Dikkat Vücudunuz Konuşuyor

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor
Kitabın Yazarı:Ahmet Şerif İzgören Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1999 Sayfa Sayısı:212 ISBN:9789756093115 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:34,69 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor - Ahmet Şerif İzgören

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Özet

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor / Türkiye'de Beden Dili İş Yaşamı ve Renkler

Beden dili ile ilgili çeşitli konuları ele alan kitapta dokuz bölüm bulunuyor. Her bölümde söz konusu olan beden dili hareketleri fotoğraflarla gösteriliyor. Bu fotoğraflarda kimi zaman siyasiler, kimi zaman yazarın aile fertleri ve kimi zaman da yazarın çalışma arkadaşları yer alıyor. Ayrıca anlatılanlar bazen karikatürlerle de desteklenip zenginleştiriliyor.

Beden dilini öğrenmenin önemi yanında bu dilin yapay bir şekilde kullanılmaması gerektiğine değiniliyor. Ayrıca bu konuyla ilgili yabancı kültürlere ait eserlerin bizim kültürümüze tam anlamıyla uymasının mümkün olmadığı dile getiriliyor. Çoğu işaretin farklı kültürler için birbirinden çok değişik anlamlara gelmesi de bunu doğruluyor.

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor

Kitapla aynı ismi taşıyan ilk bölümde, genel olarak beden dili ve beden dilinin etkileri hakkında bilgiler yer alıyor. Ayrıca günümüzde çokça kullanılan -zafer işareti, OK işareti, like işareti gibi- bazı işaretlerin nasıl ortaya çıktığı ve bu işaretlerin farklı ülkelerde hangi anlamlara geldiği açıklanıyor. Hemen hemen tüm işaretlerin kimi ülkelerde olumlu kimi ülkelerde ise olumsuz anlama geldiğine dikkat çekiliyor. Hatta "evet" ve "hayır" anlamlarındaki baş hareketlerinin bile ülkelere göre farklılık gösterebildiğine değiniliyor.

Bölgeler ve Hakimiyet Alanları

Bu bölümde insanların gittikçe genişleyen çemberler şeklinde tanımlayabileceğimiz sınırlarından bahsediliyor. Yani kişilerin manevi yakınlıklarıyla doğru orantılı olarak değişen maddi yakınlık mesafeleri ele alınıyor. Ayrıca evde bile çeşitli alanlarda -mesela yemek masasında- herkesin yerinin belli olduğu anlatılıyor. Bu konuda çok önemli bir nokta olarak kişilerin özel alanlarının ihlaline ve kişilerin bu durum karşısında memnuniyetsizliklerini nasıl belli ettiklerine değiniliyor.

Ellerin Verdiği Mesajlar

Bu bölümde yerli veya yabancı siyasiler üzerinden örnekler veriliyor. Dilenci konum, diktatör konum ve tehdit konumu olarak adlandırılan ellerin duruş biçimleri ayrıntılı olarak ele alınıyor. Farklı örnekler üzerinden açıklamalar ve yorumlar yapılıyor. Ayrıca üç farklı el sıkma türünden de bahsediliyor. Son olarak ise ellerin kenetlenmesi, önde ya da arkada birleştirilmesi, farklı şekillerde yüze değdirilmesi ve birbirine sürtülmesi ile ilgili önemli bilgiler veriliyor.

Savunma

Bu bölümde ise savunma refleksiyle yapılan kolları kavuşturmak, bacak bacak üstüne atmak, büyük ya da küçük herhangi bir nesnenin arkasına sığınmak gibi hareketler anlatılıyor.

Gözler, Bakışlar, Başın Kullanımı

Bu bölümde beden dilinde en zor yönetilen kısım sayılabilecek gözler üzerinde duruluyor. Göz teması ve göz bebeklerinin büyüyüp küçülmesi ile ilgili ipuçları paylaşılıyor. Farklı bakış türleri ve yüzdeki farklı bölgelere bakmanın hangi anlamlara gelebileceği anlatılıyor.

Makam Odaları, İş Dünyası, Güç Oyunları

Bu bölümde dikdörtgen, yuvarlak ve kare masaların farklarından bahsediliyor. Hangi masa türünün hangi tür toplantılara daha uygun olduğu açıklanıyor. Ayrıca kişilerin, özellikle dikdörtgen masadaki konumlarına göre değişen etkileriyle ilgili püf noktaları veriliyor. Bir de görüşme sırasında kişilerin oturma açılarının birbirleri üzerinde oluşturacağı etkilere değiniliyor ve bu açılarla ilgili açıklayıcı bir görsel sunuluyor.

Aynalama, Yalan, Flört

Bu bölümde ise kişilerin birbirlerini etkilemek amacıyla kullandıkları aynalama tekniğinden bahsediliyor. Ayrıca yalan söyleyen kişileri ele verebilecek bilgiler örneklendirilerek açıklanıyor ve genel olarak toplumun nasıl aldatıldığıyla ilgili önemli noktalara değiniliyor.

Beyin, Duygular ve Bedenimiz

Bu bölümde beden ve duygular arasındaki ilişki üzerinde duruluyor.

Renklerin İş Yaşamında Kullanımı

Bu bölümde renklerin etkilerinden ve bu etkilere göre kullanımlarından bahsediliyor. Neden birçok fast food zincirinin kırmızıyı, çoğu bankanın ise maviyi tercih ettiği açıklanıyor. Ayrıca renklerin etkilerine, film ve dizilerde de önemli oranda dikkat edildiği gözler önüne seriliyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Soruları ve Cevapları

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor kimin eseri?

Ahmet Şerif İzgören

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor türü nedir?

Kişisel Gelişim

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor kaç sayfa?

212

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Yorumları

ahmet şerif izgörenin kitapları güzel oluyor bu kitapta da farklı bir konuyu ele almış ama yine güzel yazmış

10-11-2019 12:40

geniş özet arıyordum sayenizde buldum güzel yazılmış yazanın eline sağlık

25-02-2020 11:11

adam güzel yazıyor kişisel gelişim denilince akla ilk gelen isim oldu kitaplarını tavsiye ederim sadece bu kitabı değil diğer kitapları da harika

09-03-2020 23:25

dikkat vücudunuz konusuyor: türkiyede beden dili is yasami ve renkler ahmet şerif izgören in en güzel kitabı çok faydalı bildileri içeriyor mutlaka alıp okuyun

09-03-2022 22:05