Dikkat Vücudunuz Konuşuyor

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor
Kitabın Yazarı:Ahmet Şerif İzgören Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1999 Sayfa Sayısı:212 ISBN:9789756093115 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:110,89 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor - Ahmet Şerif İzgören

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Özet

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor / Türkiye'de Beden Dili İş Yaşamı ve Renkler

Beden dili ile ilgili çeşitli konuları ele alan kitapta dokuz bölüm bulunuyor. Her bölümde söz konusu olan beden dili hareketleri fotoğraflarla gösteriliyor. Bu fotoğraflarda kimi zaman siyasiler, kimi zaman yazarın aile fertleri ve kimi zaman da yazarın çalışma arkadaşları yer alıyor. Ayrıca anlatılanlar bazen karikatürlerle de desteklenip zenginleştiriliyor.

Beden dilini öğrenmenin önemi yanında bu dilin yapay bir şekilde kullanılmaması gerektiğine değiniliyor. Ayrıca bu konuyla ilgili yabancı kültürlere ait eserlerin bizim kültürümüze tam anlamıyla uymasının mümkün olmadığı dile getiriliyor. Çoğu işaretin farklı kültürler için birbirinden çok değişik anlamlara gelmesi de bunu doğruluyor.

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor

Kitapla aynı ismi taşıyan ilk bölümde, genel olarak beden dili ve beden dilinin etkileri hakkında bilgiler yer alıyor. Ayrıca günümüzde çokça kullanılan -zafer işareti, OK işareti, like işareti gibi- bazı işaretlerin nasıl ortaya çıktığı ve bu işaretlerin farklı ülkelerde hangi anlamlara geldiği açıklanıyor. Hemen hemen tüm işaretlerin kimi ülkelerde olumlu kimi ülkelerde ise olumsuz anlama geldiğine dikkat çekiliyor. Hatta "evet" ve "hayır" anlamlarındaki baş hareketlerinin bile ülkelere göre farklılık gösterebildiğine değiniliyor.

Bölgeler ve Hakimiyet Alanları

Bu bölümde insanların gittikçe genişleyen çemberler şeklinde tanımlayabileceğimiz sınırlarından bahsediliyor. Yani kişilerin manevi yakınlıklarıyla doğru orantılı olarak değişen maddi yakınlık mesafeleri ele alınıyor. Ayrıca evde bile çeşitli alanlarda -mesela yemek masasında- herkesin yerinin belli olduğu anlatılıyor. Bu konuda çok önemli bir nokta olarak kişilerin özel alanlarının ihlaline ve kişilerin bu durum karşısında memnuniyetsizliklerini nasıl belli ettiklerine değiniliyor.

Ellerin Verdiği Mesajlar

Bu bölümde yerli veya yabancı siyasiler üzerinden örnekler veriliyor. Dilenci konum, diktatör konum ve tehdit konumu olarak adlandırılan ellerin duruş biçimleri ayrıntılı olarak ele alınıyor. Farklı örnekler üzerinden açıklamalar ve yorumlar yapılıyor. Ayrıca üç farklı el sıkma türünden de bahsediliyor. Son olarak ise ellerin kenetlenmesi, önde ya da arkada birleştirilmesi, farklı şekillerde yüze değdirilmesi ve birbirine sürtülmesi ile ilgili önemli bilgiler veriliyor.

Savunma

Bu bölümde ise savunma refleksiyle yapılan kolları kavuşturmak, bacak bacak üstüne atmak, büyük ya da küçük herhangi bir nesnenin arkasına sığınmak gibi hareketler anlatılıyor.

Gözler, Bakışlar, Başın Kullanımı

Bu bölümde beden dilinde en zor yönetilen kısım sayılabilecek gözler üzerinde duruluyor. Göz teması ve göz bebeklerinin büyüyüp küçülmesi ile ilgili ipuçları paylaşılıyor. Farklı bakış türleri ve yüzdeki farklı bölgelere bakmanın hangi anlamlara gelebileceği anlatılıyor.

Makam Odaları, İş Dünyası, Güç Oyunları

Bu bölümde dikdörtgen, yuvarlak ve kare masaların farklarından bahsediliyor. Hangi masa türünün hangi tür toplantılara daha uygun olduğu açıklanıyor. Ayrıca kişilerin, özellikle dikdörtgen masadaki konumlarına göre değişen etkileriyle ilgili püf noktaları veriliyor. Bir de görüşme sırasında kişilerin oturma açılarının birbirleri üzerinde oluşturacağı etkilere değiniliyor ve bu açılarla ilgili açıklayıcı bir görsel sunuluyor.

Aynalama, Yalan, Flört

Bu bölümde ise kişilerin birbirlerini etkilemek amacıyla kullandıkları aynalama tekniğinden bahsediliyor. Ayrıca yalan söyleyen kişileri ele verebilecek bilgiler örneklendirilerek açıklanıyor ve genel olarak toplumun nasıl aldatıldığıyla ilgili önemli noktalara değiniliyor.

Beyin, Duygular ve Bedenimiz

Bu bölümde beden ve duygular arasındaki ilişki üzerinde duruluyor.

Renklerin İş Yaşamında Kullanımı

Bu bölümde renklerin etkilerinden ve bu etkilere göre kullanımlarından bahsediliyor. Neden birçok fast food zincirinin kırmızıyı, çoğu bankanın ise maviyi tercih ettiği açıklanıyor. Ayrıca renklerin etkilerine, film ve dizilerde de önemli oranda dikkat edildiği gözler önüne seriliyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Kitap Özeti

İletişim kurarken 3 temel kanal kullanılır; ses, söz ve beden dili. İletişimde söz (içerik) %7, ses (vurgu, tonlama, telaffuz) %38, beden dili %55 oranında etkili olur. Buradan da anlaşıldığı üzere beden dilinin sözlü ve sözsüz iletişimdeki yeri ve önemi çok büyüktür.

iletişim kurduğumuz insanların bize olan mesafesi güven ve huzur ortamının oluşmasında önem taşır. Çevremizdeki bölgeler insanlarla samimiyetimizi belirler. Ailemiz ve çok çok yakın olduklarımız özel alana girebilirken, samimiyetimizin az olduğu kişileri bu alanın dışında tutmaya özen gösteririz.

Beden dilinde ellerin önemi büyüktür. Eller duruş biçimine göre farklı anlamlar içerir. Siyasetçilerin de çok kullandığı dilenci duruşu, yani ellerin yukarıda ve açık konumda olması bir şey saklamadığını gösterir. Diktatör konum, ellerin aşağı baktığı durum ise otoriteyi çağrıştırır. Hitler’in selamı ise buna bir örnektir. Yetkili kişi olduğunu, otoritenin kendinde olduğunu gösterir. Tehdit konumu ise, işaret parmağının karşıdaki kişiyi gösterdiği durumdur. Bu da karşıdaki kişiyi suçladığını ve tehdit ettiğini gösterir. Yumruk ise şiddet belirtisidir.

Eller kenetlenmiş ise bu olumsuzluk olduğunu gösterir. Kişinin stresli ve gergin olduğunun göstergesidir. Üzgün olduğumuzda da ellerimizi sık sık kenetleriz. Eller önde birleşip belden aşağıda tutulmuşsa bu ast-üst ilişkisinin göstergesidir. Eller belde arkada konumlanıyorsa bu da kişinin yetkili olduğunu belirtir. Kişinin o anki ruh hali ne ise elleri de ona göre konum ve şekil alır.

İş hayatının olmazsa olmazlarından biri de masa düzenleridir. Dikdörtgen masalar otoritenin hakim olduğu masadır. Lider dikdörtgenin kısa kısmına oturur ve uzun kenarlarda da daha az yetkili kişiler bulunur. Yuvarlak masalar katılımın çok olduğu, statüden çok iletişime odaklanılan masalardır. Kare masalar sonuca yöneliktir. Hızlıca çözümler paylaşılır ve herkes dağılır.

Aynalama iletişimde sıklıkla kullanılır. İnsanlar isteyerek ya da farkında olmadan birlikte oldukları ortamdaki diğer kişileri aynalarlar. Bu sebepledir ki zamanının çoğunu birlikte geçiren insanlar birbirlerine benzemeye başlarlar. Siyasetçiler aynı görüşte olduklarını belirtmek istedikleri kişilerin hareketlerini bilinçli olarak ya da farkında olmaksızın kopyalarlar.

