluyor. Ama güzel kokuya aldanıp yaptığı bu iyilik, Toto’yu epey zor bir duruma sokuyor.

Toto ve Güneş

Bir sabah Toto’nun annesi ve arkadaşı Selo, odasının ne kadar aydınlık olduğunu söyleyip bunun neden kaynaklandığını anlamaya çalışıyorlar. Toto da odasının duvarına bir güneş resmi çizdiğini, böylece odasının daima aydınlık olacağını söylüyor.

Selo, Toto’ya Darıldı

Bir gün Selo, Toto’ya küsüyor. Toto, arkadaşıyla barışmak için pek çok yol deniyor ama bütün çabaları boşa çıkıyor. Sonunda hiç beklemediği bir anda Selo onun yanına geliyor ve barışıyorlar.

Gökkuşağı

Toto bir gün ilk kez gökkuşağını görüyor ve annesinden gökkuşağının altından geçen her şeyin tersine döndüğünü öğreniyor. Böylece değişmesini istediği her şeyi bir çantaya doldurup gökkuşağını bulmaya çalışıyor.

Toto ve Müzik

Toto, annesinin arkadaşlarının geleceği bir gün hasta olup evde kalıyor. Annesi de Toto’ya odasından çıkmamasını söylüyor. Toto bu duruma çok üzülse de pencereden odasında kalıyor ve pencereden gördüğü kuşlar sayesinde hatırladığı bir müziği gitarıyla çalmaya başlıyor. Müziğin sesini duyan annesi ve arkadaşları Toto’nun yanına gelip onun neşesine ortak oluyorlar.

Mutluluk ve Toto

Bir gün Toto, Gandhi filmini izliyor ve bu filmden etkilenip insanları nasıl mutlu edebileceğini düşünmeye başlıyor. Önce mahalledekilere konser vererek, sonra tüm evlere “Sizi seviyoruz” yazarak, en son da yaşlı bir teyzenin kapısının önüne bir sepet çiçek bırakarak amacına ulaşmaya çalışıyor. Ama yaptığı tüm bu işler, mahalledekileri mutlu etmek yerine onlara öfke ve endişe gibi olumsuz duygular yaşatıyor. Sonunda ülkelerinde görülemeyecek olan meteor yağmurunu andıran bir ışık gösterisi düzenliyor ve böylece mahalledeki herkesi çok mutlu ediyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Toto ve Şemsiyesi Soruları ve Cevapları

Toto ve Şemsiyesi kimin eseri?

Sevim Ak

Toto ve Şemsiyesi türü nedir?

Çocuk Kitapları

Toto ve Şemsiyesi kaç sayfa?

88

Toto ve Şemsiyesi Yorumları

ben bu kitabı çok beğendim

01-05-2023 11:06

özeti uzun yazsanız olmaz mı hepsi çok kısa olmuş

04-10-2023 21:59