Kırmızı Küpeler

Kırmızı Küpeler
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1974 Sayfa Sayısı:370 ISBN:9789752893849 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:13,89 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kırmızı Küpeler - Orhan Kemal

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırmızı Küpeler Özet

Kırmızı Küpeler Babil Kulesi adlı eser Orhan Kemal'in birbirinden eşsiz hikayelerini içermektedir.

KIRMIZI KÜPELER: Henüz beş yaşında olan çocuk kötü bir aileye sahipti. Küçük çocuk ailesine karşı hiçbir şey bilmiyordu. Bildiği tek şey Elmas ablasını çok sevdiğiydi. Elmas abla dediği kız onların evinin çatı katında kalıyordu. On dört yaşında olan Elmas uzun saçlara ve kapkara gözlere sahipti. Küçük çocuk aile şiddetinden hep Elmas ablasına kadardı. Elmas ona bir anne gibi davranırdı. Çocuğun babaannesi Elmas' tan hiç hazzetmiyordu. Bir gün bu kötü babaanne kızın saçlarını kesip erkeğe benzeteceğini söyledi. Elmas bu sözleri kendisine yetiştiren küçük çocuğu kollarına aldı. Ona kırmızı küpelerini saklaması için verdi. Ertesi sabah hiç kimseye söylemeden evden kaçtı. Güzelliğini kaybetmeyi göze alamamıştı.

KIRK YAŞ: Adam Kırk yaşına bastığı gün babasının kırkıncı yaşını hatırladı. Babası kırkıncı yaşına girerken oğluyla nargile içmişti. O da hemen bir kahveye gitti. Nargileyi içerken genç bir oğlanın ona baktığını gördü. Niye bakıyorsun diyerek sertçe çıkıştı. Oğlan hiç dedi. Daha sonra ikili arasında bir maç muhabbeti oldu. Adam gençken bende oynuyordum deyince oğlan adama hâlâ genç olduğunu söyledi. "nargileyi de bırakın siz yaşlı bir adam değilsiniz ki" sözleri bizimkinin çok hoşuna gitmişti. Bu cümleler onun ruhunu okşuyordu. Daha sonra kahveden ayrıldılar. Adam sokakta maç yapan bir grup çocuk gördü. Hemen bir gol attı. Çocuklardan birisi "yaşa moruk" diye bağırınca adamın huzuru kaçtı. O moruk değildi. Doğruları kahvedeki çocuk söylemişti. İnsanın kendini genç hissetmeye her zaman ihtiyacı vardı.

DELİL: Genç çocuk babasının eskiden bir ahbabı olan adamı elleri kelepçeli bir şekilde adliyeden içeri girerken gördü. Babasının sağlığında gelir sürekli onları ziyaret ederdi. Genç çocuk geçenlerde bu adamla karşılaşıp iki sohbete tutulmuştu. Çocuk babasının öldüğünü söyleyince adam şaşırıp baş sağlığı verdi. Hemen ardından ahiret soruları sormaya başladı.

Ölünce size ne kaldı?

Nasıl mülk bırakmadan gider?

Çocuk sorulardan bunaldı. Bu adam çocuğun annesiyle ayrı yaşadığını öğrenince genci iyice ahlaksız belledi. Anasına sahip çıkmıyor diye dinsiz ilan etti. Bugün elleri bağlı adliye kapısından giren bu namus bekçisi adam, hac için kandırdığını insanların paralarını çalmıştı. Bu yüzden tutuklanıyordu.

İNCİ'NİN MACERALARI: İnci altı yaşında küçük bir çocuktu. Babası hapisten çıkmadan evvel annesi onunla çok ilgileniyordu. Babası eve gelince kızını unutmuş varsa yoksa kocasıyla ilgileniyordu. İnci, arkadaşı Berin'in babasını çok beğeniyor, kendi babasının da öyle olmasını istiyordu. İnci geceleri gizlice anne babasını dinliyor ne konuştuklarını duyuyordu. Bir gün babası asker kaputunu boyatıp üzerine mont yaptıracağını söyledi. Eğer Yasaklanırsa tekrar hapse girecekti. Babası hapse girerse İnci annesiyle tekrardan mutlu olacaktı. Sabah olunca İnci annesinden babaannesine gitmek için izin aldı. Dışarıda gördüğü polisin yanına koştu. Polisin bıyıklarından ürktü ve polisle ayak üstü konuşarak uzaklaştı.

Orhan Kemal, Kırmızı Küpeler Babil Kulesi adlı öykü kitabı toplumun yaşamından kesitleri gerçekçi bir şekilde gözler önüne sunar.

Orhan Kemal'in romanlarında olduğu gibi hikayelerinde de sık sık diyaloglara rastlanması, okuyucuya estetik bir haz sunmaktadır.

Bunun yanında Orhan Kemal'in eserlerini değerli kılan şey içeriğini biz insanların oluşturmasıdır. Bulunmaz ve eşsiz bir anlatımıyla hayatımızın her anını yakalayan usta yazarı bence hâlâ yaşıyor ve yaşatıyoruz.

Yazan: Elif POYRAZ

Kırmızı Küpeler Yorumları

güzel bir eser özeti de güzel olmuş teşekkürler

26-10-2018 19:03

ilk kez bir kitabı bir kerede okudum elimden bırakamadım teşekkürler orhan kemal mükemmel bir roman yazmışsınız çok sevdim

06-11-2018 19:06

çok güzel bir roman tavsiye ederim

13-05-2019 23:28

Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Antikacı Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Sofie'nin Dünyası Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Gün Olur Asra Bedel Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna