Kar

Orhan Pamuk Kar
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2002
Sayfa Sayısı:464
ISBN:9750825910
Kitap Puanı:
6.3 / 10 | Oy: 68 | Yorum: 7
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:18,56 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Kar Özeti

Orhan Pamuk Kar


Orhan Pamuk Kar isimli kitabı çeşitli bölümler halinde kaleme almış olup kırk dört bölümden meydana gelmiştir. Romanın ilk başlangıç kısmı ise Erzurum’dan Kars’a geçiş evresini, kahramanın düşüncesinin bahsedildiği bölüm yer almaktadır. Karın sessizliği olarak nitelendirdiği imgesel bağlam ile sizi kitaba bağlayabilmeyi başarmıştır. Yolda ilerlerken cam kenarında oturan yolcuyu gözlemlemeye başlaması ile karın düşüşü ile çocukluğuna gittiği huzuru gözlerinde görmenin mümkün olduğunu söylemektedir. Bu yolcu saflığı ve temizliği ile uyuyakalırken yazarımız yolcu hakkında bilgi verme aşamasına geçmektedir. Bu yolcumuz on iki yıldır Almanya’da siyasi sürgün hayatını yaşamaktaydı ve tüm tutkusu şiirdi. Kırk iki yaşında ve bekâr bir adamdı. Fiziki özelliklerine bakıldığında ise açık teni, kumral saçları ve standartların üzerinde bir boyu olan adam, sıkılgan ve yalnızlıktan hoşlanan bir karaktere sahiptir. Bu yolcunun adı ise Kerim Alakuşoğlu idi ve kendisine Ka denmesini tercih ediyordu. Öyle ki adını sevmediğinden dolayı ilkokul ve lise yıllarında sınav kâğıtlarına adını hep Ka olarak yazdığı ve üniversite yıllarında da bunun devam ettiği imzasının Ka şeklinde olduğuna dair bilgiler vardır. Ka’nın neden Kars’a gittiğini sorduğunda ise kendisinin gazeteci olduğunu ve Karsta intihar eden kadınlar için gittiğini söylemişti lakin gazeteci olduğu yalandı.

Kars’a geldiklerinde ise belediyenin intiharı durdurmaları iççin birçok yere afişler astığını ve aynı zamanda dikkat çeken posterlerin varlığını görmemek mümkün değildi. Valiliğin yeni astığı bir posterde yazan yazıları okumaya başladı Ka. ”İnsan Allah’ın Bir Şaheseridir Ve İntihar Bir Küfürdür.” Bu posterler intihar karşıtı ve dini boyutları içeriyordu lakin Karsta bu posterlere uymayan birçok kadın vardı.

Sayfalar ilerledikçe ilginç intiharların temel sebepleri sizi kitabın içerisine alarak devam etmekte ve aynı zamanda kişisel düşünceleri ile sizi sarmaya devam etmektedir. Kar normalde gördüğü boyutun daha farklı oluşunu bu şehirde hissetmeye başlamıştır artık Ka. Örneğin, yağan kar aslında şehrin kiri, çamuru ve çeşitli karanlığın örtülerek unutulduğu saflık duygusunu kaybettiği bir şehirde karın masumiyetinin bittiğini görüyordu. Bu şehirde kar daha çok çekilmezlik ve kasvetin, yıldırıcı durumun bir sonucu idi. Ka intihar eden kızların hikâyelerini dinlemeye başlaması yer almaya başlıyor kitapta.

Zorla nişanlandırılan kızın intiharı geliyor kar yağan sayfalar çevrildikçe. Aslında rutin bir akşam geçiren kız her işi yaptıktan sonra babasının av tüfeği ile bahçede kendisini vurması ile sonlanıyor akşam. Akan kanlara bakarken ailesi şok içinde neden bunu yaptığını düşünüp duruyorlar. Başka bir intihar ise on altı yaşında ki bir kız çocuğunun kendini öldürdüğünü anlatması ile devam ediyor. Kardeşi ile kavga eden kıza babasının sert bir tokat atması sonucu bir şişe ilaç içerek kendini öldürmesi ile son buluyor. Başka bir hikâye ise genç bir kızın kendini asması ile ilgili. Çeşitli ölüm vakaları, intihar tercihleri anlatılıyor kitapta.

Bu intiharların temel sebebi kızların yaşadığı, mutsuzluklar, umutsuzlukları ile alakalı lakin ölümü uzun süredir düşündükleri ve ölmeye bir anda karar vermediklerini söylemektedir. Ka’nın genel tespitleri ise umutsuzluk ve mutsuzlukla ilgili sorunların olmadığıdır. Çünkü öyle olsaydı Türkiye’de ki birçok kadın intihar etmek zorunda kalacağını düşünüyordu. Batman’dan taklit sonucu doğduğu da ayrı bir olaydı. Batman’dan gelen bir kızın intiharı diğer kızlara acıdan kurtulmak için yol gösterici olarak görmüş olan kızlarında intihar edebileceği olanağı vardı. Ka oldukça zeki bir adamsı ve hayal gücü her zaman metafiziksel boyutlarda çalışırdı. Gazeteci Serdar Bey sayesinde vakaları öğrenebilmişti. Kars2ta iken kendi çocukluk dönemine ait anıları hatırlıyor ve bu kötü olaylara nazaran birazcık mutlu olabiliyordu.

Ka’nın yaşadıkları anısal döngüler, aynı zamanda şu an içerisinde bulunduğu koşullara uygun olarak nasıl gelişeceği romanın karakterlerinden İpek ile yaşadığı münakaşalar arasında nasıl bir yol izleyeceğini öğrenmek isteyen ve objektif yaklaşımlar ile açtığınız bu kitapta hiç görmediğiniz fark etmediğiniz bir kutu ile karşılaşarak onu karıştırmaya başlayabilirsiniz. Akıcı dili sayesinde kitabın konusal çatışmalarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Yazar: Eda Yılmaz

Kar Yorumları

Kar Yorum orhan pamuk mükemmel bir yazar kar kitabı da en güzel eserlerinden bir tanesi adam yazar eleştirecekseniz kitapları ile eleştirin

02-10-2016 07:43 !!

Kar Yorum bana göre kötü bir kitaptı konusu çok sıradan dili ağır cümeleler kurarak yazarlığını konuşturmaya çalışmış hepsi bu normal okura hitap etmiyor

07-11-2016 18:50 !!

Kar Yorum çok sıkıcı bir kitap dili de ağır fazla felsefik cümleler kuruyor

20-11-2016 21:01 !!

Kar Yorum bana göre en güzel kitap

11-01-2017 18:13 !!

Kar Yorum nobel alan tek türk yazarın bir kitabı...

30-07-2017 14:39 !!

Kar Yorum insallah güzeldir ilk defa okuyorum hayatımda hiç kitap okumadım bu güzel olsa iyi olur..........

05-12-2017 16:48 !!

Kar Yorum kitabın etkisinden çıkamıyorum
harika bir kitap

08-12-2017 02:42 !!

Yorum Yaz

:: Orhan Pamuk ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.