Benim Üniversitelerim

Benim Üniversitelerim
Kitabın Yazarı:Maksim Gorki Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9786053326533 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:41,55 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Benim Üniversitelerim - Maksim Gorki

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Mazlum Beyhan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Benim Üniversitelerim Özet

Ekmeğimi kazanırken kitabının sonunda üniversiteye gitmeye karar veren Aleksey, ninesinin evinin çatı katına yerleşen çocuğun da aklına girmesiyle buna iyice karar verir ve o çocukla birlikte kazan üniversitesine okumaya gider. Ancak oraya gittiğinde o çocuğun ve ailesinin durumunun çok kötü olduğunu görür ve çocuğun annesine acır. İş bulmaya çalışsa da iş bulamaz. Utancından sabah kahvaltı etmemek için erkenden evden çıkarak iş bulmaya gider. Zamanla üniversite okumanın bir hayal olduğunu anlar. Ve iş bulma telaşı devam eder. Bir zaman sonra sokakta tanıştığı bir çocukla birlikte yaşamaya başlar. Hala iş aramaktadır. Yanında kaldığı kişi gizli işler de çevirir. Aleksey buna çok katılmak istese de onu bu işlerin içine almazlar.

Derkenov adında bir aile vardır. Bu ailenin başı olan Derkenov, insanlara yardım etmeyi kendisine görev edinmiş, bir bakkala sahip olan aynı zamanda yasaklı kitapları ve diğer çeşitlerde bulunan kitapları evinde barındırır ve okumak isteyen öğrencilere yardımcı olur. Aleksey buraya ilk geldiğinde Derkenov'un kız kardeşinin güzelliği karşısında tutulur ve hiçbir şey söylemeden oradan ayrılır. İkinci gün ise gelerek istediklerini Derkenov'a anlatır. Öğrenciler sık sık Derkenov'un evinde toplanmakta ve çeşitli sorulara çözüm aramaktadır. Aleksey burada hem kitap okumakta hem okuduğu kitaplarda anlamadığı kısımları öğrencilerden öğrenmektedir. Aynı zamanda Derkenov'a da yardımcı olmaktadır. Bir zaman sonra Derkenov'un işleri bozulmaya başlar. Kendisine görev edindiği insanlara yardım edemez duruma gelmiştir. Son çare olarak bir fırın açar ve bu fırının başına Aleksey'i koyar.

Aleksey fırında hem iş öğrenmekte hem de kitap okumaktadır. Ancak zamanla işler büyür ve Aleksey'in işi artar. Çalışmaktan okumaya fırsat bulamaz olmuştur. Bu durum onun canını çok sıkar olmuştur. Bu kadar sıkılırken bir de Derkenov ikinci şubeyi açmış, Aleksey'in omzundaki yükü iyice artırmıştır. Kuzeni tarafından bir mektupla ninesinin vefatını öğrenen Aleksey buna çok üzülse de kimseye derdini anlatamaz. Ne derdini anlatacak bir dostu ne de sevgilisi vardır. Dostları ya ölüyor ya da hapise atılıyordur. Bu kendisini çok zorlar ve en sonunda dayanamayarak bir silah alır ve intihar eder. Bir ay hastanede yattıktan sonra tekrar fırının başına geçer.

Birkaç gün sonra tanımadığı bir adam fırına gelerek Volga nehrinin kıyısında bulunan eve gitmesini bu evde onun alışverişlerine yardım etmesini hem de bol bol kitap okuyacağını söyler. Aleksey hemen bu teklifi kabul ederek fırındaki işini bırakır ve gider. Zamanla orada mujiklerle dost olmaya başlar. Hem patronu, hem mujiklerle arası çok iyidir. Ayrıca artık istediği kadar kitap okumaktadır. Ancak bulundukları köy de patronu sevilmez, ve bir gün patronun evini yakarlar. Ancak ateş o kadar büyür ki on evi de içine almıştır. Patron başka bir ülkeye kaçmıştır. Aleksey de oradan bir mujik ile bir gemiye atlar ve başka bir yere gider. Yeniden denizci olmaya karar vermiştir.

Değerlendirme:

Bu kitapta da bahsedildiği üzere Maksim Gorki çoğu eserinde kendi hayatını anlatmıştır. Okuduğum üç eserinden anladığım kadarıyla onu ayakta tutan, yaşam veren şeylerin başında okumak geliyor. Okumak onun için bir zevk bir mutluluk. Kitapta güncel yaşam sorunları çıkıyor karşımıza bu yüzden çoğu yerinde kendimi buldum kitapta. Dili sade, anlaşılır ve çok akıcı. Bu üçlemenin her kütüphane de bulunması gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle harika bir üçleme.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Benim Üniversitelerim Soruları ve Cevapları

Benim Üniversitelerim kimin eseri?

Maksim Gorki

Benim Üniversitelerim türü nedir?

Yabancı Romanlar

Benim Üniversitelerim kaç sayfa?

176

Benim Üniversitelerim Yorumları

üniversiteyi kazanınca adını gördüm merak ettim okudum harika bir kitap diğer gorki kitaplarını merak ediyorum

29-09-2021 00:10

ana ve benim üniversitelerim kitaplarının yazarı kimdir sorusu çıktı

17-07-2022 11:06

ana ve benim üniversitelerim kitapları harika okuduğum en güzel kitaplardan

19-04-2023 21:38

adamın kitapları çok farklı inanılmaz kaliteli bir yazar

09-02-2024 20:16