Sonsuz Panayır

Sonsuz Panayır
Kitabın Yazarı:Halide Edib Adıvar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1946 Sayfa Sayısı:408 ISBN:9789750731945 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:27,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sonsuz Panayır - Halide Edib Adıvar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sonsuz Panayır Özet

Ayşe Balkar lise son sınıfta okuyan, çalışkan, hırslı, çıktığı kabuğu beğenmeyen, sınıf atlama kaygısında olan bir genç kızdır. Okulun düzenlediği bir hikâye yarışması için yazdığı “Sigarayı Bırakan Baba” hikâyesiyle kökü çok eskiye dayanan, zengin fakat bunu hiç açığa çıkarmayan edebiyat öğretmeni Ali Beyin dikkatini çeker. Ali Bey, iki binler denilen milyonerlerin arasına girmek isteyen Ayşe’ye, Mimar Süleyman Bolluk’un Dame de Sion’a giden kızlarına özel ders verme işi ayarlar. Bolluklar, içinde bulundukları sosyal sınıfın aksine oldukça mütevazıdırlar. Ali Beyin önerisiyle Ayşe’yi, hikâyelerine ilham vermesi için tüm sosyetenin gittiği Şaş-Bak Pavyonuna götürürler. Ayşe oradaki her karakteri inceleme fırsatı bulur, Haykır Gazetesinde köşe yazarı olan Firuzan Tıngır ile tanışır. Sonraki günlerde Dış İşleri Bakanlığında çalışan Nihat Sertman’ın alt sınıftan gelen eşi Safinaz’ı görmek için yine hep beraber Taksim Gazinosuna giderler. Gazinoda Borsa Kralı Samet Şaşırtmaç ile Safinaz’ın olaylı dansı akşamın büyük bir gerginlikle bitmesine neden olur.

Ali Beyin Ayşe’ye bir diğer yardımı da arkadaşı Uzman Safitürk’ün direktörlüğünü yaptığı Tramara Şirketinde sekreterlik işi bulmasıdır. Ancak Safitürk’ün şartları vardır: Ayşe okulu bırakacak ve kızlarından başka kimseye de özel ders vermeyecektir. Ayşe 250 lira maaş ve Ayazpaşa’da kaloriferli bir apartmanda oturma imkânını duyunca hiç duraksamadan kabul eder. Başka kimseye ders vermeme kuralı Bollukların kızları ve Samet Şaşırtmaç’ın içine kapanık kızı Zeynep için geçerli değildir. Zeynep’in özel dersleri aileler arasında bir nevi rekabet haline gelmiştir.

Ayşe’nin ve ailesinin yeni evlerine taşınmalarına Bolluklar, Şaşırtmaçlar ve Ali Bey yardım eder. Ayşe ve daha önce Safitürklerin davetinde tanıştığı yeğeni Burhan Körbalta bu taşınmayla daha da yakınlaşır. Bu yakınlaşma evlenme kararıyla sonuçlanır. Bu sırada Şaşırtmaç’ın işleri bozulmuş, onun kirli işlerini yapan Nihat Sertman’ın babası tutuklanmış, önceki yıllarda birikimini Nihat Sertman’ın babasına kaptıran Safinaz’ın babası Sıtkı Bey de afyon zehirlenmesinden vefat etmiştir. Safinaz bunları içinde bulunduğu mutsuz evlilikten kurtulmanın bir yolu olarak düşünür. Fakat Ayşe gibi kendi ayakları üzerinde duracak gücü kendinde bulamadığından bu kurtuluşu Ali Beyle evlenmekte görür ve Ali Beye düşündüklerini açık açık söyler. Ali Bey her ne kadar Safinaz’dan etkilense de onu reddeder. Ali Bey artık tüm dikkatini Burhan, Firuzan Tıngır ve Bolluklarla ortak açacağı, mali işleriyle Ayşe’nin babası Saffet Balkır’ın ilgileneceği basın şirketine yöneltmiştir. Ne yapacağını şaşıran Safinaz, Ayşe ve Burhan’ın nişan töreni öncesi Şaşırtmaçlara gittiğinde Samet Şaşırtmaç’ın delirdiği için deli gömleği giydirilerek Bakırköy’e götürülmekte olduğunu görür. İçinde bulunduğu duygusal durumun da etkisiyle baygınlık geçirir. Ayıldığında hamile olduğunu öğrenmiştir.

Sonsuz Panayır’da 1945’lerin İstanbul’undaki farklı sınıflara ait insanların günlük yaşamı, bu yaşam üzerinde siyasetin etkisi, dönemin moda ve eğlence anlayışı, doğu-batı ikilemi, kadınların toplum ve iş hayatındaki konumları, basının durumu, spiritüalizm gibi genel hatlar üzerinden insan ve şehir panoraması sunulur. Bu çeşitliliğin arasında gündemi meşgul eden durum ve olaylar karşısında farklı aydın gruplarının düşüncelerine de yer verilir. Kitaba ismin veren Sonsuz Panayır bitmeyecek, ebedi bir kısır döngüye işaret eder. Halide Edib’in yazdığı bu on beşinci roman ilk olarak 1946’da Cumhuriyet Gazetesinde tefrika edilmiş, yine aynı yıl dört baskı birden yapmıştır. 1987’den 2016’ya dek de yeniden basımı yapılmamıştır. Dönemin dil anlayışını taşıması, eserin sadeleştirilmemiş tam metni olmasına rağmen kitabın arkasında yer alan sözlüğün de yardımıyla okuması ve anlaşılması kolaydır.

Editör: Pınar Tufanlı

Sonsuz Panayır Yorumları

halide edip adıvarın her kitabı birbirinden farklı. çoğunlukla sinekli bakkal ve ateşten gömlek biliniyor bizde nedense

29-03-2018 01:23

güzel bir kitap hocamız okuttu ödev olarak

04-11-2018 17:04

hoca sonsuz panayır türü nedir diye soru soruyormuş bu kitabın türü ne acaba sadece roman mı?

15-05-2019 19:17

Yeni Turan Çaresaz Sevda Sokağı Komedyası Akile Hanım Sokağı Yolpalas Cinayeti Sonsuz Panayır Handan Kalp Ağrısı Dağa Çıkan Kurt Türk'ün Ateşle İmtihanı Vurun Kahpeye Mor Salkımlı Ev Ateşten Gömlek Sinekli Bakkal en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna