Avcunuzdaki Kelebek

Ahmet Şerif İzgören Avcunuzdaki Kelebek
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Kişisel Gelişim
Yayınevi:Elma Yayınevi
Yayınlandığı Yıl:2013
Sayfa Sayısı:127
ISBN:9756093153
Kitap Puanı:
6 / 10 | Oy: 269 | Yorum: 11
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:9,10 TL
KitapYurdu:10,92 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Arka Kapak Bilgisi

Avcunuzdaki Kelebek Özeti

Ahmet Şerif İzgören Avcunuzdaki Kelebek


Avucunuzdaki Kelebek kitabı, toplumsal ve bireysel gelişim serisine ait bir kitaptır. Çok kısa sürede kitabın sonuna ulaşırken kişiliğinizle ve hayatınızla ilgili bir başlangıca adım atmanız ise an meselesidir. Çünkü kitabın ve kurumun amacı, daha eğitimli, daha çok okuyan bir ülke için çalışmak olurken aynı zamanda okurun hayal gücünü de büyülemektir.

Öncelikle kitabın adının neden ‘’Avucunuzdaki Kelebek’’ olduğuna değinmemiz gerekirse, tüm hayatınızın ve mutluluğunuzun avucunuzun içinde yani sizin ellerinizde olduğunu anlatmak için seçilmiş bir isimdir. Yazar, her ne kadar bu açıklamayı güzel bir hikâye ile kitabın sonunda yapsa da ben en başında belirtmek istedim.

Gelelim içeriğimize…

Avucunuzdaki Kelebek kitabının bütünlüğünde sık sık karşılaşacağımız; fıkralar, kısa hikâyeler, yazarın yaşamış olduğu anılar yahut duyduğu ya da kendisine anlatılanlardan oluşan hikâyeler, aforizmalar hatta bilmece tarzı sorularla karşılaşmanız mümkündür. Çabuk ilerlemesinde ki sebep, tüm bu bahsettiklerimin kısa ve iç içe olmasının yanı sıra yazarla konuşuyormuş hissini yani gerçekten bir seminer odasındaymışsınız duygusunu yarattığı için sıkılmadan sona geliyorsunuz. Aslında bahsedilenlerin çoğu bildiğimiz şeyler olsa da çoğumuz itici bir güce ihtiyaç duyarız, ya da bir ses duyarak ancak silkelenip atağa geçeriz. O yüzden bu kitabın bizim için ayrıca iyi bir arkadaş olduğunu söylemekte mümkündür. Zaten yazarımız da der ki: ‘’Kitap sona erdiğinde aslında kitabın hiç sona ermediğini, ilginç bir hayat kılavuzu elde ettiğinizi göreceksiniz.’’ Peki, kitabın içinde karşılaşacağımız konular nelerdir, bahsedelim.

Gelecek hayaliniz, hayat amacınız ve değerlerinizi bilmeniz hayatınızı anlamlı hale getirir. Ama eğer bunları bilmiyorsanız; sıradan, doyumsuz bir hayatı sürdürürsünüz. Bunun içinse bir şey inşa etmek ve çağırmak gerekir. Gelecek hayallerinizi belirlerken birçok örnekleme yapılmış olsa da dikkat edilmesi gereken en önemli sonuçlardan biri ise; gerçekler için hayallerini, hayalleri için gerçeklerini feda etmemek olduğuna dikkat çekilmiştir.
Hayallerinizin büyüklüğünün, gelecek bakışınıza ve ufkunuzun genişliğine bağlı olduğunu söylerken, enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınızı gerçekleştirmeye harcayıp biraz fazla açılmanızda fayda olduğu da anlatılmaktadır.

Herkesin mutlaka kendince bir amacının olması gerekliliği vurgulanır. Bu biri için; ülke topraklarının kaybını önlemek, bir başkası için bilgi yaymak, kendini hayvanlara adamak gibi örneklemelerle hayat amacının belirlenmesinde ki önem anlatılır. Sonuç ise çok iyi bağlanır: ‘’Çünkü biri için hiçbir önem taşımayan bir amaç bir başkası için çok şey ifade eder.’’ der.
Kitapta bizim geleneğimize ya da uluslar arası kültürlere ait bir sürü eğitici ve düşündürücü hikâyelere rastlamakta mümkünken bazı anlarda yazarın esprili dili ile gülümsemenizde kaçınılmaz.

Etrafınızdaki her şeyin para ve başarıya bağlayan bir sistem olduğu anlatılırken, değerli olanın doğru bir amaç uğruna harcanan çabalar olduğu belirtilir. Hayatın bir yarış olmadığı eğer öyle olsaydı çoğumuzun kaybedenlerden olacağını söyler. Çünkü yarışların tek bir kazananı olduğunu, gerisinin kaybedeceğini biliriz…

Bakış açısının ne kadar önemli olduğu Golf Oyuncusu adlı hikâye de anlatılır. Sonucunda ‘’aynı pencereden dışarı bakan iki adamdan biri, sokaktaki çamuru, diğeri yıldızları görür,’’ mesajı ile sona erer.

Değerler konusuna da değinilir. Değerleriniz belliyse karar vermeniz kolaylaşmaya başlar ama değilse algılarınızı hatta dünyayı anlama şeklinizi bile etkiler. Bunu da birçok hikâye ile anlatırken şöyle bir örneklemeye de başvurur:

‘’Kendinizi bir ev gibi düşünün. Amacınız evin temeli, gelecek hayaliniz evin çatısı, değerlerinizde onları bir arada tutan beton kirişlerdir…’’ Güzel bir espri ile de devam eder.

Ortak hedeflerin insanları birleştirdiği aşikârdır. Eğer bir hedef varsa ona odaklanır ve güç birliği sağlarsınız. Bu hedefleri ise şu noktalarda ayrı ayrı belirlemenin önemi vurgulanır: Sağlık, iletişim, para, hayat yönetimi, gelişim, iş, sosyal hayat. Ve hepsi kendi içeriklerinde açıklanır.

Önemli olanın birilerini geçmek değil. Mutlu, tatmin edici ve dünyaya yararlı bir hayat yaşamak olduğunu söylerken, yaşanılanların çoğunun hayata bakışlarının ve kendi davranışlarının sonucu olduğunu da söyler. Bu hayatta mutlu olanlar içinde, hayata küfredenler için de geçerli bir söylemdir.

Olumlu düşünmeden, kişilikle ilgili konulara, yaratıcılıktan, mücadele ruhuna gibi birçok konuda anlatıcı, yol gösterici olan bu kitapla yeni bir dünyaya adım atmak isteyenler için tavsiye edilir.

Yazar: Pınar Çağlayan

Avcunuzdaki Kelebek Yorumları

Avcunuzdaki Kelebek Yorum uzun zaman önce okuduğum kitaplardan bir tanesi oldukça faydalı bilgiler var

22-12-2016 12:24 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum oldukça iyi bir kitaptı tavsiye edebilirim okuduğunuza değiyor

04-02-2017 21:55 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum faydalı bir kitaptır beğendim

14-02-2017 00:09 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum " yazgülü " adında çok güzel bir kitap var tavsiye ederim. okumak isyeyen bir kızın hikayesini anlayıyor

23-02-2017 17:05 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum herkezin okumasını tercih ederim çok güzel bir kitap

21-11-2017 23:09 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum çok güzel yazılmış . türkçe dersimde yardımcı oldu çok teşşekkür ederim . kitabı okumanızı tavsiye ederim .

06-12-2017 15:41 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum bu adam çocuk azarlarmış gibi yazıyor.

25-12-2017 03:22 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum çok güzel ve bilgi verici kitap.

25-01-2018 17:56 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum ya bu yazar sanki dövecekmiş gibi yazmıyor mu sanki yanlış bir şey yapmışım gibi hissettirdi tüm kitap boyunca

26-01-2018 03:20 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum igrenc bi kitap

02-02-2018 23:55 !!

Avcunuzdaki Kelebek Yorum ben şuan 5. sınıftayım türkçe öğretmeni bundan ve su hortumlu dünyada yıl yalnız hayvandırdan sınav olucaz işime yaradı teşekkürler yazarokur.com

19-02-2018 21:07 !!

Yorum Yaz

:: Ahmet Şerif İzgören ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.