Ahmet Yılmaz Boyunağa

Ahmet Yılmaz Boyunağa Kimdir

Ahmet Yılmaz Boyunağa Dünya hayatına 1935 yılında Kırklareli’nde gözlerini açmıştır. Tarihi konuları işleyen çocuk kitaplarıyla düşünceleri pek çok insanı etkilemekte ve ilham vermektedir.

Pek çok insanın çocukluğuna hitap eden usta yazar Ahmet Yılmaz Boyunağa, çocukluğunu Zonguldak’ta geçirmiştir. Temel eğitimini burada aldıktan sonra Edebiyat bölümünü bitirmiştir. Ülkemizde pek çok çocuğa Türkçe’nin temel inceliklerini ve güzelliklerini öğretmiştir.

Sevgi’nin Dünyası, Efsane Komutan Tarık Bin Ziyad, Korsan Peşinde, Satıcı Çocuk, Fetih Sancakları, Korkusuz Cengaver Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın pek çok eserinden sadece birkaçıdır.

Fetih Sancakları kitabında yazar, cihat düşüncesinin ve İslam şuurunun diyar diyar ulaştığı destansı yolculuğunu anlatmaktadır. Kitaplarında ki derin ve çocukların anlamasında ki epik dil incelikleri pek çok çocuğun beğenisini kazanmıştır. Saklı Kent adlı kitabında Ahmet Yılmaz Boyunağa yaşamın zor ve dikenli yollarında çocukların göğüs germe çabalarını başarıyla aktarmakta ve okurlarından tam not almaktadır. Yazarın Yankılı Kayalar adlı kitabında ise vatanında görev yapma arzusu duyan bir gencin, yaşamında ki bütün zorluklara rağmen direnmesini anlatmaktadır. Yaşamın ve çevresinde gelişen kötü olayların doktorluk hayalleri kuran Mehmet’in hayatıyla etkileşimi dramatik bir macera sunmaktadır. Koçyiğit / Seyit Battal Gazi adlı kitabında Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın Anadolu’dan İstanbul’a uzanan keyifli bir macerayı okurlarına sunmaktadır. Kahramanlıkların namı alıp yürüyen Seyit Battal Gazi’nin yaşamı da bir o kadar merak uyandırıcı ve heyecanlı bir deneyime okurlarını çağırıyor.

Ahmet Yılmaz Boyunağa, 1995 yılında geride kitaplarına bırakarak hayata veda etmiştir.

Ahmet Yılmaz Boyunağa Kitapları: Efsane Komutan, Sevgi'nin dünyası, Korkusuz Cengaver, Malazgirt'in üç atlısı, Koçyiğit, Hanoğlu, Korsan Peşinde, Ateşli Gül Bahçesi, Satıcı Çocuk, Altın Yapraklar, Saklı Kent, Kuyudaki Çocuk, Nehirdeki Sandık, Fetih Sancakları, Tufan, Osmanlı Leventleri, Yasak Şehir, Hilal Uğruna, Denizler Ejderi, Macera Adası, Kırık hançer, Altın Ferman, Özgürlük Savaşçısı, Yankılı Kayalar


8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ahmet Yılmaz Boyunağa Kitapları

Fetih Sancakları Fetih Sancakları

Ahmet Yılmaz Boyunağa, Fetih Sancakları adlı kitabında Hz. Muhammed’in yaşadığı Asr-ı Saadet’ten Osmanlı Devleti’ne kadar uzanan geniş zaman diliminde gerçekleşen en önemli fetihleri anlatıyor.

Puan: 7.9 | Yorum: 2

Altın Yapraklar Altın Yapraklar

Ahmet Yılmaz Boyunağa'nın yazdığı "Altın Yapraklar" adlı kitap, dinî ve tarihî öykülerden oluşuyor. 10 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitapta, 10 farklı hikâye bulunuyor.

Puan: 7.8 | Yorum: 2

Sevgi'nin Dünyası Sevgi'nin Dünyası

Tarihi olaylar ve kişilere yönelik eserleriyle öne çıkan Ahmet Yılmaz Boyunağa, "Sevgi'nin Dünyası" adlı kitabında kısa bir süre içinde arka arkaya anne ve babasını kaybeden bir kızın üniversiteden mezun olduktan sonraki hayatından bir kesiti anlatıyor.

Puan: 7.9 | Yorum: 2

Korkusuz Cengaver Korkusuz Cengaver

Korkusuz Cengaver, yirmi iki bölümden oluşmaktadır. Ahmet adında bir gencin padişah tarafından görevlendirilerek Konstantiniyye'ye gidişiyle oradaki Rumlar arasında edindiği izlenimlerini konu almaktadır.

