Bereketli Topraklar Üzerinde

Bereketli Topraklar Üzerinde
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1954 Sayfa Sayısı:377 ISBN:9789752895546 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:44,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bereketli Topraklar Üzerinde - Orhan Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bereketli Topraklar Üzerinde Özet

Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü olan Orhan Kemal, 15 Eylül 1914 Adana doğumludur. Lakaplarından bir tanesi de "bacaksız Orhan" idir. Fazlasıyla gerçekçi, adını herkese duyurmuş usta bir romancıdır. Aynı zamanda oyun yazarıdır. Romanlarında -Bereketli Topraklar Üzerinde kitabında da olduğu gibi- yoğun bir gerçekçilik görülür. Bursa cezaevine giren ve orada Nazım Hikmet ile tanışan Orhan Kemal, Nazım Hikmetin görüşlerinden de etkilenmiştir. Cezaevine girme sebebi ise Maksim Gorki ve Nazım Hikmet kitapları okumak, yabancı rejimler lehine propaganda gibi nedenler dolayısıyla girmiştir. Romancılık yanıyla tanınan yazarı, şiirden ziyade roman ve öykü yazmaya Nazım Hikmet teşvik etmiştir. Usta yazar 2 Haziran 1970 yılında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde ölmüştür.

Kitap Anadolu’nun bağrından üç gencin çalışmak için şehre inmesiyle başlar. Köse Hasan, İflahsızın Yusuf ve Pehlivan Ali. Köse Hasan ve Pehlivan Ali ilk kez şehre inecekleri için çok heyecanlılardır. Ancak İflahsızın Yusuf, daha önceden biraz deneyimlidir. Bu üç arkadaş bir fabrikada işe girerler. Ancak onları işe alan adam, almadan önce haftalıkların belli bir kesimini ona vermelerini şart koşar. Üç arkadaşta çaresiz kabul etmiştir. Aynı evde kalan İflahsızım Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali'nin ev sahipleri faizci Köse Topaldır.

Köyün temiz havasına alışmış olan Köse Hasan için işler ters gitmeye başlar. Şehrin o kirli havası ona hiç iyi gelmemiştir. Ve Köse Hasan -hassas bir bünyeye sahip olduğundan mütevellit- daha fazla dayanamayarak ölür. Artık İflahsızın Yusuf ve Pehlivan Ali iki başlarına kalmışlardır.

Onlarda artık fabrikada ki haksızlıklara dayanamayarak, bunu patrona bildirirler. Ancak patron onları işten kovar. Aslında burada da yazarın gerçekçi bakış açısını gözlemliyoruz. İkili uzun bir süre iş aramak durumunda kalırlar. En sonunda ise bir inşaatta işe girerler.

Burada da işler Pehlivan Ali için pek iyi olmaz. Pehlivan Ali bir anlık gaflete düşer ve Fatma isimli bir kıza aşık oluverir. Köyünde ki sevdiği kızı unutmuş, aklından ve kalbinden çıkarmıştır. Yazar yine burada da gerçekçi davranarak, herkesin iyi olmayacağını bize göstermiştir. Fatma Pehlivan Ali'nin var olan bütün parasını yemeye başlar. Artık Pehlivan Ali de işlerini aksatmaya başlamıştır. Bu yüzden işinden olur. Köylüsünün yardımı ile bir çiftlik ağasının patozunda işe girer. Patoz Andrew Meikle tarafından icat edilen bir tür tarım makinesidir. Yemleri öğütmede ve fındıkların dış kabuklarını ayırmada kullanılır. Patoz çok ağır bir iştir. Pehlivan Ali birgün farkında olmaksızın ayağını makineye kaptırır ve kan kaybından ölür.

Tüm bu süreç boyunca İflahsızın Yusuf da duvarcı ustası olmuştur. Köye gideceği gün derin derin Köse Hasan'ın öldüğünü nasıl ailesine söyleyeceğini düşünürken, Pehlivan Ali'nin de öldüğünü öğrenir. İki arkadaşı da şehir hayatına alışamamış ve yaşamları acı bir şekilde kaybetmişlerdir.

İflahsızın Yusuf köyüne gidip, Köse Hasan ve Pehlivan Ali'nin ailesine durumu beyan ettiğinde, onlardan neredeyse hiçbir tepki alamaz. İflahsızın Yusuf, arkadaşlarıyla gittiği şehirden köye tek başına dönmenin ezametine sahiptir artık.

Sokakları, tarlada çalışan ırgatları, gurbetçiliği, acıyı, hayatı, hayata tutunma mücadelesini kelimelere döken ve onları okuyucuya hissettirebilen bir yazardı. Onlar gibi düşünüp onlar gibi yazmıştır.

Bizler bu eserde hayatın acımasızlığını her yaprağında görüp, hissedebiliyoruz. Orhan Kemal'i tanıdığımda henüz 13 yaşındaydım. Yazmış olduğu o gerçekçi romanları beni çok derinden etkiledi. Yazılmış olan o yıllara gittim gibi hissettim. Sizlerde ''Bereketli Topraklar Üzerinde'' ve yahut herhangi bir eserini okurken o yıllara gideceksiniz. Kelimelere sığdıramadığım bu romanı hayatımın ve hafızamın bir köşesinde hep saklayacağım. Belki birçoğumuz gurbet hayatını bilmiyor ancak bu eseri okurken hüzünlenebiliyoruz. Eğer gerçekten okumamış birisi varsa hiç vakit kaybetmemesi gerek. Orhan Kemal'in eserlerini okumamız gerekir ki o gerçekçi hayattan bir ders çıkaralım.

Bereketli Topraklar Üzerinde.. Neler olup bitiyor buralarda bir bilseniz. Lakin bilemiyoruz. O toprakların kokusu silinmiş, geriye bir şey kalmamış gibi. Bereketli Topraklar Üzerinde. Acı biraz. Gerçekleri tokat gibi vuruyor insanın yüzüne. Belki cidden bu bereketli topraklar üzerinde neler olup bitiyor bilemez, göremeyiz. Ama okuyabiliriz. Birisi satır satır yazmış gerçekleri.

Yazan: Elif POYRAZ

Bereketli Topraklar Üzerinde Konusu

Yazdığı öyküler ve romanlar ile tanınan Türk edebiyatın usta yazarlarından Orhan Kemal’in en ünlü eserlerinden bir tanesi olan Bereketli Topraklar Üzerine ilk olarak 1954 tarihinde yayınlanmıştır.

Orhan Kemal Bereketli Topraklar Üzerine romanında yaşadıkları köyde geçim sıkıntısı çeken ve bu yüzden şehre göç etmek zorunda kalan üç arkadaşın hikayesini anlatıyor. İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali adındaki üç arkadaş köylerini geride bırakıp para kazanma umudu ile şehre giderler ve ekmek parası kazanma uğruna zehir gibi bir hayatı kabullenmek zorunda kalırlar.

Orhan Kemal kitabında işçi hayatının yaşadıklarını mükemmel bir şekilde kaleme almış ve adeta onların yaşadıkları sıkıntılara ışık tutmuştur. Bir zamanlarda yaşananları anlatan ünlü yazarın romanında geçen hikayelerin halen gönümüzde de devam etmesi nedeni ile, bir çok işçi okurun kendi hayatından bir şeyler bulmasını sağlıyor.

Bereketli Topraklar Üzerinde Yorumları

güzel roman işçisin sen işçi kal diyor

26-08-2015 19:30

çok iyi anlatmış kusursuz

27-08-2015 22:00

orhan kemal mükemmel bir yazar bereketli topraklar üzerine kitabı da oldukça güzel bir kitaptı tavsiye edeceğim kitaplardan bir tanesi

20-01-2016 22:27

çok iyi bir roman tavsiye ederim orhan kemalin tüm romanları güzeldir

18-11-2016 23:07

adam yıllar önce yazmış hep aynı şeyler günümüzde de değişen birşey yok güzel bir bakış açısı

21-11-2016 21:51

kitabın geçtiği yer ve zaman ne acaba bir de ana fikir lazım lütfen paylaşın

05-02-2017 21:09

çok güzel kitap hazır beklemeyin okuyun çok şey katıyor

27-02-2017 00:02

farklı bir kitap zaten orhan kemal kitaplarını okuyanlar bilir okunması gereken kitaplar okuyun okutun

08-04-2017 22:47

kitapla ilgili soruları paylaşabilir misiniz?

05-06-2017 19:25

çok sevdiğim ve öğrencilerime de okuttuğum kitaplardan bir tanesi türk insanının özellikle anadolu insanının okuması gereken kitaplardan bir tanesi bazı yerleri sıkıcı gelebilir ama o dönemin şartlarına göre yazıldığını ve bazı şeylerin değiştiğini algılayıp okumak gerek konusu bizim insanımızı mükemmel bir şekilde anlatıyor

04-11-2018 16:58

çok güzel bir roman okumakta fayda var

15-11-2018 20:47

bana sıkıcı geldi güzel konulara değinmiş konusu güzel ama sürükleyici değildi o yüzden biraz sıkıldım

10-01-2019 18:32

öğretmenimiz sağ olsun orhan kemal bereketli topraklar üzerinde özet ödevi gibi saçma bir ödev verdi biz de okumak zorunda kaldık burada hazır özet varmış bilseydim boşuna o kadar sayfayı okumazdım sıkıcı bir kitap

20-06-2019 17:02

10 üzerinden 10 vereceğim bir roman dizi sevenler okusun asıl hikaye nasıl olsun görsünler konusu karakterleri bu kadar güzel ele alınabilir

28-12-2019 22:29

Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Yabancı Romanlar Çocuk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Macera Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Din / Tasavvuf Kitapları Psikoloji Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Şiir Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Deneme Kitapları Biyografi Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları