Akile Hanım Sokağı

Akile Hanım Sokağı
Kitabın Yazarı:Halide Edib Adıvar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Can Yayınları Yayınlandığı Yıl:1958 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9789750711831 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:130,94 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Akile Hanım Sokağı - Halide Edib Adıvar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Akile Hanım Sokağı Özet

Tarık ve Nermin çiftinin 15 yılı geçmiş bir evliliği vardır. Nermin anne ve babasını kaybettiğinden dolayı küçük yaştan itibaren, onların yerine koyduğu teyzesi ve eniştesi ile yaşamaktadır. Eniştesi Samim Bey elçi olarak görev yapmaktadır. Eşine son derece aşık olan bu adam Nermin’ i kendi çocukları gibi benimsemiş ve götürebildikleri tüm yurtdışı görevlerinde yanlarına almışlardır. Uzunca bir süre Amerika’ da görev almış, Nermin’ de burada eğitim görmüş ve İngilizceyi mükemmel derecede konuşur hale gelmiştir. Belli bir yaşa geldikten sonra düzenlenen tüm toplantılara katılan Nermin hoş sohbeti ile pek çok dost edinmiş ve nazik tavırları ile onları etkilemiştir. İşte bu toplantıların birinde görevine henüz yeni başlamış olan Tarık ile tanışmıştır. Genç adam çok vakit kaybetmeden Nermin’ i ailesinden istemiş ve evlilikleri gerçekleşmiştir.

Nermin gayet hoş bir görünüme sahip, kendini iyi yetiştirmiş, yeniliklere açık, çağdaş bir kadındır. Evlendikleri günden beri eşinin tüm görev yerlerinde ve toplantılarda kendisine eşlik etmiştir. Konuştuğu dillerin akıcılığı kocası Tarık tarafından da takdir edilmiş ve eşi bulunmaz bir partner görevi görmüştür. Ankara’ da yaşayan bu çiftin evliliği çok büyük bir aşk ateşi içerisinde olmasa da saygıları her daim vardır. Aynı evin içinde kimi zaman farklı davranışlarda bulunmaktan hoşlanırlar. Kocasına karşı aklında asla “acaba” sı olmayan Nermin, Tarık’ın bu sefer gideceği Roma gezisinde kendisini yanına almak istememesini bir türlü anlayamaz. Sadakatlerine güveni tam iken, o dönem çevresinde meşhur bir hadiseye neden olan “daktilo bayanlar” olayı mevcuttur. Yani iş yerlerindeki daktilo yazmakla görevli genç ve güzel bayanların, özellikle evli patronları ile gönül ilişkileri kurmaları herkesin dilindedir. Buna inanmak istemese de, kendisini eşinin iş yerinde bulur. İkisinin odada bulunduğu sırada kendi özel alanını oluşturmuş ve buna göre davranan daktilo Sevim içeriye girer. Kocasından o kadına olumlu bir hareket görmeyen Nermin biraz yüreği ferahlamış olarak evine döner. Uzun bir süreliğine evlerini kiraya verirler, Tarık Roma’ ya, Nermin ise özlediği teyze ve eniştesinin yanına İstanbul’ a ziyarete gider.

Birkaç ay kaldığı İstanbul’daki ev Akile Hanım Sokağı adı verilen Beyazıd’ da bulunmaktadır. Belki de hep aklındaki kitabı yazmak için eşsiz bir fırsat olan bu sokaktaki herkesi yakından tanımak ister. Bir yandan bunu yaparken diğer yandan yıllar öncesine gömülmüş sırları istemeden de olsa ortaya çıkartır. İstanbul’ da olduğu süre içerisinde kocasından çok az haber alır fakat Roma’ dan yeni gelmiş bir akrabasından daktilo Sevim’ inde Roma’da, eşi Tarık ile beraber olduğunu haber alır. Kalbindeki acı hislerle hareket etmeye başlar. Amerika’ dan tanıdığı Dick isimli bir gencinde, eniştesini ziyarete gelmesi ile tekrar yakınlaşırlar. Hatta ondan yeni çıkmış olan ROCK N ROLL adını taşıyıp SALLAN VE YUVARLAN anlamına gelen bir dans öğrenmiştir. Hatta bunu gittikleri bir çay bahçesinde, bacaklarının neredeyse tümü görünecek ve o dönem hiç de hoş karşılanmayan bir şekilde Dick ile birlikte yapmıştır. O an kavradığı aydınlanma ile Nermin için hayat “ sallan ve yuvarlan “ anlamına gelmektedir…

Aynı dönemlerde ülkemizde yeni yeni gösterime giren bir de dans gösterisi mevcut olmuştur. STRIP-TEASE adı verilen bu gösteri adını duyurmaya başladığı andan itibaren kendisine pek çok izleyici toplamıştır. Kadın ve erkeklerin beraber izlemeye gittikleri bu dans erkekleri etkilerken, kadınlar sadece yuhalayarak izlemişler ver mekanları terk etmişlerdir.

Romanın ikinci kısmını oluşturan bu bölüm yurdumuzdaki bazı kızların bu akıma nasıl kapılabildiğini anlatmaktadır. Hizmetçi Ayşe kendini içinde bulunduğu konumdan kurtarmak için sık sık bu yönteme başvurmuştur. Bu dansın ve soyunmanın erkekler üzerinde istediği etkiyi bırakabileceğini sanmıştır. İstediği eş adayları arasında olumlu bir sonuç alamamakla beraber sonunda intihara kalkışmış ve sonrasında hayatı farklı bir yönde ilerlemiştir.

1950‘lerin özellikle yüksek camiasının nasıl bir ortamı olduğunu gayet yalın ve güzel bir şekilde anlatıyor. O dönemde özellikle Amerika’dan esinlenip ülkemizde yapılan bu dansların insanlar üzerinde etkileri ortaya koyuluyor. Bu danslarında etkisi ile milli örf ve adetlerimiz bir kenara koyulup Batı örnek alınıyor. O dönem kimi evlerde bu batılılaşma çığırından çıkıyor. Zaten Nermin’ in çay bahçesinde herkesin ortasında yaptığı ve insanların daha önce alışık olmadığı bu dansta oldukça kötü tepki çekiyor.

Akile Hanım Sokağı kitabı iki kısımdan oluşuyor, iki bölüm de birbiri ile bağlantılı olmasına rağmen ilk bölümdeki olayların sonucunu birinci ağızdan okuyamıyoruz. Zaten ikinci bölümde, ilk bölüm kadar heyecanlı gelmedi. Yine de dönem Türkiye’sini çıplak bir gözle açıkça kaleme almış.

Yazan: Betül PALACI

Akile Hanım Sokağı Soruları ve Cevapları

Akile Hanım Sokağı kimin eseri?

Halide Edib Adıvar

Akile Hanım Sokağı türü nedir?

Yerli Romanlar

Akile Hanım Sokağı kaç sayfa?

256

Akile Hanım Sokağı Yorumları

kitabın konusu ilginç geldi halide edip tarzının biraz dışına çıkmış gibi

01-11-2018 15:50

sıkıcı bir kitap halide edipe yakışmayan bir kitap

13-11-2018 17:04

sıkıcı bir kitap akile hanım sokağı türü nedir yerli roman dışında özel bir türü var mı belirtirmisiniz

31-05-2019 23:09

akile hanım sokağı kimin eseri acaba yazar hakkında bilgiler çok uzun kitap gibi yazar kimdir bilgisi yazmışlar tek paragraflık güzel bir özet yok mu?

20-08-2019 12:52

akile hanım ı çok uzun zaman önce konumuştum hikaye çok yavaş ilerliyor ama konusu güzeldi

07-10-2019 15:51

akile hanım çok güzel bir kitağ çok beğendim halide edip yazmış zaten kötü olma ihtimali yok

04-12-2019 15:14

akile hanim güzel kitap olmuş halide edipib önceki kitapları kadar güzel değil ama yine de konusu beni etkiledi

22-02-2020 19:45

akile hanım sokağı töre romanı mıdır?

29-03-2022 17:23

hoca kitabın karakterlerini istiyor

27-12-2022 20:08

okuduğum en kötü dalide adip adıvar romanıydı

05-09-2023 23:33

Harap Mabetler Kubbede Kalan Hoş Sada Tatarcık Zeyno'nun Oğlu Hayat Parçaları Yeni Turan Çaresaz Sevda Sokağı Komedyası Akile Hanım Sokağı Yolpalas Cinayeti Sonsuz Panayır Handan Kalp Ağrısı Dağa Çıkan Kurt Türk'ün Ateşle İmtihanı Vurun Kahpeye Mor Salkımlı Ev Ateşten Gömlek Sinekli Bakkal en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli