Sevgi'nin Dünyası

Sevgi'nin Dünyası
Kitabın Yazarı:Ahmet Yılmaz Boyunağa Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9786051144085 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sevgi'nin Dünyası - Ahmet Yılmaz Boyunağa

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sevgi'nin Dünyası Özet

Tarihi olaylar ve kişilere yönelik eserleriyle öne çıkan Ahmet Yılmaz Boyunağa, "Sevgi'nin Dünyası" adlı kitabında kısa bir süre içinde arka arkaya anne ve babasını kaybeden bir kızın üniversiteden mezun olduktan sonraki hayatından bir kesiti anlatıyor. 237 sayfa ve 17 bölümden oluşan kitap, 10 yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. "Sevgi'nin Dünyası" bir çocuk romanı olsa da herkesin kendinden bir parça bulabileceği samimi kurgusu ve hayata dair önemli mesajlarıyla yetişkinlerin de beğenisini kazanıyor. "Sevgi'nin Dünyası"nın mutluluk, hüzün, sevgi, yardımlaşma, iyilik ve sabır gibi konular etrafında dönen birbirinden güzel bölümleri ise şöyle:

● Fırtınada Bir Tren
● Dalından Kopmuş Yaprak Gibi
● Sevindirici Bir Karşılama
● Köşkte
● Sevgi'nin Dünyası
● Şiddetli Bir Kış
● Gazetedeki Haber
● Keyifli Bir Gezinti
● Bir Araştırma
● Sevgi'nin Gözyaşları
● Kesin Karar
● Beklenmedik Misafirler
● Garip Kuşun Yuvası
● İyi Bir Arkadaş
● Zeynep'ten Gelen Mektup
● Yeni Bir Öğretmen
● Rüya Gibi Günler

Sevgi'nin Dünyası Özeti

Sevgi, iyi bir öğretmen olan babasını ve çok sevdiği annesini çok kısa bir süre içinde arka arkaya kaybediyor. Yakın akrabaları olmadığı için kimsesiz kalan genç kız, hayatındaki tüm olumsuzluklara rağmen üniversite sınavını kazanarak eğitimine devam ediyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmen olmak için girdiği yetenek sınavını hasta olduğu için kazanamıyor. Böylece yeniden sınava girmek için hazırlanmak zorunda kalıyor. Bu sırada Sevgi'nin durumundan haberdar olan bir öğretmeni, ona yakın bir arkadaşının torunları için özel öğretmen aradığından bahsediyor. Arkadaşına çok güvendiğini ve isterse kendisini özel öğretmen olarak önerebileceğini söylüyor. Sevgi biraz düşündükten sonra öğretmenine de güvenerek bu teklifi kabul ediyor ve öğretmenlik yapacağı köşkün bulunduğu Yağızhan'a doğru yola çıkıyor.

Sevgi, Yağızhan'a gitmek üzere yolculuk yaptığı trende Nesrin Hanım ve ailesiyle tanışıyor. Öğretmenlik yapmak için yanlarına gideceği aile hakkında ilk bilgileri bu küçük aileden alıyor.
Tren Yağızhan'a ulaştığında Sevgi, kendisini karşılamaya gelen Vehbi Bey'le tanışıyor ve faytonla köşke gidiyorlar. Köşke ulaştıkları zaman Sevgi, Vehbi Bey'in kız kardeşi Hatice Hanım ile de tanışıyor. Üç kardeş olan öğrencileri Zeynep, Murat ve Ahmet'i ise ancak sabah görebiliyor. Öğrencilerinin babası dışında tüm köşk sakinleriyle tanışan Sevgi, hepsini çok seviyor ve herkesten de yakın ilgi görüyor.

Sevgi ve öğrencileri kısa zamanda birbirlerine alışıyorlar. Birlikte planladıkları ders programıyla her iki taraf için de verimli günler geçiriyorlar. Sevgi ilk öğretmenlik deneyiminin yanı sıra köşkte farklı tecrübeler de ediniyor. Ciddi bir tarih bilgisine sahip olan Vehbi Bey ve kardeşi Hatice Hanım'dan hem tarihe hem hayata dair pek çok şey öğreniyor. Köşkte her şey yolunda giderken bir gün Sevgi, bir yanlış anlaşılma yüzünden çok çirkin bir iftiraya maruz kalıyor. Bunun üzerine hemen köşkten ayrılmayı düşünüyor ama yanlış anlaşılma ortaya çıkınca köşk sakinleri Sevgi'den özür dileyerek pişmanlıklarını dile getiriyorlar. Kimsenin özrü ve pişmanlığı Sevgi'yi ikna edemese de Zeynep'in sevgisi öğretmeninin kalbini yumuşatıyor. Böylece Sevgi, bir süre daha köşkte üç kardeşe öğretmenlik yapmaya devam ediyor.

Köşkte hayat yeniden normal seyrine dönmeye başlamışken Sevgi, İstanbul'dan bir telefon alıyor. Bu telefonla pek sevmediği bir akrabasının vefat ettiğini ve tüm mirasının kendisine kaldığını öğreniyor. Miras işlemlerini halletmek için İstanbul'a giden Sevgi, geri dönmemeye karar veriyor ve kendine İstanbul'da yeni bir hayat kuruyor. Bütün köşk sakinleri Sevgi'nin köşkten ayrılmasına üzülüyor ama kimse bir şey diyemiyor. Ancak araya mesafeler girse de ne Sevgi köşk sakinlerini ne de köşk sakinleri Sevgi'yi unutuyor. Sevgi'nin İstanbul'a yerleşmesinden bir süre sonra çocuklar babalarıyla birlikte Sevgi'yi ziyaret ediyorlar ve bu ziyaret hepsinin hayatını derinden etkiliyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Sevgi'nin Dünyası Soruları ve Cevapları

Sevgi'nin Dünyası kimin eseri?

Ahmet Yılmaz Boyunağa

Sevgi'nin Dünyası türü nedir?

Yerli Romanlar

Sevgi'nin Dünyası kaç sayfa?

240

Sevgi'nin Dünyası Yorumları

liseliler için harika bir kitap onların yaşadıklarını güzel anlatmış

20-07-2022 10:23

kimsesiz kızın özetini bulamıyorum

29-01-2023 20:13

Altın Ferman / Berke Noyan Denizler Ejderi Hilal Uğruna Osmanlı Leventleri Efsane Komutan Tarık Bin Ziyad Fetih Sancakları Ateşli Gül Bahçesi - Hz. İbrahim Korsan Peşinde Nehirdeki Sandık Malazgirt'in Üç Atlısı Altın Yapraklar Macera Adası Sevgi'nin Dünyası Satıcı Çocuk Kırık Hançer Korkusuz Cengaver Saklı Kent Yankılı Kayalar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu