Şıpsevdi

Şıpsevdi
Kitabın Yazarı:Hüseyin Rahmi Gürpınar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yason Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1911 Sayfa Sayısı:528 ISBN:9786059869119 Kitap Puanı:6.2 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Pandora:22,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Şıpsevdi - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Şıpsevdi Özet

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından bir tanesi olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ilk olarak 1911 yılında yayınlanan romanı olan Şıpsevdi para uğruna yaşanan sahne aşkları okurlara sunuyor.

Şıpsevdi romanının ana kahramanı olan Meftun Bey maddi durumu iyi olan bir ailenin oğludur. Eğitim görmesi için ilk olarak Fransa’ya gönderilir. Fakat Meftun Bey’in eğitim konusunda pek ilgisi yoktur ve bunun yerine Paris’te hayatını yaşayıp daha sonra İstanbul’a geri döner. Ailesi Erenköy’de bir köşkte oturmaktadır.

Meftun Bey döndükten bir süre sonra kız kardeşi Lebibe’nin komşularının oğlu olan Mahir ile ilişkisi olduğunu öğrenir. Bunun üzerine Meftun Bey Mahir’in kim olduğunu iyice araştırır ve babasının çok zengin olan Kasım Efendi’nin olduğunu öğrenir. Kasım Efendi çok zengin fakat çok da cimri biridir.

Meftun Bey, aynı zamanda Kasım Efendi’nin bir kızı olduğunu öğrenir ve onun paralarına konabilmek için kızı ile evlenmeye karar verir. Bunun üzerine annesini kızı istemesi için gönderir fakat Kasım Efendi bu evliliğe karşı çıkar. Meftun bunun üzerine farklı arayışlar içine girer. Bunun için de Mösyö Mr Ferlan’dan yardım ister ve ikili birlikte hareket etmeye başlar.

Fakat bu sırada aile içinde başka ilişkiler planların gecikmesine neden olur. Mefrun Bey’in teyzesinin kızı olan Rabia biri ile görüşmektedir ve daha sonra hamile olduğu ortaya çıkar. Bunun üzerine aile içinde bir namus meselesi ortaya çıkar. Bunu fırsat bilen Lebibe de evden kaçar.

Tüm bu dertler ile zengin olma hayali bozulan Meftun Bey Mc Ferlan ile bir plan yaparlar. Plana göre Meftun Bey piyangodan yüklü miktarda para kazanmış gibi gösterilecektir. Bunun üzerine de cimri olan Kasım Efendi kızı Meftun Bey’e vermeyi kabul edecektir. Buna göre piyango yalanını yaymaya başlarlar. Kasım Efendi piyango yalanını yutar fakat emin olmak için kızını vermek için yüklü bir başlık parası ister. Meftun Bey Kasım Efendinin servetini ele geçirebilmek için bunu kabul eder ve parayı öder. Böylece sonunda Kasım Efendinin kızı ile evlenir.

Bu sırada Lebibe de Mahir ile evlenir. Fakat Kasım Efendinin cimriliği Meftun Beyin planlarını yine bozar. Cimri baba ne kızına ne de oğluna servetinden pay vermez. Bunun üzerine Meftun Bey maddi olarak çıkmazın içine girmeye başlar. Bunun üzerine Mahir’e baskı yaparak babasının mülk senetlerini ve mührünü ister ama Mahir buna yanaşmaz. Meftun Bey çözüm olarak yine Mc Ferlan’dan yardım ister. Mahir’in eğlenceye düşkünlüğünü kullanıp onu bir şekilde kandırırlar. Mahir kendini Madam Mc Ferlan’a kaptırır ve onu etkilemek için babasının mülk senetlerini ve mührünü getirir.

Meftun Bey ve Mc Ferlan emellerine ulaşmıştır fakat Kasım Efendi oğlunun yaptığını fark eder ve onu evlatlıktan ret eder. Mahir de Meftun Bey ile Mc Ferlan arasındaki anlaşmayı öğrenir ve kandırılmayı içine sindiremez. Bunun üzerine intihar eder.

Meftun Bey yaşananların tamamen öğrenilmesi ve işlerin kontrolden çıkması üzerine yeniden Paris’e geri döner.

Şıpsevdi kitabı okurlara para uğruna her şeyi göze alıp hayatını çıkmaza sokan, bunu yaparken de başkalarının hayatını mahveden birinin hikayesini dramatik bir şekilde anlatıyor.

Şıpsevdi Yorumları

günümüz türk dizileri gibi bir hikayesi var aslında bundan iyi dizi çıkar

23-03-2017 18:31

bize zorla okuttular şıpsevdi özeti ve analizi istediler o yüzden okudum hiç beğenmedim kitabı gereğinden fazla uzun ve akıcı değil insan okurken sıkılıyor daha kısa olsa güzel olurmuş

14-04-2017 19:14

çok güzel bir hikayesi var yukarıdaki arkadaşa katılıyorum bunu film ya da dizi yapsınlar çok tutar

03-02-2019 18:32

şıpsevdi roman özeti için allah sizden razı olsun çok kalın bir kitaptı sizin sayenizde okumama gerek kalmadı hazırlayanın eline sağlık

21-02-2020 20:38

Katil Buse Melek Sanmıştım Şeytanı Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka Dirilen İskelet İki Hödüğün Seyahati Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince Evlere Şenlik Kaynanam Nasıl Kudurdu Kadınlar Vaizi Cadı Mürebbiye Şıpsevdi Gönül Ticareti Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Gulyabani en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna