Ana

Maksim Gorki Ana
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Alfa Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1906
Sayfa Sayısı:332
ISBN:9752973388
Kitap Puanı:
6.1 / 10 | Oy: 508 | Yorum: 14
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:8,25 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Ana Özeti

Maksim Gorki Ana


Rus Edebiyatı'nın çarpıcı ve önemli eserlerinden biri olan Ana konusu itibariyle bir politik savunmayı ön plana çıkarıyor. Oğlunun düşünceleri için ona yardım eden ve yaşamı pahasına pek çok zorlukla baş eden bir anneyi ayrıca o dönem Rusya’sının işçi-patron ilişkilerini de gözler önüne seren bu eserin konusu ise şöyle;

Pelaka kocası ile birlikte Rusya'da yaşayan bir kadındır. Kocası fabrikada çalışan ve diğer erkekler gibi işten gelip içen ve sonra karısını döven Mihaildir. Bu durum çok yaygındır ve kadınlar sadece kocalarına hizmet için vardırlar. Bir de çocuk bakmak tabii. Paleke ve Mihail in Pavel adında bir oğulları vardır. Pavel babasının davranışlarını gözeten ve onun gibi düşünen bir çocuktur. Babası ölünce de annesine ilk başlarda kötü davranmış fakat fabrikaya gidince değişmeye başlamıştır. Annesi çocuğundaki değişimleri fark etmişti. Pavel her gün değişik kitaplar okuyor ve git gide sessiz bir çocuk haline geliyordu. Annesi ona ne okuduğunu sorduğunda yasaklı kitaplar diyor ve yalnız kalmak istediğini vurguluyordu.

Fabrikada patronlar işçilere çok kötü davranırdı. Hep daha fazla çalışırlar fakat karşılığını hiç alamazlardı. Aldıkları ücret çok az çalışma koşulları ise çok ağırdı. Pavel bunların farkındaydı ve onun gibi düşünen bir kaç arkadaşı daha vardı. Bir gün annesi merak etti ve ona düşüncelerini sordu. Pavel ona her şeyi anlattı. İşçilerin şartlarından, özgürlükten ve adaletten bahsetti. Bir kaç gün içinde eve arkadaşlarının geleceğini ve artık burada toplanacaklarını bildirdi. Ana ilk başlarda gelenlere pek ısınamadı ama daha sonra onları dinledikçe hepsine kanı ısındı hatta Andre’yi oğlu gibi sevmeye başladı.

Pavel ve arkadaşları fabrikadaki işçilere bildiri yayınlamaya başladılar. Yavaş yavaş herkes konuyu fark ediyordu. İşçiler aralarında konuşuyor ve koşullardan, haksızlıklardan bahsediyorlardı. Fakat jandarmalar bunları duydu ve ev baskınları başladı. Pavel'in evlerinde toplandıkları bir akşam baskın oldu ve bir kaç kişi tutuklandı. 1 Mayıs günü ise her şeyin başlangıcı olmuştu. O gün Pavel en önde bayrak taşıyordu ve halkı yanlarında istiyordu. Fakat polis ve jandarmaları gören işçiler kaçmaya başladılar. Pavel ve dört arkadaşı ise tek başlarına direndiler. Hepsi hapse atıldı. O günden sonra ana Pavel'in yaptığı ve yapmak istediği her şeyin başına geçti. İşçilere bildiriler dağıttı, gizli gizli gazete ve yasaklı kitap dağıttı. Her gün farklı yerlere gitti başka insanlarla tanıştı ve herkesi kendine hayran bıraktı. Artık herkes Pavel'in annesini tanıyordu.

Aradan yedi ay geçmiş ve artık herkes her şeyi biliyordu. Köylüler bile gazete ve kitaplardan olması gerekenleri ve ne kadar soyulduklarını anlamışlardı. Ana hep onlara kitaplar taşıyordu. Oğlunun mahkeme günü geldi ve Pavel çok güzel bir savunma yaptı fakat sonları beklenilen gibi Sibirya'ya sürgündü. Hakimin kararını kimse doğru bulmuyordu fakat yapacak bir şey yoktu. Ana o gün hemen oğlunun konuşma metnini Nikolay adında bir dostundan bildiri haline getirmesini istedi. Bunu tüm köylere yayacaktı. Trenle Moskova'ya gidecekti. Trene bindiğinde takip edildiğini anladı. Kaçmayı düşündü fakat adamlar aniden ona doğru gelmeye başladılar. Ana birden bavulunu açtı ve tüm bildirileri etrafa saçtı, insanların ellerine tutuşturdu. Bir yandan da onlara durumun ne kadar kötü olduğunu, artık herkesin başkaldırması gerektiğini, işçilerin ve köylülerinde haklarının olduğunu anlatıyordu. Birden birçok insan etrafını sarıp onu dinlemeye başladılar ama jandarmalar hemen kadını yakalamışlardı ve onu dövmeye başladılar. Her ağzından çıkan bir lafa karşılık yumruk ve tekme atıyorlardı. En sonunda ana yerlerde sürüklendi. Bir jandarmanın attığı son tekmeyle de son nefesini verdi. Son sözü ise "Sizi zavallılar. " oldu.

Yazar: Ilgın Kocaman

Ana Yorumları

Ana Yorum konusu güzel ama sıkıcı bir kitap

15-03-2016 12:29 !!

Ana Yorum okuduğum güzel kitaplardan bir tanesiydi konusu güzel yazılmış hayat dersleri ile dolu herkese tavsiye ederim

12-04-2016 00:06 !!

Ana Yorum soyalistlerin başucu kiaplarından biri

11-09-2016 03:28 !!

Ana Yorum mükemmel bir yazar maksim gorki ana romanı da en güzel romanı bence okumalısınız

28-11-2016 09:00 !!

Ana Yorum tavsiye ederim.
10numara bir kitap başta sıkıcı olabilir ama dewamı insanı çok etkiliyor..
akicilik var..
#wanli fero

01-12-2016 21:10 !!

Ana Yorum kitabın ana fikri ne

05-02-2017 18:32 !!

Ana Yorum oldukça güzel bir roman

22-02-2017 19:33 !!

Ana Yorum ana gorkinin en iyi romanlarından bir tanesi diğer kitaplarını da tavsiye ederim çok değerli bir yazardır kendisi

23-03-2017 18:25 !!

Ana Yorum hocamız ana özeti isteyince sınıfta baya gülen çıktı hepimiz buradayızdır sanırım kitabı gerçekten okuyan var mı

28-05-2017 21:10 !!

Ana Yorum maksim gorgi çok iyi bir yazar kitapları da derin anlamlar içeriyor konuyu anlamak için dikkatli okuyun ana kitabı da en iyi kitaplarından bir tanesi seveceksinizdir

29-08-2017 18:48 !!

Ana Yorum pavel ve annesi; bir hak mücadelesi bir sınf mücadelesi verdiler, dağıttıkları o bildiri gazete ve kitaplarda emeğin değeri üretim tüketim ilişkileri yazıyor olmasına ramen insanların kendi hak mücadelelerine ihat ettiklerine bir kez daha tanık olduk orman demişya balta beni kesmez ama sapı benden demiş.güzel bir kitap maksim gorki'nin yüreğine sağlık.

24-10-2017 22:54 !!

Ana Yorum çoooooooook güzel hiç sıkıcı değil çünkü duygular ön planda

04-02-2018 14:14 !!

Ana Yorum çok muhteşem bir kitap yaşasın sosyalizm komünizm

13-04-2018 19:31 !!

Ana Yorum bazen karakterleri birbirine katistirsak da güzel bir kitap..ama okuyunca keşke ananın ölümü böyle olmasaydı diye geçirebilirsiniz içinizden..

03-06-2018 19:37 !!

Yorum Yaz

:: Maksim Gorki ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.