Günübirlik Hayatlar

Günübirlik Hayatlar
Kitabın Yazarı:Irvin D. Yalom Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 (14-07-2015) Sayfa Sayısı:208 ISBN:9786053435938 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:137,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Günübirlik Hayatlar - Irvin D. Yalom

Kitap Türü:Günlük / Anı, Kişisel Gelişim, Psikoloji Orjinal Adı:Creatures of a Day and Other Tales of PsychotherapyÇeviren:Elif Okan Gezmiş

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Günübirlik Hayatlar Özet

Günübirlik Hayatlar kitabı Yalom’un psikoterapi seansları sırasında karşılaştığı gerçek 10 öyküden oluşmaktadır. Öykülerin ortak noktası hastaların gerek bilinç düzeyinde gerekse bilinçaltında var olan ölüm temasıdır. İlk öykü yazma yetisini kaybetmiş bir yazar olarak attığı e-postayla ofise gelen Paul’un öyküsüdür. Paul yine kendisi gibi yazar olan mektup arkadaşını kaybetmiştir. Yaşadığı zor zamanlardan kaynaklı Yalom’dan tek bir seans ister. Yalom, Paul tarafından kendisi için çok önemli bir duruma şahit olarak seçilmişti. Yalom, için oldukça beklenmedik gelişmelere gebe bir seans olacaktır.

Başarılı bir iş adamı olan Charles küçük yaşta da babasını kaybetmiştir. Yıllar sonra James adında çok sevdiği bir dostu olmuş ve tıpkı babası gibi James de vefat etmiştir. Babasını ölümünü henüz halledememiş olan Charles James’in ölümüyle iyice sarsılmıştır. Charles, ölümün gerçekliği karşısında kendi yaşamını gözden geçirmeye başlamış ve bazı köklü değişiklikler yapmaya karar vermiştir. Yalom, ölümle karşılaşan insanların yaşamın acı gerçekliği karşısında uyandıkları ve yaşamlarında bazı köklü değişikliklere vararak yas karşısında işlevsel bir yol seçtiklerini belirtmiştir.

Elinde genç bir balerinin fotoğrafıyla ofise Natasha isimli bir kadın geldi. Fotoğraftaki genç balerin Natasha’nın yıllar önceki halinden başkası değildi. Natasha, geçirdiği gut rahatsızlığı sonucunda kariyerinin zirvesindeyken baleyi bırakmak zorunda kalmış ve yaşadığı buhrandan kaynaklı olarak çok sevdiği sevgilisi Pavel’den ayrılmıştır. Yıllar sonra seyahatlerinden birinde bir sergiye rastlamış görünürde Pavel’e ait bir fotoğraf arasa da aslında kendini o fotoğraflar arasında görmeyi çok istemiştir fakat kendine ait tek bir iz bulamamıştır. Natasha sergiden çıktığında kendini çevresinden soyutlanmış kendi benliğine uzak hissediyordu. Pavel ile olan aşkına Yalom’un yaptığı cellatlık sayesinde yeni bakış açıları kazanabilecekti.

Alvin, hastalarına ölüm haberlerini kayıtsızca veren bir radyologdu. Ta ki küçük kardeşinin ölümüne kadar. Alvin, kendi deyimiyle sosyal ilişkilerde çok başarısız ilişkileri başlatmak ve sürdürmek konusunda başarısız birisiydi fakat Yalom’a göre durum hiç de öyle değildi. Yalom, yapmaması gerektiğini bile bile Alvin’in evine bir randevu ayarladı ve gidip gördüğünde durumun ana kaynağını gördü. Alvin’e çok çalışkan yardımcısı Molly’i önerdi. Molly’nin cenazesinde karşılaşana kadar Alvin’den hiç haber almamıştı.

Rick oldukça zengin olan ve başarılı bir hayat süren 70’li yaşlarında bir CEO’dur. Eşinin ölümünün ardından bir huzur evine yerleşir fakat buraya uyum sağlamak konusunda oldukça güçlük yaşamaktadır. Yalom’a göre Rick’in huzur evindekilerle beraber aynı saatte yemek yemeye uyumaya golf oynamaya hatta oturup sohbet etmeye karşı bile gelişen tutumunun ardında bilinçaltında yatan “ölüme hep beraber hareket etme simgesi” yatmaktadır.

6. bölümde kanser hastası Astrid ve Astrid’in kaldığı hastanede hemşirelik yapan Justine’nin öyküsü anlatılıyor. Astrid, Yalom’un hastasıydı. Hastanede bile başucundan Yalom’un kitaplarını ayırmıyordu. Justine, Yalom’u buradan tanıyordu. Yalom ise Justine’i Astrid’e en çaresiz anında söylediği “çocukların için toparlan” ifadesinden dolayı tanıyordu. Bu iç içe geçmiş öykü aynı zamanda iki farklı terapiyi de biz okurlara sunuyor.

Laboratuvar teknisyeni Sally işinden hiç memnun değildir ve en büyük hayali yazar olmaktır. Yalom ile gerçekleştirdiği 4 seansta yaşamını yeniden düzenlemeye koyulur.

Yalom kitabını yazmak için inzivazya çekildiği sırada bir e-posta alır. E-posta hastası Ellie’dendir. Ellie, e-postada gönüllü olarak yemeyi içmeyi kestiğini böylece kanser onu öldürmeden kendi yaşamına son vereceğini yazmıştır. Yalom onu son zamanlarında yalnız bıraktığı için suçluluk hisseder. Ellie ölümü kabullenme sürecini Yalom’la geçirdiği seanslarda yaşamıştır. Ellie, ölmenin o kadar da kötü bir şey olmadığını ve çevresindekiler için ölüme öncülük edebileceğini ifade etmiştir.

Helena terapiyi kanserden kaybettiği çok yakın dostu Billy’den bahsetmek için gelmiştir. Helena yakın zamanda klinik psikolog ünvanını almış ve aldığı eğitim sayesinde Billy’nin ilginç davranışlarının altında yatan problemi anlamlandırmıştır. Yine de Billy’i bir psikolojik tanıya indirgemek Helena için oldukça zordur. İşte bu noktada Yalom devreye girmektedir.

Gerçekte ne olduğundan ya da nasıl göründüğünden çok başkalarının kafasında nasıl bir yer edindiğine önem veren Jarod, Yalom’u etkilemek için de oldukça çaba göstermiştir. Yalom zaman zaman bu tuzaklara düşse de seansların sonunda Jarod’un kendisini sevmesine kabul etmesine yardımcı olabilmiştir.

DEĞERLENDİRME

Yalom, gerçekten de büyüleyici bir yazar ve terapist. İnsan doğasına kişilerarası ilişkiyi verdiği önem ve seanslarına bunu yansıtış şekli gerçekten de hayran olunası. Yalom’un en sevdiğim yanı kendisini ilahlaştırmak yerine seanslar sırasında yaptığı hatalar ve sonuçlarından açık açık bahsetmesi ve terapilerinin öğreticiliğini ikiye katlaması. Harika teknikler ve üst düzey tepkiler üretmeye çalışmak yerine hastasının yanında olmaya ve kendisini dinlediğini anladığını hissettirmeye özen gösteriyor. Hem hoş vakit geçirip hem de çok şey öğrenebileceğiniz mesleki jargondan uzak çok akıcı bir kitap.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Günübirlik Hayatlar Konusu

Gary Small’ın Bir Psikiyatristin Gizli Defteri beklenilenin üzerinde beğenilip başarı yakalayınca bu tarz kitaplar da çoğalmaya başladı ve bu alanda gerçek bir uzman olan ünlü psikiyatr Irvin Yalom’un hastalarından esinlenerek kaleme aldığı Günübirlik Hayatlar okurlar ile buluşuyor.

Dünyaca ünlü bir psikiyatr olan ve yazdığı kitaplar ile de adından oldukça söz ettiren ünlü yazar daha çok insanların günlük hayatta yaşadıkları sorunlara dair kitaplar yazıyor ve okurlarına yön gösteriyor. Kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak varsayımlardan daha çok tıbbi gerçekler üzerinden gidiyor.

Irvin Yalom Günübirlik Hayatlar romanında yine okurlarına yardımcı olacak tecrübelerini paylaşır. Bu kez kitabında insanların günlük hayatlarından nasıl tat alacaklarını ve nasıl günlük sorunlarının üstesinden geleceklerini daha önce karşılaştığı hastaları vasıtası ile anlatıyor.

Günübirlik Hayatlar Soruları ve Cevapları

Günübirlik Hayatlar kimin eseri?

Irvin D. Yalom

Günübirlik Hayatlar türü nedir?

Günlük / Anı, Kişisel Gelişim, Psikoloji

Günübirlik Hayatlar kaç sayfa?

208

Günübirlik Hayatlar Yorumları

bilgilendirici bir kitap olmuş faydalı

21-07-2015 19:15

güzel hikayeler var ilgisi olanlar için güzel kitap

24-07-2015 20:54

bana göre çok sıradan konular kendinizden birşey bulamazsanız pek tat alınacak türde bir kitap değil

06-08-2015 20:13

bence güzel ve bilgilendirici bir kitap ama bana pek yaramadı.

13-03-2016 17:16

teşekkür ederim günübirlik hayatlar özeti çok güzel olmuş çok işime yaradı acaba kitabın odf hali de var mı özeti okuduktan sonra kitabı okuma isteği oluştu merak ettim

25-08-2019 11:33

üniversitede okuttular okuyunca nedenini anlıyorsunuz yalom harika bir yazar kitaplarını tavsiye ederim özellikle pskolojiye ilginiz varsa bakış açısınızı tamamen değiştirecek ve okurken eğitecek türde

14-04-2022 15:19

okumak istiyorum ama pahalı pdf olan var mı

21-01-2023 22:49

alvinin sevgilisinin adı ne

16-10-2023 23:10

Her Gün Biraz Daha Yakın Spinoza Problemi Din ve Psikiyatri Güneşe Bakmak Ölümle Yüzleşmek Bugünü Yaşama Arzusu Divan Bir Psikiyatristin Anıları Bağışlanan Terapi Aşkın Celladı Günübirlik Hayatlar Annem ve Hayatın Anlamı Nietzsche Ağladığında Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Bir Psikiyatristin Gizli Defteri en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli