Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince

Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince
Kitabın Yazarı:Hüseyin Rahmi Gürpınar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:280 ISBN:9789750740732 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:11,03 TL D&R:11,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince - Hüseyin Rahmi Gürpınar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince Özet

Roman Heybeliada’da Aynınur Hanım’ın intiharıyla başlıyor. Bu roman, bir kadının kocasını aldatmasının duyulmasından sonra intihar ile sonlanan bir aşk hikâyesidir. Bir gün Nezihi Bey Sermet Bey’i gizli bir görüşme üzerine davet eder. Heybeliada’da ormanın ücra köşesinde bulduğu aşk mektubunu ve bu yazının karısına ait olmasıyla şüphelenmeye başlar. Nezihi Bey kafasında kurguladığı senaryolara en yakın arkadaşı olan Sermet Bey'in karısı Seza Hanım'ı da dahil ederek her ikisinden şüphelenirler ve suçluyu bulmaya koyulurlar. Adada bulduğu kâğıdın markası, kokusu, sigara, ve bulunan firkete mektubun Sermet Bey’in eşi Seza Hanım’ın olduğunu gösteriyordu. Nezihi Bey yalnızca yazının Aynınur Hanım’a ait olduğunu söyler. Durum gittikçe karmaşıklaşıyor ve adamlar kafalarında ne yapacağını bilemeyerek hangisi olursa olsun bu olayın sonunun cinayet olduğu kararına varıyorlar. Çıkan sonuçlar bu mektubun sahibinin Seza Hanım olduğunu gösteriyor. Nezihi Bey canice fikirlerini Sermet Bey'e dayatarak karısını, aşığıyla beraber öldürmesi gerektiğini söyler. Bunun üzerine Sermet Bey evine döner ve asıl gerçekleri öğrenip sabahında Nezihi Bey’e mektup gönderir. Mektupta karısının suçunu itiraf ettiğini, kendisinin affettiğini ve aşığının öncesinde öldüğünü, cinayete gerek kalmadığını anlatan felsefe dolu yazıları okuyunca Nezihi Bey çok sinirlenir. Arkadaşlarıyla iletişimi kesmeyi düşünür.

Maceranın asıl yaşanış şekli ise şöyledir: Mektup Aynınur’a aitti ve bu yasak aşkın şahidi Seza idi. İlkokul yıllarında, okuldan dönerken hep köşe başında onu bekleyen, ismini dahi bilmediği birine gönlünü kaptırdığını duyan annesi Aynınur’u okuldan alıp eve kapatır ve evlendirecek kişi ararken rızası bile sorulmadan Nezihi Bey’e satılır. Ardından güzel gitmeyen, kendini kocasına eş görmeyen, ona her baktığında midesi bulanan Aynınur bir gün çarşıda beş senenin ardından sevdiği adamı görür ve kalbi yerinden çıkarcasına atar. Onu tekrar görme umuduyla haftaya aynı gün, aynı saatte oraya gider ve sevdiği kişi Aynınur’un eline bir kağıt parçası sıkıştırır. Adamın adı, Ali İlhami’dir. Bu kâğıt Aynınur’a bir davettir. Aynınur o davete gider ve aşkları kaldığı yerden devam eder. Aynınur bunları dostu Seza’ya mektup yazarak anlatır. İlhami’yle görüşmek için dişçiler ve sütninesinin evini ayarlardı. Madden ve manen kendisini İlhami’nin olarak görürdü.

Seza ise Aynınur’un kendisine gönderdiği bütün mektupları Sermet’e tek tek okutur. Mektupların okunması ile beraber Aynınur’un nasıl zorluklarla karşılaştığını, sevmediği bir adamla nasıl evlendirildiğini, kocasıyla aynı yastığa başını koyduğunda her gün ölerek yeniden canlandığı gözüküyordu. Fakat Sermet bunları öğrenince erkeklik gururuyla sinirden deliye döner. Nezihi’ye her şeyi anlatmak ister fakat Seza ona mani olur. Arkadaşı Aynınur, çocuğu ve eşi için gerçekleri söylememesini ister.

Sermet İlhami’ye tehlikede olduklarını bildiren isimsiz bir mektup yazar ve bunun üzerine Aynınur Seza’ya bela okuduğu bir mektup gönderir. Ardından eşi Nezihi’nin odasını karıştırır ve suçunu üstlendiği mektubu görür. Artık bu korkuyla yaşayamayacağı ve ölümünün eşinin elinden olmasını istemediği için intihar eder bunun ardından Seza bu intiharda kendisini ve kocasını sorumlu tutarak hasta düşer.

Eşinin vefatına bu derece üzüldüğünü gören Sermet, Nezihi’ye mektupları olduğu gibi teslim eder. Bunun üzerine Nezihi gerçekleri sakladıkları için sinirlenir ve Aynınur’u kendi elleriyle öldürmek istediğini söyler. Sütninesinin de bu işin içinde olduğunu öğrenen Nezihi artık iki kişinin canını almak ister. Ali İlhami’yi düelloya davet eden bir mektup yollar. İlhami ise sevda peşinde, aşk meydanında canlarını feda etmeye kadar direndiklerini söyleyerek o da sevdiği kadının ardından intihar eder.

Aynınur son olarak bir mektup yazar ve sahilde bulduğu tekneyle denize açılır. Fırtınanın etkisiyle alabora olan tekneyle beraber denizin bilinmez kuyularına doğru yolculuğa çıkarak hayatına son verir.

Nezihi altı ay sonra, Aynınur’dan daha genç ve daha güzel bir kadınla evlenir.

Rızası olunmayan evlilikler dolayısıyla yasak aşkla örülen bir aşk hikâyesi, aşırıya kaçan kıskançlıkların doğurduğu hayatı gözler önüne seren bir romandır Sevda Peşinde.

Yazan: Begüm Demir

Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince Yorumları

öğretmenimiz hepsi hüseyin rahminin kitaplarını tavsiye ediyor bunu da onun tavsiyesi üzerine okudum oldukça güzel bir eser

26-11-2020 16:01

Katil Buse Melek Sanmıştım Şeytanı Mezarından Kalkan Şehit - Mutallaka Dirilen İskelet İki Hödüğün Seyahati Sevda Peşinde / Kadın Erkekleşince Evlere Şenlik Kaynanam Nasıl Kudurdu Kadınlar Vaizi Cadı Mürebbiye Şıpsevdi Gönül Ticareti Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Gulyabani en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna