Benim Adım Kırmızı

Benim Adım Kırmızı
Kitabın Yazarı:Orhan Pamuk Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1998 Sayfa Sayısı:555 ISBN:9789750825927 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 36

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:240,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Benim Adım Kırmızı - Orhan Pamuk

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Benim Adım Kırmızı Özet

Zarif Bey ıssız bir gecede öldürülür ve kuyuya atılır. Onun ölmesiyle nakkaşhanede işler eskisi gibi yürümez ve her şey değişir.

Zarif Bey, Kelebek, Zeytin ve Leylek Başnakkaş Osman’ın nakkaşhanesinde çalışır. Ama padişahın Enişte Efendi’den istediği ve herkesten saklı tutulan kitap için resim çizmeye başlarlar ve bunu Üstat Osman dâhil herkesten saklarlar. Enişte Efendi’nin hazırladığı kitaba resim yaparak Üstat Osman’a ihanet ettiklerinin farkında olmaların rağmen resim yapmaktan da vazgeçemezler.

Kitabın başlamasından bir yıl sonra Enişte Efendi’nin yeğeni Kara gelir. Enişte Efendi bunun üzerine kitap işini Kara’ya devretmeye karar verir. Kara yıllar önce eniştesinin yanından ayrılmış ve 12 yıldır İstanbul dışında yaşamıştır. Eniştesinin kızı Şeküre’ye olan aşkını yanlış bir zamanda açıklamış ve Enişte Efendi ikisinin evlenmesine razı olmamıştır. Geçen süre içinde Şeküre evlenmiş ve Şevket ve Orhan isimli iki çocuğu olmuştur. Ama Şeküre’nin savaşa giden kocası 4 yıl geçmesine rağmen dönmemiştir. Bir süre kayınpederinin yanında duran Şeküre, kocasının kardeşi Hasan’ın kendisine olan davranışlarından sıkılıp babasının evine dönmüştür.

Zarif Efendi’nin ölümünden sonra nakkaşlar arasında bir korku olmuştur. Herkes kimden şüphelenmesi gerektiğini düşünmeye başlar ama bu kitaptan kimsenin haber yoktur. Bunun üzerine katilin nakkaşlardan biri olduğunu hepsi anlar. Enişte Efendi’de katili bulma işini Kara’ya verir. Bütün nakkaşlarla ve Üstat Osman’la görüşür ama katilin kim olduğunu bulamaz. Bu sırada padişah için hazırlanan kitap duyulmaya başlar ve kitabın son sayfasındaki resmin dinsizlik içerdiği dedikodusu yılmaya başlar. Zarif Efendi’nin bu resmi görüp korktuğu ve bu yüzden öldürüldüğü düşünmeye başlanır.

Şeküre’yle Kara arasında ise bohçacı Ester aracılığı ile mektuplaşmaya başlarlar ve Kara onu evliliğe ikna etmeye çalışır. Kara Şeküre’yi bir gece buluşmaya ikna eder. Kara’yla görüşen Şeküre eve gittiğinde babasının cansız bedeniyle karşılaşır. Birisi babasını öldürmüş ve kitabın son resmini de alıp gitmiştir. O gece çocuklara hiçbir şey söylemeyen Şeküre sabah Kara’ya haber yollar ve babasının öldüğünü söyler. İkisi evlenmeye ve bu işin altından birlikte kalkmaya karar verirler. Ama Şeküre kocasından boşanmadığı için evlenmeleri imkansızdır. Yalancı şahitler bulup kocasının öldüğünü söylerler ve kadı Şeküre’yi boşar. Kara’yla Şeküre evlenene kadar Enişte Efendi’nin öldüğünden kimseye bahsetmezler. Ertesi günü Enişte Efendi’nin öldüğünü ilan ederler.

Kara gidip padişaha Enişte Efendi’nin öldürüldüğünü ve kitabın son resminin çalındığını söyler. Bütün nakkaşlar ve Kara şüpheli haline gelir. Padişah Üstat Osman ve Kara’ya katili bulma işini verir. Katili bulmaya çalışan Kara öldürüldüğünde Zarif Efendi’nin üzerinden çıkan bir resim olduğunu öğrenir. Bu mürekkepleri dağılmış bir at resmidir. At resmini Üstat Osman’la uzun süre incelerler. Saraya gidip hazine odasında bir sürü kitap incelerler ve sonunda bu at resmini çizenin kim olduğunu bulurlar. Ama Üstat Osman’ın katilin başkası olduğunu düşünür.

Günlerce hazine odasında resim inceledikten sonra eve giden Kara Şeküre’yi evde bulamaz. Sonra Şeküre’nin kayınpederinin evinde olduğunu öğrenir ve yanına bir sürü adam toplayıp Şeküre’yi almaya gider. Zorla Şeküre’yi alıp ev yolladıktan sonra mahalledeki kahvenin basıldığını görür. Dinsizlik yapılan bu kahve Erzurumiler tarafından basılmış ve her yeri yıkılmıştır. Yıkıntılar arasında gezen Kelebek’i görür ve onu yanına alıp evini aramaya gider. İlk önce itiraz eden Kelebek evini aramasına izin verir. Ama evinde hiçbir şey bulamaz. Katili bulmaya kararlı olan Kara Kelebek’i de yanına alıp Zeytin’in evine gider ama Zeytin evde yoktur. Birlikte onun evini ararlar ama yıkılan kahvedeki meddahın kullandığı resimler hariç hiçbir şey bulamazlar. Son olarak da Leylek’in kapısını çalarlar ama aradıkları orda da yoktur. Son olarak Zeytin’i bulmaya karar verirler. Bir tekkede onu da bulurlar ama aradıklarını orada da bulamazlar.

Dördü oturur ve dertleşmeye eski günlerden konuşmaya başlarlar. Konuşmaları sırasında katil kendini ele verir ve hepsi katilin kim olduğunu öğrenir. Katil ile kavgaları sırasında Kara ağır şekilde yaralanır. Katil ise Şeküre’nin eski kocasının kardeşi Hasan tarafından yanlış kişi sanılarak öldürülür. Katilin bulunması bütün nakkaşları rahatlatır ve her şey eski haline döner. Ama Kara’nın sağlığı eski haline dönmez. Ölene kadar Şeküre’yle birlikte yaşarlar.

Benim Adım Kırmızı Konusu

Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü dahil dünya çapında bir çok ödül kazanmasını sağlayan Benim Adım Kırmızı tarihi bir entrika hikayesi sunuyor.

Benim Adım Kırmızı Soruları ve Cevapları

Benim Adım Kırmızı kimin eseri?

Orhan Pamuk

Benim Adım Kırmızı türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

Benim Adım Kırmızı kaç sayfa?

555

Benim Adım Kırmızı Yorumları

neyine nober verdiklerini anlamadığım bir kitap dili çok ağır konusu çok sıkıcı çok gereksiz bilgi var insan kitabı okuyunca orhan pamuka neden ödül verdiklerini daha iyi anlıyor o şeyleri söylemese kitap beş para etmez

03-09-2014 09:09

çok saçma gereksiz uzun dili ağır sıkıcı

07-09-2014 09:52

bu adamı hala okuyan var mı? gitsin ermenistana yerleşsin onlar için kitap yazsın orhan pamuyan olsun adı da

10-09-2014 02:36

gerçekten muhteşem bir kitap

14-12-2014 10:18

gereksiz dalkavut dili ağır ve ödülü hiç hak etmeyen bir zırvalık kitap bile denmez

04-01-2015 02:01

öğretmenimiz dedi yazarı bu kitapla nobel ödülünü kazanmış

09-03-2015 20:35

edebiyattan anlamaz 3 5 bestseller tayfası gelmiş orhan pamuk'a laf ediyor.
yok efendim ödülü hak etmemiş de,söyledikleri sayesinde ödül almış.
asil olan şu ki,siz ya edebiyatın e'sinden bile anlamıyorsunuz veya orhan pamuk'a sırf söyledikleri yüzünden gıcık olup bu şahesere çamur atıyorsunuz.
siz gidip marketlerde satılan çok satanlar listesindeki kitapları okuyun.edebiyat kokan kitaplar sizi çarpar.

12-03-2015 20:15

tabi ya adamlar o kadar salak ödül verirler. bizim temel fıkraları içinde olsaydı milletin daha çok hoşuma giderdi. e nede olsa mizah eğitimi ile büyüyen nesiller olduğumuz için her zaman çamur atarız. : ))

23-06-2015 03:54

yukaridaki olumsuz yorumlari okuyunca orhan pamuk a hayranligim artti...? anadolu gencligi bittik..

17-07-2015 14:55

avustralyada bi sahil kasabasinda yasiyorum,ve bir gun komsum katrina bi kitap hediye etti bana kitabin adi my name is red .. o olumsuz yorumlari yazan etoburlar, merak ediyorum acaba kitabin 10.sayfasina varabildilermi,,

17-07-2015 15:04

celaleddin rumiye bile hakaret eden bir toplumda böyle yazarlara hakaret edilmesi çok normal türk toplumu olarak halimizde ortada zaten recep ivedik gibi bir filmin hasılat rekoru kırdığı bir ülke burası çok normsl

21-07-2015 18:59

orhan pamuk eserleri demekki bu kadar önemliki sınavlarda çok soruluyor herkes okusun kitaplarını.

31-07-2015 15:44

böyle kitaplar her zaman yazılmaz,yazılmışken okuyalım.bugün cnn'de cem seymen'in programı vardı ve bu bölümünde tayvan'a gitmişti,orda orhan pamuk'un 3 eserinin çevirisi vardı bu onun büyüklüğü ve ustalığını gösteriyor.ağır dil diyorsunuz o sizin seviyenizin ne kadar ilerde olduğunu göstriyor.

29-08-2015 16:54

orhan pamuğun eline, yüreğine sağlık.

16-09-2015 17:55

bu gericiler yüzünden ülkemiz haketiği yere birtürlü gelemiyor

07-11-2015 21:27

arkadaslar sayfaya baktigimda kotu yorum yapan arkadaslar olmus ve bunlari kizarak hakaret eden arkadaslarda olmus. ama bence iki tarafta hakli. cunku orhan pamugun dili cok agirdir ve oyle herkes anlayamaz ve bizim diger yazarlarimiza baktigimizda dili daha sade daha halka hitabedir ve bu yuzden karsilastirmalr dogal. ama orhan pamugun odul alma konusunda insanlara kizmaktada hakli olmayalim cunku cogu yerde ve bir cok eedebiyatcida orhan pamugun baska sebeplerden aldigini dusunuyor. ama orhan pamugu severek okuyanlarda bunlara kizmakta hakli cunku insanlarin en sevdigi eserler kendilerini anlatir yani bizler bir eserde kendimizi buluruz. her neyse ben kitaplarini seviyorum ve dusunceleri beni alakadar etmiyor diyebilirim.
yeni hayat kitabinida tavsiye ederim guzel bir kitap

canan • 25-11-2015 13:57

dupeduz "the name of the roze" - umberto eco dan alinti. sablon ayni sablon. o bir manastirda 7 gunde geciyor. bizimki konakta 9 gunde. konu, din egemenlerinin ve istismarcilarinin, matbaanin olmadigi donemde, el yazmasi ile muhalefet edenleri halletmesi.

23-02-2016 14:19

orhan pamuk türk edebiyatında yaşar kemallerin sabahattin ali lerin nazım ların can ların yanında nobel aldı diye kendini onlarla bir sanmasın. gideceği çok yol var, yazmayı bilmeden hileyle nobel almaya benzemez bunlar...

08-03-2016 22:39

harfleri bir nakış gibi işliyerek en ince detaylara inerek bir flim şeridi ustalığinda anlattığı romanları için kalemine daima güç,kendisine sonsuz teşekkür.

09-03-2016 00:35

kimse böyle bir başyapıta laf atamaz ödülü hileyle aldı diyenler siz kitaplar ödül almış diyemi okuyorsunuz ? eleştiri yapmak herkesin hakkı eleşirin ama herkes kendi dengine eleştiride bulunsun .

05-05-2016 20:25

bu ne ya okudum bı sey anlamadım kı ben kıtap kurduyum

16-05-2016 21:20

kitap okumak ile kitabı okuyup anlamak farklı şeylerdir ve inanıyorum ki okuduğumuz okumaya değer bulduğumuz her kitap bize birşeyler katar anlamadık diye kötü olarak nitelendirmek doğru değil ki orhan pamuk ister ödül alsın yahut da almasın kitapları güzel ve bilmediğimiz şeyleri öğreten cinsten ... pamuk'u okuyup anlamak ayrıcalıktır!..

23-11-2016 13:46

burda en cok kimin ismi geciyor acıl cevp

11-12-2016 16:18

cok guzel roman.mukemmel.

15-01-2017 20:22

bu kitabi cok elestiren okuyucunun türkce`sine ve imlasina baktigimizda kitabi neden begenmedigini anliyoruz.

24-03-2017 10:56

dili ağır arkadaşlar,yeni hayat'taki akıcılığı burada bulamıyoruz.

29-05-2017 22:41

hayatımda bu kadar saçma bir özet okumamıştım, önemli ayrıntılara yerine gereksiz detaylara yer verilmiş.

03-12-2017 23:01

şurda aleyna tilkinin şarkısını söyleyin desem milyonlar kişi çıkar ama bir kitabı begenen bir kişi bile çıkamıyo devir bunlar yüzünden değişiyo

18-12-2017 22:42

dili ağır olabilir ama mükemmel akıcı bir kitap anlamayanlar sorunu kendilerinde arasınlar.

12-04-2018 22:02

çok yavaş ilerleyen bir kitap ama konusu oldukça etkileyici adeta sindire sindire okumamızı sağlamış belki bu yüzden nobel vermişlerdir bilmiyorum ama başarılı bir kitap

27-12-2019 19:58

ilgi çekici bir hikayeye sahip olan orhan pamuk kitabıdır. ana konusunu osmanlı dönemindeki hattatların oluşturduğu kitapta bu meslek erbabı ile ilgili detaylı bilgi öğrenmek çok farklı bir tecrübe oluyor. içinde birbirinden ilginç karakterler ve olaylara şahit oluyoruz. tıpkı polisiye romanlarında olduğu gibi bir cinayet olayının yaşanması ve katin adım adım bulunmasına şahit oluyoruz. eşsiz bir olay örgüsüne sahip olan bu kitabın okunmasını tavsiye ederim.

Zehra Okmen • 13-07-2020 18:18

analiz ödevi için okuyorum oku oku bitiremedim bu kadar ağır bir kitap nasıl beğenilir anlamıyorum 10 sayfa okuyorum bunalıyorum ara veriyorum sonra kendimi bir daha zorluyorum ama olmuyor bitirmem lazım bitmiyor ilerlemiyor yani bu kadar detay sunmak mı yazarlık yoksa bu kdar detay sunup onu okunur kılmak mı kafamdaki tek soru bu

20-04-2022 23:19

kısa özet eklemeniz mümkün mü?

02-11-2022 21:09

bu kitap anı türünde midir?

28-04-2023 22:42

bildiğim roman anı nereden çıktı

28-10-2023 20:27

lise öğrencisi için biraz ağır bir kitap değil mi özet yazmamış için öğretmen ödev verdi okumakta zorlanıyorum

05-05-2024 20:18

Öteki Renkler Saf ve Düşünceli Romancı Veba Geceleri Babamın Bavulu Gizli Yüz Yeni Hayat Cevdet Bey ve Oğulları İstanbul - Hatıralar ve Şehir Sessiz Ev Kar Beyaz Kale Kırmızı Saçlı Kadın Kara Kitap Masumiyet Müzesi Kafamda Bir Tuhaflık Benim Adım Kırmızı Ben Bir Ağacım en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları