Irvin D. Yalom

Irvin D. Yalom Kimdir

13 Haziran 1931 tarihinde Washington’da doğan ünlü yazar Irvin Yalom eğitimini tıp üzerine tamamlamış ve psikiyatrist olarak kariyerine başlamıştır. İş hayatındaki tecrübelerini ve bilgisini paylaşmak için yazarlık kariyerine de başlayan Irvin Yalom psikoloji üzerine birçok kitap yazmıştır. 1992 yılında yayınladığı Nietzsche Ağladığında eseri ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmış ve tüm dünyada tanınan bir yazar olmuştur. Halen psikiyatri üzerine eğitimler veren ve yazdığı psikoloji ağırlıklı kitaplar ile kişisel gelişim ve tıp kitapları sunan ünlü yazar bir çok edebiyat ödülünün de sahibidir.

Irvin Yalom Kitapları & Eserleri: Alkolizm Terapisi, Anksiyete Terapisi, Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri, Annem ve Hayatın Anlamı, Bağışlanan Terapi Yeni Kuşak Terapistlere ve Hastalarına Açık Mektup, Bugünü Yaşama Arzusu - Schopenhauer Tedavisi, Cinsel Terapi, Din ve Psikiyatri, Divan, Depresyon Terapisi, Ergen Terapisi, Evlilik Terapisi, Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği, Güneş'e Bakmak- Ölümle Yüzleşmek, Her Gün Biraz Daha Yakın, Kısa Süreli Grup Terapileri, Nietzsche Ağladığında, Okul-Çağı Çocuklarının Terapisi, Okul-Öncesi Çocuklarının Terapisi, Varoluşçu Psikoterapi, Yeme Bozuklukları Terapisi


8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Irvin D. Yalom Kitapları

Spinoza Problemi Spinoza Problemi

Her şeyiyle bambaşka bir eser ortaya çıkmış diyebilirim. Gerçekle kurgunun muhteşem dansı, tüm olabilirlerin somutlaştırılması bir kitaba sığmış demek de yanlış olmaz

Puan: 8.3 | Yorum: 3

Annem ve Hayatın Anlamı Annem ve Hayatın Anlamı

Annem ve Hayatın Anlamı kitabı Yalom’un annesiyle ilişkisini ve hayatın anlamına bakış açısını içeren bir bölüm ile başlıyor.

Puan: 8.1 | Yorum: 4

Din ve Psikiyatri Din ve Psikiyatri

Amerikan Psikiyatri Birliği 2000 yılında Irvin Yalom’a din ve psikiyatriye önemli katkılarından dolayı Oskar Pfister Ödülü’nü verdi.

Puan: 7.2 | Yorum: 2

Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek

Yine harikalar yaratan Yalom, bizlere zengin bir içerik sunuyor. Terapilerden verdiği örnekler, rüya çalışmaları, ölüm hakkında kendisinin ve ünlü düşünürlerin fikirleri ile dopdolu bir içerik sunuyor.

Puan: 8.1 | Yorum: 3

Bugünü Yaşama Arzusu Bugünü Yaşama Arzusu

Yalom, yine terapist kişiliğinin yanında sanatçı kişiliğini de konuşturmuş ve bir solukta okunan şaheser yaratmıştır.

Puan: 8.3 | Yorum: 4

Bir Psikiyatristin Anıları Bir Psikiyatristin Anıları

Bu kitap; kesinlikle Yalom’un en içten itiraflarının, en bilinmeyenlerinin, içgüdülerinin, ailesinin, yarım asırlık meslek hayatının, incelikli sanatçı ruhunun ve yaratıcılığının ansiklopedisidir.

Puan: 8.6 | Yorum: 3

Bağışlanan Terapi Bağışlanan Terapi

Bana göre; Bağışlanan Terapi, alandan olmayan ya da alana ilgisi olmayanlar için pek de çekici olmayabilir.

Puan: 8.3 | Yorum: 2

Günübirlik Hayatlar Günübirlik Hayatlar

Günübirlik Hayatlar kitabı Yalom’un psikoterapi seansları sırasında karşılaştığı gerçek 10 öyküden oluşmaktadır.

Puan: 7.4 | Yorum: 8

Divan Divan

İlk başlarda biraz karışık geldiğini söylemem gerek ama ilerledikçe iyice oturan kişiler ağı sizde merak duygusu uyandırıp kitabı elinizden bırakmamanıza neden oluyor

Puan: 8.2 | Yorum: 3

Aşkın Celladı Aşkın Celladı

Yalom diğer eserlerinde de olduğu gibi yalnızlık, anlam arayışı ve ölüm korkusu gibi insani kaygılardan mustarip bireylerle yaptığı çalışmaları bizlere sunmaktadır.

Puan: 8.2 | Yorum: 4

Nietzsche Ağladığında Nietzsche Ağladığında

Tarihte yer alan kişilerin yan karakterler olarak kullanıldığı Irvin Yalom’un en ünlü eseri olan Nietzsche Ağladığında okurlarına Nietzsche’nin düşüncelerini farklı bir şekilde anlatıyor.

Puan: 8.6 | Yorum: 21

Her Gün Biraz Daha Yakın Her Gün Biraz Daha Yakın

1974 yılında yayınlanan Irvin D.Yalom adlı psikoterapist ve Ginny Elkin adında psikolojik sorunları olan bir yazar tarafından ele alınmıştır.

Puan: 8.9 | Yorum: 9

Irvin D. Yalom ile ilgili yorumlar

kitapları ço keğitici ve detaylı okuyucuya çok faydalı oluyor

20-11-2016 21:15

bir kaç kitabını okudum pek etkilendiğimi söyleyemem

15-12-2016 11:54

nitçe ağladığında mükemmel bir kitap

05-01-2019 20:02

en iyi kitabı hangisi acaba?

30-10-2019 14:23

pskiyatristlerin yazdığı kitapları araştırıyorum karşıma yalom çıktı kusursuz kitapları var pskoloji ile ilgilenen herkese tavsiye ederim

01-10-2021 19:33

her gün biraz daha yakın kitap özeti lütfen

29-11-2023 19:10