Suçlu

Suçlu
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1957 Sayfa Sayısı:330 ISBN:9789752894983 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:152,10 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Suçlu - Orhan Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Suçlu Özet

İhsan Efendi karısının ölümü üzerine evin genç hizmetçisi Şehnaz’la evlenir. Oğlu Cevdet annesinin ölümüne sebep olarak babasını görmekte ve babasına gizli gizli kin gütmektedir. İhsan Efendi durumu farkında olsa da genç karısıyla arasının açılmasından korktuğundan durumu görmezden gelir. Şehnaz’ın dolduruşuna gelip oğlunu okuldan alıp işporta tezgahıyla sokaklarda çalışmaya göndermesine içi burkulsa da ses etmez.

Cevdet okulu bırakıp sokaklarda çalışmaya başladıktan sonra kovboy dergilerine olan ilgisi daha da artar. Amerika’ya gitmek, çabucak yetişkin olup Aslan Tomson gibi onu üzenleri cezalandırmak için yanıp tutuşur. Arkadaşı, çingene kızı Cevriye’yi de bu hayallerine ortak eder.

Bu sırada Şehnaz, kendisi gibi genç olan komşusu Şoför Adem’den hoşlanmaktadır. Şoför Ahmet ile annesi Muhsine Hanım da İhsan Efendinin tahsilat için sık sık eve getirdiği paralardan almak amacıyla aileyle yakınlaşırlar. Bu yakınlık çok kısa zamanda gizli bir ilişkiye döner. İhsan Efendinin gözünün önünde yaşanan bu durumu mahallenin çocukları bile bilmekte, Cevdet her gün bu durumla yüzleşmektedir. Bu yüzleşmenin sonu bir gün kavgayla bitince durumu bilmeyen İhsan Efendi oğlunu evden kovar ama bu kovuş onu çok üzer. Dört kişi oturdukları içki sofrasında geçirdiği kısa bir sarhoşluktan sonra uyanıp oğlunun boş odasına gider. Bunu fırsat bilen Adem de tahsilat parasından bir miktar çalar.

Ertesi gün parada çıkan açık sonucu İhsan Efendi tutuklanarak cezaevine konulur. Parayı çalan kişinin de o gece evden kovulan Cevdet olduğu düşünülmektedir. Cevdet bulunup apar topar sorguya çekilir. Babasının halini gören Cevdet, paraları çalıp yaktığını söyleyince babası yerine hapse girer. Şehnaz da Adem’in ayarladığı bir evde kocasından boşanmak ve Adem’le evlenmek için beklemektedir. İhsan Efendi de evine döndüğünde Muhsine Hanımdan karısının kaçtığını öğrenir. Fenalık geçiren İhsan Efendi, hastanede kısa bir süre yattıktan sonra da ölür. Ölüm haberini almayan Cevdet babasının onu ziyaret etmesini uzun zaman bekler durur. Bu bekleyiş esnasında da zamanla farklı çocuklarla arkadaşlıklar kurar. Bu arkadaşlarından biri olan Hasan, hapisten çıkar çıkmaz Cevdet için bir avukat arar. Şansın da yardımıyla bir avukat ve eşiyle karşılaşır ve avukat, Cevdet’in davasına ücretsiz bakmayı kabul eder. Avukat biraz araştırmayla faillerin Adem ve Şehnaz olduğunu çözer ve haklarında arama kararı çıkartılır. Bunu anlayan ikili kaçarlar.

Orada burada; dağlarda mağaralarda kalan Adem ve Şehnaz, Şehnaz’ın hastalanmasıyla yaşlı bir kadından kendileri hakkında farklı bir hikaye anlatarak yardım alırlar. Yaşlı kadının hareketlerinden şüphelenen köylüler durumu jandarmaya haber verirler. Çiftin yakalanması gazetelere dahi konu olur. Cevdet de tahliye edilir.

Tüm bunlar Cevdet’in Amerika sevdasını ikiye katlar. Hapisten çıkmasından birkaç gün sonra Cevdet ve Cevriye, Norveç vapurunu Amerika vapuru sanarak gizlice binerler. Çok geçmeden de yakalanıp Türk yetkilerine teslim edilirler. Cevdet ile yakından ilgilenen avukat, Cevdet’e onların yanında kalıp eğitim almasını teklif etse de Cevdet gururundan dolayı teklifi kabul etmez; Hasanlarda kalmaya ve fabrikada çalışmaya karar verir.

Cevdet’in hikayesi, Suçlu II-Sokakların Çocuğu’nda devam etmektedir.

Suçlu romanı hem Orhan Kemal’in sinemaya ilk kez uyarlanan eseri (1960), hem de tam 28 kere sansürlenerek Türk sinema tarihinde en çok sansüre uğramış filmler arasında olma özelliği taşımaktadır.

Editör: Pınar Tufanlı

Suçlu Soruları ve Cevapları

Suçlu kimin eseri?

Orhan Kemal

Suçlu türü nedir?

Yerli Romanlar

Suçlu kaç sayfa?

330

Suçlu Yorumları

okuduktan sonra neden yasaklandığını anlamadim gayet normal bir eser

30-04-2018 18:35

vardır bir sebebi ülkecek sansüre bayılıyoruz çünkü

13-05-2018 03:18

çok güzel bir roman zaten orhan kemal yazmış kötü bir roman olması beklenemezdi

29-05-2019 18:17

suçlu dizisinin uyarlandığı eser bu mu acaba

01-04-2022 17:41

arka sokak kitabını bulamadım sitenizde yok!

16-01-2023 12:12

Grev Vukuat Var Gurbet Kuşları Sarhoşlar Ekmek Kavgası 72. Koğuş Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza İnci'nin Maceraları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu