Kırık Hançer

Kırık Hançer
Kitabın Yazarı:Ahmet Yılmaz Boyunağa Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Timaş Basım Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:205 ISBN:9789757544562 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:70,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kırık Hançer - Ahmet Yılmaz Boyunağa

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kırık Hançer Özet

Kırık Hançer/Akıncılar Kutsal Hançerin Peşinde

Amcası Bekir Bahadır tarafından yetiştirilen Ömer'in yiğitliklerini konu alan Kırık Hançer, yirmi dört bölümden oluşmaktadır. Heyecanın hiç eksilmediği kitabın sonunda da kitaptaki bilgilerle ilgili şifreli bir bulmaca yer almaktadır.

Bekir Bahadır ve yeğeni Ömer at uşakları Aziz ve Sungur ile birlikte Gazne'ye gitmek üzere yola çıkarlar. Yolda Hindular'dan kaçarken yardım isteyen bir kıza rastlarlar. Ömer Hindular'ın hakından gelerek kızı kurtarır. Böylece kızı da alıp yola devam ederler. Gazne'ye ulaştıklarında kız onlardan ayrılır. Bekir Bahadır ve beraberindekiler de Bekir Bahadır'ın eski bir dostuna misafir olurlar. Ömer bu misafirlikte, birkaç gün sonra fedai seçimi yapılacağını öğrenir. Böylece o da bu seçmelere katılır. Bu seçmelerde tüm hünerlerini sergileme imkanı bulur ve seçilen iki yüz fedaiden biri olur.

Seçmeleri izleyip Ömer'in hünerlerine şahit olan Sultan Gazneli Mahmut ona çok zor ve önemli bir görev verir. Bu görev, Hindular'ın çok önemsediği kırık hançeri yok etmektir. Görevini öğrenen Ömer, Sungur ile birlikte kırık hançeri bulup yok etmek için Catların ülkesine gitmek üzere yola çıkar. Yolculuklarının sonlarına doğru karşılarına, çılgın bir at üstünde uçuruma doğru giden bir kız çıkar. Ömer bu durumu fark ettiği an kızı kurtarır ve kızın Catlar Racası'nın kızı olduğunu öğrenerek sevinir. Kalan yollarına bu kız ile devam ederler ve bu süre içinde Ömer, kızın hayatını bir kez daha kurtarır.

Yolda bir de yaralı bulurlar ve ona yardım etmek için ormanda konaklarlar. Ama bu durumdan pek de memnun olmayan Catlar Racası'nın kızı Sita, ertesi sabah gizlice onlardan ayrılıp gider. Kızın ardından Ömer de Sungur ile yaralıyı ormanda bırakıp tek başına yola çıkar. Catların ülkesine vardığında Sultan Gazneli Mahmut'un adamlarıyla bir araya gelir ama çok geçmeden Hindular'ın saldırısına uğrayıp yakalanır.

Hindular Ömer'i yakalayınca Catlar Racası'nın sarayına götürürler. Orada Ömer'e işkenceler yaparak ağzından laf almaya çalışırlar. Ama Ömer onca eziyete rağmen Gazneli Mahmut'un sırrını saklı tutar. Bir süre sonra ise Sita'nın yardımıyla adamların elinden kurtulur. Sita, Ömer'i görevinden vazgeçirmeye çalışır. Bunun için de onun gizlice kırık hançeri görmesini sağlar. Ömer kırık hançer için yapılan ayini gizli bir bölmeden izledikten sonra görevlilere yakalanır. Görevlilerin başı olan Beci çıkılmasının imkansız olduğunu düşündüğü yere bir kobrayla birlikte Ömer'i kapatır. Ömer karşı karşıya kaldığı bu korkunç durumdan kobrayı öldürdükten sonra gizli bir çıkış noktası bularak kurtulur.

Kapalı yerden kurtulunca bir süre sarayın içinde saklanır ve kırık hançerin yola çıkarıldığını öğrenir. Saraydan çıkıp kırık hançerin peşine düşmek için de birçok askerle mücadele edip sarayın çatısından göle atlar. Göle atladıktan bir süre sonra saray sakinleşince arkadaşlarının yanına döner. Arkadaşlarına kavuşan Ömer, onlarla birlikte yola çıkıp kırık hançerin peşine düşer. Uzun uğraşlar sonucunda, kırık hançeri koruyan Hindular'ı pusuya düşürerek kırık hançerden de Hindular'dan da kurtulurlar.

Görev tamamlanınca yollara düşerler ve Sultan Gazneli Mahmut'un Sümenat'a giden ordusuna katılmak için hazırlığa girişirler. Bunun için de Tokta Bey'ın komutasındaki elli atlıya katılıp çölde yolculuğa başlarlar. Hep beraber uzun süre yol alırlar. Yolda birkaç defa Hindular'ın saldırısına uğrarlar. Son saldırıda tüm sularını kaybedince büyük bir çaresizliğe düşerler. Ama tam sabırları tükendiğinde umulmadık bir yardım gelir. Bu yardım beraberinde bir saldırı da getirir. Böylece Ömer birçok arkadaşını kaybeder. Nihayet küçük bir grup olarak kaldıklarında Sultan Gazneli Mahmut'un büyük ordusuna yetişirler. Gazaya katılırlar ve gaza zafer ile sonuçlanır.

Editör: Firdevs AÇAR

Kırık Hançer Soruları ve Cevapları

Kırık Hançer kimin eseri?

Ahmet Yılmaz Boyunağa

Kırık Hançer türü nedir?

Çocuk Kitapları

Kırık Hançer kaç sayfa?

205

Kırık Hançer Yorumları

çok güzel bir çocuk kitabı daha faydalı bir kitap ailelere tavsiye ederim

22-10-2019 13:17

kırık hançer kitabı okuduğum en güzel çocuk kitaplarından bir tanesiydi çok sevdim

25-12-2019 20:17

hançer kitabının yazarı bu eserinde okura hangi ana fikri sunmuştur?

16-05-2022 15:01

konusu güzel ama kitap gereksiz uzatılmış öykü olsa daha iyi olurdu

27-02-2023 20:51