Eskici ve Oğulları

Eskici ve Oğulları
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1962 Sayfa Sayısı:378 ISBN:9789752895034 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 16

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:33,84 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Eskici ve Oğulları - Orhan Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Eskici ve Oğulları Özet

Eskici ve Oğulları, adından anlaşılacağı üzere Topal Eskici ve oğulları Mehmet ile Ali’nin başından geçen olayları konu edinir. Orhan Kemal bu eserinde ekonomik koşulların aile ilişkilerini ne boyutta etkilediğini mercek altına almaktadır.

Bir zamanlar hali vakti yerinde olan bir ailede dünyaya gelen Topal Eskici, savaş sırasında dedesini ve babasını kaybeder. Kendisi de bir bacağını savaşta yitirir. Savaş dönüşü işler eskisi gibi değildir. Yaşanan ekonomik kriz birçok kişiyi olduğu gibi Topal Eskici’nin ailesini de iflasa sürüklemiştir. Elinde sadece kıt kanaat geçimini sağlayabildiği bir eskici dükkânı kalmıştır. Dükkânının karşısına bir göçmenin işyeri açması ile birlikte işleri hepten kötüye gitmiştir. Üstelik Topal Eskici, iki oğlunun, eşinin, kızının, gelini ve torunlarının geçimini de bu dükkândan sağlamaktadır. Bu durum ona ayrıca yük getirmektedir. İstediği tek bir şey vardır: Para sıkıntısı yaşamadan eşiyle dostuyla rahat bir şekilde âlem yapabilmek. Ama gitgide ağırlaşan ekonomik koşullar buna müsaade etmemektedir.

Topal Eskici, büyük oğlunun eşi ve üç çocuğu ile kendisi için ağır bir yük olduklarını her fırsatta dile getirmektedir. Gah eşine gah küçük oğluna bu durumdan dolayı yakınır. Bir gün küçük oğlu Ali ile bu konuda tartışırken büyük oğlu Mehmet gelir. Ali ağabeyi Mehmet’i çok sever. Her ne kadar durumu belli etmemeye çalıştı ise de Mehmet kavganın sebebini anlar. Kendisi son derece saygılı bir insan olan Mehmet, babasına hak verir ve ona yük olmanın doğru olmadığını dile getirir. Çareyi kütlü toplamaya gitmekte bulur. Sürekli birilerine hakaretler yağdırıp küfürler eden Topal Eskici, bir gün küçük oğlu Ali’ye de ağza alınmayacak bir küfür eder. Ali ağabeyinin evine gider ve onlarla kütlü toplamaya gideceğini söyler. Hem babasının dırdırından kurtulacak hem de döndüklerinde çok sevdiği ağabeyi ile seyyar bir dükkân açma imkanına kavuşacaktı. Küçük oğlunu çok seven Topal Eskici eşini büyük oğlunun evine gönderir. Ama nafile. Küçük oğlan kararını vermiştir artık. Annesinin dükkânı açması için kendisine verdiği anahtarı ağabeyine verir ve artık bu işin dönüşü olmadığını babasına söylemesini ister. Büyük oğul babasına durumu anlatmaya gider. Ama babası Ali’yi kendisinin kışkırttığını düşünerek sinirlenir. Siz gidin ama Ali’mi götürmeyin der. Büyük oğul elci denilen ırgat başından avans aldığını ve gitmekten başka çare kalmadığını söyler. Kabaca bir hesap yapar ve dönüşte şu kadar paramız olacak der. Para lafını duyan Topal Eskici’nin tavrı değişir, eşi ve kızıyla birlikte o da gitmeye karar verir. Eşini ve kızını biraz zor da olsa ikna eder ve kütlü toplamaya ailecek giderler.