Renkler hayatin vazgeçilmezidir. Iş yaşantısında da yeri büyüktür.

Beyaz, sakinlik, temizlik, devamlılığı ve istikrarı simgeler.

Siyah, güç, tutku, hırsı ifade eder.

Mavi, sakinleştiricidir ve güven verir. Bu sebeple neredeyse tüm bankalar logolarında bu rengi kullanır.

Lacivert tonu, sonsuzluk, otorite ve verimliliği çağrıştırır. Bu sebeple iş görüşmelerinde mavi ve lacivert takımlar kullanmak olumlu etkiyi arttırır.

Portakal rengi ise dikkat çekicidir. Bulunduğu grubu sayıca çok gösterir.

Gri, gözün en rahat ayırt ettiği renktir. Hareketsizlik ve yavaşlığı simgeler.

Bronz, genelde negatif etki yaratır. Zenginlik göstergesi olarak da kullanılabilir.

Mor, nevrotik duyguları tetikler. İntihara meyili arttırır.

Pembe, iyi hissiyat verir. Araştırmalarda pembe giyen çalışanlara ödeme yapılırken kişilerin kendini daha rahat hissettiği fark edilmiştir.

Sarı, geçiciliği ve dikkat çekiciliği anımsatır. Bu sebeple tüm taksiler sarıdır.

Kırmızı iştah açar, gençlik, skandal ve cinsellik çağrıştırır. Bu sebeple neredeyse tüm gıda firmaları amblemlerinde kırmızıyı kullanır.

Yeşil, doğayı, vejeteryanlığı temsil eder. Rahatlatıcı etkisi vardır.

Ahmet Şerif Izgören'in kaleme aldığı Dikkat Vücudunuz Konuşuyor iş hayatında bir adım önde olabilmek için bir rehber. Yazar, beden dili yorumlamasını Türk insanına uygun olacak şekilde güncellemiş. Izgören, kitapta yazanların iş hayatında ve siyasette kullanılmasının gerekli olduğunu savunur ancak kişisel hayatta doğallıktan uzaklaşılmasını tavsiye etmez. Doğallığımızı ve samimiyetimizi kaybetmeden hayatımıza devam etmemiz gerektiğini özellikle vurgular.

Yazan: Ebru S. Bektaş

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Soruları ve Cevapları

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor kimin eseri?

Ahmet Şerif İzgören

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor türü nedir?

Kişisel Gelişim

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor kaç sayfa?

212

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Yorumları

ahmet şerif izgörenin kitapları güzel oluyor bu kitapta da farklı bir konuyu ele almış ama yine güzel yazmış

10-11-2019 12:40

geniş özet arıyordum sayenizde buldum güzel yazılmış yazanın eline sağlık

25-02-2020 11:11

adam güzel yazıyor kişisel gelişim denilince akla ilk gelen isim oldu kitaplarını tavsiye ederim sadece bu kitabı değil diğer kitapları da harika

09-03-2020 23:25

dikkat vücudunuz konusuyor: türkiyede beden dili is yasami ve renkler ahmet şerif izgören in en güzel kitabı çok faydalı bildileri içeriyor mutlaka alıp okuyun

09-03-2022 22:05

türkiyeye beden dili çok yanlış anlaşılıyor çünkü empati yönümüz çok zayıf o yüzden kitabın pek faydası olmuyor yine de karşıdakini anlama açısından okumaya değer

10-09-2022 23:21

selam.bende okudum güzel bir kitap.

07-01-2023 14:31

vücudum konuşuyor hikayesi nedir arkadaş

26-09-2023 23:48

Kanatsız Arı Mu Eşikaltı Büyücüleri İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği Dikkat Vücudunuz Konuşuyor Kara Oklar Çetesi Süpermen Türk Olsaydı Pelerinini Annesi Bağlardı Küçük Beyaz Uğur Böceği Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır Avcunuzdaki Kelebek en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli