İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği
Kitabın Yazarı:Ahmet Şerif İzgören Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2007 Sayfa Sayısı:293 ISBN:9789756093072 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği - Ahmet Şerif İzgören

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği Özet

Ahmet Şerif İzgören İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği kitabında, sistem liderliğini dört bölüme ayırarak ele alıyor. Her bölümde, sistem liderinde bulunması gereken altı farklı özelliği detaylı bir şekilde açıklıyor. Her özellikten önce o özellikle ilgili bir anekdot anlatıyor. Bu sayede özelliklerin daha kolay anlaşılmasını ve akılda kalmasını sağlıyor. Her anekdottan sonra da söz konusu özellikle ilgili bir özlü söz vererek asıl konuya giriyor. Ayrıca yazar, bazı konularda resim ve karikatürlere de yer vererek hem konuların daha iyi anlaşılmasını sağlıyor hem de görsel açıdan bir zenginlik sunuyor. Tüm özellikler bittikten sonra bu özellikler arasındaki ilişkileri ele alıyor. Bu bölümde bolca görsele yer vererek anlatımı güçlendiriyor.

GÜÇLÜ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

Açıklık

Karizma

Mücadele Ruhu

Yaratıcılık

Güven

Nitelik ve Bilgi

Kanuni Sultan Süleyman, Süleymaniye Camii’ni yaptırmak için bir yer beğeniyor. Bu yeri Mimar Sinan’ın da görmesini istiyor. Beraberce o yere gidiyorlar. Mimar Sinan uzun süre hiç konuşmuyor. Hatta Kanuni’nin sorularına bile cevap vermiyor. Kanuni ise sabırla Mimar Sinan’ın işini bitirmesini bekliyor. Sonunda Mimar Sinan, boş alanda başını eğerek ilerliyor. Böylece herkes Mimar Sinan’ın o sırada yapının planı üzerinde düşündüğünü bu yüzden de Kanuni’ye bile cevap vermediğini anlıyor.

ÜSTÜN YÖNETSEL BECERİLER

Yetki Devri

Bir gün çiftliğin birine bir at geliyor. Atın üzerinde kime ait olduğuna dair hiçbir iz bulunmuyor. Çiftliktekilerden biri atı sahibine ulaştırmak için ata biniyor. Böylece yola çıkıyorlar ve adam atı sadece otlanmak için yoldan çıktığında yola döndürmek için yönlendiriyor. Böylece at, sahibine ulaşıyor.

Ortaklık Yaratmak

Bir adam, yanından geçtiği inşaattaki bir işçiye kolaylık diliyor. İşçi ise halinden şikayet ederek cevap veriyor. Az sonra aynı adam başka bir işçiye daha kolaylık diliyor. Bu işçi ise böyle bir inşaatın yapımında çalıştığı, bir başarıya ortak olduğu için memnuniyetle cevap veriyor.

Hedef Oluşturma

Yaşlı bir adam, birkaç çocuğa gelecekle ilgili planlarını soruyor. İleride yapmak istediği şeyleri anlatan her bir çocuğa da güzel bir incir veriyor. Ama içlerinden biri hayallerini anlatmaktan çekiniyor. Sonunda hayallerini anlattığındaysa yaşlı adam bu hayallerin mümkün olamayacağını söylüyor. Yine de ertesi gün, gerçekleşebilecek şeyler anlatması koşuluyla çocuğa bir incir veriyor. Ertesi sabah çocuk inciri geri getiriyor ve hayallerinden vazgeçmeyeceğini söylüyor. Yaşlı adam da çocuğa artık bu hayallerini gerçekleştirebileceğini ve inciri hak ettiğini söylüyor.

İnsan ve Bilgi Odaklı Olma

Organizasyonu Bütünüyle Görebilme

Uzağı Görme

ETKİN İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

Çatışma ve İletişim Yönetimi

Zamanın birinde bir yolcu atıyla bir köye varıyor. Bir tarladaki karpuzu canavar sanan köylüler, yolcudan yardım isteyerek tarladaki karpuzu gösteriyorlar. Yolcu, köylülere onun sadece bir karpuz olduğunu söylüyor. Köylülerse yolcuya inanmayarak yolcuyu pataklıyorlar. Ertesi gün aynı tepeden başka bir yolcu geliyor. Köylüler bu yolcudan da yardım istiyorlar. Yolcu, kılıcını çekip karpuzu parçalıyor. Köylülerin takdirini kazanarak bir süre köyde kalıyor. Bu sürede köylülerle güzel ilişkiler kurup, onlara karpuz ile canavar arasındaki farkları da öğretiyor.

Durumsal Liderlik Uygulaması

Motivasyon Yaratma

Karıncaların yaşadığı ormana bir fil dadanıyor. Zevk için karıncaları ezen bu fil sonunda karıncaların sabrını taşırıyor. Böylece tüm karıncalar bir olup file saldırıyorlar. Ama fil tek hareketiyle üstündeki tüm karıncalardan kurtuluyor. Birkaç kez bu durum tekrarlandıktan sonra tek bir karınca filin boğazına tutunup kalıyor. Diğer karıncalar ise filin boğazına tutunan karıncaya fili boğması için tezahürat yapıyorlar.

Yetenekleri Açığa Çıkarma

Takım Oluşurabilme

Adil Ödüllendirme

YÜKSEK KURUMSAL GÜÇ

Yatay Hiyerarşi ve Takım Çalışması

Kurum Vatandaşlığı

Kalite Bilinci

Müşteri Odaklı Düşünme

Rekabet Gücü ve Esneklik

II. Dünya Savaşı’ndan önce Almanya’nın küçük bir kasabasında iki kardeş ortak olup ayakkabıcılığa başlıyorlar. Savaştan sonra kardeşlerden biri artık beraber çalışmak istemediğini söylüyor. Küçük bir kasabada yaşadıkları için diğer kardeş bu fikre pek olumlu bakmıyor. Buna rağmen iki kardeş dükkanlarını ayırıyorlar ve aralarında bir rekabet başlıyor. Bu ayrılış, iki kardeşin yıllarca küs kalmalarına sebep olurken, iki büyük şirketin ortaya çıkmasını da sağlıyor.

Değişime ve Öğrenmeye Açıklık

Editör: Firdevs AÇAR

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği Soruları ve Cevapları

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği kimin eseri?

Ahmet Şerif İzgören

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği türü nedir?

Kişisel Gelişim

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği kaç sayfa?

293

İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği Yorumları

okuduğum en saçma kitaplardan bir tanesiydi ahmet şerif güzel yazan bir yazar da böyle bir kitabı nasıl yazmış anlam veremiyorum

15-12-2019 11:12

ahmet şerif kişisel gelişim kitaplarını güzel yazıyor genel olarak sıradan bilgiler ama aralara çk güzel ve faydalı bilgiler de sıkıştırıyor

10-01-2020 15:21

ne derseniz deyin adam güzel yazıyor severek okuyorum

22-05-2022 19:39

çok faydalı bir kitap ahmet abinin kitapları güzel oluyor

03-03-2023 17:11

sistem liderliği deniyor ama ben pekte ilgisini okuyamadım

11-12-2023 22:49