Handan

Handan
Kitabın Yazarı:Halide Edib Adıvar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1911 Sayfa Sayısı:224 ISBN:9789750708923 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:119,97 TL D&R:133,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Handan - Halide Edib Adıvar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Handan Özet

Konusu

II.Abdülhamid döneminde Kuzguncukta yaşayan bir genç kızın gösterişli başlayıp, sıkıntılarla devam eden aşk hayatını ve onu tanıyan insanların onunla ilgili mektuplaşmalarını konu alan, evlilik ve aşk ilişkilerini anlatan bir roman.

Kitap Özeti ve Değerlendirme

Cemal Bey’in yeğeni olan Neriman, evlilik çağına geldiğinde ailenin uygun gördüğü Refik Cemal ile evlendirilir. Neriman, teyzesinin yanında yaşayan, evin kızlarıyla büyümüş, muhafazakâr bir genç kızdır. Ailenin üç kızı var; bunlardan en gözdesi Handan’dır. Handan insan ilişkileri güçlü ve çevresi tarafından sevilen bir kızdır. Neriman ve Handan arasındaki ilişki diğerlerine göre daha farklıdır. Handan, küçüklüğünden beri Neriman’a ablalık etmiş, onu büyütmüş, ona kol kanat germiştir. Neriman da bu sebepten Handan’ı canından öte sever ve onun için her şeyi yapmayı göze alabilir.

Refik Cemal ve Neriman evlendikten sonra annesi sıranın Handan’a geldiğini sürekli olarak ısrarla dile getirir. Fakat Handan okumayı ve kendini geliştirmeyi seven, idealleri olan bir kızdır. Bu sebepten Nazım tarafından yoğun bir çalıştırılma sürecine sokulur. Nazım o dönemin sosyalist gençlerinden birisidir. Handan’ı kendine yakın görmesinden ötürü gönüllü olarak ona bildiklerini öğretmek ister. Bu süre içerisinde Handan Nazım’a aşık olur. Bir zaman sonra Nazım Handan’ın fikirlerini kendine yakın gördüğünden onunla evlenmek istediğini, fakat bu evliliğin bir aşk evliliği değil idealler uğruna yapılacak bir evlilik olacağını söyler. Bunun üzerine Handan bu teklifi kabul etmez ve kendinden yaşça büyük Hüsnü Paşa ile evlenir. Nazım bu haberi aldıktan sonra Handan’a bir mektup bırakır ve intihar eder.

Hüsnü Paşa ile yurt dışına yerleşen Handan, Nazım’ın ölümünden hep kendini suçlu hisseder ve bunun sancıları evlilik hayatını etkiler. Hüsnü Paşa da Handan’ı sürekli başka kadınlarla aldatır. Evlilik hayatlarındaki bu problemlerden dolayı Hüsnü Paşa üç aylığına diye Handan’ı bırakıp gider. Bu üç ay içerisinde Hüsnü Paşa’nın dönmesini bekleyen Handan derin bir üzüntü içerisindedir. Çünkü her ne kadar sorunları da olsa Hüsnü Paşa’ya bağlanmıştır ve kendini yalnız ve yoksun hisseder. Bu süreçte Handan, Neriman ve Refik Cemal ile yaşamaya başlar. Hüsnü Paşa’dan gelen bir mektup ile Handan ağır bir hastalık geçirir ve hafızasını kaybeder. Tedavi için İtalya’ya götürülmesi gerektiğinden Refik Cemal Neriman’ı ve çocuklarını bırakıp, hasta bakıcı ve Handan’ı alıp gider. Refik Cemal Handan’a tıpkı bir bebek gibi bakar ve yakından ilgilenir. Hafızasını kaybettiğinden dolayı Handan bu ilgisi karşısında zamanla Refik Cemal’e aşık olur. Refik Cemal de ona derin ve kuvvetli bir bağ ile bağlanır ve aşık olur. Fakat Neriman ile evli olması ona büyük bir vicdan azabı yaşatır.