Kamyon gelmiştir artık kapılarına. Gerekli eşyaları toplamış ve pamuk tarlalarına doğru yola koyulmuşlardır. Şoför yardımcısı Ünal ve Topal Eskici’nin Kızı Zeliha arasında bir etkileşim başlamıştır. Alaçık denilen çadırlarını kurmuş ertesi gün kütlü toplamaya başlamışlardı. Ama Çukurova sıcakları ve sivrisinek çokluğu onlara hep engel olmaktadır. Bir türlü işleri yolunda gitmez. Sürekli sıtma nöbetleri geçirirler. İçki ve sigarası kalmayan Topal Eskici öfke nöbetleri geçirmeye başlamıştır artık. Her öfke nöbetinde Ünal uyanıkça ona içki bulur ve öfkesini yatıştırmaya yardım ederdi. Bu arada Ünal ve Zeliha herkese rağmen birbirlerine sahip çıkacaklarına dair sözleşmişlerdi. Kütlüden istenilen randıman alınmayınca Topal Eskici Ünal’a bir araba bulmasını ve evine geri döneceğini söyler. Büyük oğluna olayların suçlusunun kendisi olduğunu söyler ve yumruk atar ona. Sonradan durumu öğrenen Ali küplere binse de ağabeyinin tavsiyelerine uyar ve babasına bir şey yapmaz. Topal Eskici eşi kızı ve damadı gözüyle baktığı Ünal ile birlikte pamuk tarlasından evine döner.

Ali, Mehmet ve Mehmet’in ailesi kütlü toplamaya devam ederler. Ama sürekli hastalık ile boğuşmaktadırlar. Yiyecek bir şeyleri de kalmamıştır doğru düzgün. O arada küçük oğul Ali, Zeynep isimli bir kızdan etkilenmeye başlar. Bir süre sonra Ali ile Zeynep kendi arlarında söz yaparlar. Zeynep ara sıra onlara yiyecek getirse de Mehmet ve eşinin tutulduğu ağır sıtma nöbeti bir türlü bitmek bilmez. Büyük oğlan öleceğini düşünmeye başlar ve kardeşine ailesine sahip çıkmasını vasiyet eder. Son derece dirayetli olan Ali de durumdan etkilenmeye başlamıştır artık. Topal Eskici ise bir süre sonra yaptığından pişman olmuştur. Her fırsatta damadı Ünal’a kızmaktadır. O evinde rahat ederken öz oğulları pamuk tarlalarında heba olmaktadırlar. Bir gün Topal Eskici damadı Ünal ile dükkânı açar. Bir süre sonra bir deri bir kemik kalmış olan Ali dükkânın kapısına yığılır. Gözlerine inanamayan Eskici gözyaşları içinde oğluna sarılır. Ali kendisinin iyi olduğunu ağabeyinin ölmek üzere olduğunu babasına söyler. Derhal bir araç bulunur ve büyük oğul ile ailesi pamuk tarlasından eve getirilir. Topal Eskici oğlunu ve onun ailesini kurtarmak için dükkânını satar. İsyan içinde sokakta dolaşan Topal Eskici’nin iş bulduklarını söyleyen damadı Ünal ve yeni gelini Zeynep ile karşılaşması ile roman sona erer.

Aile ilişkilerinde ekonomik koşulların etkisinin Orhan Kemal’in titiz kalemi ile göz önüne serildiği Eskici ve Oğulları isimli roman, konusu ve üslubunun canlılığı ile baştan sonra keyifle okunabilecek Milli Eğitim Bakanlığı tavsiyeli bir eserdir.

Yazan: Şahin Yıldız

Eskici ve Oğulları Konusu

Eskici Ve Oğulları, Orhan Kemal'in dönemin ekonomik şartlarını anlatan etkileyici bir romanıdır. Trablusgrap savaşında bir bacağını kaybeden Topal Eskici ve oğulları Mehmet ve Ali'nin yaşadıkları zorlukları anlatan bu sürükleyici kitap size dönemin zorluklarını da anlatmış oluyor. Kitabın konusuna gelir isek:

Topal Eskici, oğulları Mehmet ve Ali ile kendi eskici dükkanlarını işletmektedirler fakat bu durum Topal Eskici'yi oldukça rahatsız etmektedir. Topal, oğlu Ali'yi canından çok sevmektedir fakat büyük oğlu Mehmet'i dükkanda fazlalık olarak görmektedir. Topal Eskici oldukça agresif ve sinirli bir insandır, ona topal denmesinin sebebiyse Trablusgarp Savaşı'nda bir bacağını kaybetmesidir. Bacağını kaybettikten sonra her şey onun için çok değişmiştir, zengin bir aileden gelen Eskici artık kendi ailesine bakamayacak kadar kötü durumdadır ve oğlu Mehmet'in artık yanından ayrılmasını ister. Mehmet başlarda duymamazlıktan gelir çünkü karısı ve 3 çocuğuyla nasıl geçineceğini bilemez. Mehmet en sonunda kütlü toplamaya karar verir ve karısını ve çocuklarını alıp kütlü toplamaya gitmeye hazırlanırlar o sırada Ali babasıyla çok büyük bir kavga eder ve kavga de babası Ali'ye çok ağır bir küfür eder Ali bu küfürden sonra evi terk eder ve abisinin yanında gider o sırada kütlü amelesi toplayan elçi gelir ve Mehmet ve karısına avanslarını verir ve Ali bu avanstan çok etkilenerek kütlük toplamaya gitmeye karar verir. Abisi başta karşı çıksa da daha sonra döndüklerinde kendi işlerinin sahibi olabilecekleri bir hayal kurarlar ve kütlüden gelecek parayla ne yapacaklarını bulurlar. Her şey istedikleri gibi giderken Mehmet artık babasıyla çalışmayacağını söylemek için dükkana gider ve Ali'nin de kütlüğe geleceğini babasına söyler babası bunu duyunca yıkılır ve Mehmet'e Ali'nin gitmemesi için yalvarır fakat Mehmet, Ali'nin kesin kararlı olduğu söyler ve planlarından babasına bahseder. Babası plandan çok etkilenir ve karısı ve kızını alıp o da kütlüğe gitmeye karar verir. Döndüklerinden eski zenginliğe sahip olacaklarını hayal edip tüm aile onları gelip alacak kamyonu beklemeye başlarlar. Bu durumdan mutlu olmayan tek bir kişi vardır, Eskici'nin kızı Zeliha. Zeliha mutsuzdur çünkü artık evlilik yaşına gelmiş ve kütlükten döndükten sonra kimsenin onu almayacağını düşünür. Fakat Zeliha ne kadar üzülürse üzülsün ailecek oraya gidilecekti ve beklenen kamyon gelmişti.

Aile, çalışmak üzere kötü bir kamyonla tarlaya doğru yol alır bu sırada Zeliha, kamyon şoförü Ünal'a karşı bir şeyler hissetmeye başlar ve bu sırada köye gelmiş, çadırda yaşamaya başlamışlardır. Bir gece Ünal ve Zeliha buluşur ve birbirlerinden ayrılmayacaklarına dair birbirlerine söz verirler o günden sonra Ünal yiyecekleri tükenen aileye sürekli yardımda bulunur. Ailenin durumu iyice kötü gitmeye başlarken elçi avansları vermemekle beraber daha fazla pamuk toplamalarını, daha çok çalışmalarını söylemektedir bunun üzerin Ali ve babası çok büyük bir kavga ederler ve Topal Eskici, kızı ve karısını alıp şehre dönerler ve oğulları ve torunlarını orada bırakır. Eskici damadı gibi görmeye başladığı Ünal'a dükkanda birlikte çalışmayı teklif eder, Ünal bunu hiç düşünmeden kabul eder çünkü bu Ünal için oldukça iyi bir fırsattır.

Topal Eskici, evlatlıktan ret ettiği oğullarını özlemiş ve Ünal'ı hayvan gibi görmektedir. Bu sırada tarladakiler sıtmaya tutulmuştur ve ilaçları yoktur ve onlara tarlaya yeni gelen ailenin kızları Zeynep yardım etmektedir ve Ali ile aralarında aşk başlamaktadır. Mehmet artık ölecek duruma geldiğinde babasının dükkanına gider ve giremeden kapının önünde yığılır onu gören Eskici hemen hastaneye götürür ve masrafları karşılamak için tek mal varlığı olan eskici dükkanını satar. Hiçbir kazançları olmadığı içinde onların durumlarını kurtarmak için damadı Ünal ve gelinin Zeynep'in fabrikada iş bulmasıyla roman son bulmaktadır.

Eskici ve Oğulları Yorumları

çok sıkıcı bir kitaptı okuduğuma pişman olduğum kitaplardan bir tanesi

15-11-2015 04:34

orhan kemal denilince daha iyi bir kitap bekliyordum biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim

21-01-2016 21:10

konusu beni hiç sarmadı çok sıkıldım

16-11-2016 20:00

günümüz insanını çok iyi anlatıyor böyle böyle dağılıyoruz işte

20-11-2016 01:02

güzel bir hikayesi var insan kendinden birşey buluyor

20-11-2016 21:07

okumayı sevdiğim kitaplardan bir tanesi

02-12-2016 08:13

eskici ve oğulları özeti lazım içinde ana fikri ve karakter analizi olması gerek paylaşabilir misiniz kitap pahalı olduğu için alamadım

16-02-2017 19:06

çok güzel bir eser konusunu çok beğendim benim hayatımdan kesitleri sunar gibiydi

17-03-2017 16:59

kitap analizi çıkartmak zorunda olmasak okumazdım kötü bir eser

26-05-2017 20:22

orhan kemal hikayeyi çok güzel derlemiş kitabı okurken kendi hayatımdan parçalar buldum fakirliği ve aile kavramını çok iyi ele almış bence mükemmel bir bakış açısı fakir olupta kitaptakilere benzer şeyler yaşamayan yoktur diye düşünüyorum para her ne kadar önemli olmasa da yokluğunun ne kadar yıkıcı olduğunu çok iyi anlatmış

04-08-2017 17:36

anadolunun içler acısı ortamında hayatta tutunma mücadelesini anlatıyor. bu kitabı okurken insana bir karamsarlık çöküyor. istemesenizde sizi etkisi altına alıyor. okumayan bir şey kaybetmez.

gkhn_rn • 14-11-2017 10:09

son satırda mehmetin babasının dükkanının önünde bayıldığını yazmışsınız ama orası hatalı orada bayılan ali oluyor

27-04-2018 10:42

konusu çok etkileyici güzel bir orhan kemal kitabı okumanızı tavsiye ederim

30-01-2019 19:22

bence kitap sıkıcıydı çok fazla ayrıntıya girilmiş olaylar yavaş gelişiyor ve bu sırada okuyucunun iştahı, bir sonraki sayfada ne yazacağını merak etmesi kayboluyor. kitap 380 syf 250 civarında olsa çok uzatılmadan belki daha güzel olurdu ama toplumsal konulara değinmesi güzel 10 üzerinden 3

04-02-2019 18:44

googleda eskici ve oğulları özet diye arattım burası çıktı çok güzel bir özet olmuş baya kitabın da özeti var görünüyor elinize sağlık güzel olmuş

31-07-2019 13:42

burada iki tane eskici ve oğulları özeti var ikisi de güzel yazılmış ama aynı gibi keşke birini kısa özet diğerini uzun özet şeklinde yapsaydınız bazı hocalar kısa istiyor bazıalrı uzun istiyor öğrenciye daha faydalı olurdu

11-01-2020 22:07

Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Yerli Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Gizem Kitapları Komik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Günlük Anı Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları