Suçlu

Suçlu
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1957 Sayfa Sayısı:330 ISBN:9789752894983 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:15,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Suçlu - Orhan Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Suçlu Özet

İhsan Efendi karısının ölümü üzerine evin genç hizmetçisi Şehnaz’la evlenir. Oğlu Cevdet annesinin ölümüne sebep olarak babasını görmekte ve babasına gizli gizli kin gütmektedir. İhsan Efendi durumu farkında olsa da genç karısıyla arasının açılmasından korktuğundan durumu görmezden gelir. Şehnaz’ın dolduruşuna gelip oğlunu okuldan alıp işporta tezgahıyla sokaklarda çalışmaya göndermesine içi burkulsa da ses etmez.

Cevdet okulu bırakıp sokaklarda çalışmaya başladıktan sonra kovboy dergilerine olan ilgisi daha da artar. Amerika’ya gitmek, çabucak yetişkin olup Aslan Tomson gibi onu üzenleri cezalandırmak için yanıp tutuşur. Arkadaşı, çingene kızı Cevriye’yi de bu hayallerine ortak eder.

Bu sırada Şehnaz, kendisi gibi genç olan komşusu Şoför Adem’den hoşlanmaktadır. Şoför Ahmet ile annesi Muhsine Hanım da İhsan Efendinin tahsilat için sık sık eve getirdiği paralardan almak amacıyla aileyle yakınlaşırlar. Bu yakınlık çok kısa zamanda gizli bir ilişkiye döner. İhsan Efendinin gözünün önünde yaşanan bu durumu mahallenin çocukları bile bilmekte, Cevdet her gün bu durumla yüzleşmektedir. Bu yüzleşmenin sonu bir gün kavgayla bitince durumu bilmeyen İhsan Efendi oğlunu evden kovar ama bu kovuş onu çok üzer. Dört kişi oturdukları içki sofrasında geçirdiği kısa bir sarhoşluktan sonra uyanıp oğlunun boş odasına gider. Bunu fırsat bilen Adem de tahsilat parasından bir miktar çalar.

Ertesi gün parada çıkan açık sonucu İhsan Efendi tutuklanarak cezaevine konulur. Parayı çalan kişinin de o gece evden kovulan Cevdet olduğu düşünülmektedir. Cevdet bulunup apar topar sorguya çekilir. Babasının halini gören Cevdet, paraları çalıp yaktığını söyleyince babası yerine hapse girer. Şehnaz da Adem’in ayarladığı bir evde kocasından boşanmak ve Adem’le evlenmek için beklemektedir. İhsan Efendi de evine döndüğünde Muhsine Hanımdan karısının kaçtığını öğrenir. Fenalık geçiren İhsan Efendi, hastanede kısa bir süre yattıktan sonra da ölür. Ölüm haberini almayan Cevdet babasının onu ziyaret etmesini uzun zaman bekler durur. Bu bekleyiş esnasında da zamanla farklı çocuklarla arkadaşlıklar kurar. Bu arkadaşlarından biri olan Hasan, hapisten çıkar çıkmaz Cevdet için bir avukat arar. Şansın da yardımıyla bir avukat ve eşiyle karşılaşır ve avukat, Cevdet’in davasına ücretsiz bakmayı kabul eder. Avukat biraz araştırmayla faillerin Adem ve Şehnaz olduğunu çözer ve haklarında arama kararı çıkartılır. Bunu anlayan ikili kaçarlar.

Orada burada; dağlarda mağaralarda kalan Adem ve Şehnaz, Şehnaz’ın hastalanmasıyla yaşlı bir kadından kendileri hakkında farklı bir hikaye anlatarak yardım alırlar. Yaşlı kadının hareketlerinden şüphelenen köylüler durumu jandarmaya haber verirler. Çiftin yakalanması gazetelere dahi konu olur. Cevdet de tahliye edilir.

Tüm bunlar Cevdet’in Amerika sevdasını ikiye katlar. Hapisten çıkmasından birkaç gün sonra Cevdet ve Cevriye, Norveç vapurunu Amerika vapuru sanarak gizlice binerler. Çok geçmeden de yakalanıp Türk yetkilerine teslim edilirler. Cevdet ile yakından ilgilenen avukat, Cevdet’e onların yanında kalıp eğitim almasını teklif etse de Cevdet gururundan dolayı teklifi kabul etmez; Hasanlarda kalmaya ve fabrikada çalışmaya karar verir.

Cevdet’in hikayesi, Suçlu II-Sokakların Çocuğu’nda devam etmektedir.

Suçlu romanı hem Orhan Kemal’in sinemaya ilk kez uyarlanan eseri (1960), hem de tam 28 kere sansürlenerek Türk sinema tarihinde en çok sansüre uğramış filmler arasında olma özelliği taşımaktadır.

Editör: Pınar Tufanlı

Suçlu Yorumları

okuduktan sonra neden yasaklandığını anlamadim gayet normal bir eser

30-04-2018 18:35

vardır bir sebebi ülkecek sansüre bayılıyoruz çünkü

13-05-2018 03:18

çok güzel bir roman zaten orhan kemal yazmış kötü bir roman olması beklenemezdi

29-05-2019 18:17

Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna