Mahalle Sineması

Mahalle Sineması
Kitabın Yazarı:Sevim Ak Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789750703584 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:8,45 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Mahalle Sineması - Sevim Ak

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mahalle Sineması Özet

Sevim AK'ın yazdığı, Behiç AK'ın resimlediği "Mahalle Sineması" adlı kitapta on hikaye bulunuyor. Hikayeler küçük bir kızın ağzından anlatılıyor.

Mahalle Sineması

Küçük kız, arkadaşı Emre'yle sinemaya gitmek ister fakat parası yoktur. Bu yüzden babasından para ister ama babası para vermez. Küçük kız da Emre de sinemaya gidemedikleri için çok üzülürler. Sonra akıllarına bir fikir gelir. Mahallelerine yeni taşınan komşuları Artist Kenan, kendisine hoş geldin ziyaretine gelenlere film izletmektedir. Çocuklar Artist Kenan'a hoş geldin ziyaretine giderler. Artist Kenan çocukları çok güzel karşılar. Onlara çizgi film açar, hatta kakaolu süt bile ikram eder. Sonra biraz muhabbet ederler. Kenan Amca çocuklara bir sinema salonu açmayı teklif eder. Çocuklar çok sevinip kabul ederler. Küçük kızların odunluğuna gidip orayı temizlerler. Tanıdıklardan topladıkları eşyalarla güzel bir sinema salonu kurarlar. Kenan Amca sinema salonunu çok beğenir ve makinesini salona getirir. Ardından, ilk önce hangi filmi oynatacaklarına ve biletlerin fiyatına karar verirler. Kenan Amca çocuklara film için afiş hazırlamalarını söyler ve bilet olarak satmaları için bir bloknot verir. Çocuklar afişleri hazırlayıp çeşitli yerlere asarlar ve biletlerin hepsini satarlar. Filmin gösterim vakti gelince salon tıklım tıklım dolar. Bir gün Kenan Amca'ya mektup gelene kadar günler böyle geçer. Küçük kız, mektubu Kenan Amca'ya götürür, Kenan Amca güzel bir haber alır. Ertesi gün iki film oynatırlar ve filmden sonra bir kutlama pastası keserler. O sırada Kenan Amca ailesinin, kendisini tekrar Adana'ya çağırdığını söyler. Çocuklar çok üzülseler de bir şey diyemezler. Kenan Amca gittikten sonra sinema salonunu kapatmak yerine düzenlemeye karar verirler. Yeni bir açılış yapıp tiyatro oynarlar. Çocukların tiyatrosu da filmler kadar ilgi görür.

Ayakkabı Tamircisi

Küçük kızın pantolonunun dizleri yırtılır. Annesi tamir etmek için deri parçaları bulmasını söyler. Bunun üzerine küçük kız ayakkabı tamircisine gider. Tamirciye pantolonunu gösterip kendisinde uygun deri bulunup bulunmadığını sorar. Tamirci, küçük kızla konuşur ve pantolonunu tamir eder. Küçük kız tamircinin dükkanındaki oyuncakları görür ve tamircinin hiç görmediği bir torunu olduğunu öğrenir. Tamirci için üzülür. Tamirci küçük kızdan arada sırada kendisini ziyaret etmesini ister. Küçük kız da kabul eder.

Kuşlar Kralı Nikola

Küçük kız, mahalleye yeni taşınan Cem ile tanışır. Cem garip bir çocuktur, diğer çocuklarla oynamamaktadır. Bir gün küçük kız Cem'in bir kuş gibi kanat çırptığını görür. Biraz konuşurlar, Cem küçük kıza kuş olmak istediğini söyler. Hatta kanat yaptığını, uçmayı deneyeceğini anlatır. Küçük kız Cem'in uçmayı deneyeceği gün Cem'i izlemeye gider. Cem kanatlarını takıp evlerinin balkonundan atlar ve telefon tellerine takılır. Herkes Cem'i kurtarmak için seferber olur. Cem telefon tellerinden kurtulur ve nasihatlerden sonra küçük kızın yardımıyla evine gider. Yolda garip bir adam onlarla konuşur. Kuşları seviyorsa evine gelebileceğini, evinde türlü türlü kuşlar olduğunu söyler. Cem çok meraklanır ve garip adamın evine gider. Bir gün küçük kız pencereden Cem'i görür. Ne zamandır ondan haber alamadığı için aşağı inip garip adamın evine gidip gitmediğini sorar. Cem garip adamın evine gittiğini ve artık garip adam gibi yani Kuşlar Kralı Nikola gibi kuşlar kralı olmak istediğini söyler. Küçük kızı Kuşlar Kralı Nikola'nın evine götürür.

Pembe Hala

Küçük kız ara sıra onları ziyarete gelen halasını pek sevmez. Bir gün halası onlara, uzun süre kalmaya gelir. Küçük kız halasının çok garip olduğunu düşünür. Halasının bütün eşyaları pembedir, bu yüzden de ona Pembe Hala adını takar. Halasıyla arası pek iyi değildir çünkü halası onun yaptığı tüm yaramazlıkları anlar. Küçük kız bu yüzden halasının falcı olduğunu sanır. Bir akşam annesi ve babası bir yere gider. Küçük kız halasıyla yalnız kalır ve erkenden yatar. Ama gök gürültüsüyle uyanır, çok korkar. Halası küçük kızın yanına gelip onu sakinleştirir. O gece küçük kız halasını sevmeye başlar. Birkaç gün sonra halasının doğum gününü kutlarlar, küçük kız halasına falcı küresi hediye eder. Halası gittikten sonra, babası doğum gününde küçük kıza bisiklet alır. Halası da bisikletli bir fotoğraf göndererek kızın doğum gününü kutlar.

Yeni Moda Kuaför

Küçük kız annesiyle mahalledeki yeni kuaföre gider. Annesi istediği için kuaför, annesinden sonrak küçük kızın da saçını keseceğini söyler. Küçük kız kuaförlerin saçlarını çok kısa kestiğinden şikayetçi olur ve saçlarını kestirmek istemez. Kuaför küçük kıza dergiden bir model gösterir ve beğenirse aynı onun gibi keseceğini söyler. Küçük kız modeli beğenir ve kabul eder. Kuaför mahallelerinde çok uzun süre kalmasa da küçük kız ilk defa bir kuaförden ağlamadan çıktığı için o kuaförü unutmaz.

Elma Kokulu Kadın
Çiçekli Kadın
Bütün Yollar Roma'ya Çıkar
Bisikletli Postacı
Mavi Eşofmanlı Adam

Editör: Firdevs AÇAR

Mahalle Sineması Yorumları

eğlenceli güzel bir kitap okuyun derim

01-11-2018 17:35

kısa bir kitap bir kerede bitiriyor okuması da eğlenceli sıkmıyor insanı tavsiye ederim

19-11-2018 17:56

hikayelerin bazıları çok güzel verdiğiniz paraya değiyor

06-06-2019 16:58

kitap çok güzeldi

18-05-2020 14:14