Yeni Hayat

Yeni Hayat
Kitabın Yazarı:Orhan Pamuk Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1994 Sayfa Sayısı:247 ISBN:9789750826481 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:90,00 TL KitapYurdu:92,20 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yeni Hayat - Orhan Pamuk

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yeni Hayat Özet

1.Bölüm

Bu bölümde mühendislik öğrencisi bir kişinin bir kitap okuduktan sonra hayatının tamamen değiştiğini anlatması ile başlar. Okuduğu kitap kendisini öyle etkiler ki tüm hayatında onun etkisini hisseder. Her an onun içeriğini düşünür. Sanki kendi hayatını o kitaba yazmışlardır o denli etkilemiştir onu.

2.Bölüm

Bu bölüm kitabı okuyan gencin kitapla tanışma hikâyesini anlatması ile başlar. Okulda mimarlık okuyan bir kızın kantinde onun masasına kitabı koyması ile olay başlıyor. Kitap dikkatini çekiyor. Kız masanın üzerinden aldıktan sonra aklında kitaba karşı bir merak oluşuyor. Evine geçerken bir kitapçıdan bu kitabı alıyor. Eve geçip okuyor ve kitap onu öyle etkiliyor ki o kitaptaki dünyaya ulaşmaya çalışıyor. Kitabı masanın üzerine bırakan kızı okulda görüyor peşine düşüyor. Onunla kitap hakkında konuşuyor. Kıza o kitaptaki dünyaya ulaşmak için her şeyi yapabileceğini söylüyor. Kız da şaşırıyor, genci bu kitabı okuyup hayatı alt üst olan bir arkadaşı ile tanıştırma teklifinde bulunuyor. Genç kabul ediyor. Tanışıyorlar. Kitabı okuyup hayatı değişen çocuk bu kitabın sunduğu dünyadan uzak durması gerektiğini ona çok zararı dokunduğunu söylüyor. Ama bizim kahramanımız inatçı bu konuda. Bu durumdan korkmadığını söylüyor. Sohbet bitiyor. Genç evine dönüyor. Kitabı yine sabaha kadar masasında okuyor.

3.Bölüm

Bu bölüm kahramanın kitabı aldığı Canan isimli kızın okula üst üste gelmediğini görüp onu arkadaşlarına sorup adresini alıp evine gitmesi ile başlar. Ailesi onun evini terk ettiğini söyler. Onun da bilgisi olup olmadığını sorarlar o da hiçbir bilgim yok der. Oradan ayrılıp evine geçer. Kıza aşık olmuştur. Her an onu düşünür, adını sürekli tekrar eder belki bir gün gelir diye. Ama kız gelmez. Tabi her gün kitabı okumaya devam eder, uykusuz kalır bunun yüzünden. Kitaptan o kadar etkilenir ki bu eski düzeninden artık sıkıldığını yeni hayat için kitaptaki dünyayı aramak için evden ayrılmaya karar verir. Evden ayrıldıktan sonra birçok otobüse biner, birçok şehirde iner tekrar otobüse biner. Kendini bilinmez bir yolculuğa sürüklemiştir.

4.Bölüm

Bu bölümde kahramanın ucu bucağı görünmeyen yolculukları anlatılıyor. Sevdiği kız Canan’ın hayali ile yatıp kalkıyor. O denli takıntı haline getiriyor. Özellikle yolculuğunda karşılaştığı kişileri kanla ilgili şeylerle bütünleştirip tasvirliyor. Ölüm teminden çok bahsediyor. Okuduğu kitap onun hayal gücünün sınırlarını baya genişletmiştir. Bu yüzden değişik akla gelmeyen hayat kurguluyor kafasında.

5.Bölüm

Bu bölümde kahramanın ucu bucağı görünmeyen yolculuklarına sevdiği, aşık olduğu Canan’ın hayali ile yaptığı yolculuk anıları iç konuşma tekniği ile aktarılmıştır.

6.Bölüm

Bu bölümde kahraman yine yolculuğuna sevgilisinin hayali ile devam eder. Onu meleğe benzetir. Yolculuk esnasında yine hayallerle kurduğu dünyasındaki bir olayı aktarır. Onun okuduğu kitabı okuyan bir çift bu kitap yüzünden başlarına hep kötü şeyler geldiğini anlatır. Kitabı okuyanların sonunun ölüm olduğunu ifade etmiştir. Buna inat kahramanımız bu yeni dünyasında yaşamaya kararlıdır.

7.Bölüm

Bu bölümde kahraman yaşadığı hayal dünyasında sevgilisi ile Güdül kasabasına bir başka çiftin kimliği ile bayiler toplantısına gider. Orada yaşananları anlatır.

8.Bölüm

Bu bölümde kahraman ve Canan, Canan’ın ölen sevgilisinin ailesinin evine tesadüfen gider. Orada onun anılarıyla ilgili yapılmış müzeyi gezerler. Bu durum karşısında kahraman Canan etkilendiği için üzülür, ölen sevgilisi Mehmet'in yerinde olmak ister. Çünkü Canan’ın sevdiği kişi olmak istiyordur ama Canan’ın gönlünde hep Mehmet vardır.

9.Bölüm

Bu bölümde kahraman Mehmet'in babası Dr. Narin ile sohbet eder. Dr. Narin ona oğlunun ölümünün kumpas kurularak olduğunu anlatır. En sonunda da kahramana kendinin oğlu olmasını teklif eder.

10.Bölüm

Bu bölümde Dr. Narin'in oğlunun ölümüne kadar her an takip ettirdiği raporlara dair kahramana bilgi verir. Kahramandan bu raporları okuyup yorumlaması istenir. Raporlarda verilen bilgiler ilginçtir. Oğlu kitabı okuduktan sonra hayatı bambaşka bir hal almıştır. Kitapla uyuyup kitapla kalkıyordu, o denli çok etkilemiştir. Oğlunu takip eden casuslar izlenimlerinde onun kitabı zamanla çevresindeki gençlere okutmaya teşvik ettiğini aktarmışlardır. Normalde kitap zamanında yasaklanmıştır fakat saklandığı depodan bazı insanlar tarafından gizlice sahaflara satıldığı ve git gide gençlerin eline ulaştığı bilgisine ulaşılır. Bunu öğrenen kişiler kitabın yazarını öldürürler. Bundan sonra Dr. Narin'in oğlu kötü olur. Otobüse biner uçsuz bucaksız yolculuğa çıkar ve bu yolculuk esnasında kazada ölmüştür. Bu bölümün son kısımlarında ise kitabı okuyanların değişik yönlerden değiştiğini, bazılarının ise öldüğü aktarılmıştır.

11.Bölüm

Bu bölümde kahraman raporları okumaya devam etmiştir. Kendine ait detaylara da rastlamıştır. Kitap uğruna Canan tarafından kandırıldığını öğrenmiş ve hüzünlenmiştir. Daha sonra kahramanın Canan’a dair kurduğu hayal dünyası aktarılmıştır.

12.Bölüm

Bu bölümde kahramana Dr. Narin tarafından bir görev verilir. Ondan Dr. Narin’e gelen ihbar mektuplarının içinde yer alan adreslere gitmesi istenir. Bölüm boyunca kahramanın dedektiflik görevinde yaşadıkları aktarılmıştır.

13.Bölüm

Kahraman bu bölümde yine kendine gelen ihbar üzerine Viranbağ kasabasına gider. Burada Dr. Narin’in oğlu Mehmet’i bulur. O ölmemiştir. Ölümü onu sürekli takip ettiren babasına oynanan bir oyundan ibaret olduğunu söylemiştir Mehmet. Aynı otobüste yanında oturan çocuk yanarak ölür o sırada onun cebine kendi kimliğini koyar ve öldüğüne inandırır insanları. Kahraman bu duruma şaşırır. Daha sonra Dr. Narin’in kahramana verdiği görev gelen ihbara göre kitabı okuyan bu kişiyi öldürmektir. Kahraman onu gittiği sinemada sinsice bir planla vurmuştur ve oradan uzaklaşmıştır.

14.Bölüm

Bu bölümde kahraman Dr. Narin’in yanına döner. Onunla son kez görüşüp vedalaşırlar. Kahraman evine döner. Eski hayatına döner. Askere gider oradan döndükten sonra annesi ölmüştür. Yalnız kalmıştır artık. Evlenmeye karar verir, evlenir. Daha sonra Canan’ın evlendiğini arkadaşlarından öğrenir, hüzünlenir. Cananla ilgili düşünceler bölüm boyunca devam eder.

15.Bölüm

Bu bölümde kahraman okuduğu kitabı yazan komşusunun yanına gider. Yazar ölmüştür ama eşi hayattadır, onunla sohbet eder. Kitapla ilgili sorular sorar, kadın da bu kitaplar yüzünden hayatlarının zehir olduğunu söyler. Kahramanın dikkatini odadaki kitaplar çeker, bunları okumak için kadından izin ister. Kadın da okuyup geri getirmesini ister. Daha sonra kadına veda edip oradan ayrılır. Eve geçip kitapları masanın üzerine koyar, hemen birini okumaya başlar. Bölüm sonunda kitaplarda okuduğu alıntılar paylaşılmıştır.

16.Bölüm

Kahraman bu bölümde Rıfkı Amca’nın kitaplarını okuyup analizler yapmıştır. Okuduklarından çıkarımı şu olmuştur: Yeni Hayat kitabını Rıfkı Amca yazarken bu kitapları okuyup bilgileri buradan harmanladığını çıkarır. Bölümün son kısmında da kahraman geçmişte yaşadığı anıları kafasında canlandırıp aktarmıştır.

17.Bölüm

Kahraman bu bölümde çocukluğunda yediği yeni hayat karemalısını yapan kişinin bulunduğu kasabaya onunla konuşmaya gider, sohbet eder. Birtakım bilgiler verir bu adam. Daha sonra da oradan ayrılıp evine gitmek için otobüse biner. Yolculuk esnasında derin düşüncelere dalar. O sırada arabanın kaza yapacağını anlar ölmek istemediğini evine eşi ve çocuğuna kavuşmak istediğini söyler. Kitap bu şekilde sonlanır.

DEĞERLENDİRME

Yazarın okuduğum en zor anlaşılan kitabıdır. Postmodern unsurlara fazlaca yer verilmiştir. Bu unsurlar kitabı anlamamı ve okumamı açıkçası baya zorladı. Yazarın kurduğu bir ütopik hayal dünyasını aktarılmıştır. Postmodern roman severlere tavsiye ederim.

Yazan: Fatma Özdemir

Yeni Hayat Soruları ve Cevapları

Yeni Hayat kimin eseri?

Orhan Pamuk

Yeni Hayat türü nedir?

Yerli Romanlar

Yeni Hayat kaç sayfa?

247

Yeni Hayat Yorumları

sıkıcı bir kitap konusu da güzel değil

15-10-2021 18:28

bu özet de aynı. bu bölümde bu bölümde diye gidiyor. arkadaşlar özet okunan kitapta akılda kalan, önemli kısımlardır okumayana fikir verme amacı taşır böyle arka kapak yazısı gibi özet olmaz hiç kimsenin de işine yaramaz bu şekilde sitede çok güzel özet yazan editörler var biraz onları inceleyin

13-12-2021 04:13

roman hiç güzel değil akıcı değil zor okunuyor bunaldım okurken arada kaç kitaba başlayıp bitirdiğimi hatırlamıyorum bölümler olması iyi olmuş parça parça okuyabiliryorsunuz ilk kez orhan pamuk romanı okurken sıkıldım

19-04-2022 22:21

yazarı orhan pamuk olmasa daha doğrusu nobel almış olmasa kimse okumak o kadar kötü bir roman

12-07-2022 15:21

kitabın karakterleri yok nerede bulurum

30-09-2022 18:28

kitapta karakterlerin isimleri verilmiyor zaten sebebi postmodernist romanlarda yazar farklılık, gizem yaratmak için kahraman isimlerinden net bir şekilde bahsetmiyor.

04-10-2022 11:48

okuduğum 3cü orhan pamuk romanı diğerlerine göre konusu zayıf

13-12-2022 20:11

orhan pamukun kaliteli eserlerinden biridir derin bir hikayesi var

18-04-2023 22:09

casus mehmet kitabını istiyorum

04-10-2023 19:17

bana romanın karakterleri hakkında bilgi gerekiyor burada sadece özet yazmışsın

28-03-2024 18:12

Öteki Renkler Saf ve Düşünceli Romancı Veba Geceleri Babamın Bavulu Gizli Yüz Yeni Hayat Cevdet Bey ve Oğulları İstanbul - Hatıralar ve Şehir Sessiz Ev Kar Beyaz Kale Kırmızı Saçlı Kadın Kara Kitap Masumiyet Müzesi Kafamda Bir Tuhaflık Benim Adım Kırmızı Ben Bir Ağacım en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli