Kanlı Topraklar

Kanlı Topraklar
Kitabın Yazarı:Orhan Kemal Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1963 Sayfa Sayısı:378 ISBN:9789752894150 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:175,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kanlı Topraklar - Orhan Kemal

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kanlı Topraklar Özet

1934 yılı…Çukurova’ da bir fabrika…

Sahibi Nedim Bey. Zamanında hiç parası olmadan geldiği bu topraklarda şimdi sahip olduğu fabrika ve altında çalışan işçiler ile övünür. Adını şehirde yaşayan herkes bilir. Bunu bildikleri gibi, zamanın parti işleri ile ilgili olduğunu ve fabrikayı kaçıp giden Ermeniler’ den aldığını da bilirler. Bir zamanlar yanında çalıştığı Ermeni patronunun göç etmesi sonucu türlü dolaplar ile hiç çaba harcamadan fabrikanın üstüne konar. İşçi olarak çalıştığı günleri unutan Nedim Bey, yanındaki tüm çalışanlarına türlü küfürler ve hakaretler ile konuşur. Yalnız bir kişi vardır kanatları altına aldığı, koruyup savunduğu; Çırçır katibi Nuri Bey.

Nuri Bey’ in geçmişten gelen bir sorun yüzünden bacağından biri aksamaktadır. Bu yüzden kendisine “topal“ diye hitap edilir ve herkesçe böyle bilinir. Kendinden yaşça büyük bir kadın ile evlidir ve çocuğu yoktur. Nedim Bey’ e yakın olmasının pek çok nedeni vardır. Öncelikle ağzı çok güzel laf yapmaktadır, patronuna iltifat etmesini çok iyi bilir. Ayrıca onun gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılamayı kendine görev edinmiştir. Kayseri’ nin zengin kızlarından biri olan Pamuk Hanım ile evli olan Nedim Bey üç çocuk sahibi olmasına rağmen gözü dışardaki kadınlarda olan, eğlence düşkünü bir yapıdadır. Bunu iyi bilen Nuri Bey nabza göre şerbet verir. Fabrikadaki çalışma saatlerinin çoğunu patronunun odasında yiyip içmekle geçirir. Dışarıdan görünen ise Nuri ve Nedim Bey’ in hemşeri olmasından dolayı bu kadar yakın olmalarıdır. Nuri Bey dışarıya karşı dürüst, çalışkan, bilgili, namuslu ve özellikle dindar bir insan imajı çizmektedir. Herkes de bunu böyle kabul eder ve yaptıklarının altında binlerce şeytanlık olmadan her dediğine inanır. Halbuki onun umurunda olan çizdiği bu vasıflar değildir, Nedim Bey’ i hoş tutmak ya da fabrikada çalışmak değildir. Yıllardan beri horlanmanın, fakir yaşamanın bedelini herkese ödetmek ister. Bunun tek yolu ; çok ama çok zengin olmaktır. Onun için sadece bu dünya ve bu dünyada zengin olmak vardır. Patronundan aldığı güçle fabrikadaki herkese kafa tutar, özellikle kantarcı Mustafa Bey ile çok kavga ederler.

Mustafa Bey fabrikada kantar başında ürün tartmak ile görevlidir. Aslında pozisyonları Nuri Bey ile aynı olmasına rağmen o her zaman daha çok çalışıp daha az kazanır. Sabah erkenden geldiği işten, gece geç saatlerde ayrılır. Helal lokma onun için çok önemlidir. Yine de adı “ kantarcı “ dan fazlası değildir. Genç, güzel bir karısı vardır. Fakat karısı her gün adama fakirliklerinden dert yanar, çeşitli hakaretlerde bulunur koca yerine koymaz. Gözü hep dışarıdaki güçlü erkeklerdedir. Mustafa Bey bir gün dışarıda gezerken Nuri Bey’ in bir açığını yakalar. Başka fabrikada çalışan biri ile gözlerden uzak para alışverişi yapmaktadır. Açığını bulmanın sevinci ile çılgına döner hemen ertesi sabah patronu Nedim Bey’ e her şeyi anlatır. Hayalinde terfi almak, has adam olmak varken tekme tokat odadan kovulur. İftira atmak ile suçlanır. Çünkü ortada bir açık yoktur. Nuri ve Nedim başka fabrikaya oranın çalışanı aracılığı ile kötü mal satmaktadır. Verilen parada bizzat patronun hesabından çıkmıştır. İşte topal Nuri’nin Nedim Bey’ in odasından çıkmama nedenlerinden biri budur. İkisi ceplerini doldurmak için her türlü işe girişirler. Nuri İspiyonlandığının haberini alan patronundan çok korkar. Çünkü adam kendisine yardım ettiğini zannederken, o diğer adamla birlik olup kendi hesabına çalışmaktadır. Bir gece mahallede Mustafa’yı görür. Hayatında içki içmemiş adamı meyhaneye götürür ve rakı ile tanıştırır. Nuri her şeyi patronun isteği ile yaptığını anlatır, ispiyonladığı için de Mustafa’nın kovulacağını ama kendisinin buna engel olduğunu söyler. Aynı gece sabaha kadar dünyadaki maddiyattan bahseder ve fabrikadan mal çalıp, parayı biriktirip ortak olmalarını ve kendi işlerini kurmayı teklif eder. Gerçekten çok saf olan Mustafa, karısının aşağılamasından bıkmanın etkisi ile her şeyi kabul eder. Bundan sonra Nuri Efendi onun her şeyi olur.

Alkolün etkisi ile coşan Mustafa kahve içmek için Nuri’yi zorla evine getirir. Minnetini göstermek ister. Vaktin epey geç olmasından dolayı Mustafa’nın karısı uyumuştur bu yüzden kahveyi kendisi yapar. Halbuki karısı Şehnaz uyumuyordur. Mustafa mutfakta kahve yaparken aynı odada bulunan Nuri ve Şehnaz birbirlerine ilk teması gerçekleştirir. Şehnaz’ın gözü zaten hep topal Nuri’dedir. Ertesi gün buluşmak üzere sözleşir.

Nuri için paradan ve güzel kadınlarla gün geçirmekten daha önemli bir şey yoktur. Şehnaz için ise güçlü, zengin, kendi deyimiyle erkek gibi erkekten daha önemli bir şey yoktur. Şehnaz gönlünü bu adama kaptırırken kocası da bu adamın sözünden çıkmaz ve fabrikadan çalmaya başlar, tabii paralar Nuri’ nin hesabına yatar. Nuri ise çok daha başka planlar içindedir. Bulunduğu her durumu lehine çevirmeyi başaran Nuri, Şehnaz’ dan hevesini aldıktan sonra onu patronu Nedim Bey ile tanıştırır.

Mustafa mal çalmaktan yakalanıp hapse girer, ihbarcısı topal Nuri’ dir.

Şehnaz kocasından boşanır Nedim Bey’ in kendine aldığı evde yaşar. Günleri iki adam arasında geçer.

Nuri Bey ise zengin olma yolunda çok önemli adımlar atmıştır ve devamı gelecektir.

Yine muhteşem bir Orhan Kemal romanı. Olay örgüsü, kişilerin tanıtımı, sayfaların bu kadar dinamik akması ustalığının muhteşem bir yansıması. Karakterler çok güzel anlatılmış, sayfalar sıkmadan okutuyor kendisini.

Kanlı Topraklar kitabında insanların ne kadar kötü olabileceğinden tutun da, ne kadar saf ve iyi niyetli olabileceklerini gözler önüne seriliyor. Bir kadın ve bir erkeğin dünyaya bakışları. Bir lokma ekmek ya da para uğruna nelerin feda edilebileceğinin örnekleri var.

Din adamlarına ve dönemin partilerine gerekli göndermeler yapılmış diye düşünüyorum. Kanlı Topraklar romanı kendisini çok rahat okutuyor fakat tek eleştirim bazı cümleler o kadar çok tekrarlanıyor ki artık ezberleyebiliyorsunuz. Kesinlikle okunması gereken bir yapıt.

Yazan: Betül PALACI

Kanlı Topraklar Soruları ve Cevapları

Kanlı Topraklar kimin eseri?

Orhan Kemal

Kanlı Topraklar türü nedir?

Yerli Romanlar

Kanlı Topraklar kaç sayfa?

378

Kanlı Topraklar Yorumları

orhan kemal kitabının 5 puanda olması çok şaşırtıcı okumayanlar puan vermesin lütfen

26-10-2018 19:01

editör 9 vermiş bu bile ktiabın güzelliğini kanıtlamaya yeter mutlaka okumanız gerek

09-11-2018 17:09

hocamız bu kitabı okutuyor sınav yapacak çıkabilecek soruları da verdi sorulardan biri kanlı topraklar kimin eseri? sanki yazarın adı üzerinde yazmıyor gibi ilginç zorla kitap okutarak kitap sevgisi mi kazandırılır ben de bunu sormak istiyorum

17-05-2019 18:49

ben kayseriliyim ilk kez orhan kemal kitabı okudum o da şansıma kayseri ile ilgili çıktı kitabı beğendim hikayesi oldukça güzel bizim yöreyi güzel ele almış karakterler başarılı tavsiye edilir

13-03-2022 18:31

kanunsuz topraklar ile bu kitap aynı mı

06-10-2022 21:16

küs topraklar ile bu aynı mı

12-06-2023 19:43

Grev Vukuat Var Gurbet Kuşları Sarhoşlar Ekmek Kavgası 72. Koğuş Eskici ve Oğulları Suçlu Yalancı Dünya Baba Evi - Avare Yıllar Kanlı Topraklar Kardeş Payı El Kızı Kırmızı Küpeler Önce Ekmek Çamaşırcının Kızı Arkadaş Islıkları Bereketli Topraklar Üzerinde Cemile Evlerden Biri Murtaza İnci'nin Maceraları en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli