Maksim Gorki

Maksim Gorki Kimdir

Aleksey Maksimoviç Peşkov; kendisi için seçtiği ad ile Rusça ‘’acı’’ anlamına gelen ‘’Gorki’’ takma adıyla tanınmaktadır. Maksim Gorki 28 Mart 1868’te doğdu. Nijniy Novgorod(Rusya) doğum yeri ve çocukluğunun en acı günlerinin geçtiği yerdir. 18 Haziran 1936 yılında gizemini koruyan bir şekilde öldürüldüğü varsayılmaktadır.

Maksim Gorki dilencilik, fakirlik ve Rusya’nın sefalet dolu ekonomik yıllarında bireysel ve toplumsal acıları biriktirmiştir. Anlattığı karanlık otobiyografi serisinde kendi kalemiyle Maksim Gorki hayatını insanların en içten ve en acı duygularıyla resmeder. Üç kitaplık otobiyografi serisi ‘’Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken ve Benim Üniversitelerim’’ eserleridir. Bu seri Maksim Gorki’nin dünya edebiyatında büyük izler bırakmış, dönemini en iyi anlatan en gerçekçi eserlerdendir. Oyun, öykü ve anı türünde eserler veren Maksim Gorki, acıları adeta kendi benliğinde birleştirerek yeni bir pencere açmıştır.

Maksim Gorki hayatının çok erken döneminde hayatla tek başına mücadele etmek zorunda kalmıştır. Gorki; çocukluğunun büyük kısmını değersiz hayatların cinayetleri arasında açlıktan ölmek ve dilencilik yapmak arasında tereddütte kalarak geçtiğini anlatır. Maksim Gorki’nin değersiz hayatlar olarak sınıflandırdığı bu sınıf, paltosundan fazla etmeyen kayıp giden insanlık değerini ve işçi sınıfının gerçekçi ve ezilmişliğini okura yaşadığı günlerle hesaplaşarak sunmaktadır.

1892 yılında Kafkasya gazetesi Maksi Gorki’nin ününün başladığı öykülerinin anahtarını oluşturan dönüm noktasıdır. Romanlarında güçlü anlatı ve gerçekçilik, öykülerindeki dil işçiliğinin sağlamlığından beslenmektedir. Gorki yazarlık hayatında da çok sayıda siyasi baskı ve denetlemeye maruz kalırken sonuçlanmış hapis cezaları da almıştır.

Toplumun çalkalandığı yıllarda toplumu kendine has üslubuyla; yaşantısında ki acıların tazeliğiyle harmanlayan Maksim Gorki, siyasi hareketlerin en büyük ekinoks noktasında durmuştur. Muhalif kanadın ve yazdıklarının gücünden korkan siyasi rejimler Maksim Gorki’yi kendi karanlıkları içine çekerken, ölümünü planladıklarını yıllar sonra itiraf edeceklerdir.

Maksim Gorki Kitapları: Foma, Ana, Halk Düşmanı, Matvey Kojemyakin, Klim Samgin'in Hayatı, Artamonovlar, Küçük Burjuvalar, Arkadaş, Fırtınanın Habercisi, Çocukluğum, Üçler, Soytarı, Ekmek İşçileri, İki Kafadar ve filer, Düşkünler, Ekmeğimi Kazanırken, Benim Üniversitelerim, İnsanlarımız, Danko'nun Yüreği, Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız, İtalya Hikayeleri, Yol Arkadaşım, Bozkırda, Ayaktakımı Arasında, Sonuncular, Yazlıkçılar, Vassa Jeloznova, Güneşin Çocukları, Barbarlar, Küçük Burjuvalar, Yegor Buliçov ve Digerleri, Benim Üniversitelerim, Çocukluğum, Ekmeğimi Kazanırken, Tolstoy'dan Anılar, Güncemden Yapraklar, Lenin


8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Maksim Gorki Kitapları

Yirmi Altı Adam ve Bir Kız Yirmi Altı Adam ve Bir Kız

Gorki’nin 1899 yılında yazdığı bu öyküde, en aşağılayıcı ortamlarda yaşamaya zorlanan ancak direnmeye devam eden insanların daha iyi bir yaşama duydukları özlem ve sevgiye aç olan yüreklerin çırpınışı hissedilir.

Puan: 7.7 | Yorum: 2

Benim Üniversitelerim Benim Üniversitelerim

Bu kitapta da bahsedildiği üzere Maksim Gorki çoğu eserinde kendi hayatını anlatmıştır. Okuduğum üç eserinden anladığım kadarıyla onu ayakta tutan, yaşam veren şeylerin başında okumak geliyor.

Puan: 8.4 | Yorum: 4

Ekmeğimi Kazanırken Ekmeğimi Kazanırken

Maksim Gorki diğer adıyla Aleksey Kendi hayatını bir üçleme ile anlatır

Puan: 8.5 | Yorum: 4

Çocukluğum Çocukluğum

Çocukluğum Maksim Gorki’nin güçlü tasvirlerini ve yaşadığı alt sınıfın sert dünyasını bütün canlılığıyla gözler önüne seriyor.

Puan: 8 | Yorum: 7

Ana Ana

Rus edebiyatının önemli isimlerinden bir tanesi olan Maksim Gorki’nin en önemli eserinden bir tanesi olan Ana Rus Devriminden önce Rus halkının çektiği fakir yaşantıyı anlatmaktadır.

Puan: 7.9 | Yorum: 21

Maksim Gorki ile ilgili yorumlar

çok güzel kitapları var özellikle ana kitabı 10 numara

20-11-2016 21:12

kendine has stili var kitapları güzel yazıyor tavsiye edeceğim yazarlardan bir tanesi

30-11-2016 19:00

adam süper kitaplar yazmış helal olsun

01-03-2017 13:17

çocukluğum ve ana romanları çok güzel zaten buraya da onlar eklenmiş diğer eserlerini merak ediyorum tavsiye edeceğiniz bir romanı var mı?

13-06-2019 18:46

en iyi kitabı hangisi öğretmen bir kitabını okumamızı istedi hangisi okuyacağımı bilemedim en iyisi hangisi ise onu okumak istiyorum

18-01-2022 14:16

dankonun yüreği özeti eksk

26-02-2024 19:17