Öteki Renkler

Öteki Renkler
Kitabın Yazarı:Orhan Pamuk Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:472 ISBN:9789750825934 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:39,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Öteki Renkler - Orhan Pamuk

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Öteki Renkler Özet

Yazarımız Orhan Pamuk, kendi hikayesiyle karışık olarak şimdiye kadar vermiş olduğu röportajları, yapmış olduğu haberleri, yazmış olduğu, denemeleri ve daha birçok yazıyı bu kitapta birleştirerek okuyucuya sunuyor. Dilinin çok akıcı olması ve konularının sürekli değişiyor oluşuyla bir farklılık yaratıyor. Diliyle, konusuyla, hayatın içinden olan yazılarıyla, Dünyadan, Türkiye'den olan yazarları anlayışıyla, en sevdiği yazarlar, yazılarla bu kitapta karşımıza çıkıyor.

İlk olarak Hayat adını verdiği bölüm ile başlıyor kitaba. Bu bölümde kendi hatıra defterinden bir sayfa paylaşıyor bizimle. Ardından biraz Kara Kitap adlı kitabından bahsediyor. Bazı tarihlerde aldığı yazılarını koyuyor bu bölüme, çocukluğundan, martılardan, çalışma odasından, en çok hangi saatte çalışmayı sevdiğinden uzun uzun bahsediyor. Geceleri çok iyi yazabildiğinden, gece başlayıp sabaha kadar yazmakla uğraştığından bahsediyor. Yazarın kendi hesaplarına göre günlük 0,75 sayfa yazı yazıyor. Kimi zaman kendi yazdıklarını beğenmiyor ve üç, dört günlük yazıyı bir anda çöpe attığından bahsediyor. Gece başlayıp sabaha kadar yazı yazma durumu kızı Rüya okula başlayana kadar sürüyor. Rüya okula başladıktan sonra ise Rüya'yı okula bıraktıktan sonra yazmaya başlıyor.

Sonraki iki bölümde biraz fazla hayalcilikten, biraz gençliğinden, Can Dündar ile yapmış olduğu bir sohbetten parçalar paylaşıyor bizimle. Rüya isminde kızıyla ilgili anılara ise bir bölüm ayırıyor. Rüya ile oynadıkları oyunları, lunaparka girişlerini, birbirlerine olan benzerliklerini anlatıyor. Rüyanın okula gitmek istemeyişini görüyoruz bir yerde.

Bir sonraki bölümde romanlara geçiyor. Roman sanatını, yazmayı, Türk ve dünya edebiyatından bahsediyor ve kendi romanlarına geçiyor. İlk romanını yayınlatabilmesi 8 yılını almış. Aslında mimarlık mezunu olan Orhan Pamuk neden mimar olmadığına dair soruları da cevaplıyor. Hayallerini yapmasına müsaade edilmeyeceği ve o zamanlar kağıtları boş gördüğü için vaz geçmiş mimar olmaktan ve yazar olmuş. Kağıtların boş olmadığını anladığını belirtiyor.

Ardından Cevdet Bey ve Oğulları, Beyaz Kale, Kara Kitap, Gizli Yüz gibi birçok eserini anlatıyor bize. İlk romanı olan Beyaz Kale'yi yayınlayabilmesi 8 yılını almış. Çoğu eserindeki karakterler de kendisini bulduğunu söyleyen yazarımız bu bölümde anlattığı eserleri arasından hepsini açıklıyor. Cevdet Bey ve Oğullarını yazarken örnek aldığı bir aile olan komşularıdır. O komşuları hakkında kafasında kurduğu hikayeleri romana dönüştürüyor. Tabii ki kendi ailesinden izler de mevcut bu eserde.

Romandan bahsetmişken Türk ve dünya çapında kendisinin sevdiği yazarlara da değiniyor. Onlardan bahsediyor. Ahmet Hamdi Tanpınar, Şavkar Altınel, Oğuz Atay, Yaşar Kemal, Dostoyevski, Philip Larkin gibi birçok yazardan ve eserlerinden bahsediyor. Mesela Dostoyevskinin en sevdiği eseri Karamazov Kardeşler. Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar eseri ilk çıktığında hemen alıp ilk baskısını okumaya başlıyor ve çok beğeniyor. Bahsedilen dünya çapında yazarlar var. O yazarların da bazı eserlerini inceliyor.

Biraz da İstanbul'u anlatıyor. Beyoğlunu, İstanbul'un satıcılarını, en sevdiği semtlerinden bahsediyor. Bazı İstanbul gezisi anılarından anlatıyor arada. Tanık olduğu boğaz kazalarını, depremleri, felaketleri anlatıyor biraz da. Küçük yaşta gördüğü şeylerden, İstanbul depreminden bahsediyor. O depremin enkazından, insanların çaresizliğini anlatıyor. Sonraki bölümde ise siyasetin sıkıcılığından, yanlışlarından bahsediyor biraz. Türkiye'de var olan sorunları ele alıyor. Avrupa Birliğinden bahsediyor. Ve birkaç küçük karikatür ile kitabı sonlandırıyor.

Değerlendirme:

Okuması çok ayrı bir zevkti. Daha önce kendisinin otobiyografisini de okumuştum onun üzerine bu eserini de okumak sanki Orhan Pamuk karşımda bu satırları bana kendisi okuyormuş gibi hissetmemi sağladı. Gerek konusu, gerek dili bakımından harika bir eser.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Öteki Renkler Yorumları

çok güzel bir kitap orhan pamuku daha yakından tanımak ona karşı olan düşüncelerinizi değiştiriyor

01-11-2021 19:51

Öteki Renkler Saf ve Düşünceli Romancı Veba Geceleri Babamın Bavulu Gizli Yüz Yeni Hayat Cevdet Bey ve Oğulları İstanbul - Hatıralar ve Şehir Sessiz Ev Kar Beyaz Kale Kırmızı Saçlı Kadın Kara Kitap Masumiyet Müzesi Kafamda Bir Tuhaflık Benim Adım Kırmızı Ben Bir Ağacım en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Benim Zürafam Uçabilir Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna