Sessiz Ev

Sessiz Ev
Kitabın Yazarı:Orhan Pamuk Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:304 ISBN:9789750826702 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:112,35 TL KitapYurdu:113,85 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sessiz Ev - Orhan Pamuk

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sessiz Ev Özet

Recep Yaz Sinemasına Gidiyor

Bu bölümde Büyükhanıma bakıcısı Recep yemeğini verir, ortalığı toplar. Sonra da Büyükhanımı odasına çıkarır. Ona sinemaya gideceğini söyler. Recep evdeki işlerini bitirip dışarı çıkar. Sinemaya giderken kahvehaneye uğrar. O sırada gençlerin bazısı Recep cüce olduğu için ona bakarak gülerler bundan rahatsız olup o da oradan ayrılır. Sinemaya gider, tekrar eve döner.

Babaanne Yatakta Beklerken

Bu bölümde Büyükhanım Fatma yatakta uyumaya çalışırken geçmişine dair düşüncelere dalar. Bölüm boyunca Fatma Hanım’ın geçmişine dair kısımlar bilinç akışı tekniği ile aktarılmıştır.

Hasan ve Arkadaşları Çarşıda Haraç Kesiyor

Bu bölümde belli bir siyasi görüşe sahip gençler çarşıda bulunan esnaflardan haraç aldıkları anlatılıyor.

Faruk Arabayı Sürerken

Bu bölümde Büyük Hanım’ın torunları gelir. Beraber sohbet ederler. Sonra da odalarına çekilirler.

Metin Arkadaşlarıyla Buluşuyor

Bu bölümde Büyük Hanım’ın torunlarından Metin’in çocukluk arkadaşları ile buluşması anlatılıyor.

Recep Kahvaltıyı Hazırlıyor

Bu bölümde evin bakıcısı Recep erkenden uyanır, ev ahalisi için kahvaltı hazırlar. Sonra onları teker teker sofraya çağırır. Kahvaltıdan sonra mezarlık ziyareti için hazırlık yaparlar.

Babaanne Mezar Başında Ağlıyor

Bu bölümde babaanne ve torunları yakınlarının mezarına giderler. Babaanne kocasının, oğlunun, gelininin mezarının başında ağlar. Özellikle hepsinin mezarının başında iç konuşma tekniği ile geçmişte yaşananlara gidilmiştir. Yazar bunu yaparken geriye dönüş tekniğini kullanmıştır. Bu durumla babaannenin iç hesaplaşması aktarılmıştır. Kocasının inançsız olduğundan bahsedilir. İçki yüzünden öldüğü anlatılır. Oğlunun da ona benzeyen yanlarını anımsar ve erken yaşta ölmesinden yana yakınır.

Hasan Etrafta Dolanıyor

Bu bölümde Hasan’ın merakından evinin yakınında olduğu için mezara gidip aileyi izlediği anlatılıyor. Hasan’ın iç konuşma tekniği ile Nilgün’e duyduğu ilgi anlatılmıştır. Bölüm sonunda da Nilgün ile karşılaşıp heyecanlandığını ifade eden cümleler kurulmuştur.

Faruk Arşivde Hikâye Arıyor

Bu bölümde Faruk’un Gebze Arşivinde yaptığı araştırmaları not aldığı, onlara dair fikirlerine yer verilmiştir.

Metin Diğerleriyle

Bu bölümde Metin'in çocukluk arkadaşları ile eğlenceli geçirilen bir günü anlatılmıştır. Ceylan adındaki kıza olan sevgisi iç konuşma tekniği ile aktarılmıştır.

Babaanne Gümüş Şekerliği Çıkarıyor

Bu bölümde babaanne Fatma Hanım’ın odasına torunu Nilgün gelir, onunla sohbet etmeye çalışır fakat Fatma Hanım yine geçmişe dair düşüncelere dalmıştır. Eşinin onun altınlarından her zaman düzenli alıp Yahudi bir kuyumcuya sattığını son zamanlarda geçimlerini böyle sağladıklarını aktarır. Eşi geniş ciltli ansiklopedi yazma uğraşındadır, bu ansiklopedi için ara ara ülkesinin Doğu kafasından çıkıp Batı kafasına yönelmesini sağlamakla ilgili fikirleri anlatılır. Ölümüne kadar da eşinin altınlarını satarak geçimini sağlamıştır.

Hasan Matematik Problemlerine Öfkeleniyor

Bu bölümde Hasan’ın sabah erkenden uyanıp Nilgün sahile gider diye oraya gitmesi ile başlar. Nilgün gelince denize girer, Hasan da bunu fırsat bilip çantasını karıştırıp yeşil tarağını alıp cebine bırakır. Daha sonra bakkalın önünde Nilgün ile karşılaşır fakat kız kendine pek pas vermez. Bu duruma içerlenip onu telefonla aramayı düşünür bunu da beceremez yanlış numarayı çevirmiştir.

Recep Süt Alıyor

Bu bölümde evin hizmetlisi Recep’in ev ahalisi için yemek yapmak için malzeme almak için çarşıya gittiği orada yaşadıkları aktarılmıştır.

Faruk Eski Belgeleri Okuyor

Bu bölümde Faruk'un yine Gebze arşivine gittiği burada geçmiş tarihlere ilişkin durum ve olayları ilgiyle okuduğu aktarılmıştır. Faruk Tarihçi mesleğinden dolayı bunu yaptığını burada açıklar. Geçmişine dair izlenimler vardır.

Metin Diskotekte

Bu bölümde Metin'in arkadaşları ile eğlenmek için gittiği İstanbul-Ankara arası yolculuğu anlatılmıştır. Arkadaşları ile çılgınlar gibi eğlenmişlerdir.

Fatma Küçük Narin Bir Kızmış

Bu bölümde Babaanne Fatma’nın yatağında yine düşüncelere daldığı, geçmiş yaşantısına gittiği, ölen eşi Selahattin Bey ile konuşmalarını ve yaşantılarını geriye dönüş tekniği ile aktarılmıştır. Genellikle eşinin yazdığı ansiklopedi için çabaları, bilimi üstün tuttuğu, Allah’ı yok saydığı gibi konuları içerir.

Hasan Sahile İniyor

Bu bölümde Hasan’ın sabah Nilgün’ü görürüm umuduyla sahile gitmesi ile başlar. Daha sonra Nilgün’ü görür onunla konuşmak ister ama Nilgün sadece selamına karşılık verir ve çeker gider. Nilgün’ün bakkaldan aldığı tarağın aynısından alır, onu sahilde çantasından aldığı yeşil tarakla beraber cebine koyar. Kendi evine doğru gider.

Faruk Hikâye Ararken

Bu bölüm Faruk'un yine arşive gitmesi ile başlar. Tarihi bulguları okurken düşüncelere dalar ve bu okuduklarından bir hikâye yazma kararı içine doğar. Bununla ilgili varsayımlar üzerinde düşünür durur. Bunun için arşiv odasından çıkıp Gebze tren istasyonuna gider orada hikâyesi için ipuçları arar. Uzun uzun inceler ama içine sinen bir şey bulamaz.

Recep Akşam Yemeğini Veriyor

Bu bölümde ev ahalisinin akşam yemeğinde sohbeti aktarılmıştır. Faruk kafasındaki bilgileri, düşünceleri kemiren kurta benzetir. Nilgün bu tanımlamaya şaşırır, neden böyle düşünüyorsun der. O da çok okuyup düşündükten sonra kıpır kıpır ediyorlar der. Bu konu üzerinde konuşma devam ettirilmiştir.

Hasan’ı Arkadaşları Sıkıştırıyor

Bu bölümde Hasan’ın bağlı olduğu siyasi görüşe sahip arkadaş topluluğuyla yaşadığı muhabbet aktarılmıştır. Hasan’ın kendilerinin tersi bir siyasi görüşte bir kıza aşık olmasından dolayı onu tartaklarlar ve gruplarından çıkarmak isterler. Daha sonra aralarında düşünüp onun kıza karşı ötmesinden şüphelenip ona bir görev verirler. Hasan’a ertesi gün kızın her sabah aldığı gazetesini elinden alıp yırtması istenir. O da korkusundan ve gruptan dışlanmamak adına kabul eder.

Metin Partide

Bu bölümde Metin'in yine arkadaşları ile parti, eğlence yapması anlatılmıştır. Metin’in Ceylan’a olan aşkını ifade eden iç konuşmalar, tasvirlere yer verilmiştir. Bölüm sonunda da Metin Ceylan’a aşkını itiraf eder ama Ceylan onu pek gale almaz.

Hasan Takipte

Bu bölümde Hasan’a verilen görev macerası aktarılmıştır. Sabah uyanır sahile gider, Nilgün oradadır. Bakkala geçeceği sıra arkadaşı Mustafa, Hasan’a göz eder. O da Nilgün’ü takip eder. Nilgün bakkaldan gazeteyi alır ve çıkar. Hasan hızlıca onu takip eder ama Nilgün de hızla gidiyordur, Hasan onunla konuşmaya çalışır. Ama Nilgün konuşmak istemez. Tam ona bir şeyler diyecekken Nilgün Hasan’ın amcası Recep’i görür ve onun koluna girer. Bunun üzerine Hasan üzülerek oradan ayrılır. Bakkaldaki tüm gazeteleri ister ve onları yırtıp atar. Bunu yaptığını gören Mustafa onu onaylar ve akşama yanlarına gelmesini söyler ve çeker gider.

Babaanne O Günü Hatırlıyor

Bu bölümde Babaannenin öğle uykusuna dalmaya çalışırken kafasında geçmiş günleri dair kötü bir anısını anımsaması anlatılır. Eşi Selahattin Bey'in kendini evin hizmetçisi ile aldattığı gün aklına gelir. Hizmetçiyi kulübeden alıp evin içine yerleştirmeye çalıştığını eşinden öğrendiği gün çıldırır ve hizmetçiyi çocukları ile birlikte pataklar. Eşi de bunun üzerine onları bu durumdan kurtarmak için uzak bir köye gönderir.

Faruk’la Nilgün Tepeden Manzaraya Bakıyor

Bu bölüm Faruk'un Evliya Çelebi kitabını okuyup kendisinin de onun gibi olması düşüncesi kafasının içini sarar. Onun gibi olmak için yazdıklarına kendi yargılarını eklememesi gerektiği kanaatine varır. Daha sonra bu düşünceler içinde kardeşi Nilgün’ü alıp gezmeye çıkar. Onunla dertleşir. Tarih hakkında biraz konuşurlar. Daha sonra eve dönerler.

Metin Arabayı İtiyor

Bu bölümde Metin'in yine arkadaşları ile eğlenmeye gitmesi ile başlar. Ceylan’ın evine plak almaya giderler, ondan sonra olanlar olur. Metin onunla daha çok vakit geçirmek için benzininin bittiğini söyler. O sırada arabası da bozulur. Ceylan’a sürekli seni seviyorum der ama Ceylan onun bu durumundan pek hoşnut olmaz. Ceylan sürekli gitmek istediğini söyler. Telefon ile Fikret’i arar beni gel götür diye. Fikret gelir götürür, o sırada Metin de onunla hırsından arabasıyla yarışmak ister. Yarışırlar ama Fikret onu yener. Metin de abisinin eski arabasıyla yolda kalır, içi içini yer. Arabasını hareket ettirmeye çalışır ama beceremez. O sırada yanına Hasan ve arkadaşları gelir ona sataşırlar. Haraç isterler cebindeki tüm parasını alırlar, sonra çekip giderler. O da arabayı yokuş yukarı itmeye devam eder.

Hasan Plağı ve Defteri Geri Vermek İsterken

Bu bölüm Hasan'ın arkadaşları ile aralarında Metinden aldıkları para hakkında konuşmaları ile başlar. Hasan onlardan sadece plak ve defteri istediğini söyler. Onlar da verir. Hasan plak ve defteri alıp Metin’in yanına gider. O da ona kızar paramı neden çaldınız gibisinden. Hasan paranı ben almadım onlar aldılar der. Bu durumdan duyduğu rahatsızlıktan dolayı Hasan Metin’e arabasını itme konusunda yardım eder. İşi bitince Metin orayı terk eder, Hasan yağmurlu havada ortada kalır. Sabah olunca Nilgün’ün yanına plak ve defteri götürmeye gider. Nilgün onunla konuşmak istemez ama Hasan ısrar eder. O da ne söyleyeceksen söyle diye bağırır. Hasan da onunla zorla konuştuğunu anlar ve seni arkadaşlarımın elinden ben kurtardım der, bir de üzerine seni seviyorum der. Bunun üzerine Nilgün sinirlenip bağırarak oradan uzaklaşmaya çalışır Hasan da ona vurarak cezalandırmak ister.

Recep Nilgün'ü Eve Götürüyor

Bu bölüm Nilgün'ü yaralı şekilde Recep görür ve hemen yanına koşması ile başlar. Onu hastaneye götürmek ister ama Nilgün istemez, eczaneye götürür. Orada pansuman falan yapılır. Oradan ayrılırlar. Yürüyerek giderlerken Nilgün ona çocukluğunu anlatmasını ister, Recep de anlatır. Daha sonra eve varırlar, Recep Faruk’u çağırır. Faruk’ta bir şey olduğunu anlar hemen Nilgün’ün yanına gider.

Faruk Göbek Dansını İzlerken

Bu bölümde Faruk Nilgün’ü hastaneye götürmek ister ama o kabul etmez. Metin eve gelince Nilgün’ün halini görür, durumun nedenini öğrenir. Buradan artık gitmeliyiz tehlikeli diye söylenir. Diğerleri pek oralı olmaz, o da çekip gider. Faruk’ta evden ayrılıp eğlence merkezine gider orada göbek dansı izler ve düşüncelere dalar. Aklına sonra Nilgün’ü hastaneye götürme fikri gelir eve döner.

Babaanne Gece Ziyaretçileri Kabul Ediyor

Bu bölümde Babaannenin yine yatağında uyumaya çalışırken geçmiş anılar içinde gezindiği anlatılıyor. Eşi Selahattin Bey onun odasına heyecanla gelip ölüm denilen şeyin bir hiçlik olduğunu bunu bulduğu haberini ona veriyor. Doğuluların her şeye kör kütük sormadan soruşturmadan araştırmadan inanmasını eleştiriyor. Batılılar gibi olmak için çabaladığını sürekli tekrarlıyor. Tam geçmiş anılar içindeyken biranda sesler geliyor. Torunu Metin sarhoş bir şekilde yanına geliyor. Ona evi satıp apartmana oturmaları gerektiğini bağırarak duyurmaya çalışıyor. Babaanne ise duymamazlıktan geliyor.

Recep Her Şeye Yetişiyor

Bu bölümde Babaannenin torunları İstanbul’a dönmek için hazırlık yaparlar. Tam çıkacakları sıra Nilgün kusar, ardından da ölür.

Hasan Yola Çıkıyor

Bu bölümde Hasan’ın Nilgün’ü dövdüğü için kendini polise ihbar edeceklerini düşünüp memleketten ayrılması anlatılmıştır. Trene binip gitmiştir.

Babaanne, Sonunda İnsanın Elinde Bir Kitap Olmasının Hoşluğunu Düşünüyor

Bu bölümde Babaanne torunlarının İstanbul’a gitmeden önce elini öpeceklerini düşünürken evde garip bir sessizlik olduğunu fark eder. Tabi bu sırada yine düşüncelere dalmıştır. Geçmişe dair anıları gözünün önüne gelir. Küçükken evlerine gittiği arkadaşlarının ona kitap vermesini anımsar. Kitaba sahip olmanın mutluluğunu anımsamıştır.

DEĞERLENDİRME

Orhan Pamuk’un kalemi ile tanışma fırsatını bu kitapla buldum. Dili açık, sade ve anlaşılır. Kitap önce seni sıkıyor gibi ilerliyor nedeni iç konuşma ve geriye dönüş tekniğinin fazla kullanılmasından dolayıdır. Ama verilmek istenen mesajlar bu teknikler aracılığıyla verilmiştir. Yazar 1980’li yılların sosyal ve siyasal hayatına bu eseri ile ışık tutmuştur. Benim kitap için fikrim şunlardır: Önce konusu ve ilerleyişi sıkıcı gibi gelse de verilmek istenen mesajları derinlemesine inceleyince hoşuma gitti. Orhan Pamuk'un kalemi ile mutlaka tanışmalısınız.

Editör: Fatma Özdemir

Sessiz Ev Soruları ve Cevapları

Sessiz Ev kimin eseri?

Orhan Pamuk

Sessiz Ev türü nedir?

Yerli Romanlar

Sessiz Ev kaç sayfa?

304

Sessiz Ev Yorumları

sanırım okuyabildiğim tek orhan pamuk kitabı diyebilirim en azından diğer kitapları gibi ağır bir dili yok

15-10-2021 18:02

bölüm bölüm olması iyi olmuş okumayı kolaylaştırıyor diğer orhan pamuk kitapları gibi ağır bir dili ve anlatımı yok kolay okunabiliyor konusu biraz klask 12 eylül darbesi öncesini ele alıyor fakat anlatımın orhan pamuktan olması ilginç kılıyor hepsi o kadar

07-04-2022 21:02

okuyabileceğiniz en sade orhan pamuk kitabı diğer kitapları bana da yoğun geliyordu ama buradakiler okunabiliyor

10-06-2022 12:46

biraz öykü kitabı gibi olmuş bölümler ilişkili ama aynı hikayeler barındırıyor gibi farklı bir kitap beğendim

14-08-2022 19:56

bana kitabın ana kahramanları lazım

25-10-2022 17:08

kitap kaç bölümden oluşuyor

22-12-2022 22:46

bu hangi roman türü oluyor

08-03-2023 21:19

dili diğer orhan pamuk romanlarındaki gibi ağır mı yoksa okunabilir türde mi

11-08-2023 21:23

sherlock holmes un sessiz ev kitabı yok mu

07-02-2024 21:10

Öteki Renkler Saf ve Düşünceli Romancı Veba Geceleri Babamın Bavulu Gizli Yüz Yeni Hayat Cevdet Bey ve Oğulları İstanbul - Hatıralar ve Şehir Sessiz Ev Kar Beyaz Kale Kırmızı Saçlı Kadın Kara Kitap Masumiyet Müzesi Kafamda Bir Tuhaflık Benim Adım Kırmızı Ben Bir Ağacım en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli