Avcunuzdaki Kelebek

Avcunuzdaki Kelebek
Kitabın Yazarı:Ahmet Şerif İzgören Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:127 ISBN:9789756093153 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 12

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:12,60 TL KitapYurdu:14,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Avcunuzdaki Kelebek - Ahmet Şerif İzgören

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Avcunuzdaki Kelebek Özet

Avucunuzdaki Kelebek kitabı, toplumsal ve bireysel gelişim serisine ait bir kitaptır. Çok kısa sürede kitabın sonuna ulaşırken kişiliğinizle ve hayatınızla ilgili bir başlangıca adım atmanız ise an meselesidir. Çünkü kitabın ve kurumun amacı, daha eğitimli, daha çok okuyan bir ülke için çalışmak olurken aynı zamanda okurun hayal gücünü de büyülemektir.

Öncelikle kitabın adının neden ‘’Avucunuzdaki Kelebek’’ olduğuna değinmemiz gerekirse, tüm hayatınızın ve mutluluğunuzun avucunuzun içinde yani sizin ellerinizde olduğunu anlatmak için seçilmiş bir isimdir. Yazar, her ne kadar bu açıklamayı güzel bir hikâye ile kitabın sonunda yapsa da ben en başında belirtmek istedim.

Gelelim içeriğimize…

Avucunuzdaki Kelebek kitabının bütünlüğünde sık sık karşılaşacağımız; fıkralar, kısa hikâyeler, yazarın yaşamış olduğu anılar yahut duyduğu ya da kendisine anlatılanlardan oluşan hikâyeler, aforizmalar hatta bilmece tarzı sorularla karşılaşmanız mümkündür. Çabuk ilerlemesinde ki sebep, tüm bu bahsettiklerimin kısa ve iç içe olmasının yanı sıra yazarla konuşuyormuş hissini yani gerçekten bir seminer odasındaymışsınız duygusunu yarattığı için sıkılmadan sona geliyorsunuz. Aslında bahsedilenlerin çoğu bildiğimiz şeyler olsa da çoğumuz itici bir güce ihtiyaç duyarız, ya da bir ses duyarak ancak silkelenip atağa geçeriz. O yüzden bu kitabın bizim için ayrıca iyi bir arkadaş olduğunu söylemekte mümkündür. Zaten yazarımız da der ki: ‘’Kitap sona erdiğinde aslında kitabın hiç sona ermediğini, ilginç bir hayat kılavuzu elde ettiğinizi göreceksiniz.’’ Peki, kitabın içinde karşılaşacağımız konular nelerdir, bahsedelim.

Gelecek hayaliniz, hayat amacınız ve değerlerinizi bilmeniz hayatınızı anlamlı hale getirir. Ama eğer bunları bilmiyorsanız; sıradan, doyumsuz bir hayatı sürdürürsünüz. Bunun içinse bir şey inşa etmek ve çağırmak gerekir. Gelecek hayallerinizi belirlerken birçok örnekleme yapılmış olsa da dikkat edilmesi gereken en önemli sonuçlardan biri ise; gerçekler için hayallerini, hayalleri için gerçeklerini feda etmemek olduğuna dikkat çekilmiştir.
Hayallerinizin büyüklüğünün, gelecek bakışınıza ve ufkunuzun genişliğine bağlı olduğunu söylerken, enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınızı gerçekleştirmeye harcayıp biraz fazla açılmanızda fayda olduğu da anlatılmaktadır.

Herkesin mutlaka kendince bir amacının olması gerekliliği vurgulanır. Bu biri için; ülke topraklarının kaybını önlemek, bir başkası için bilgi yaymak, kendini hayvanlara adamak gibi örneklemelerle hayat amacının belirlenmesinde ki önem anlatılır. Sonuç ise çok iyi bağlanır: ‘’Çünkü biri için hiçbir önem taşımayan bir amaç bir başkası için çok şey ifade eder.’’ der.
Kitapta bizim geleneğimize ya da uluslar arası kültürlere ait bir sürü eğitici ve düşündürücü hikâyelere rastlamakta mümkünken bazı anlarda yazarın esprili dili ile gülümsemenizde kaçınılmaz.

Etrafınızdaki her şeyin para ve başarıya bağlayan bir sistem olduğu anlatılırken, değerli olanın doğru bir amaç uğruna harcanan çabalar olduğu belirtilir. Hayatın bir yarış olmadığı eğer öyle olsaydı çoğumuzun kaybedenlerden olacağını söyler. Çünkü yarışların tek bir kazananı olduğunu, gerisinin kaybedeceğini biliriz…

Bakış açısının ne kadar önemli olduğu Golf Oyuncusu adlı hikâye de anlatılır. Sonucunda ‘’aynı pencereden dışarı bakan iki adamdan biri, sokaktaki çamuru, diğeri yıldızları görür,’’ mesajı ile sona erer.

Değerler konusuna da değinilir. Değerleriniz belliyse karar vermeniz kolaylaşmaya başlar ama değilse algılarınızı hatta dünyayı anlama şeklinizi bile etkiler. Bunu da birçok hikâye ile anlatırken şöyle bir örneklemeye de başvurur:

‘’Kendinizi bir ev gibi düşünün. Amacınız evin temeli, gelecek hayaliniz evin çatısı, değerlerinizde onları bir arada tutan beton kirişlerdir…’’ Güzel bir espri ile de devam eder.

Ortak hedeflerin insanları birleştirdiği aşikârdır. Eğer bir hedef varsa ona odaklanır ve güç birliği sağlarsınız. Bu hedefleri ise şu noktalarda ayrı ayrı belirlemenin önemi vurgulanır: Sağlık, iletişim, para, hayat yönetimi, gelişim, iş, sosyal hayat. Ve hepsi kendi içeriklerinde açıklanır.

Önemli olanın birilerini geçmek değil. Mutlu, tatmin edici ve dünyaya yararlı bir hayat yaşamak olduğunu söylerken, yaşanılanların çoğunun hayata bakışlarının ve kendi davranışlarının sonucu olduğunu da söyler. Bu hayatta mutlu olanlar içinde, hayata küfredenler için de geçerli bir söylemdir.

Olumlu düşünmeden, kişilikle ilgili konulara, yaratıcılıktan, mücadele ruhuna gibi birçok konuda anlatıcı, yol gösterici olan bu kitapla yeni bir dünyaya adım atmak isteyenler için tavsiye edilir.

Editör: Pınar Çağlayan

Avcunuzdaki Kelebek Yorumları

uzun zaman önce okuduğum kitaplardan bir tanesi oldukça faydalı bilgiler var

22-12-2016 12:24

oldukça iyi bir kitaptı tavsiye edebilirim okuduğunuza değiyor

04-02-2017 21:55

faydalı bir kitaptır beğendim

14-02-2017 00:09

" yazgülü " adında çok güzel bir kitap var tavsiye ederim. okumak isyeyen bir kızın hikayesini anlayıyor

23-02-2017 17:05

herkezin okumasını tercih ederim çok güzel bir kitap

21-11-2017 23:09

çok güzel yazılmış . türkçe dersimde yardımcı oldu çok teşşekkür ederim . kitabı okumanızı tavsiye ederim .

06-12-2017 15:41

bu adam çocuk azarlarmış gibi yazıyor.

25-12-2017 03:22

çok güzel ve bilgi verici kitap.

25-01-2018 17:56

ya bu yazar sanki dövecekmiş gibi yazmıyor mu sanki yanlış bir şey yapmışım gibi hissettirdi tüm kitap boyunca

26-01-2018 03:20

igrenc bi kitap

02-02-2018 23:55

ben şuan 5. sınıftayım türkçe öğretmeni bundan ve su hortumlu dünyada yıl yalnız hayvandırdan sınav olucaz işime yaradı teşekkürler yazarokur.com

19-02-2018 21:07

kitabı sıra beklerken okuma fırsatım oldu. kişisel gelişim kitaplarını sevmem ve tavsiye edilmedikçe de okumam ama boş boş beklemektense bunu alıp okudum. aslında klask kişisel gelişim kitaplarından bir farkı yok. süslü cümleler, şunu yap, bunu dene, sen kaplansın, sen yaparsın vs. sohbet havasında anlatmış. ama kitabı güzel yapan içindeki kısa kısa hikayeler. onlar çok hoşuma gitti ve belli bir süreden sonra sırf bu hikayeler için kitabı okumaya devam ettim. bazıları fıkra gibi, bazıları kısacık öyküler gibi ama oldukça güzel. yani alırsanız onlar için alın. tavsiye ederim.

25-08-2019 17:39

Eşikaltı Büyücüleri İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Kara Oklar Çetesi Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı Küçük Beyaz Uğur Böceği Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır Avcunuzdaki Kelebek en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Çocuk Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Gizem Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Psikoloji Kitapları Korku Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Biyografi Kitapları Fantastik Kitaplar Şiir Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları