Baba Evi - Avare Yıllar

Baba Evi - Avare Yıllar
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1949 Sayfa Sayısı:222 ISBN:9786051416816 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:107,28 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Baba Evi - Avare Yıllar - Orhan Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Baba Evi - Avare Yıllar Özet

“Ben de dehr'in sitemin çekmeğe geldim dehr'e!”

Orhan Kemal’in “Küçük Adamın Romanı” serisinin ilk kitabı olan Baba Evi, genel olarak açlık ve sefalet üzerine kurulmuş bir tema etrafında oluşturulmuş. Kitabın yazarın kendi hikâyesi olduğunu zannederek kitabı almıştım ama sonradan öğrendim ki kitap yazarın Adana’da tanıdığı bir adamın hayat hikâyesi olduğunu öğrendim. Baba Evi” çocukluktan gençliğe geçiş, “Avare Yıllar” ise gençlikten yetişkinliğe geçiş aşamalarını anlatıyor.

İlk kitap ile başlayalım. Avukat bir babanın hükümet ile ters düşüp ailesi ile birlikte ülkeden kaçmasıyla birlikte hikâye şekilleniyor. Kitabın bu kısmında küçük adamın baba korkusu en çok bahsedilen ve kendini gösteren konu.

Düşman yaklaşınca kaçmak zorunda kalan aile, zorlu bir yolculuk yapıyor. Baba, Ankara’ya gidip onlardan ayrılıyor. Aile ise babanın kömürcü olduğunu söylüyor herkese. Köyde yaşanan bazı olaylar sonucu baba, anneyi dövüyor ve evine yolluyor. Onu boşuyor. Sonradan anlaşılıyor ki baba, babaanne ve halaların gazına gelip böyle davranıyor. Eve daha sonra dönüyor anne. Siyaset, evi en çok etkileyen ve hayatlarını şekillendiren konu oluyor. Baba evi terk etmek zorunda kaldığında, küçük adam buna üzülemiyor. Daha çocuk olan biri için bu son derece sevindirici bir haber gibi görünüyor.

Beyrut’ta yaşadıkları dönemde babaya avukatlık yaptırılmadığı için birlikte bir lokanta açıyorlar. Baba genel olarak Niyazi ve küçük adama bırakıyor lokantayı. Bir süre sonra işler bozuluyor ve lokanta iflas ediyor. Baba hasta olduğu için çalışamıyor eve Niyazi ile buldukları işleri yaparak para getiriyorlar. Bu dönemde en fazla parayı getiren Niyazi oluyor çünkü işportacılık yapıyor. Küçük adam daha çok evden iş aramaya diye çıkıyor, iş bakıyor ve balık tutuyor. Bu bir süre daha devam ediyor, babasının arkadaşı ona iş buluyor. Görevi kâğıt kesme makinesinde kol çevirmek oluyor. İş yerinde bir kız ile tanışıyor. Elini. Bir süre sonra birlikte çalışıyorlar. Bu Elini ve ailesi sürgün edilene kadar devam ediyor. Daha sonra kendi işine de son veriliyor ve işsizlik, açlık geri dönüyor. Ve küçük adam işine son verilince aklına tek bir şey koyuyor; Adana’ya, memleketine dönecektir.

Nihayet hayalini kurduğu yurduna döndüğünde hiçbir şeyin düşündüğü gibi olmadığını fark edecektir. Okul ile bağları tümüyle kopuştu ve arkadaşları da hep farklı yerlerdeydi. Yeni edindiği arkadaşları ile maçlar yapıyorlardı.

“Ey açlık! Seni midemde, iliklerimde, kanımın yuvarlarında duydum. Ve sen, benim iyi, benim şefik ve rahîm olan soyum, insan soyu, sen ebedî tokluğu fethedeceksin!”

Avare Yıllar adlı kitaba gelecek olursak, kitap aynı anlatım şekli ile devam etmekte. Babası evden uzakta olmasından ve kimsenin ona karışmamasından dolayı okulu iyice boşlamış hatta bırakmıştır kahraman. Babaannesinin yalvar yakarlarına rağmen genel olarak hayatını maç oynayarak ve arkadaşlarıyla takılarak geçirmiştir. Halasının gönderdiği parayı, arkadaşı ile İstanbul’a kaçmak için kullanan küçük adam yine bir hayal kırıklığı ile baş başa kalmıştır. Çok fazla dayanamaz ve eve geri dönmek zorunda kalır. Okula dönemez. Bir dokuma fabrikasına kâtip olarak girer.

Fabrikadaki kızlardan birini sever ve onunla tüm itirazlara rağmen evlenir. Etraftan ödünç alınan eşyalar ve takılarla düğün yapılır. Kitap bu şekilde biter.

Kitabın anlatımı son derece sürükleyici ve akıcı. Kitabın ana konusunu oluşturan yoksulluk konusu her anlamda çok iyi ele alınmış. Betimlemeler sayesinde kitabı gözünüzde çok kolay canlandırabiliyorsunuz.

Kitabın içinde genelde yer alan hayal kırıklığını ister istemez hissediyorsunuz. Güçlü ve sert bir imaj çizen babanın oğlu ile bir türlü anlaşamıyor olması, ikisinin farklı yapılarda olması ve hikâyenin bir yerde buna göre şekillenmesi çok hoşuma gitti. Kesinlikle iz bırakan hikâyelerden biri. Orhan Kemal’in kalemine bir kez daha hayran kalıyorsunuz ve kitabı bir solukta okuyorsunuz.

Yazan: Sena AKSOY

Baba Evi - Avare Yıllar Soruları ve Cevapları

Baba Evi - Avare Yıllar kimin eseri?

Orhan Kemal

Baba Evi - Avare Yıllar türü nedir?

Yerli Romanlar

Baba Evi - Avare Yıllar kaç sayfa?

222

Baba Evi - Avare Yıllar Yorumları

baba evi çok güzel? kitab. okumayanlara tavsiye ederim

Ziynet • 22-03-2018 20:09

severek okudum orhan kemal çok güzel yazmış hikayesi çok güzel

05-11-2018 20:43

bana kısa bir şekilde baba evi avare yıllar kitap incelemesi gerekiyor buradaki çok uzun ve detaylı olmuş bana daha kısası lazım yardımcı olabilir misiniz

25-05-2019 17:50

öğretmen olan babamın tavsiyesi üzerine okudum neden okumamı istediğini de çok iyi anladım gençliği bu kadar iyi anlatan başka roman var mı bilmiyorum ama tüm lise öğrencilerinin okuması gerek

27-03-2022 16:01

özet harika olmuş elinize sağlık

24-11-2022 19:21

bana sadece baba evi özeti lazım

29-07-2023 16:37

Grev Vukuat Var Gurbet Kuşları Sarhoşlar Ekmek Kavgası 72. Koğuş Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza İnci'nin Maceraları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli