Ekmeğimi Kazanırken

Ekmeğimi Kazanırken
Kitabın Yazarı:Maksim Gorki Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:440 ISBN:9786053325482 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ekmeğimi Kazanırken - Maksim Gorki

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Mazlum Beyhan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ekmeğimi Kazanırken Özet

Maksim Gorki diğer adıyla Aleksey Kendi hayatını bir üçleme ile anlatır. Serinin ilk kitabı çocukluğum ismindeki kitaptır. Bu kitapta denizci olan babasının ölmesi üzerine annesi ile birlikte annesinin babasının evine gidişlerini, o evde yaşadığı şiddeti, gördüğü olayları, kuzenlerini, dayılarını, çok sevdiği ninesini, büyük bir içtenlikle anlatır. Daha sonra annesi başka bir adamla evlenmiş, kendisinin başka küçük bir kardeşi olmuştur. Ancak kendisi hala ninesi ile birlikte yaşamaktadır. Daha sonralarda annesi hastalanarak vefat eder. Bunun üzerine dedesi, Maksim Gorki'ye:" Sen benim boynuma asılı bir madalya değilsin. Seni daha fazla taşıyamam, çalışmalısın." diyerek Aleksey'i evden göndermeye çalışır. Bu olay ile birlikte çocukluğum kitabı sona erer. Ve kaldığı yerden ekmeğimi kazanırken adlı kitaptan devam edilir.

Dedesi, Aleksey'i kuzeni Saşa'nın yanına bir ayakkabıcıya verir. Buradaki görevi gelen müşterileri kapıda karşılamaktır. Hem tezgahtar hem de kuzeni işleri çevirerek ayakkabıcıdan sürekli ayakkabı çalmaktadır. Aleksey bunlara göz yummak durumunda kalır ve bunda çok zorlanır. Bir gün kuzeni ile birlikte dolaşırken kuzeni Aleksey'i kendisi için önemli olduğunu düşündüğü bir mezarı gösterir. Bu bir kuş mezarıdır. Mezarın başında Aleksey'in mezarı değersiz bulmasıyla kuzeni ile kavga ederler ve mezarı dağıtır. Bunun üzerine kuzeni Aleksey'i korkutmaya başlar. Olaylardan korkan Aleksey, işyerinden kaçmayı düşünürken öğle vakti kaynayan çorbanın altını kapatmak isterken çorba eline dökülür ve Aleksey hastaneye yatırılır.

Hastaneden çıktıktan sonra ninesinin evinde vakit geçirmeye başlar. Aleksey buraya geldikten bir süre sonra küçük kardeşi vefat eder. Orada arkadaşlarının aşık olduğu bir kız bulunur. Zamanla bu kız kendisine de çekici gelmiş ve kız ile arkadaş olmuştur. O kendisine bir tane kitap okumuştur o okunan kitap ile Alex evin içine düşen kitap aşkı zamanla daha da alevlenecektir. Dedesi kendisini ninesinin kız kardeşinin evine oğlundan mimarlık öğrensin diye bırakmıştır ancak o evde aleksey mimarlık değil ev işleri öğrenmektedir sürekli şiddet görüp hor görülür buna daha fazla dayanamayan aleksey bir gün bakkala gönderildiğinde evden kaçar ve gemicilerin olduğu bir şehre giderek bir gemi de bulaşıkçılık yapmaya başlar.

Gemi de şef olan aşçı, Aleksey'i kitap okuması için zorlar. Kendisine kitap okutturur. Böylelikle Aleksey kitap okumaya iyice alışmaya başlar. Gemi de bulunan işçilerden birinin yaptığı hırsızlığa Aleksey'in göz yumduğunun anlaşılması ile gemiden kovulur. Ninesinin yanına döndükten sonra ormana dönüp, kuş avlayarak geçimini sağlamaya başlar ancak dedesi yeniden ninesinin kız kardeşinin evine onu bırakır.

Evin işlerini yapmaya yeniden başlar. Bebeklerin bezlerini, çamaşırlarını kadınlarla birlikte yıkayan tek erkek kendisidir. Bu yüzden kadınlar kendisiyle dalga geçmektedir. Aleksey buna aldırış etmez. Karşı apartmanda oturan ve sadece kitap okuyan bir kadın vardır. Bu kadın Aleksey'in ve mahalledeki askerlerin ilgisini çok çekmektedir. Aleksey'in askerlerle arası iyi olsa da bu kadına laf söylemelerine daha fazla dayanamaz ve o kadına her şeyi anlatır. Kadın hoşgörü ile yaklaşarak Aleksey ile dost olur ve ona kitap vermeye başlar. Ancak evdekiler bunu öğrenince Aleksey dayak yer.

Bir zaman sonra o kadın oradan taşınır ancak evlerinin altına güzel, alımlı bir kadın taşınır. Kadının çocuğu ile arası çok iyi olan Aleksey, zamanla o kadınla da arkadaş olur. Ve o kadından da kitaplar almaya başlar. Askerlerin kendisini hırsızlıkla suçlaması ve ev halkının kendisini dövmesi üzerine evi yeniden terk eder.

Yeniden bir gemide işe başlar. O gemi de okuduğu kitapları gemi de çalışan kişilere anlatır ve kısa sürede sevilir ancak kış gelince seferler durur ve Aleksey dini kitaplar, tablolar satan bir yerde işe girer. Tezgahtar ve patronun kızı hariç çalışan herkes kendisini kısa süre içinde çok sevmiştir. Onlara da kitaplar okur, yazdığı tiyatroları gösteri olarak sunar. Bir gün mimar olan patronunu görür zaten çalıştığı iş yerinden kovulacaktır. Patronunun da teklifi üzerine fuarda işçilere çavuşluk, ve malların çalınmaması için bekçilik yapmaya başlar. Orada da bildikleri, okudukları ile sevilse de bu işlerden sıkılmıştır. Zamanla üniversite okumaya karar verir. Ve Kazan şehrine gidecektir.

Değerlendirme:

Maksim Gorki diğer adı ile Aleksey, hayatını 3 kitapta toplamıştır. Özetin en başında biraz serinin ilk kitabı olan çocukluğum adlı eserden de bahsetmiştim yaklaşık altı yıl önce okumuş olmama rağmen çocukluğum kitabı hala aklımda derin bir yer edinmiştir kendisine. Kitaplar birbirinin devamı olduğu için okumaya ilk olarak çocukluğum kitabından başlanması okumayı kolaylaştıracaktır. Çok akıcı bir dile sahip olan eser okudukça insanı kendisine çekiyor. Ve yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Ekmeğimi Kazanırken Soruları ve Cevapları

Ekmeğimi Kazanırken kimin eseri?

Maksim Gorki

Ekmeğimi Kazanırken türü nedir?

Yabancı Romanlar

Ekmeğimi Kazanırken kaç sayfa?

440

Ekmeğimi Kazanırken Yorumları

kitabın özeti için çok teşekkür ederim beni büyük bir beladan kurtardınız pek okunacak bir kitap gibi görünmüyor

16-10-2021 19:38

roman bekliyordum o açıdan hayal kırıklığı ama gorki sevdiğim bir yazar onu daha iyi tanımak için güzel bir eser

19-11-2022 15:27

pdf paylaşacak yokmu

22-07-2023 19:45

belki roman değil ama adam roman gibi anlatmış işte daha ne olsun

04-05-2024 22:45