Puan: 8.4 | Yorum: 4

Altın Ferman / Berke Noyan Altın Ferman / Berke Noyan

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın kaleme aldığı “Berke Noyan” üst başlığına sahip Altın Ferman, 13. yüzyılda geçen bir roman.

Puan: 8 | Yorum: 1

Osmanlı Leventleri Osmanlı Leventleri

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı Osmanlı Leventleri, Genç Timaş tarafından ilk kez 2000 yılında yayımlanmış.

Puan: 7.9 | Yorum: 1

Hilal Uğruna Hilal Uğruna

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı Hilal Uğruna, “III. Haçlı Seferi ve Selâhaddin Eyyûbi” üst başlığına sahip tarihî bir roman.

Puan: 8.3 | Yorum: 1

Ateşli Gül Bahçesi - Hz. İbrahim Ateşli Gül Bahçesi - Hz. İbrahim

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı Ateşli Gül Bahçesi, Hz. İbrahim’in hayatını konu alıyor.

Puan: 8.2 | Yorum: 2

Korsan Peşinde Korsan Peşinde

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı Korsan Peşinde, Fatih Sultan Mehmet zamanında geçen etkileyici bir hikâye.

Puan: 8.4 | Yorum: 2

Nehirdeki Sandık Nehirdeki Sandık

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı Nehirdeki Sandık, Hz. Musa’nın hayatını konu alıyor. Yazar, Hz. Musa’nın hayatını ana hatlarıyla çocukların kolayca okuyabileceği şekilde anlatıyor.

Puan: 8 | Yorum: 2

Malazgirt'in Üç Atlısı Malazgirt'in Üç Atlısı

Malazgirt’in Üç Atlısı, Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı tarihi bir roman. Romanın başkahramanı Aksungur adlı bir bahadır.

Puan: 8.5 | Yorum: 2

Macera Adası Macera Adası

Ahmet Yılmaz Boyunağa'nın yazdığı "Macera Adası" altı çocuğun, bir geminin batması sonucunda kaybolan babalarını aramak üzere çıktıkları deniz yolculuğunu ve bu yolculuğun ardından gerçekleşen ada hayatını konu alıyor.

Puan: 8.5 | Yorum: 4

Satıcı Çocuk Satıcı Çocuk

Ahmet Yılmaz Boyunağa'nın yazdığı "Satıcı Çocuk" 13 bölüm ve 110 sayfadan oluşur. Aile, dostluk ve macera konulu kitap; Uğur Köse'nin çizdiği siyah beyaz resimlerle süslenir.

Puan: 8.3 | Yorum: 3

Kırık Hançer Kırık Hançer

Amcası Bekir Bahadır tarafından yetiştirilen Ömer'in yiğitliklerini konu alan Kırık Hançer, yirmi dört bölümden oluşmaktadır.

Puan: 8.3 | Yorum: 5

Saklı Kent Saklı Kent

Saklı Kent, farklı farklı memleketlerden üç gencin yollarının kesiştiği bir hikayedir. Saygı, sevgi, dürüstlük ve yardımlaşma gibi güzellikler hikayenin neredeyse tümüne hakimdir.

Puan: 8.6 | Yorum: 5

Efsane Komutan Tarık Bin Ziyad Efsane Komutan Tarık Bin Ziyad

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı Efsane Komutan Tarık bin Ziyad, 10 yaş ve üzeri okurlara hitap eden bir roman.

Puan: 8 | Yorum: 1

Yankılı Kayalar Yankılı Kayalar

Ahmet Yılmaz Boyunağa'nın "Yankılı Kayalar" adlı kitabı 11 yaş üstü okurlara hitap ediyor.

Puan: 8.3 | Yorum: 64

Denizler Ejderi Denizler Ejderi

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın yazdığı Denizler Ejderi, Turgut Reis’in hayatını konu alan bir çocuk romanı.

Puan: 8.6 | Yorum: 1

Ahmet Yılmaz Boyunağa ile ilgili yorumlar

tüm kitap listesi var mı?

20-04-2017 20:45

bir kaç kitabını okumuştum oldukça iyi kitaplardı

14-06-2017 20:05

lütfen diğer romanlarını da ekleyin çok güzel kitapları var sadece yankılı kayalar değil

17-11-2018 00:24

korkusuz cengaver ve kırık hançer özeti de eklermisin?

08-08-2019 18:16

çocuk kitapları konusunda türkiyenin bir numarası ama kimse tanımıyor çok yazık

11-10-2021 21:42

o kadar çok kitabı var ki hepsini okumayı hedefliyorum ama hepsi kütüpheneye gelmiyor

25-11-2023 23:52