Bir Psikiyatristin Gizli Defteri

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Kitabın Yazarı:Gary Small Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:NTV Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:336 ISBN:9786055443801 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 68

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small

Kitap Türü:Günlük / Anı, Kişisel Gelişim, Psikoloji Orjinal Adı:The Other Side of the CouchÇeviren:Duygu Akın

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Özet

Bir Psikiyatrist olan Gary Small’ın kariyeri boyunca yaşadığı ilginç vakaları anlattığı kitabında kariyerinin başından sonuna kadar farklı olaylar görmek mümkün.

Seksi Bakış
Daha yeni mezun olduktan sonra genç asistan doktor olarak çalışan ve gözetmen altında ilk hastası kocasının iş nedeni sürekli şehir dışına çıkması nedeni ile bunalım yaşayan orta yaşlı fakat alımlı bir bayandır. Geçmişini doktora açmak istemeyen bayan kocasının şehir dışına çıkması ile birlikte kendisini mutsuz ve huzursuz hisseder. Dahası zamanla kocasını aldatmaya başlar ve doktora da ilgi duymaya başlar. Sorunu tam anlayamayan doktor zamanla ona aşık olan ve kontrolden çıkan bir kadın ile uğraşmak zorunda kalır ve ilk dayağını da yer.

Kafa Üstü Duran Çıplak Kız
Gary Small bir sonraki hatırasında acil servise gelen ve odasında çıplak olarak kafa üstü duran kızın hikâyesini anlatıyor. İlk olarak şeker hastası olan kızın şekerinin çok düşmesi nedeni ile olayların yaşandığını düşünse de daha sonra kızın annesi ile sorunlarını ortaya çıkartıyor ve sorunun nasıl çözüldüğünü anlatıyor.

Elimi Tut Lütfen
Bu anısında Doktor Gary Small elini vücudunun bir parçası gibi görmeyen ve ondan kurtulmak için yollar arayan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Adam elinden o kadar rahatsız ki onu gizlemek için her şeyi yapıyor ve bu zamanla evliliğini de etkiliyor. Daha da ileri gidip onu kesme düşüncesi oluşunca Doktor Gary Small bazı önlemlere başvuruyor.

Bayılan Kız Öğrenciler
Ortada hiçbir neden yokken kızların bayılması haberi Doktor’un ilgisini çekiyor ve bu olayı araştırmak için yola koyuluyor. Sonunda Kitle Histerisi konusunda önemli bilgilere ulaşıyor ve bu da kariyerinde ona oldukça yardımcı oluyor.

Bebek Aşkı
Gary Small hamile kalmayı çok isteyen ve bu yüzden sürekli hamilelik belirtileri gösteren fakat her seferinde hamilelik testleri negatif çıkan bir hastasının hikâyesini anlatıyor. Kadın aile içinde herkesin çocuğu olması ile rekabet duygusunu o kadar abartıyor ki karın şişmesi dahil tüm gebelik belirtilerini gösteriyor. Fakat her seferinde yaşanan hayal kırıklığı psikolojisi oldukça etkiliyor.

Sessizliğin Tedavisi
Bu hikâyede doktorun nasıl kahraman olduğunu görüyoruz. Kendi alanı olmasa bile şans eseri hastanede bir hastanın muayenesine katılıyor ve gözlemledikleri karşısında hastanın yanlış tedavi edildiğini fark ediyor. Fakat psikolog olduğu için pek dikkate alınmıyor ve o da üst düzey bir doktoru devreye sokuyor. Sonunda tezinde haklı çıkıyor ve hastasını iyileştiriyor.

Küçülen P*nis
Doktor bu hikâyesinde cinsel organı ile sorun yaşayan çok başarılı bir avukatın tedavisi yapıyor. Cinsel organındaki rahatsızlık ile karısı ile arası bozulan ve bunu takıntı haline getiren adamın hikâyesi de oldukça dikkat çekici.

Delicesine Endişeli
Oğlunun tıp öğrencisi olmasından sonra ona daha yakın olabilmek için tıp kitapları okuyan ve onu kollamaya çalışan bir annenin hikâyesi anlatılıyor. Oğluna yardım etmek isterken çok fazla tıp kitabı okuması sonrası tıp hastalığına yakalanması işin ilginç yanı.

Gözleri Tamamen Kapalı
Hikâyede Doktor babasının baskısı ile avukat olmakla kendi arzusu olan felsefe okumak arasında kalan bir gencin hikâyesini anlatıyor. Babasına felsefe okumak istediğini söylediğinde aniden kör olan bu gencin tedavi süreci de oldukça ilginç.

Beyin Sisi
Kitabın en ilginç ve faydalı hikâyelerinden bir tanesi. Üst düzey bir yönetici öğleden sonra ya da aksamları hafızasında ya da düşüncelerinde yavaşlama olduğunu keşfediyor. Bunun nedenini bir türlü bulamıyorlar ve sonunda Doktor bu yavaşlamaların birine denk geldiğinde durumu çözüyor. Neden kişinin çok fazla su içmesi nedeni ile vücudundaki sodyum miktarının azalması ve bu yüzden zihnin bulanıklaşmasıdır.

Rüyalardaki Düğün
Doktor bu anısında uyumakta zorlanan bir hastasını tedavi ediyor. Hastayı ilginç kılan ise her rüyasının sonunda Pinokyo gibi burnunun uzaması ve eşeğe dönüşmeye başlaması.

Işıklar Sönerken
Bu kısımda ise karşımıza sorun yaşayan evli bir çift çıkıyor. Çocukların büyüyüp evi terk etmesinden sonra en büyük hayalini gerçekleştirip bir yat alan kocasının sürekli yatta zaman geçirmesini sorun haline getiren bir kadının hikâyesi var. Bir rastlantı eseri ortaya çıkan gerçek ve sosyopatların farklı kişilerde olabileceğini görüyoruz.

Bitimsiz Alışveriş
Kitabın en klasik hikâyelerden bir tanesi ise aslında burada karşımıza çıkıyor. İlk olarak düzensiz yemek problemi ile başlayan ve daha sonra alışveriş bağımlılığına dönen bir hastanın hikâyesini dinliyoruz.

Aile Bağları
Zengin bir ailede miras sonrası yaşananları anlatan Doktor sanırım hikâyenin ilginçliğinden daha çok özet jet macerasını anlatmak istemiş burada.

Sahtekâr Psikiyatrist
Gary Small kitabının finalini mükemmel bir hikâye ile tamamlıyor. Sürekli akıl hocası olarak gördüğü ve her zor durumda yardım istediği hocası bir gün gelip onun hastası olmak istiyor. Hayatında yaşadığı bazı sorunlar ve yaşlılığın verdiği bunama sonrası Gary Small akıl hocasını hastası olarak kabul etmek zorunda kalıyor fakat hikâye oldukça üzücü bir şekilde sona eriyor.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Konusu

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri En Sıradışı Vakalar

İnsan beyninin kişinin kendisine nasıl oyunlar oynayabileceğine dair bir çok kitap yazıldı ve genelde hepsini okuyucuyu oldukça şaşırtan kitaplardı. Şimdi Dr. Dary Small okurlarına gerçek hikayelerden oluşan bir kitap sunuyor ve şaşırmaya kaldığı yerden devam ediyorsunuz.

Dr. Dary Small hayatı boyunca ilgilendiği hastalarının hikayelerini Bir Psikiyatristin Gizli Defteri En Sıradışı Vakalar kitabında topluyor. Şimdiye kadar okuduğumuz çoğu psikolojik kitaplar kurgudan ibaretti ve her seferinde içimizden bu kadar olmaz herhalde diyorduk. Şimdi karşımızda günlük hayattan gerçek hikayeler var ve her biri insanı oldukça hayrete düşürüyor.

Dr. Gary Small kariyerinin ilk günlerinden başlayarak en tuhaf ve şaşırtıcı vakalarını kitabında topluyor. Kitapta birbirinden çok farklı ve tuhaf hikayeler var. En zengininden, çifte hayat yaşayanına, tuhaf takıntıları olanlardan, farklı arzular duyanlara kadar hayatta hiç olmadığını yada olamayacağını düşündüğünüz psikolojik vakalar var.

Psikolojik romanları seviyorsanız bu kitap tam size göre. Hepsi gerçek hayattan uyarlanmış gerçek hikayelerden oluşan kitap kendi beyninizi bile sorgulamanıza neden oluyor.

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Soruları ve Cevapları

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kimin eseri?

Gary Small

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri türü nedir?

Günlük / Anı, Kişisel Gelişim, Psikoloji

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri kaç sayfa?

336

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri Yorumları

okumalımıyım ?

03-07-2013 09:20

kitabı nerden temin edeiliyoruz acaba ?

11-07-2013 14:13

Psikiyatrist olmak istiyorum bu kitap ters tepki mi yapar yoksa beni daha çok mu ısındırır bu mesleğe ?

17-07-2013 16:24

bende bundan istiyorum

22-07-2013 17:40

bitince o hastalıkta bu hastalıkta ben de var dıyebılırsınız :D ayrıca evet bir dr un hastalarının problemlemleri anlatılmıs ama netice de hepsi farklı bır yaşam ve tecrübe ,birçok seçme hikaye okuyorsunuz tibbi terimlerle :)),hoş,akıcı,okunması gerekir ,ayrıca aldığı puan da az ,neden az vermişler bilmem .DaHa fazlasını hakediyor

12-08-2013 16:49

iki kez düşünün ya da hiç düşünmeyin

13-08-2013 00:39

begenmedım,en çok satanlarda nasıl olur anlamadım saçma sapan bir kitap aşırı tibbi terimler var yani terapi içerikleri falan yok kendimden hiç bişey bulmadım begenmediğim ve koca bir tencere yaptığım yemeği hem dökmek istemeyip hemde ne yapacağımı bilememek gibi bi duygu bu kitabı almış olmam.tabi bu benim fikrim

29-08-2013 21:19

Alicam ben bu kitabı

11-09-2013 14:34

Tavsiye ederim.İlginç ve akıcı, bir sıralama ile örnek hastaları okudukça çok şaşıracaksınız.

19-09-2013 11:44

daha kitabı okumadım ama başladım. şu an iyi gidiyor umarım bu şekilde devam eder ayrıca kitabın içinde tıp terimleri geçiyor olsada o hastalıkları açıklıyor bu yüzden gayet iyi bence

19-09-2013 18:31

kitap çok harika tavsiye ederim

08-10-2013 17:07

bende psikiyatırist olmak istyorum ...supeeeeeeeeeeer.

27-10-2013 20:47

fiyatı ne zaman düşecek

20-11-2013 08:44

ben pek beğenmedim kitabı çok sıradışı vakalar yok.olaylar hep olumlu gidiyo nedense.

18-12-2013 21:06

güzel kitaba benziyorr:)

27-12-2013 09:16

güzel kitap merak edenler okumalı :D

31-12-2013 11:24

çok beyim karıştırıyor

01-01-2014 15:06

özet güzelmiş. çok sağ olun
:D

19-01-2014 14:42

Daha okumadım ama en kısa zamanda okumak istiyorum.bence konusu çok ilgi çekici.

21-01-2014 16:50

bende psikiyatrist olmak istiyorum ve bu kitabı ne kısa sürede alıp okucam arkadaşlar böyle bi hayaliniz varsa alıp okumalısınız bence. bu kitapla mesleğe daha çok yaklaşabilirsiniz

26-01-2014 14:21

Çok güzel ben okudum sizede tavsiye ederim :-) kariyerinde hicbir etki yaratmiyacagina eminim gerçekten olağanüstü bir kitap tekrar tekrar okumaniz dileğiyle arkadaşlar.

30-01-2014 23:18

Aralarına reklamları serpistirmiş. İyi sponsorluk parası almış herhalde. Bilimsel çalışmaları böylece sanki biraz gölgelenmiş.

04-02-2014 10:13

Kitabı baştan sona büyük bir ilgi ve heyecanla okuduğumu belirteym.

19-02-2014 20:49

mmm merak ettim en kisa zamanda alıcam ama para yok

Seher Yeli • 04-03-2014 15:32

güzel kitap ama hikayeler çok basit kalıyor bir de hasta sırrı nerede kaldı anlamıyorum adam herşeyi anlatmış

10-03-2014 09:49

bunlar gizlidir aslında , açığa verilmez :)tabii kitap bu , belki de ad verilmeden olabiliyor

03-04-2014 14:33

Aldım okudum hem Baküde daha pahalıya geliyor bu kitaplar. Hiç beğenmedim. 2 sayfalık olayları küçük şeylerle süsleyip 20 sayfa yapıyor. Olaylar da insanda öyle merak falan uyandırmıyor. Bildiğin tıp kitabı gibi bir şey

Azer Ağayev • 10-05-2014 15:30

bence guzzel bı kıtap okumak ısterım hatta alıcam

16-05-2014 15:45

hasta doktor gizliliği var merak ettim bu adam bu bilgileri nasıl paylaşmış izin almıştır diyeceğim ama bazıları pek izin verilecek şeyler değil dahası en sondaki ölmüş kimden ne hakla izin alıp yazmış merak ettim

15-06-2014 05:53

bence gayet güzel bir kitap ben yarın alıcam herkezew tavsiye edrim

27-06-2014 11:45

Biraz sapıklık var dikkatimi çekti kitap ismi ama orayı görünce vazgeçtim

27-06-2014 12:54

Kesinlikle okumaya deger bir kitap degil

23-07-2014 02:03

kısa kısa güzel hikayeler var bazıları öğretici bazılarını anlamak zor ama genel olarak çok güzel kitap ben de hastasının bilgilerini nasıl paylaşmış onu merak ettim özellikle bazılarını hastalarının bile izin vereceğini sanmıyorum

22-08-2014 01:36

çok güzel hikayeler var oğlu için neredeyse tıp okuyan ve öğrenci hastalığına yakalanan anneye bayıldım

09-09-2014 02:16

Berbattı ! Yemin ederim Doktorlar dizisin de bile daha marjinal vakalar vardı. Pskoloji hakkında azıcık bilginiz varsa kesinlikle size yetmeyecek. Eğer tuhaf halüsilasyon hikayeleri, saplantılı hastalar, gizemli karakterler ümidiyle alırsanız benim gibi, hüsrana uğrarsınız. Çok sıkıcı. Gidip google'a şizofreni, manik depresif, paranoya nedir yazıp okuyun daha sürükleyici. Nasıl olmuşta çok okunmuş anlamadım.

15-09-2014 13:32

süper bir kitap kesinlikle okuyunn

24-09-2014 20:30

benim tarzım değil .

Bu sefer tamamen geri döndüm. • 27-09-2014 11:49

çok abartılı pskolojik hastalar yok beklentiyi bu yönde büyük tutmayın.ama ilginç hastalar da var.Merak ettim aldım.Bir oturuşta bitirdiğim kitaplardan değil ama gene de sevdim.Okunabilir

29-09-2014 04:10

Geleceğin Pskiyatrisi ben . O yüzden Pskiyatrist kitablarına merak sarıyorum. Aşığım koreye pskiyatrislere

09-10-2014 19:33

bu dalda okuyanlar için güzel kitap olabilir ama bana saçma geldi adam özel uçak ile seyahat ettiğini belirtmek için hikayes yazmış ama hikayenin hiçbir gzel tarafı yok sırf hava yapmak için bir tek çok su içen adamın hikayesi hoşuma gitti

21-11-2014 00:34

çok başarılı okumakta fayda var

10-12-2014 09:38

pskoloji sevenler için -yani bizler-mükemmel:):):)
sevdimmm ben bu kitabi

17-12-2014 18:25

pekte umduğum gibi bir kitap değil

03-01-2015 23:27

kitabın yarısı güzel yarısı berbat, berbat olan kısım adamın kendi kendini övdüğü hava yaptığı egosunu tatmin ettiği kısımlar bu kısımları atınca güzel kitap sırf jete bindiği belirtmek için hikayeyi yazmış nasıl bir ego tatminidir bu pskolog olacak bir de

17-01-2015 01:54

offf çok uzun okuyamam galiba

19-01-2015 19:10

çok ilginç bir eserdi,insan pskolojisinin nasıl değişkenlik gösterip neler yapabileceğini örnekler ile anlatmış,çok beğendim :)

14-02-2015 12:41

bence zaman kaybi hastalarin nasil duzeldigi ise bir muamma ve asiri tibbi terim var herkes tip okumuyor sonucta kesinlikle begenmedim yarisina kadar nasil okudum ida askar

14-04-2015 03:58

özete baktım,güzel bir kitaba benziyor en kısa sürede okumak istiyorum.

16-04-2015 15:19

bu kitabı uzun bir süre önce aldım ve okumaya başladığımda hayal kırıklığına uğradım. hiç bir kıtabı yarım bırakmam ama bu kitabı okumak sıkıcı gelmeye başlayınca okumayı bıraktım. şimdi bu tür kitaplar yerine maya banks yada el james in kitaplarını okumaya başladım. ben kitabı beğenmedim ama belki uzunun bir süre geçtikten sonra kitabı bitirmeyi düşüne bilirim.

15-05-2015 20:09

bu kıtabı bugun arkadasım gosterdı terbıyesız sandm ama degılmıs hepsı haastalık

21-05-2015 21:09

adam kitaptan daha çok kendi reklamını yapmak için kitap yazmış biraz ego ürünü bir kitap sürekli kendini övüyor hocasının bile ona gelmesini ballandıra ballandıra anlatmış insan hocasına saygıdan bunu gizli tutar bu herkese duyurmuş umarım egosu tatmin olmuştur evet gary small en iyi pskiyatrist sensin hocalarından bile iyisin adamsın türkiye seninle gurur duyuyor

09-07-2015 11:36

adamın gizlerini okuyorsun zaten. bu sırrı ogrenmek senın sucun. adamın hocasını anlatması onun sucu degıl .

09-07-2015 16:13

ben okudum,tek kelime ile harikaaaaa...

02-11-2015 20:11

ilk aldığınzda gayet heycanla okumaya başlıyorsunuz ama çok fazla sıkıcı hikayeler var. daha ilginç,ilgi çekici hiyakeyeler ümidiyle aldım ama yine de emeğe saygı

07-12-2015 20:37

okumadım ama insanı meraklandırıyor...

04-02-2016 22:38

bence çoğu insanın gizli kalmış pskiyatrik bir hikayesi olabilir tek fark gizlemiş olmaları

04-04-2016 20:56

aşırı saçma ve basit. okunmaya değmez

06-04-2016 19:22

bence çok süper hemen alacam
her ınsanın hıslerı var bu kıtap sayesınde herkes hislerını çıkarabılıcıkkk

11-04-2016 11:48

kitap muhteşem ötesi bir şey

31-05-2016 09:42

güzel bir roman'a benziyor arkadaşlar bunun fiyatı ne kadar ve nereden bulabilirim

31-07-2016 22:20

kesınlıkle okumalısınız cok guzel

06-08-2016 14:59

pdr olmak istiyenler yada olanlar harika bir kitap okunması gereken bir kitap

08-03-2017 14:06

bende bu kitabı istiyorum nereden temin edebiliriz acabs

07-07-2017 01:46

bir pskiyatristin gızlı defterı harika bir kitap çok güzel hikayeler var çok beğendim arkadaşlarıma da tavsiye ettim herkes okumalı

08-12-2019 12:44

kitabı ilk yayınlandığında okumuştum. şimdi bu ve benzer çok kitap var ama beni en çok yalom'dan sonra etkileyen kitap diyebilirim. kişi,zaman ve mekanlar değiştirilerek hasta mahremiyetine oldukça dikkat etmiş,akıcı ve anlaşılır güzel bir kitap. kitaplığımda bulunuyor ve her zaman okunabilecek kalitede bir eser.

Esma dereli • 24-03-2021 14:48

sıradışı vakalar diye anlatılmış ama daha çok yazarın kendi egosunu tatmin etme vakaları gibi geldi bana her vakada kendini övmüş onun dışında güzel bir kitap ama yazarın egosu bana itici geldi

12-07-2022 18:16

en sıradışı vaka hangisi

16-04-2023 17:19

ilgi olanı olana mükemmel bir kaynak olmuş pskiyatristlerin nelerle uğraştığını görmek isteyenler de okusun

03-02-2024 22:19

Günübirlik Hayatlar Günübirlik Hayatlar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar