Nietzsche Ağladığında

Irvin D. Yalom Nietzsche Ağladığında
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Ayrıntı Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1996
Sayfa Sayısı:384
ISBN:9879755391465
Kitap Puanı:
5.4 / 10 | Oy: 134 | Yorum: 13
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:31,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:When Nietzsche Wept
Çeviren:Aysun Babacan

Arka Kapak Bilgisi

Nietzsche Ağladığında Özeti

Nietzsche Ağladığında Irvin D. Yalom


Tarihte yer alan kişilerin yan karakterler olarak kullanıldığı Irvin Yalom’un en ünlü eseri olan Nietzsche Ağladığında okurlarına Nietzsche’nin düşüncelerini farklı bir şekilde anlatıyor.


**********

Hastalarından ve bir takım problemlerinden uzaklaşmak için Viyana' ya eşiyle birlikte tatile giden Dr. Breuer'e bir gün aniden imzasız ve son derece küstahça yazılmış bir not gelir. Merakına yenik düşen ve daha sonra notun sahibi olan son derece genç ve güzel Rus asıllı Salome'yle buluşan doktorumuz Salome'nin Prof. Nietzche için yardım isteği ve onu geri çevirememesiyle hikayemiz başlar.

O sıralarda mesleğini ve evliliğini mahvetmekten hasta doktor ilişkisinde aşırıya kaçtığı için kıl payı kurtulan Breuer'ın aslında karşı koyamadığı şey, bir hastaya yardım edecek olması değil Salome' nin güzelliği karşısında amansız Bertha hayallerinden büsbütün kurtulabilmeyi ümit etmesidir. Çünkü doktor da o sırada yasak bir ilişkiden yeni çıkmıştır. Önceki hastasıyla olan tek taraflı duygusal ilişkisi hastasının bir kriz anında karısının gözleri önünde ondan hamile olduğu yalanını uydurmasıyla son bulmuş ve Breuer onu başka bir doktora nakletmiş ve böylece bu meseleyi şimdilik kapatmış olduğunu düşünmüştür.

Tüm bu olanlardan yeni kurtulmuşken Salome'ye Nietzsche'yi tedavi edeceğine dair söz veren Breur Salome'nin Nietzsche'yi ikna edip Breuer'e göndermesiyle ilk seanslarına başlar. Fakat Nietzsche çok gururlu ve asla kimseden yardım kabul edemeyecek intihara meyilli bir hastadır ayrıca yaptıkları uzun görüşmeler sırasında kesinlikle ruhsal sorunları olduğunu da kabul etmez. Bedenini ve ruhunu iki ayrı parça olarak betimleyen Nietzsche düşünmesini sağladığı iddia ettiği için bedensel acılarını bile sahiplenmiştir aslında. Bu yüzden de Dr. Breuer'ın amacı, onun hastalıklarını tedavi ediyormuş gibi görünerek, aslında hastalıklarının çoğunlukla ruhsal bozukluğuna dayandığına emin olduğu Nietzsche'yi konuşturarak anlamaya çalışmak ve bir önceki hastası Bertha'da uyguladığı bir teknikle onu sonu gelmez acılarından kurtarmaya çalışmaktır.

Dr.Breuer seansları sırasında onun özel yaşamı hakkında bilgi almaya çalıştıysa da Nietzsche ufak tefek ipuçları dışında tek bir kelime bile etmez. Doktor en sonunda ondan hiç bir ücret talep etmeden onu bir senatoryuma yatırmayı, migreni için üzerinde ilaçlar denemek istediğini ve bu gözlemler için de hastanede yatmasını uygun gördüğünü söyler. Ancak buna inatla karşı koyan Nietzsche tedaviyi kabul etmez ve doktordan bir an önce seanslarının son bulmasını ister.

Bu arada Nietzsche'nin sorunlarının arasında sadece günahkar üçlüsünün temel taşını oluşturan önceleri aşkla fakat sonraları nefretle bağlandığı Salome'nin yarattığı hayal kırıklığın yanı sıra bir de kıskanç ve sürekli can sıkıcı haberler yaratmaktan başka bir işe yaramayan hatta üniversiteden aldığı aylığını bile tehlikeye düşürecek kadar ileri giden bir abla bulunmaktadır. Fakat Nietzsche ailesine o kadar bağlıdır ki ablasıyla arasına girmeye kimse cesaret edemez. İşte tüm bu sebeplerden dolayı tedavi konusunda açmaza düşen Breur bu duruma çok üzülür ve hem arkadaşı hem de öğrencisi olan hatta onun yerine zaman zaman çocuklarıyla bile ilgilenen kitapta sık sık Sig kısaltma adıyla çağırılan dönemin ünlü şahıslarından Sigmund Freud'la hep onun hakkında konuşurlar. Hatta bu konuşmalar o denli uzar ki önceki hastası Bertha dolayısıyla evliliğinde derin çatlaklar oluşan Breur yine evinde bir takım sorunlar yaşamaya başlar.

Dr. Breur aynı zamanda çok sevdiği bir şey yapar: teşhis konusunda yetersiz olan çok sevdiği Sig 'i sık sık Nietzsche için uyguladığı tedavi konusunda pratik yapmaya zorlar ve arkadaşına hastasının üstü kapalı anlattığı sorunlarının yanı sıra Freud'u geliştirmek için ona deneyimlerini anlatıp onun da fikrini alır.

Daha sonra günün birinde Dr.Breuer uyurken kapı çalınır ve kendisini Herr Schlegel olarak tanıtan bir adam evinde kalmakta olan bir hastadan söz eder ve doktora bir kart uzatır, acil bir durum olduğunu söyler. Kartın üstünde Prof. Friedrich Nietzsche Filoloji Profesörü yazıyordur. Breur hemen Herr Schlegel'le birlikte Nietzsche'nin kaldığı yere doğru yola koyulur. Geldiklerindeyse Dr. Breuer çok şaşırır. Nietzsche odanın bir köşesinde duran ufak bir yatakta koma halinde uyuyordur. Dr.Breuer Nietzsche'nin başına masaj uygulamaya başlar. 30-35 dk. sonra Nietzsche kendine gelmeye başlar ve doktordan yardım etmesini ister. Breur asıl bu isteği duyduğunda büyük bir şok yaşar çünkü Nietzsche daha önce kimseden yardım istememiştir.

Breuer sabaha doğru Nietzsche'yi yalnız bırakarak diğer hastalarını kontrol etmeye gider. Geri döndüğünde Nietzsche kendine gelmiştir. İşin daha da ilginç kısmı kendini doktora borçlu hisseden hastamız Breur'un isteklerine boyun eğeceğini bildirir.


Nietzsche Ağladığında Yorumları

Nietzsche Ağladığında Yorum okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi nietzsche ağladığında sözler mükemmel yavaş yavaş anlaya anlaya okumak gerekiyor

07-09-2014 10:51 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum sıkıldım çok boğuk bir konusu var sarmıyor fırlattım kitabı duvara

05-11-2015 12:19 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum sınavda çıkacak diye aldım şu an sayfa 80 lerdeyim , hoşuma gitti.benim gibi pek kitap okumayan biri için hoş geldi.

11-11-2015 20:31 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum daha okumadım ama nietzsche gibi bir yazarın da kitabı okunmazmı diye başlamayı düşünüyorum ☺☺☺

13-01-2016 13:46 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum kitap nietzsche'nin değil ey arkadaşım , güldürüyorsunuz beni akşam akşam

14-01-2016 21:58 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum cümlelerin itina okunup cımbız ile belleğe yerleştirilmesi gereken bir kitap.uzun yıllar önce okumuştum beyin yaktıran unutulmazlarımdan😂

28-07-2016 02:12 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum daha okumadim ama güzel bir roman'a benziyor😊

31-07-2016 22:00 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum severek okuduğum bir kitap nietzsche ağladığında konusu çok hoşuma gitti oldukça akıcı herkese tavsiye ederim

03-08-2016 00:17 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum iyi ama bir evveli mahlukati felsefi için karnimin içinin bir zerrecigini doldurmus bulunan bir kitaba yorum yapmak çok mukaddestir dikkat.

25-12-2016 22:48 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum kesinlikle değerli bir kitap.okuru içine çekebilen ,aynı zamanda kendi yaşamını düşündüren bir roman.

07-05-2017 10:47 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum nietzscheye ait olmayan bu kitap nietzsche nin hayat görüşüne, felsefesine aykırı şekilde sürdürülen ilişkiler içermektedir. nietzsche yi başkasının kurgusundan değil kendi kitaplarından tanıyın. okudum ve hiç sevmedim bu kitabı

22-12-2017 01:22 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum muhteşem bir kitap...bir kere değil daha fazla bile okunabilir

12-02-2018 22:30 !!

Nietzsche Ağladığında Yorum felsefeye başlangıç için okunabilir ama bu konuda kendinizi geliştirmişseniz basit kaçacaktır sonuçta kurgu

13-02-2018 04:02 !!

Yorum Yaz

:: Irvin D. Yalom ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.