Annem ve Hayatın Anlamı

Annem ve Hayatın Anlamı
Kitabın Yazarı:Irvin D. Yalom Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:320 ISBN:9786052994511 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:149,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Annem ve Hayatın Anlamı - Irvin D. Yalom

Kitap Türü:Kişisel Gelişim Orjinal Adı:Momma and the Meaning of Life: Tales of PsychotherapyÇeviren:Zeliha Babayiğit

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Annem ve Hayatın Anlamı Özet

Annem ve Hayatın Anlamı kitabı Yalom’un annesiyle ilişkisini ve hayatın anlamına bakış açısını içeren bir bölüm ile başlıyor. Yalom, insanların hayatın anlamını yaşamaya yönelik buldukları çözümleri yargılamadan kabul etmiş gibi görünse dahi bronz, gümüş ve altın olarak sıraladığını ifade ediyor. Yalom, nihilizmden kaçmak için çifte göreve gidilmesi gerektiğini önce, bir hayatı desteklemeye yetecek kadar sağlam olacak bir hayat anlamı projesini icat etmemizi ya da keşfetmemizi öneriyor. Sonra, icat etme eylemimizi unutmanın bir yolunu bulmalı ve kendimizi hayatın anlamı projesini icat ettiğimize değil keşfettiğimize, yani bağımsız bir şekilde “dışarıda her yerde” var olduğuna ikna etmeliyiz, diyor.

Yalom, Paula isimli kanserli hastasıyla beraber geçirdiği terapi sürecini paylaşarak kitabına devam etmiştir. Paula, kanseri bir kez yendikten sonra yeniden yakalanan fakat süreçle oldukça iyi baş etmekte hatta Yalom ile beraber kanser hastalarıyla birlikte bir grup yürütmüştürler. Grup sürecinde kendi baş etme gücünü gruba yansıtan Paula bir süre sonra Yalom’un deyişiyle, gereğinden fazla güçlü ve ilham verici olmuş ve diğer uzamanlar katıldıktan sonra grubu çok sahiplenmiş olan Paula’nın Yalom ile arasında gelişen gerginliğin ardından gruptan ayrılmıştır. Yalom, onun ayrılmasıyla birlikte birkaç hastanın daha fazla gelişmeye ve kendi kendilerine ilham vermeye başladığını görmüştür.

Paula ile iletişiminin kopmasının ardından Yalom bir gün Paula’yı tanıyan hastasından Paula’nın lupus yani deri veremi hastalığına yakalandığını öğrenmiştir. 10 yılın ardından Paula’nın evinde öğle yemeğinde buluşmuşlardır. Bu buluşmanın ardından bir süre daha görüşmediler. Yalom’a birkaç ay sonra Paula’nın oğlundan bir not geldi. Notta: “Annem öldü ve eminim size haber vermemi isterdi.” yazıyordu.

Yalom, Güneyli Rahatlığı isimli bölümde hastanede hasta gruplarıyla yaptığı psikolojik danışma oturumlarından bahsetmiştir. Yeme bozukluklarına sahip, felçli, vücudunda böcekler yürüdüğünü iddia eden bir kadın ve daha bir sürü rahatsızlığa sahip hastalarla birlikte yürüttüğü sürece dair anekdotları bizimle paylaşmıştır. Yalom grup üyelerinden Magnolia ile birlikte birçok şey deneyimlemiştir. Örneğin; tıpkı Magnolia’nın diğerlerini iyileştirme gücüne bakıldığında saygı duyulası fakat bu gücü kendinden esirgediği için de bir türlü iyileşemeyen bir kadın olması bize mite dönüştürdüklerimizin kendilerinin, mitlerden muzdarip olduğunu, onlarında umutsuzluğa kapıldığını, bir annenin ölümü için yas tutabildiklerini, hayata karşı öfkelenebildiklerini ve vermeyi bırakmak için kendilerini sakatlayabildiklerini göstermektedir.

Yalom: “Biz şifa dağıtanlar, hastalara ilgi göstermekten kaçın, hastaların senin için çok fazla anlam taşımasını izin verme. Yarın gideceklerini unutma. Taburcu olduktan sonra ne yapacaklarıyla ilgilenme. Küçük olan her şeyin güzel olduğunu unutma, sen de küçük amaçlar edin, çok fazla girişimde bulunma, kendi başarısızlığına davetiye çıkarma.” Yoluyla akıl sağlığımızı koruyabildiğimizi belirtmiştir.