Tedavisi sonuçlanan ve hafızası yerine gelen Handan, Refik Cemal’in o çok sevdiği Neriman’ın kocası olduğunu da hatırlar ve ona aşık olduğu için üzüntüsünden, utancından, kahrından dayanamaz ve ölür.

Handan romanı mektuplaşma şeklinde yazılmış ve bilinç akışı tekniği kullanılmıştır. Mektup şeklinde yazılmış olması başlarda okurken sıkıcı gelse de, olay kurgusu heyecanlı olmaya başladıkça sıkıcılığını meraka bıraktı. Aslında konusu okurken o kadar tanıdıkmış gibi geldi ki ama sonunu merak ettiğimden hep bir devam etme isteği içerisindeydim. Roman kahramanı olan Handan baz alınarak, onun fikirlerini, düşüncelerini ve tavırlarını diğer karakterlerin mektuplarından okuyoruz. Romanın dili akıcı değil ağır, Halide Edib okumaya başlamak isteyenler için uygun bir kitap olmayacaktır. O dönemin kadın-erkek ilişkilerinin etkili bir şekilde kaleme alındığı bir eser olmuş. Okurken hayatın içinden bir o kadar da uçlarda bir aşk hikayesi okudum diyebilirim. Handan, sosyal yönleri ağır basan, ruh çözümlemelerinin en iyi şekilde yapıldığı psikolojik bir roman türü de sayılabilir. Duygusal ve bir o kadar da edebi bir aşk romanı okumak isterseniz mutlaka Handan’ı okuyun derim.

Yazan: Seda Gökçe KAYA

Handan Soruları ve Cevapları

Handan kimin eseri?

Halide Edib Adıvar

Handan türü nedir?

Yerli Romanlar

Handan kaç sayfa?

224

Handan Yorumları

çok güzel bir kitaptı aksine halide edibin en güzel kitaplarından üstelik kendi aşk hayatından izler taşıyor

07-02-2018 20:14

etkileyici bir hikayeydi sevdim

07-02-2018 20:48

yine cok guzel bir halide edib romaniydi yazildigi donemi dusununce dili agirdi belki ama hikaye etkileyiciydi

naz ç. • 07-02-2018 21:43

kadın kocasına övdü övdü handanı sonunda adam aşık oldu ona

09-02-2018 05:28

genelde halide edibin kitapları pek beğenmem güzel kitaplar ama bunalıma neden oluyor handan daha iyiydi en azından daha bana hitap eden bir kitap

12-02-2018 10:41

ayşe kulinin kitabı ile karıştırmışım halide edipin handanı daha güzelmiş çok beğendim konusu çok güzel

07-06-2019 17:51

teşekkür etmeye geldim buradan handan özeti yazdım tam puan aldım hocamız çok beğendi çok güzel yazmışsınız çok teşekkür ederim

08-12-2019 19:49

kitabın türü nedir acaba? klask roman mı?

11-02-2022 15:04

handan kitap özeti için teşekkürler ödevimi yapmama yardımcı oldunuz

21-08-2022 19:44

handan kitapları karıştı yanlış kitabın özetini kopyalamışım

12-05-2023 22:14

normaldir bir sürü handan adında roman var sanırım zamanında yaygın bir isimdi

09-03-2024 22:57

Harap Mabetler Kubbede Kalan Hoş Sada Tatarcık Zeyno'nun Oğlu Hayat Parçaları Yeni Turan Çaresaz Sevda Sokağı Komedyası Akile Hanım Sokağı Yolpalas Cinayeti Sonsuz Panayır Handan Kalp Ağrısı Dağa Çıkan Kurt Türk'ün Ateşle İmtihanı Vurun Kahpeye Mor Salkımlı Ev Ateşten Gömlek Sinekli Bakkal en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar