Sarhoşlar

Sarhoşlar
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2010 Sayfa Sayısı:139 ISBN:9789752897564 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:57,75 TL BKM:63,75 TL KitapYurdu:66,30 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sarhoşlar - Orhan Kemal

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sarhoşlar Özet

Turgut Şen, dokuz çocuk babası olan küçük bir memurdur. Günün birinde eline on lira geçer. Bunun üzerine Turgut Şen çok sevinir belki de uzun yıllar sonra ilk kez güler. Hemen önündeki defteri, kitabı toplar meyhaneye gidip kendine içki ısmarlar. Turgut Şen önündeki kadehleri kafaya dikerken içeriye tilki kılıklı, zeytin gözlü bir adam girer. Adamın gözleri tanıdık birisini ararken Turgut Şen ile karşılaşır. Turgut Şen tanımadığı halde adamı davet eder. Tilki yapılı adam biri doktor biri mirasyedi olmak iki kişiyle sebze komisyonculuğu yapmaktadır. Ortağı olan doktorun başka birisine verdiği nasihatı anlatır. Doktorun kendisine enayi demesinden bahseder. Bu Turgut Şen'in hoşuna gider. Beraber kadeh kaldırıp biraz daha sohbet ederler. Sohbet en sonunda geçim sıkıntısına gelir. Turgut Şen dokuz çocuğunun olduğundan hatta karısının onuncu çocuğuna gebe olduğundan bahseder. On gündür evinde sıcak yemeğin kaynamadığını söyleyip ağlamaya başlar. Tilki kılıklı adam da kendi sıkıntılarını hatırlar beraber ağlaşırlar. Bu sırada hesap gelir. İkisi de ödemek için birbirine ısrar eder. Uzun süren ısrarın sonucunda Turgut Şen öder. Ardından da ısrarlar kapıda devam eder. Birbirlerine yol vermeye, önce sen geç demeye başlarlar. Bu ısrarlar anlamsız laflara döner ve birbirleriyle sözlü tartışmaya başlarlar. Tilki kılıklı adam şaraphanedekilere dönüp ceza hakkında birtakım laflar edince şaraphanedekiler gülmekten kırılır. Şaraphaneden çıkınca Turgut Şen bakkaldan iki paket sigara alıp birini diğer adama uzatır. Tilki kılıklı adam utansa teklifi kabul eder ancak bu sefer de Turgut Şen'i arkadaşlarının yanına götürmek için ısrar eder. Turgut Şen gitmek istemediğini söyleyerek yakasını kurtarmaya çalışsa da başaramaz. Tilki kılıklı adam, Turgut Şen'e sekiz çocuğu olduğunu söyler. Turgut Şen ise dokuz olduğuna dair yeminler eder. Diğer adam ise sekiz çocuk olduğunu dokuz olmayacağını onun yanlış bildiğini öne sürer. Turgut Şen çocuklarının adını saymaya başlayınca dahi sekiz olduğu hakkında inat edip durur. Bu sırada etrafını sarmış kalabalık onların haline güler. Turgut Şen yakasını zor da olsa kurtarır ve koşmaya başlar fakat peşinden diğer adam da koşunca arkalarında kahkaha atan bir kalabalık bırakırlar.

İŞ ÖZET

Kimya dersinde kapı çalınıp içeri yapılı biri girince öğretmen ve sınıftakiler ilk başta onu müfettiş sanar ancak gelen kişi hangi okuldan nakil olduğunu söyleyince herkes gülmeye başlar. Müfettiş sandıkları çocuğun aslında varlıklı bir avukatın çocuğu olduğu ortaya çıkar. Ve ismi Burhanettin olan bu çocuğa "Asilzade" lakabını takarlar. İlk başlarda çok ciddi olan Asilzade bir zaman sonra patavatsız, iğneleyici bir içtenliğe bürünür. Çok para harcayıp fakir öğrencileri de yanına sokmaz olur. Bir gün sınıf arkadaşı neden böyle davrandığını sorunca ise sefaletten nefret ettiğini, insanın sefil olmamak için elinden geleni yapması gerektiğini söyler. Başka bir gün cebirci onu tahtaya kaldırmak istediğindeyse hazırlıklı olmadığı için kalkamayacağını dile getirir. Ona o zaman ne not vereceğini soran öğretmenine ise "Sıfırı basarsın birader." der. Başka bir hocasına daha böyle davrandığında küstah olanın hocası olduğunu söyleyip çekip gider. Aradan geçen 16 yıl sonra eskiden konuştuğu o sınıf arkadaşına denk gelir. Fakat bu "Asilzade"nin eski yapısından eser kalmamış, yanakları içeri çökmüş üstelik üstü de eski kıyafetlerle... Eskiden bu kılıktaki insanlardan nefret ettiğini şimdi bu kılığa düşmesinin sebebinin ise pederinin ölmesi olduğunu anlatır. Karşılaştığı sınıf arkadaşının küçük bir memurlukta çalıştığını duyunca ise bir anlığına o eski iğneyelici haline geri kavuşur. Arkadaşının kendisine değinmesine izin vermeden cebinden bir kart uzatır. Bu karttaki şirkete gidip kendi adını söylemesini ama eğer onun nerede olduğunu sorarlarsa da Avrupa gezisine çıktığını söylemesini rica eder. Laf olsun diye denilen şirkete giden sınıf arkadaşıysa pek içten karşılanır. Ona Burhan Bey'in nerede olduğunu sorup dururlar. O işte memurlukta aldığı maaşın üç katı maaşla, memurlukta çalıştığından daha az çalışır.


DEĞERLENDİRME

Orhan Kemal'in kısa hikayelerinden oluştuğu bu kitapta Orhan Kemal çoğu öyküde meteliksiz insanlara değinmiş. Kitaba adını da veren Sarhoşlar'da olduğu gibi bir bazı öykülerinde anlık olaylardan bahsetmiş. Tadımlık bir şeyler okumak için güzel bir tercih gerçi bazı öykülerinin sonu pek beklediğim gibi bitmedi ya da şaşırmayı beklediğim öyküler sıradan bitse de güzeldi. Zaten kitapta da en çok "İş" öyküsünü beğendim.

Yazan: Ayşenur Ebrar Akben

Sarhoşlar Soruları ve Cevapları

Sarhoşlar kimin eseri?

Orhan Kemal

Sarhoşlar türü nedir?

Öykü/Hikaye

Sarhoşlar kaç sayfa?

139

Sarhoşlar Yorumları

okurken sıkıldım pek beyenmedim bana göre bir kitap deyil

23-09-2022 22:57

günümüz türkiyesi okurken kendimi de gördüm sokaktaki insanları da gördüm güzel bir gözlem gücü ile yazılmış

23-04-2023 22:01

Grev Vukuat Var Gurbet Kuşları Sarhoşlar Ekmek Kavgası 72. Koğuş Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza İnci'nin Maceraları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu