Kanatsız Arı Mu

Kanatsız Arı Mu
Kitabın Yazarı:Ahmet Şerif İzgören Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:40 ISBN:9786059795029 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:76,20 TL KitapYurdu:76,68 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kanatsız Arı Mu - Ahmet Şerif İzgören

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kanatsız Arı Mu Özet

Ahmet Şerif İzgören'in yazdığı Kanatsız Arı Mu, farklılıklara saygı duymayı konu alan sevimli bir çocuk kitabı. 7-9 yaş arasındaki okurlara hitap eden kitap, iç ısıtan kurgusu ve birbirinden önemli mesajlarıyla yetişkinlerin de keyifle okuyabileceği nitelikte. Yazar bu hikâyeyle hem farklılıklara saygı duymanın ve farklı olanı dışlamamanın önemini anlatıyor hem de her yaştan okurlarına yeniliklere açık olmak gerektiği mesajını veriyor. İlk kez 2016 yılında Elma Yayınevi tarafından yayımlanan eser, Kitabın Mutfağı projesi kapsamında yer alıyor. 40 sayfadan oluşan çocuk kitabı, Pervin Özcan'ın çizdiği rengârenk resimlerle süsleniyor. Kitabın sonunda son söz başlığıyla özel bir bölüm de bulunuyor. Bu bölümde yazar, kitap boyunca arılar üzerinden verdiği farklılıklara saygı duymak ve farklı olanı dışlamamak gerektiği mesajını biri engelli olan üç kız öğrenci arasında geçen diyalogla pekiştiriyor.


Kanatsız Arı Mu Özeti

Hikâye, postacı arının kovana bir mektup getirmesiyle başlıyor. Postacı arının getirdiği mektupta kanatları olmayan işçi arının kovandan atılması gerektiği yazıyor. Bu haberi alan işçi arılar kanatsız arkadaşları Mu'nun kovandan atılacağını düşünerek çok üzülüyorlar. Ancak içlerinden biri durumu Kraliçe'ye bildirip ondan yardım istemeleri gerektiğini söylüyor. Böylece işçi arılardan birkaçı Kraliçe'nin huzuruna çıkıyorlar. Kanatsız bir arı olsa ve onlar gibi çalışamasa da arkadaşları Mu'nun kovandan atılmasını istemediklerini Kraliçe'ye anlatıyorlar. Bunun üzerine Kraliçe, işçi arıların çok sevdiği ve onun yerine daha fazla çalışmayı bile kabul ettikleri Mu'yu çok merak ediyor ve onunla tanışmak istiyor.


Kara Vezir'in karşı çıkmasına rağmen Kraliçe, kanatsız arı Mu ile tanışmak için işçi peteklerine gidiyor. Böylece Mu Yeşilyüngeyikkoşan ile tanışıyor ve onun hakkında daha fazla bilgi ediniyor. Bu sırada Kara Vezir kanatsız arının mutlaka kovandan atılması gerektiğini söylüyor ancak diğer işçi arılar bu kurala karşı çıkıyorlar ve bu kuralın kovanın bal üretiminin düşmesini engellemek için var olduğunu, eğer bal üretimi düşerse o zaman Mu'yu kovandan atabileceklerini dile getiriyorlar. Yeni tanıştığı kanatsız arı Mu'yu çok seven Kraliçe Poli bu teklifi kabul ediyor ve Mu doğduğundan beri kovandaki bal üretiminde düşüş olup olmadığını araştırmaya başlıyor. Böylece kovandaki bal üretiminde düşüş olmadığını aksine artış olduğunu çünkü tüm arıların çok sevdikleri Mu sayesinde çok mutlu olduklarını ve şevkle çalıştıklarını öğreniyor.


Mu'nun kovanda kalmasına karar verildikten bir süre sonra Kara Vezir telaşla Kraliçe'nin yanına geliyor. İşçi arıların artık polenleri farklı bir şekilde taşıdığını ve bunun bir felaket olduğunu söylüyor. Bu zamana kadar gördüğü ve duyduğu tüm yeniliklerden hoşlanan Kraliçe, bu haber karşısında biraz telaşlanıyor. Ancak karar vermeden önce Bal Şefi'ni çağırıp konunun aslını bir de ondan dinlemek istiyor. Böylece Bal Şefi geliyor ve polenleri artık ısırgan otuyla topladıklarını, bu sayede daha kısa sürede daha fazla polen elde ettiklerini anlatıyor. Bu fikrin Mu'ya ait olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını da sözlerinin arasına ekliyor. Kara Vezir'in şiddetle karşı çıkmasına rağmen Kraliçe, bu yeni yöntemle toplanan polenleri tadıyor ve çok beğeniyor.


Önce işçi arılara isim verme, sonra polen toplama yöntemini değiştirme derken işçi arılar bu kez de beş güneş doğuşunda bir güneş doğuşu dinlenmek isteğiyle Kraliçe'nin huzuruna geliyorlar. Kulağa oldukça ilginç gelen bu fikir Kara Vezir Kargo tarafından şiddetle reddediliyor ancak Kraliçe bu fikri de deneyip öyle karar vermek gerektiğini söylüyor. Ama bir yandan da Kara Vezir Kargo'nun haklı olabileceğini düşünerek endişeleniyor. Kraliçe'den izni koparan işçi arılar beş güneş doğuşunda bir güneş doğuşu kovanda kalıp birlikte vakit geçiriyorlar. Akşama da Mu'nun fikriyle bir eğlence düzenliyorlar, hatta bu eğlenceye Kraliçe'yi de davet ediyorlar. Kraliçe akşam vakti kovan karanlıkken bu eğlenceyi nasıl yapacaklarına akıl erdiremese de işçi arıların davetini kabul ediyor. Akşam olunca da ikiz ateş böcekleri Alev ve Kıvılcım'ın aydınlattığı eğlence alanına gidiyor. İşçi arıların arasına karışıp keyifli bir akşam geçiriyor ve kanatsız olduğu için kovandan atılması gereken Mu'nun aralarında olmasından mutluluk duyduğunu dile getiriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Kanatsız Arı Mu Soruları ve Cevapları

Kanatsız Arı Mu kimin eseri?

Ahmet Şerif İzgören

Kanatsız Arı Mu türü nedir?

Çocuk Kitapları

Kanatsız Arı Mu kaç sayfa?

40

Kanatsız Arı Mu Yorumları

hocamızdan harika bir çocuk kitabı elinize sağlık

15-01-2023 23:43

arıların zamanı özetini istiyorum

30-05-2023 12:46

önceden çıkmış sınav soruları yok mu

23-03-2024 23:19