Gönül Ticareti

Gönül Ticareti
Kitabın Yazarı:Hüseyin Rahmi Gürpınar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1939 Sayfa Sayısı:274 ISBN:9789752894549 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gönül Ticareti - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gönül Ticareti Özet

Hüseyin Rahmi Gürpınar, Gönül Ticareti kitabında okurlarına aşkın kirli, renkli, masum ve kendini beğenmiş yüzlerini sunuyor. Usta yazar öykülerinde okurlarının evlerini aralarken toplumun sevgi damarlarından tutarak hatırlanmayan veya görülmeyen pek çok nedeni cesurca paylaşıyor. Gönül Ticareti, bir dönemin ikili ilişkilerini yansıtırken görülmeyen bir pencereden de insanların yüreğine ironik bir neşter darbesi atıyor.

Kalemini bu kez yetişkinleri aynalamak için kullanan Hüseyin Rahmi Gürpınar, yer yer dram yer yer güldürü unsurları barındıran bir ihtiras öykü demeti sunuyor. Öykülerinin bazılarındaki samimiyet o kadar fazla ki okur bir öykünün içerisinde kendine ait bir parça buluveriyor.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gülyabani ve Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç kitaplarının aksine Gönül Ticareti öykü derlemesinde; okurlarına, sevgi ve sevgi yoksunluğu konularında portrelere yer vermiş. İkili ve üçlü ilişkilerde köşeye sıkışan karakterler oluşturmuş. Hormonlarıyla başa çıkamayan insanların komik durumları çizilmiş. İnsan hırsıyla ezilen hayvanların bir köşeye sıkışması Güneş’in doğup batması kadar sıradan bir duygusuzlukla işlenmiş.

Gönül Ticareti kitabı sorulmaktan çekinilen pek çok duyguya da tercüman olmuş. Sevmediğin bir adamı aldatmak mı daha acımasız? Yoksa sevmediğin bir adamın çocuğunu taşımak mı? Sorularına yanıtlar ararken Hüseyin Rahmi Gürpınar, kendine has üslubuyla döneminin tabulu konularını sosyal sorunları ile birlikte sunuyor. Güçlü hanımefendilere yer verirken bir yandan da toplum baskısı ve batıl inançların etkisinde kendi vücudunu tanımaya çalışan karakterlere can verilmiş. Aşkın her halinden insanın anlatıldığı olaylarda sosyal sınıf farklıları ve camilere, kapılara bırakılan çocuklarda unutulmamış.

Suçun ve suçluların içinde doğan çocukların en önemli haklarından bir tanesi olan ‘’anne sevgisi’’ gurur ve utanç duygularıyla birlikte işlenmiş. Karanlığın içine gözlerini açan çocukların ışıkla ilk karşılaşmalarındaki kör ediş bütün acısıyla okura ustaca aktarılmış. Saf ve temiz çocukların vazgeçilip yok sayıldığı, satın alınma, terk edilme gibi olaylara maruz kalmasının toplum değerindeki yargıları Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ‘’ Cadı Çarpıyor ’’ tekniklerini hatırlatıyor. Yazarın pek çok kitabında karşılaştığımız elli beşinde genç hanımefendilerin köşe başı lakırdıları ve Gülyabani kitabından hatırlayacağımız korkularının içinde oluşturdukları hurafeler Gönül Ticareti kitabında neredeyse hiç yok. İnsanların acımasızlıkları, şehvetleri var bu öykülerinde. Bütün kitaplarındaki karakterlerin bilinçaltı çöplüğü var. Fakirlik ve toplum baskısı altında gayri meşru çocuğunu sahiplenemeyen gözü yaşlı insanlar var. Sevgilerini imkânsızlıkların ardında arayan kendilerini yıllar sonra kaybettikleri bir insanda bulan insanlar var.

Sevginin ve hanımefendilerinin Dünya’yı sırtlarında taşımak zorunda kaldıkları(Yunan Mitoloji’si Atlas Etkisi.) ‘’doğurmanın’’ bir gereklilik ‘’kısırlığın veya çocuğu olmamanın’’ eksiklik hatta bir suç olduğu toplumda; gelenekselliğin cinayetleri meşrulaştırması sert fırça darbeleriyle resmedilmiş. Bir ailede, baskıcı toplumun insanlar arası ilişki ve çocuk üretilmesi konusundaki sözlü anayasası bütün ceza mekanizmalarıyla işlenmiş.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gönül Ticareti adlı öyküsü derleme kitaba ismini vermiş. ‘’Uçurumun Kenarında, Çocuğumun Babası, Er Kişi Niyetine, Kırço , Gugular’’ kitapta geçen öykülerden birkaçı.

Aklımda kalan birkaç çarpıcı öyküden de tadında bırakarak bahsedeyim. Bir cami avlusuna bırakılan bir çocuğun yıllar sonra camiye bırakılmasının nedenleriyle ve annesiyle karşılaşmasını anlatan eşsiz bir öykü var. Bu öykü toplumun ve annelik ile yazılmamış kanunların perde arkasında pek çok aşkı anlatıyor. Ama gerçeğin kendisi bulanık bir suya atılan taşın oluşturduğu halkalar kadar açık. Bir diğer öyküde ise Çingene düğününde hiç kıyafeti olmayan bir adamın eş dost ile giydirilip sevindirilmesini anlatıyor. Buradaki samimiyet ve insanlar arasındaki aktarılan duygu herhâlde Hüseyin Rahmi Gürpınar sanatının pek tabi gücüdür. Öykülerin arasında bazen dramatik bazen de çaresizlikle suyun içerisinde savrulan karıncalar gibi bıçağın şah damarınızın yanından kayışını hissediyorsunuz. Ama pek çok defa Hüseyin Rahmi Gürpınar insanları plastik bıçaklar ile kendi çıkarlarının ve içgüdülerinin çukurunda yapayalnız bırakıyor.

Olmak ya da olmamak!(W.S) Bu kitabı okurken aklımda çınlayıp duruyordu. Bir insanın en saf değerlerinin kendine ait olmayan bir seçimin sonuçları olması ne kadar da ilginç değil mi? Son söz Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın unutulmaz Çingene’sinden:

‘’Galiba tıraşını pek beğeniyor, kendi kendini öpeceği geliyordu.’’(Sy.259)

Yazan: Şeyhzade Bilgin

Gönül Ticareti Yorumları

harika bir roman

27-01-2017 19:00

bu bildiğimiz gulyabani hikayesi mi yoksa farklı mı kafam karıştı

07-02-2017 19:10

öğretmenimiz gönül ticareti kitabını okumamız için ödev vermişti çok hoşuma gitti çok güzel bir hikayesi var öğretmenimize teşekkür ederim bize kitap okumayı sevdiriyor

26-11-2019 20:31

Katil Buse Melek Sanmıştım Şeytanı Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka Dirilen İskelet İki Hödüğün Seyahati Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince Evlere Şenlik Kaynanam Nasıl Kudurdu Kadınlar Vaizi Cadı Mürebbiye Şıpsevdi Gönül Ticareti Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Gulyabani en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna