Kadınlar Vaizi

Kadınlar Vaizi
Kitabın Yazarı:Hüseyin Rahmi Gürpınar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Palet Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:86 ISBN:9786052338131 Kitap Puanı:5.9 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:45,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kadınlar Vaizi - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kadınlar Vaizi Özet

1864 yılında doğan Hüseyin Rahmi, Osmanlı devletinin eski gücüne kavuşmaya çalıştığı ancak kalıcı bir başarı sağlayamadığı yıllarda çocukluğunu geçirir. Bu dönemde devletin kaybettiği güç, maddi ve manevi olarak kurumların yıpranmasına yol açmıştır. Bu yıpranma, bireylerde de açık bir şekilde yankı bulmuştur.

İşte Kadınlar Vaizi böyle bir atmosferin gölgesinde yazılmış on küçük hikâyeden oluşmuş bir kitaptır. Hikâyelerin adı sırası ile: Kadınlar Vaizi, Lakırdı Beynimizde, Aferin Hayrullah, Menekşe Kalfa’nın Müdafaanamesi Yirmi Patlıcan Dolması Ücret-i Vekalet, Kocası İçin Deli Divane, Ada Vapurunda, Kocasını Boşayan Hürmüz Hanım, Hatt-ı İstivâ, Yankesiciler ve Fırkacı’dır. Görüldüğü üzere ilk hikâye olan Kadınlar Vaizi kitaba da ad olmuştur. Kısaca bu hikayeleri şöyle özetlemek mümkündür:

Kadınlar Vaizi adlı hikâyede gayet iri olmasına rağmen kadınlar arasında Şeyh Küçük Efendi adıyla ünlenmiş bir imamın öyküsü anlatılır. Fiziğinin düzgünlüğü sayesinde kadınlar peşinden ayrılmazlar. Sürekli vaaz yeri değiştirmesine rağmen gittiği her yerde kadınlar onu takip ederler. Ancak verdiği vaazların kadınlar üzerinde çok etkisi olduğu da söylenemez.

Lakırdı Beynimizde hikâyesi ise yaşı kırk beş olan Andelip Hanım’ın imama gidip yaşını küçültmek istemesini konu edinir. İlk başta imam gönülsüz davransa da Andelip Hanım “ben, senin daha önce yaptığın yolsuzlukları biliyorum. Başkalarının yaşını küçülttüğünü herkes biliyor.” şeklindeki çıkışı ile imam yumuşamaya başlıyor. Andelip Hanım para vereceğini söyleyince de imam hepten ikna olur. Andelip Hanım genç birisi ile evlenmek için yaşını kırk beşten otuz beşe düşürmek istemektedir. Uyanık imam, canım! her yaş için bir lira (o zamanın parasıyla) istiyorum, sen gel yaşını yirmi beş yapalım der. Andelip Hanım ilkin olmaz dese de imam “yirmi bir yaşında çok yakışıklı bir erkek ile seni tanıştıracağım. Sen yirmi beş, o yirmi bir arada çok yaş farkı olmaz.” deyince Andelip Hanım’ın içi kıprar ve kabul eder.

Aferin Hayrullah hikâyesi Vahdet Bey isimli bir zenginin evinde geçer. Karısının gezip tozmasından usanan Vahdet Bey, onun canını yakmak ister. Evinde hizmetçilik yapan siyahî Karanfil ile sarhoş olduğu anda birlikte olur. Böylece beyaz olan karısını siyahî biriyle aldatarak onun onurunu zedelemeyi düşünür kendince. Ancak bir süre sonra Karanfil’in hamile olduğunu öğrenince korkmaya başlar. Karısı da der ki “hele bir çocuk doğsun, kime benziyorsa onun yüzüne tüküreceğim ayıbını bilmesi için.” Bunun üzerine Vahdet Bey evinin diğer hizmetlilerinden olan Hayrullah’ı çağırır. Ona para verip kendi yerine bu suçu üstlenmesini söyleyecekken Hayrullah itirafta bulunur: “Karanfil defalarca benim yatağıma geldi ve bende gönlü olduğunu söyledi. Ben de nefsime söz geçiremedim ve onunla birlikte oldum.” Vahdet Bey’in kızacağını düşünür Hayrullah. Ancak temize çıkacağını anladığı için “aferin Hayrullah!” der ve bir an önce Hayrullah ile Karanfil’in nikahları kıyılır. Bir süre sonra esmer bir çocukları olur. Evin hanımı sözünü tutmak için Hayrullah’ın yüzüne tükürür. Ancak vaktinin çoğunu pek sevimli gördüğü çocuk ile geçirmeye başlar.

Menekşe Kalfa’nın Müdafaanamesi Yirmi Patlıcan Dolması Ücret-i Vekalet hikâyesinde patlıcan dolmasının pahalılığı ironik bir şekilde eleştirilir. Kocası İçin Deli Divane’de kocasını çok kıskanan bir kadının düştüğü tuhaf durum anlatılır. Ada Vapurunda adalardan yolcu taşıyan vapurların sefer sayısının azlığından şikâyet edilir. Kocasını Boşayan Hürmüz Hanım hikâyesinde okuması olmayan Hürmüz Hanım, diğer kadınlardan duyduğu bir gazete haberi ile kadınlara eşlerini boşanma hakkının verildiğini öğrenir ve bunun üzerine sürekli kocasını “beni zorlarsan seni boşarım.” şeklinde tehdit etmeye başlar. Kocası alttan aldıkça o üste çıkar ve bir gün pencereden dışarıya “kocamı üç talak ile boşadım” diye bağırır. Kocası da sen haberi eksik öğrenmişsin der ve boşanma hakkı olduğunu ancak kendi rızası olmadan bu işin mümkün olmadığını söyler. Hürmüz Hanım pişman olur ve yerine oturur. Hatt-ı İstivâ hikâyesinde bir sınıftaki yaramaz bir öğrencinin öğretmeninden dayak yemesi konu edilir. Yankesiciler’de dört yankesicinin Avrupalı bir yankesici tarafından dolandırılması ve Fırkacı’da başarısız bir siyasetçinin çırpınışları anlatılır.

Yozlaşmanın bireyleri nasıl durumlara düşürdüğünü ironik bir dille ele alan Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kadınlar Vaizi isimli eseri zevkle okunabilecek bir kitaptır.

Yazan: Şahin Yıldız

Kadınlar Vaizi Soruları ve Cevapları

Kadınlar Vaizi kimin eseri?

Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kadınlar Vaizi türü nedir?

Yerli Romanlar

Kadınlar Vaizi kaç sayfa?

86

Kadınlar Vaizi Yorumları

bir kerede okuduğum nadir romanlardan bir tanesi çok güzeldi

04-06-2020 15:49

menekşe kalfanın savunması özetini ekler misiniz

21-09-2022 19:59

sitenizde bulunmaz denilen özetler yer alıyor kim okuyup yazıyorsa emeğine sağlık

04-11-2023 17:18

Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür Hakka Sığındık Meyhanede Hanımlar Şık Ben Deli miyim Efsuncu Baba Katil Buse Melek Sanmıştım Şeytanı Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka Dirilen İskelet İki Hödüğün Seyahati Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince Evlere Şenlik Kaynanam Nasıl Kudurdu Kadınlar Vaizi Cadı Mürebbiye Şıpsevdi Gönül Ticareti Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Gulyabani en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu