Sevdalinka

Sevdalinka
Kitabın Yazarı:Ayşe Kulin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1999 Sayfa Sayısı:430 ISBN:9789752892426 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 18

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Sevdalinka - Ayşe Kulin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sevdalinka Özet

Nimeta, evli ve iki çocuğu olan gazeteci bir kadındır. Kendisi gibi gazeteci olan Stefan'la birbirlerine aşık olurlar. Stefan, Nimeta'ya kocası Burhan'dan boşanmasını, bir tercih yapması gerektiğini söyler. Nimeta, duygusal olarak kocasından uzaklaşsa bile ona boşanmak istediğini söyleyemez ve Stefan onu terk etmek zorunda kalır. Ne yapacağını düşünerek ofisine girdiğinde arkadaşı ona Belgrad'da basılan bir gazetedeki bildiriyi uzatır. Bildiride Hırvatistan sınırlarındaki Sırpların tehlike içinde olduğu yazar. Sırp milliyetçiliğini kışkırtan bu bildiriyi Stamboliç, hafife alarak hata eder. Sırplar, Büyük Sırbistan hayallerini gerçekleştirmek için yalan haberlerle Sırp medyasını kullanır.

O gün bildiriyi değerlendirmek için İvan toplantı düzenler. Bildiriye Belgrad gazeteleri bile tepki gösterirken Miloseviç'in sessiz kalmasına anlam veremezler. Miloseviç, Stamboliç'in hem okul arkadaşı hem de en yakın arkadaşıdır. Daima Stamboliç onu korumuş ve önemli mevkilere getirmiştir. Cumhurbaşkanı Stamboliç, Kosovaya Sırpları teskin etmesi için Miloseviç'i gönderir. Ancak Miloseviç'in farklı planları ve ihtirasları vardır. Yardakçılarından biri olan Belgrad Televizyonu'nun başındaki Duşan Miteviç, televizyonun gücünü Miloseviç'in istediği şekilde kullanır. Miloseviç'i dinlemek için on binlerce Sırp Kosova'daki Kültür Evi'nin önünde birikir. O sırada bir kamyondan polislerin üzerine taş atılmaya başlar ve Sırplar da taş atanlara müdahale etmek isteyen polislere katiller diye bağırmaya başlarlar.

Miloseviç, olan biteni izledikten sonra kimse tarafından dövülmeyen, tehdit edilmeyen Sırpları teskin etmesi gerekirken '' Bu topraklarda sizi kimse dövemez. '' diyerek onları biraz daha yoldan çıkarır. Miloseviç, kendi çıkarlarını gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazırdır. Suçsuz insanları tutuklatır, kendisine muhalefet edebilecek herkese karşı tedbir alır. Sırp milliyetçiliğini ateşlemek için elinden geleni yapar.

1190 yılının ilk ayları oldukça hareketleridir. Aşırı milliyetçilik sonucu Hırvatlarla Sırpların birbirlerine karşı duydukları antipati saklanamaz bir hal alır. Burhan'ın iş sebebiyle sık sık gittiği Knin'de de olaylar kendisini hissettirmeye başlar. Önceleri Hırvat asıllı idarecilerin elinde olan ve Sırplardan temizlenen şirket sonradan Sırpların eline geçer ve Hırvatlar işten çıkarılır. Tehlike henüz kendisine gelmese de Burhan'da sıkıntının farkındadır. Knin, Zagreb ve Belgrad arasında siyasi ve askeri olaylar patlak verir. 1191'de Sırp Gönüllü Muhafızları adı altında toplanan gençler Hırvatistan'da bir gece içinde insanları zorla evlerinden atarlar. Mallarını mülklerini bırakıp gidenlerin evleri önce yağmalanır sonra ise yakılıp yıkılır. Hırvat güçlerini Sırp ordusuyla karşılaştırdığınızda acınası haldedirler.

Burhan, işini tamamen kapatmak için Knin'e gittiği sırada olaylar artar ve Nimeta ona ulaşamaz. Nihayet Nimeta'ya haber gelir ve Burhan'ın bir arkadaşı onun iyi olduğunu ve saklandığını söyler. 29 Ağustos'ta Kijevo yerle bir edilir. Hırvatistan seferberlik ilan eder. Burhan ise her yönden mahvolmuş bir ülkede mahsur kalmıştır. Zagreb'e ulaşmaya çalıştığını bilen Nimeta, savaş muhabirliği görevini üstlenip kocasını bulmak için yola çıkar.

Hırvatlar ve Sırplar arasında karşılıklı vahşet başlar. 19 Eylül sabahı gazeteciler, Sırpların on kilometreye yaklaşan uzunlukta bir konvoyla Hırvatistan'a doğru yola çıktığı haberini alır. Savunma Bakanlığı önünde bütün gazeteciler toplanır. Basın sözcüsünü beklerken Nimeta Stefan'la karşılaşır. Kısa bir sohbetten sonra Nimeta, Burhan'ı bulmak için geldiğini söyler. Stefan onu öğle yemeğine davet eder ancak Nimeta gitmez. Saat gece yarısını geçtikten sonra odasına giden Nimeta duş alıp uzanır ve kapı çalar. Gele Stefan'dır. Ona orduya katılacağını ve bunun beraber son geceleri olduğunu söyler. Nimeta ona karşı koyamaz. İki günü beraber geçirirler ve Stefan'ın tekrar aramama sözü vermesinden sonra ayrılırlar.

Burhan, Zagreb'e sağ salim ulaşır ve Nimeta'yla kavuşurlar ancak Vukovar'daki bir hastanenin bombalanması haberiyle bu sevinci yaşayamazlar. Sokaklar cesetlerle doludur, siviller rastgele açılan ateşler yüzünden ölür, evler yağmalanır. Savaşın her yana sıçramasıyla karı koca Zagreb'de mahsur kalır. Nimeta, Burhan'a da gazeteci kimliği almak için uğraşır. Ayrıca her gün yayınlanan ölü listesinde Stefan'ın adını arar ve bir gün yaralı olarak bir hastanede tedavi görüp taburcu edildiğini görür.

Zareb'deki son akşamlarında Burhan ve Nimeta kaldıkları otelin barındayken Stefan gelir. Burhan onu masaya davet eder. Nimeta gözlerini yerden kaldıramaz. Kısa bir sohbetten sonra Stefan, Burhan'a çok şanslı olduğunu söyleyip oradan ayrılır. Nimeta ve Burhan sıranın kendilerine de geleceğini bildikleri Saraybosna'ya sağ salim dönmeyi başarırlar.

Serin bir mart günü savaş Saraybosna'ya da gelir. Sarhoş birisi Sırp bayraklarıyla dolu olan çarşıda kiliseye gitmekte olan bir düğün alayına gelişi güzel ateş eder ve Sırp gelinin babası ölür. Bunu fırsat bilen Karadziç 2 Mart 1992'de Saraybosna’yı bir gecede barikatlarla çevrili bir labirente dönüştürür. 5 Nisan 19922'de Saraybosna'yı bölmeyin sloganıyla Boşnaklar, Sırplar, Hırvatlar, Müslümanlar, Ortodokslar, Katolikler sokağa dökülür. Sivil halka ateş açılacağını tahmin etmeyen bu insanların ortasına bir el bombası atılır.

Nimeta'nın kardeşi Raif, bir süredir Nimeta'yla yaşayan annesi Raziyanım'ı almak için Bosna'ya gelir. Ertesi gün yola çıkan Raziyanım ve Raif Zvornik'e yaklaşırken bir kalabalık görürler ve anlaşılmayan uğultular duyarlar. Raif annesini arabada bırakarak koşmaya başlar. Tam beş bin kişi, kadın, erkek, çocuk.. Türlü işkenceler edilmiş, tecavüze uğramış binlerce insan..'' Arkan'ın Kaplanları'' Raif'in net olarak algılayabildiği tek cümle budur. Raif beş bin kişi arasında karısını, çocuğunu aramaya başlar. O sırada ona seslenen biri olur ve döndüğünde yerde kanlar içinde yatan Mijda'yı görür. Karısını, çocuğunu sorar. Mijda ağlayarak, saklandıklarını ama bebek ağlayınca onları bulduklarını, bebeği pencereden atıp ikisine tecavüz ettiklerini ve karısını öldürdüklerini anlatır.

Raziyanım, Nimeta'ya çok yakın olan kendi evine taşınmış Raif'le beraber yaşamaya başlar. Raif o günden sonra hiç konuşmaz. Saraybosna'da hayat durmaya başlar. Okullar kapanır, yiyecek içecek bir şeyler bulmak zorlaşır. Kasaplar, bakkallar yağmalanır. Postaneler, fakülteler bombalanır. Telefon hatları, elektrikler kesilir. İşleri tamamen durmuş olan Burhan'ın da değişmeye başladığını, hırçınlaştığını fark eder Nimeta. Bir gece Nimeta işten döndüğünde Burhan onu aldattığını öğrendiğini söyler ve bağırıp çağırır ve Nimeta'ya bir tokat atıp çıkıp gider. Bir daha da eve dönmez. Oğlu Fiko, babasının eve dönmemesinden annesini suçlar. Nimeta ise Burhan'ı bulmak için elinden geleni yapar. En sonunda gazeteye ilan verir ve ona gelen bir cevapla kocasının kaldığı yeri öğrenir. Sırp kuşatmasının bulunduğu bu yere gitmek için canını tehlikeye atar. Nimeta'nın tek şansı gazeteci kimliğinin bulunmasıdır. Oraya vardığında Burhan'ın ayrıldığını orduya katıldığını öğrenir. Görüşmeleri için söz veren askere teşekkür ederek ayrılır. Görüşme günü geldiğinde Fiko da annesiyle gitmek ister. Beraber gidip Burhan'ı görürler. Nimeta'ya hiç sert davranmayan Burhan, o konuşmak istedikçe savaştan sonra diyerek geçiştirir. Akşam Raziyanım'ın evinde Burhan'ı bulmayı kutlarlar. Fiko heyecanla babasından bahseder. Raif sonunda konuşur ve orduya katılmak istediğini söyler. İntikam hırsı onu belki yeniden hayata bağlar diye düşünen Nimeta, annesinin engellemesine engel olur ve Raif'in gitmesini ayarlayacağını söyler. Ancak bilmediği tek şey Fiko'nun da dayısıyla gideceğidir.

Nimeta'nın karşı komşusu Azra bir ekmek kuyruğundayken bombalanma sonucu ölür. Saatlerce Azra'nın kapısında ağlayan Nimeta'yı küçük kızı Hana yalvararak eve sokar. Daha sonra onlar da Raziyanım'ın yanına taşınırlar.

Saraybosna Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç'in onca uğraşlarına rağmen hiç bir batı ülkesi bu katliamlara, soykırımlara engel olmak için fiilen yardım etmez. 1992 yılında başlayan savaş 1996 yılına kadar devam eder. 1.600'ünü çocukların oluşturduğu 10.600 Boşnak hayatını kaybettikten sonra savaşan taraflara Dayton Anlaşması kabul ettirilir.

Sevdalinka Konusu

Ayşe Kulin’in ilk olarak 1999 yılında yayınlanan romanı olan Sevdalinka konusu ile çok etkileyici bir romandır.

1992 yılında Sırplar tarafından katledilen Boşnak halkının acılarını anlatmak amacı ile yazılan roman adını taşıdığı Sevdalinka da Boşnak dilinde Aşk Şarkıları anlamına gelmektedir.

1990’lı yıllarda Yugoslavya milletçilerinin halkı kışkırtarak iç savaşa neden olmuş ve Yugoslavya içindeki azınlıklar ve özellikle Boşnaklar katledilmeye başlamıştır. Bu savaşın ilk üç yılında yaşananları okurlar ile paylaşan roman okurlarda da derin bir hüzne neden oluyor.

Sevdalinka Soruları ve Cevapları

Sevdalinka kimin eseri?

Ayşe Kulin

Sevdalinka türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi, Romantik Aşk, Gerilim

Sevdalinka kaç sayfa?

430

Sevdalinka Yorumları

çok duygusal ağlatan br kitap ayşe kulinin en iyi kitaplarından bir tanesi

14-09-2015 21:52

okuduğum en etkileyici romanlardan bir tanesini elimden bırakamadım göz yaşlarımı zor tuttum

15-12-2015 20:23

beni ayşe kulin hayranı yapan kitap

29-12-2015 20:12

ciddeen cok guzel bı kıtap edebıyat ogretmenımın verdıgı odv uzerıne okudum ve mukemmmel bı kıtap bundan sonra favorım yse kulın

01-05-2016 20:12

cok guzel bir kitap ben cok begendim herkese tavsiye ederim.

19-05-2016 12:07

lise yıllarında okumuştum ağlayarak.... çok duygusal bir anlatımı var insanı sarıyor. savaşı da güzel sentezlemiş

22-11-2016 08:49

yıllar önce okumuştum. bence berbat. bosna dramını sulandırmış

02-03-2017 01:33

ayşe kulin tek kelimeyle çok iyi bir yazar

11-03-2017 12:05

çok beğendim..çok güzel bir roman olmasının yanında harika bir araştırma kitabı..çok şey öğrendim.

Kırmızı limon • 12-08-2017 13:43

eskilere dayali bir kitap akici degil cok ama iyi

09-01-2018 22:54

valla ben okuyorum ama biseyler anladin mi deseniz tabiki de hayir dicem
cok guzel bir kitap ( okuyosaniz devam arkadaslar 😁😁😁)

03-08-2018 08:34

ayşe kulin sevdiğim yazarlar arasında bu kitabı da beğenmiştim.

Belkibirgun • 24-02-2019 15:19

sevdalinka kitabının yazarı kimse helal olsun şahane bir kitap yazmış kitap okumayı seven biri değilim öğretmen özet ödevi verince okumak zorunda kaldım ve beğendim şahane bir kitaptı

09-03-2020 20:14

ayşe kulin bosna kitabı yazmış çok da güzel yazmış okurken bir kaç kez ağladım o kadar duygusal bir konusu var bosnada yaşananları keşke herkes görseydi

28-03-2022 13:23

güzel bir bosna kitabı yorumları da okudum herkes benim gibi düşünüyor ayşe kulinin en güzel kitaplarından bir tanesi mutlaka okunması gerek

12-10-2022 22:04

tavsiye ediliyordu ama bu kadar da güzel olacağını düşünmemiştim neden bu kadar geç okudum diye kendime kızdım harika bir roman

07-04-2023 20:58

kitabın adı nereden geliyor

15-09-2023 19:50

hikayeyi nasıl buldu çok merak ediyorum sanki gerçekten yaşamış gibi anlatmış

14-03-2024 23:23

Türkan Nefes Nefese Hazan Gizli Anların Yolcusu Her Yerde Kan Var Son Adı Aylin Kördüğüm Gece Sesleri Kanadı Kırık Kuşlar Sevdalinka Tutsak Güneş Handan Hayal Füreya Dönüş Bora'nın Kitabı Sessiz Öyküler en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları