Saklı Kent

Saklı Kent
Kitabın Yazarı:Ahmet Yılmaz Boyunağa Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789752632035 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Saklı Kent - Ahmet Yılmaz Boyunağa

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Saklı Kent Özet

Saklı Kent, farklı farklı memleketlerden üç gencin yollarının kesiştiği bir hikayedir. Saygı, sevgi, dürüstlük ve yardımlaşma gibi güzellikler hikayenin neredeyse tümüne hakimdir. Yeni tanışan üç gencin bencillik etmeden, dayanışma ile atlattıkları zorlukların her biri de "Birlikten kuvvet doğar." atasözümüze çok güzel birer örnektir. Üç arkadaşın dayanışmaları ve birbirleriyle kurdukları iletişim ise her yaştan okura hitap edecek düzeydedir. Bu yönüyle her yaştan okura hitap eden kitap, siyah-beyaz resimlerle zenginleşmektedir.

Bağdatlı Ayakkabı Tamircisi

Çok uzun zaman önce Bağdat'ta bir ayakkabı tamircisi vardı. Bu ayakkabı tamircisi aza kanaat eden, şükretmeyi bilen biriydi. Ayakkabı tamircisinin oğlu olan Ahmet Murat ise ticarete ilgi duyan bir gençti. Anne-babasının rızasını aldıktan sonra ticarete küçük bir başlangıç yapmak için hurma satmaya başladı. Böylece dürüstlüğü ve çalışkanlığıyla kısa sürede iyi bir sermaye biriktirdi.

Uzak Ülkelere Gidiş

Bu sermayeyi nasıl değerlendirmesi gerektiği hakkında tecrübeli tüccarlarla görüştü. Sonunda onlardan biriyle ticari bir sefere çıkmaya karar verdi. Böylece ailesiyle vedalaşıp hazırlıklarını tamamlayarak gemideki yerini aldı. Ama yolculuk pek iyi gitmedi ve Ahmet Murat fırtınanın etkisiyle denize düştü. Denize düşünce kurtulmak için epey çabaladı ve sonunda bir adaya ulaştı.

Yeşil Ada

Ahmet Murat adaya varınca ihtiyaçlarını giderip dinlendi. Bir sabah başka insanların sesleriyle uyandı. Yerlilerin eline düşen üç arkadaştan birinin öldüğünü birininse saklandığını gördü. Yerliler tek tutsaklarını alıp uzaklaşınca Ahmet Murat yerlilerden saklanan kişiyle tanıştı. Böylece ikisi birlik olup yerlilerin tutsak ettiği kişiyi kurtardılar.

Nehirde

Yerlilerden kaçan üç arkadaş güvenli bir yer bulunca avlanmak ve kendilerini korumak için aletler yapmaya karar verdiler. Bu arada da tek tek hayat hikayelerini anlattılar.

Düşmez Kalkmaz Bir Allah

Arkadaşlardan birinin adı Mahmut'tu. Babası hayattayken zenginlik içinde yaşarken babasını kaybedince ne hallere düştüğünü uzun uzun anlattı.

Hidayet'in Başından Geçenler

Diğer arkadaş ise Hidayet'ti. Hidayet de anasız babasız doğduğundan ve akrabalarının yanında bin bir sıkıntıyla büyüdüğünden bahsetti. Sonunda hepsi bu adaya gelene kadar birbirlerinin başından geçenleri az çok öğrendi.

Yerliler Tekrar Görünüyorlar

Bir yandan ok ve yay gibi aletler yaptılar bir yandan da yiyecek bir şeyler buldular. Böylece adada bir günlerini daha bitirdiler.

Müthiş Çarpışma

Ertesi gün ise izlerini bulan yerlilerle mücadele ettiler. Epey zorluktan sonra bir fırsatını bulup beraberce ormana doğru kaçtılar.

Mağarada

Ormana varınca bir mağara buldular. Yerliler ise öncekinden daha da kalabalık bir grupla onları takip etti. Ama üç arkadaş mağaraya saklandıkları için yerlilerden kurtuldular.

Saklı Kent

Geceyi mağarada geçirip dinlendiler. Sabah olunca da adeta bir kapı gibi hareket eden bir kayaya rastladılar. Biraz merak, biraz da heyecan ile açılan kapıdan içeri girip ilerlediler. Karşılarında gördükleri manzara ise şaşkınlıklarını daha da arttırdı. Çünkü karşılarında çok güzel ve düzenli bir kent vardı. Neyse ki az sonra kentin sakinleriyle tanıştılar. Böylece tam kurtulduk derken Saklı Kent'e girenlerin bir daha çıkamadıklarını öğrenip hayal kırıklığı yaşadılar.

Saklı Kent'te Geçen Hayat

Ama hem başka çareleri olmadığı için hem de oradaki insanlara da hak verdikleri için, içinde bulundukları durumu kısa sürede kabullendiler. Böylece kendilerine yeni birer hayat kurdular. Aradan beş yıl geçince ise memleket hasretine daha fazla dayanamayıp önemli bir karar verdiler.

Saklı Kent'ten Kaçış

Bu karar, Ahmet Murat, Mahmut ve oraya başka bir zamanda yolu düşen Abdullah'ın ailelerini de alarak memleketlerine dönecek olmalarıydı. Sadece Hidayet memlekette kimi kimsesi olmadığı için yeni ailesiyle Saklı Kent'te kalmaya karar verdi. Diğerleri ise gizlice yola çıkıp memleketlerine döndüler. Geride bıraktıkları hayatlarına biraz farkla da olsa kaldıkları yerden devam ettiler. Farklı yerlerde yaşamalarına rağmen de arada sırada ailecek buluşup görüştüler ve bu görüşmelerde Saklı Kent'teki anılarından bahsetmeyi de ihmal etmediler.

Editör: Firdevs AÇAR

Saklı Kent Soruları ve Cevapları

Saklı Kent kimin eseri?

Ahmet Yılmaz Boyunağa

Saklı Kent türü nedir?

Çocuk Kitapları

Saklı Kent kaç sayfa?

96

Saklı Kent Yorumları

saklı kent kitabı güzel bir çocuk kitabı benim çocuklar severek okudu ben de size tavsiye ederim

15-12-2019 21:46

çok güzel bir kitab tavsiye ederim

15-02-2021 22:09

olanlar sınav sorularını paylaşabilir mi

05-07-2022 13:46

güzel kitap bence okuyun seversiniz

11-04-2023 15:59

yeşil vadinin korkusuz çocukları özetini ekleyin

03-02-2024 23:34

Altın Ferman / Berke Noyan Denizler Ejderi Hilal Uğruna Osmanlı Leventleri Efsane Komutan Tarık Bin Ziyad Fetih Sancakları Ateşli Gül Bahçesi - Hz. İbrahim Korsan Peşinde Nehirdeki Sandık Malazgirt'in Üç Atlısı Altın Yapraklar Macera Adası Sevgi'nin Dünyası Satıcı Çocuk Kırık Hançer Korkusuz Cengaver Saklı Kent Yankılı Kayalar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu