Eşikaltı Büyücüleri

Eşikaltı Büyücüleri
Kitabın Yazarı:Ahmet Şerif İzgören Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2006 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789756093184 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:22,05 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Eşikaltı Büyücüleri - Ahmet Şerif İzgören

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Eşikaltı Büyücüleri Özet

Kitap ilk başta adıyla , kapak tasarımıyla ve özellikle +18 vurgusuyla dikkat çekicidir. Kitabın özetine geçmeden önce ‘ eşikaltı ‘ kelimesinin tanımıyla , nerelerde karşımıza çıktığı ile başlamak istiyorum. Gün içerisinde evde , okulda , otobüste , müzik dinlerken , oyun oynarken , TV izlerken kaç kere reklamlara maruz kalıyorsunuz hiç düşündünüz mü? Toplumun büyük çoğunluğu reklamların sadece ürün tanıtımı gibi bir işlevi olduğunu düşünüp önemsememektedir sanıyorum. Fakat ünlü firmalar bunu bilinçli olarak yaptıklarını alenen kabullenmeselerde reklamlarında insanların en savunmasız noktası olan bilinçaltlarını hedef alırlar. Bu hedef şirketler tarafından iştah kabartıcı bir hale dönüşür. Eşikaltı büyücüleri bizlere şirketin bilinçaltımıza yönelik hedeflerini nasıl gerçekleştirdiklerini kanıtlamaya çalışan ve bunu örneklerle anlatan bir oldukça önemli ve etkileyici bir eser. Hayret içerisinde ve kimi zamanda kanım donarak okudum. Gün içerisinde aslında on binlerce mesaja maruz kalmaktadır beynimiz. Bu mesajların neredeyse %90 ı unutulurken bilinçaltına yerleşen 3 mesaj unutulmamaktadır. Peki nedir bu üç mesaj?

- Dehşet
- Korku
- Seks

Çünkü bu bilinçaltına yerleşen bu üç şey insan doğası tarafından reddedilemeyen, yok sayılamayan şeylerdir. Şirket bunları bildikleri için açık bir şekilde reklamlarında bunları kullanmak yerine en son tekniklerle görüntünün içine saklarlar. Bunu da reklamlarda flu tekniği ile yorumlanamaz, ispatlanamaz hale getirirler. Böylece bizlere verilen mesajlar sayesinde bakış açımız ve karar verme mekanizmalarımız yönlendirilmiş olur. İnsanı olmadığı bir şeye dönüştürür. Çünkü eğer insan zihnine ve bilinçaltına ulaşırsan aslında dünyaya ulaşırsın ve hükmedersin.

Mesela Ahmet Şerif İzgören , ölüm ve dehşeti çağrıştırmak için kafatası silueti kullanıldığını söyler.

Seksi çağrıştırmak için kullanılan öğelerin ise penis silueti, çıplak vücutlar ve çeşitli şekillerde yazılmış seks yazıları olduğunu söyler . Bu tür semboller reklamlarda görülmeyecek şekilde konulur böylece bilinçaltına bir çengel atılır. Böylece subliminal mesajlar bilinçaltına iletilir.

Propagandanın ise iyi yada kötü değil, doğru ya da yalan olması gerekmediğini ifade eder. Ona göre propaganda bir yöntemdir. İnsanların fikirlerini, duygularını, bakış açılarını değiştirmek için yapılan tüm çalışmaları içeren bir yöntemdir.

Eşikaltı Büyücüleri'ndeki resimlerin büyük çoğunluğu Ahmet Şerif İzgören tarafından değerlendirilmiş ve yorumlanmış. Başka yerde bulamayacağınız resimler ve yorumlar.

Subliminal kelimesi ile araştırma yaparken güzel bir yazı buldum. Sayfadaki resimlere baktım, gizli mesajları bulmaya çalıştım , resimlerin üzerine tıkladığımda gizli mesajlar belirginleşiyor. Coca Cola şişesinin etrafındaki buzlarda gizli mesajlar yadsınamaz şekilde dikkat çekince, şirket bu durumu "çizerin kötü bir şakası" olarak açıklamak zorunda kalmış. Bu bende büyük etki yarattı. Aynı şekilde CAMEL paketinin üzerindeki deveye dikkatle bakıldığı zaman gizli çıplak adam göze çarpıyor. Ve bunun gibi onlarca örnek bulabiliyorsunuz kitapta. Daha sonra ise ne mi oluyor? Karşınıza çıkan bütün reklamlarda sex yazısı, penis ya da kuru kafa , hayalet görüntüleri görmeye başlıyorsunuz benden söylemesi …

Yazar "Son Söz" bölümünde konunun farklılığını şöyle açıklıyor: "Kitabın içindeki yüzlerce örnek, on binlerce reklam arasından seçildi. Konuyla ilgili TV'de, gazetelerde bugüne kadar bir şey duymadım. Bu, bu alanda Türkiye'de yayımlanmış ilk kitap. Birkaç araştırmacı öğretim üyesi ve Eşikaltı reklamcılığını uygulayan birkaç reklamcı dışında konuyu bilen yok. Bakın bundan sonra TV ve gazetelere ne uzmanlar çıkmaya başlayacak."

İşte bu nedenle insanın karar verme özgürlüğünün elinden alınmaması için mutlaka bu ve buna benzer kitapların okunması ve okutulması ayrıca çoğalması gerektiğini düşünüyorum. Ve bundan böyle karşıma çıkan her reklama ya da afişe çok daha farklı bir bakış açısı ile yaklaşacağım.

Yazan: Hatice Merve Çavuş

Eşikaltı Büyücüleri Soruları ve Cevapları

Eşikaltı Büyücüleri kimin eseri?

Ahmet Şerif İzgören

Eşikaltı Büyücüleri türü nedir?

Kişisel Gelişim

Eşikaltı Büyücüleri kaç sayfa?

240

Eşikaltı Büyücüleri Yorumları

roman diye aldım ama farklı bir tür çıktı yine de güzel kitap yeni şeyler öğrendim

28-10-2021 18:45

pdf paylaşacak var mı

06-12-2022 14:06