Yas Terapisinde Yedi İleri Ders kısmında hayatı kayıplarla dolu ve kocası Jack’in genç yaştaki ölümüyle yolu Yalom’a düşen cerrah Irene ile geçen seanslara dair anekdotlar mevcuttur. 4 yıl süren terapi sürecinde hem Irene çok şey değiştirmiş hem de Yalom çok şey öğrenmiştir. Bu sürecin yazıya dökülmesi isteği Irene’den çıkmıştır. Çünkü Irene diğer terapistlerin de ne yaptıklarını bilmediklerini bu keşfedilenlerin Yalom ile sınırlı kalmayıp diğerlerine de ulaşmasını istemiştir.

Çifte Açıklama bölümünde Dr. Lash’in hastaları ile olan terapilerini kaydettiği kasetleri iyileşme amaçlı hastalarına dinleterek seans hakkındaki görüşlerini almasına yönelik çalışmalardan bahsedilmiştir. Çalışmalarda ters giden bir durum olmuş ve Dr. Lash kendi yorum ve analizlerini içeren kaseti yanlışlıkla hastasına dinletmiştir. Bu yorumlar hastanın yaşamında pek çok irdelemeye ve değişime yol açmıştır. Dr. Lash hastasına karşı direktif ve yüzleştirici bir tavırla süreci iyileşmeye doğru başarıyla götürmüştür. Hastasına belirttiği en etkileyici cümlelerden birisi “Kısır döngüyü kırmana yardım etmenin tek yolu bir şeylerin olmasına neden olan şeyin senin içinde olup olmadığına odaklanmaktır.” Cümlesidir. Bu bölümde karşıaktarım ve nedenselliğin terapilerdeki rolünü incelemektedir.

Macar Kedinin Laneti ise Dr. Lash’in kâbuslarla boğuşan hastasıyla yaptığı terapileri içermektedir. Dr. Lash hastası gibi davrandığında hem hastaya yarar sağlamış hem de kendi geçmişiyle yüzleşip onarması gereken yönler olduğunu fark etmiştir. Terapi süreci adından da anlaşılacağı gibi bir kediyle yürütülmektedir denebilir.

Dr. Lash Yalom’un Divan adlı eserindeki başkahramandır.

DEĞERLENDİRME

Yalom, kitabında bizimle eşsiz deneyimlerini paylaşmıştır. Yalom’un danışan ve danışman arasındaki sevgi bağına, ilişkiye ve psikolojik danışma kurallarının esneklik sınırlarına olan farklı bakış açısı sayesinde eser yalnızca alandan birilerine değil danışan koltuğunda oturanlara da hitap etmektedir. Varoluşçu Psikolojinin ana teması olan ölüm ve ölüm kaygısı üzerine oturtulan kitap, kitapta da bahsedilen Otto Rank’ın: “Bazı kişiler ölüm borcundan kaçınmak için hayat kredisini reddederler.” Cümlesindeki gibi yaşam kredisini reddedip yolculuk bitecek diye düşünüp asla okyanus yolculuğuna çıkmayan kişiler için çok aydınlatıcı olacaktır. Ölümün gerçekliğine dair farkındalık kazandığımızda yaşamımız daha anlamlı olacaktır.

6 öykü arasından en beğendiğim Yas Terapisinde Yedi İleri Ders öyküsü oldu. Hem danışmanın hem de danışanın gözünden bakma fırsatı sunduğu ve biz danışmanların sahip olduğu rasyonalist bakış açısına danışanların ulaşması için kaç pencereyi açıp kapamaları gerektiğini bir kez daha kavrattı diyebilirim. Yaşamla ilgili sorgulamalara ışık tutacak nitelikte bir baş ucu kitabı olduğunu düşünüyor ve yazarın diğer kitaplarını da tavsiye ediyorum.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Annem ve Hayatın Anlamı Soruları ve Cevapları

Annem ve Hayatın Anlamı kimin eseri?

Irvin D. Yalom

Annem ve Hayatın Anlamı türü nedir?

Kişisel Gelişim

Annem ve Hayatın Anlamı kaç sayfa?

320

Annem ve Hayatın Anlamı Yorumları

özet için çok teşekkür ederim hiç bir yerde bulamadım bu sitede bulduk çok teşekkürler

25-05-2019 17:48

editor yorumlamis ama puan vermemis kitap guzel mi pskoloji okuyan arkadasim tavsiye etti ama emin olamadim

04-06-2019 21:09

yalom hayranıyım harika kitapları var pskolojiye ve felsefeye ilginiz var kitaplarını mutlaka okumanız lazım annem ve hayatın anlamı kitabı da hem onu tanımak için hem de anne kavramına bakış açısından harika bir eser olmuş

04-04-2022 11:03

anne çocuk ilişkisini çok derinlemesine işlemiş ebeveynler yerine daha çok bu alandaki uzmanlara yönelik yine de annelere tavsiye ederim faydası olacaktır

18-01-2023 18:53