Şıpsevdi

Şıpsevdi
Kitabın Yazarı:Hüseyin Rahmi Gürpınar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yason Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1911 Sayfa Sayısı:528 ISBN:9786059869119 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Şıpsevdi - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Şıpsevdi Özet

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından bir tanesi olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ilk olarak 1911 yılında yayınlanan romanı olan Şıpsevdi para uğruna yaşanan sahne aşkları okurlara sunuyor.

Şıpsevdi romanının ana kahramanı olan Meftun Bey maddi durumu iyi olan bir ailenin oğludur. Eğitim görmesi için ilk olarak Fransa’ya gönderilir. Fakat Meftun Bey’in eğitim konusunda pek ilgisi yoktur ve bunun yerine Paris’te hayatını yaşayıp daha sonra İstanbul’a geri döner. Ailesi Erenköy’de bir köşkte oturmaktadır.

Meftun Bey döndükten bir süre sonra kız kardeşi Lebibe’nin komşularının oğlu olan Mahir ile ilişkisi olduğunu öğrenir. Bunun üzerine Meftun Bey Mahir’in kim olduğunu iyice araştırır ve babasının çok zengin olan Kasım Efendi’nin olduğunu öğrenir. Kasım Efendi çok zengin fakat çok da cimri biridir.

Meftun Bey, aynı zamanda Kasım Efendi’nin bir kızı olduğunu öğrenir ve onun paralarına konabilmek için kızı ile evlenmeye karar verir. Bunun üzerine annesini kızı istemesi için gönderir fakat Kasım Efendi bu evliliğe karşı çıkar. Meftun bunun üzerine farklı arayışlar içine girer. Bunun için de Mösyö Mr Ferlan’dan yardım ister ve ikili birlikte hareket etmeye başlar.

Fakat bu sırada aile içinde başka ilişkiler planların gecikmesine neden olur. Mefrun Bey’in teyzesinin kızı olan Rabia biri ile görüşmektedir ve daha sonra hamile olduğu ortaya çıkar. Bunun üzerine aile içinde bir namus meselesi ortaya çıkar. Bunu fırsat bilen Lebibe de evden kaçar.

Tüm bu dertler ile zengin olma hayali bozulan Meftun Bey Mc Ferlan ile bir plan yaparlar. Plana göre Meftun Bey piyangodan yüklü miktarda para kazanmış gibi gösterilecektir. Bunun üzerine de cimri olan Kasım Efendi kızı Meftun Bey’e vermeyi kabul edecektir. Buna göre piyango yalanını yaymaya başlarlar. Kasım Efendi piyango yalanını yutar fakat emin olmak için kızını vermek için yüklü bir başlık parası ister. Meftun Bey Kasım Efendinin servetini ele geçirebilmek için bunu kabul eder ve parayı öder. Böylece sonunda Kasım Efendinin kızı ile evlenir.

Bu sırada Lebibe de Mahir ile evlenir. Fakat Kasım Efendinin cimriliği Meftun Beyin planlarını yine bozar. Cimri baba ne kızına ne de oğluna servetinden pay vermez. Bunun üzerine Meftun Bey maddi olarak çıkmazın içine girmeye başlar. Bunun üzerine Mahir’e baskı yaparak babasının mülk senetlerini ve mührünü ister ama Mahir buna yanaşmaz. Meftun Bey çözüm olarak yine Mc Ferlan’dan yardım ister. Mahir’in eğlenceye düşkünlüğünü kullanıp onu bir şekilde kandırırlar. Mahir kendini Madam Mc Ferlan’a kaptırır ve onu etkilemek için babasının mülk senetlerini ve mührünü getirir.

Meftun Bey ve Mc Ferlan emellerine ulaşmıştır fakat Kasım Efendi oğlunun yaptığını fark eder ve onu evlatlıktan ret eder. Mahir de Meftun Bey ile Mc Ferlan arasındaki anlaşmayı öğrenir ve kandırılmayı içine sindiremez. Bunun üzerine intihar eder.

Meftun Bey yaşananların tamamen öğrenilmesi ve işlerin kontrolden çıkması üzerine yeniden Paris’e geri döner.

Şıpsevdi kitabı okurlara para uğruna her şeyi göze alıp hayatını çıkmaza sokan, bunu yaparken de başkalarının hayatını mahveden birinin hikayesini dramatik bir şekilde anlatıyor.

Şıpsevdi Soruları ve Cevapları

Şıpsevdi kimin eseri?

Hüseyin Rahmi Gürpınar

Şıpsevdi türü nedir?

Yerli Romanlar

Şıpsevdi kaç sayfa?

528

Şıpsevdi Yorumları

günümüz türk dizileri gibi bir hikayesi var aslında bundan iyi dizi çıkar

23-03-2017 18:31

bize zorla okuttular şıpsevdi özeti ve analizi istediler o yüzden okudum hiç beğenmedim kitabı gereğinden fazla uzun ve akıcı değil insan okurken sıkılıyor daha kısa olsa güzel olurmuş

14-04-2017 19:14

çok güzel bir hikayesi var yukarıdaki arkadaşa katılıyorum bunu film ya da dizi yapsınlar çok tutar

03-02-2019 18:32

şıpsevdi roman özeti için allah sizden razı olsun çok kalın bir kitaptı sizin sayenizde okumama gerek kalmadı hazırlayanın eline sağlık

21-02-2020 20:38

özette kitabın kahramanları yok onları da eklermisiniz karakter analizi yapmamız lazım

20-01-2022 13:55

şıpsevdi romanı kahramanları kimlerdir diye soru var cevabını bilen var mı

31-05-2022 14:59

kitabı beğenmedim daha çok romantik komedi tarzında bir kitap bekliyordum tarihi olması beni soğuttu içindeki ilişkiler fazla abartılı geldi tavsiye etmem

19-11-2022 23:27

ilk ne romanı olarak yazılmış diye bir soru var cevabı ne

26-03-2023 23:46

hikaye çok güzel bu hikayeden yola çıkarak yapılan çok fazla dizi ve film de var. ilk sanırım bu kitaptan çıkıyor o yüzden okunması gerek

29-08-2023 20:07

özetin yanında karakterleri de ekleyin hoca onu istiyor

02-03-2024 22:54

Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür Hakka Sığındık Meyhanede Hanımlar Şık Ben Deli miyim Efsuncu Baba Katil Buse Melek Sanmıştım Şeytanı Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka Dirilen İskelet İki Hödüğün Seyahati Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince Evlere Şenlik Kaynanam Nasıl Kudurdu Kadınlar Vaizi Cadı Mürebbiye Şıpsevdi Gönül Ticareti Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Gulyabani en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli