Evlerden Biri

Evlerden Biri
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1966 Sayfa Sayısı:258 ISBN:9789752897168 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:136,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Evlerden Biri - Orhan Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Evlerden Biri Özet

Orhan Kemal'in en ünlü romanlarından biri olan Evlerden Biri; kapılar kapandığı anda kendi iç dünyalarına yönelen insanların aileleri ve dış dünyayla olan ilişkileri konu ediniliyor. Çok akıcı olan ve farklı kahramanlar içeren bu roman ayrıca televizyon dizisine de konu olmuştur. Konusu ise şöyledir;

İskender bir şirkette daktiloculuk yapan maaşı üç yüz lira olan alt düzey bir memurdur. Küçükken başındaki ağrı nedeniyle okulunu yarım bırakmış ve ortaokul mezunu olarak tahsilini tamamlamıştır. Bu konu içinde hep büyümüş ve adeta bir yara haline gelmiştir. Kendisini sürekli küçümseyen ve özgüveni olmayan İskender kendi yüzünü hiç beğenmez hatta kendisinin "ayva suratlı" olduğunu düşünürdü. Bu nedenle dış çevresiyle pekiyi anlaşamaz ve herkesle küs geçinirdi. Ailesiyle bile. Bir ablası ve küçük kardeşi olan İskender özellikle küçük kardeşi Erdal'ı hiç sevmezdi. Ablası küçük bir bakkaliyede kasiyerlik yapıyor, Erdal ise hukuk fakültesinde son sınıf öğrencisiydi. Bütün aile umutlarını Erdal'a bağlamıştı. O okuldan mezun olduğunda Avrupa'ya gidecek, döndüğünde ise bir yazıhane açıp kardeşlerini de etrafına toplayarak gül gibi geçinip gideceklerdi. Annesinin her istediğini alacak ve apartman katlarında oturacaklardı. Tabii bütün bunlar şuan yaşadıkları evin satılmasıyla olacak şeylerdi. Annesi Erdal'dan yana olduğu için bu işe sıcak bakıyor emekli kocası Sadi'yi ikna ettirmeye çalışıyordu. Evin satılması herkes için başka bir fayda sağlıyordu. Kasiyer olan Ayşe evde kalmış ve yaşı da baya geçmişti. Evlenemeyeceğini düşünüyor ve evin satılmasını annesi ve kendisinin sokaklarda kalmasını istemiyordu. Bu nedenle babası ölürse kendisini ve annesini güvence altına almak istiyor bu nedenle evin satılmasına şiddetle karşı çıkıyordu. İskender ise evi satıp karaborsa işinde ticaret yaparak paraları iki katına çıkarmak istiyordu ama kimse bu işe güvenli bakmıyordu. Babaları Sadi'nin ise çok başka bir amacı vardı. Evlerinin karşısındaki komşu kızı Nursen'e bırakmak istiyordu evini. Her sabah torunu yaşındaki kızı gözlüyor ve onunla evlenmek istiyordu.

Her sabah kimseyi sokmadığı odasında erkenden kalkıp Nursen'in çorap fabrikasına gitmeden önce elini yüzünü yıkayışını izliyor ve o fabrikadan çıkarken arkadaşı Müçteba ile birlikte diğer kızlarında fabrikadan çıkmalarını izliyordu. Amacı Nursen'i kendisine almaktı. Kim ne derse desin.

Fakat Nursen mahallede ilk karşılaştıklarından beri İskender'e aşıktı. İskender de ona. Bir gün merhabalaşmışlar ve o günden itibaren sevgili olmuşlardı. Evlenme hayalleri kuruyorlardı fakat onlar için birçok zorluk vardı. Nursen’in annesi Leman Hanım çok farklı bir insandı. Herkese tepeden bakar, yaşına göre çok abartılı şeyler giyer kıpkırmızı rujlar sürerdi. Mahallenin bütün erkekleri arkasından bakar ve herkes onun hakkında laflar ederdi. Bu yüzden İskender'in annesi ne kadar komşusu olsa da onun kızını almak istemezdi. İskender de bunu biliyordu. Nursen ise annesinin onu zengin biriyle evlendirmek istediğini biliyordu. Bu nedenle küçük bir memur olan İskender ile evlenmesini hiç istemeyecekti.

Leman Hanım her gün komşularına giderdi. Amacı ise bambaşkaydı. Küçük kardeş olan Erdal'a kafayı takmıştı. Her gün onu görmeye gidiyordu. Nerdeyse annesi yaşındaydı ama bunu hiç umursamıyordu. Bir gün otururlarken açıkça randevu vermiş ve Erdal da bunu en sonunda anlamıştı. O da istiyordu, Leman’ı merak ediyordu. Bir kaç görüşme sonrasına beraber olmaya başlamışlardı. Erdal’ın arkadaşı Edip ona akıl veriyor ve bu kadın sayesinde para kazanacağını söylüyordu. Bir gün Leman, ona bir arkadaşının sayesinde iş teklif etti. Okuldan sonraları gidip çalışabileceği bir yer. Buna karşılık ise kızı Nursen'i istiyordu filmci Mahmut. Leman hemen kabul etti. Sevgilisi Erdal için kızını feda edebilirdi. Fakat Erdal işe başlayınca patronunun kızı olan Filiz ile sevgili oldular hatta evlenecek noktaya geldiler Leman ise çabuk unutuldu. Leman intikam planları kurarken Erdal'ın arkadaşı Edip'le tanıştı ve ona aşık oldu.

Evin satılmasını isteyen herkesin birden beklemediği bir şey oldu. Nursen’in İskender ile sevgili olduğunu öğrenen Sadi'nin üzüntüden hastalığı nüksetti ve öldü. Cenazesinde ise üç kardeş ev yüzünden birbirine girdi. Anlaşamayınca da herkes bir yana savruldu. Sadi Bey'in cenazesini ise mahalleliler kaldırmış oldu.

Yazan: Ilgın Kocaman

Evlerden Biri Soruları ve Cevapları

Evlerden Biri kimin eseri?

Orhan Kemal

Evlerden Biri türü nedir?

Yerli Romanlar

Evlerden Biri kaç sayfa?

258

Evlerden Biri Yorumları

çok güzel bir eser orhan kemale teşekkürler beğenerek okudum

11-12-2015 19:48

fena kitap değildi ama bunun gibi çok kitap var farklı kılan bir yanı yoktu

20-02-2016 00:49

kitabın konusu çok güzel verdiği mesaj da çok güzel herşeyi çok güzel

22-02-2016 21:04

bence çok güzel bir kitap ben bayıldım

05-02-2017 14:30

orhan kemalin kitabı olduğu için okudum ama konusu beni pek sarmadı genel olarak sıkıcı bir kitap zor bitirdim diyebilirim

18-11-2019 13:44

bulmacada evlerden biri kimin eseri diye soru vardı ilginç buradaki kitapların altına da soru cevap eklenmiş sırf bulmacalar için mi eklediniz?

21-04-2022 21:17

filiz karakterini yazar mısınız

09-02-2023 13:50

leman kim karakter bilgisi gerekiyor

11-11-2023 22:21

Grev Vukuat Var Gurbet Kuşları Sarhoşlar Ekmek Kavgası 72. Koğuş Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza İnci'nin Maceraları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli