Handan

Handan
Kitabın Yazarı:Ayşe Kulin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:272 ISBN:9786051417974 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 86

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:126,75 TL D&R:132,45 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Handan - Ayşe Kulin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Handan Özet

Halide Edib’ten Ayşe Kulin’e Cumhuriyet Kadını

“Yalnız bir kadın güçlü olabilir miydi? Mutlu olabilir miydi?” sorusuyla başlıyor Ayşe Kulin’in yeni romanı Handan. Gizli Anıların Yolcusu ve Bora’nın kitabında az da olsa tanıdığımız Handan karakterini bu kitapta tüm kişiliği, acıları, sevinçleriyle derinlemesine tanıyoruz. 70’lerin çocuğu Handan’ın İzmir’de başlayan hikayesi, İstanbul’da devam ediyor. Hayatının küçük bir kısmı Amerika’da geçen Handan ile bu sefer İstanbul dönüşünde Gazi Parkı Olaylarını yaşıyoruz beraber. İlk bölümlerde Handan’ı bir otel odasında buluyoruz. “Gözlerimi açtım, önce bembeyaz tavanı, sonra da üzerinde ağaç gölgelerinin oynaştığı duvarı gördüm. Neredeyim ben? Buraya nasıl geldim? Ne zaman geldim?” diyerek kendini sorgulamaya başlar. O sırada odada Halide Edip Adıvar’ın ‘Handan’ romanını görür. Büyükannesini hatırlar. Halide Edip Adıvar’ın Müslüman Türk kadınının özgürlük ve eşitlik sürecindeki değerli katkılarından dolayı yazdığı bu roman kahramanının adını vermiştir çok sevdiği torununa. Fakat okumaz Handan romanını o ana kadar, isimlerinden ziyade hayatlarının da birçok yerde kesiştiğini bilmiyordur. Okudukça sanki kendi hayatının on yıllar öncesinden yazıldığını düşünür. O sırada bir hışırtıyla eski zamanlardan geldiği belli olan bir kadın belirir odada. Halide Edib’in romanından Handan diyerek tanıtır kendini. Öyküsünü dinlemek ister Handan’ın ısrarla. Böylece çocukluğuna İzmir’e gider, o güzel günleri anlatmaya başlar.

İki çocuklu mutlu bir ailenin büyük kızıdır. İlk aşkı Nedim’i düşünür. Ne kadar çok seviyordur onu. Ama kızgındır ona. Aynı mahallede oturuyorlardır, Nedim yurt dışına eğitime gitmiştir. Nedim bir söz bile kesmemiştir. Handan’ın kalbi çok kırılır buna. Belki de Nedim’e bir ders vermek için hocasıyla evlenmeye kalkar. Haşim çok ama çok yakışıklı bir hocadır, bütün kızlar ona aşıktır. Yalnız, adam evli olsa da eşinden dolayı çocukları olmaz. Haşim deli gibi çocuk istiyordur. Hocasıyla ilişkisinden dolayı Handan hamile kalır. Bu yüzden ailesinin itirazlarına rağmen evlenirler. Buna en çok kuzeni Oya üzülür. Nedim yurtdışından arar, çok üzüldüğü bellidir, kırık bir sesle mutluluklar diler. En son o zaman duyar Handan biricik aşkının sesini. Handan ve Haşim evlenirler. Mutlulukları uzun sürmez. Handan dış gebelik geçirir ve doktor artık bebek sahibi olamayacağını söyler. Deli gibi çocuk isteyen Haşim, Handan’dan boşanır. Handan artık tek başına ayakları üstünde durmaya çalışan bir kadın olmuştur. Artık yalnızdır. Kardeşi Amerika’ya gitmiş, Oya ise evlenip çoluk çocuğa karışmıştır. O zaman düşünür: “Yalnız bir kadın güçlü olabilir miydi? Mutlu olabilir miydi?” Olmayacak hayaller kuracağına işine odaklanmaya karar verir. Alın teriyle kazandığı paralarla kurulmuş bir şirketi ve kendi parasıyla Boğaz manzaralı bir evi olacaktır. Kazancını harcamayıp biriktirmeye işte o gün başlar. Çalıştığı şirketlerde çok çalışıp dolgun maaşlar almaya başlar. Sonra da itibarın peşine düşmeye başlar. Yaptığı işte en iyi o olmalıdır. Hayatın keyfini çıkartmayı da ihmal etmez. Çoğu iş hayatından karşılaştığı yaşıtlarıyla ya da kendisinden genç erkeklerle cinsel yönü ağır basan gelgit, vur-kaç ilişkiler yaşar. Halide Edib’in romanı Handan’dan farklıdır kendi zamanındaki aşklar. Bunları anlatır Handan’a. Gizli sevdaların, için için yanmaların ve umutsuz aşkların mevsimi değildir onun dönemi. Onlar yetmişlerin çocuklarıdır. Ayaklarının üstüne basabilmiş, ekonomik özgürlüklerini kazanabilmişlerse eğer, mahalle baskılarına kafa tutarak yaşayabilmişlerdir aşklarını. Her devrin oyunu başkadır. Kaya’yı, Necmi’yi, Oktay’ı anlatır ona. Kendi yaşadıklarıyla kendi dönemindeki duygularla karıştırmamasını ister. Sonra sıra İlhami'yi anlatmaya gelir. Tüm hayatını mahveden çıkmazlara sokan adamdır o. Öyle karışık olaylar yaşar ki, ülkesinden uzaklaşmak ihtiyacı hisseder. O sırada kardeşinin hasta olduğunu öğrenir. Apar topar Amerika’ya gider. Kardeşi kanserdir ve çok az ömrü kalmıştır. Birkaç hafta sonra ölür. Kardeşinin isteğiyle kızı Defne’nin kolejden mezuniyetine kadar Amerika’da kalmaya ve kızı alıp Türkiye’ye dönmeye karar verir. Aradan bir yıl geçmiştir. Ülkesine dönerler. Evi hazırlatana kadar Taksim’de bir otel odasında kalmaya karar verirler. O sırada Gezi Parkı Olayları patlak verir.

İstemeden de olsa Defne ve Handan kendilerini olayların içinde bulur. Defne Gezi Parkı’nda iken gözaltına alınır. Duruşma günü on gün sonraya verilir. Bu süre içinde Handan, kendini Ege’de bir tatil köyünde bulur ve oteldeki Handan ile karşılaşması burada başlar. Handan’ın burada kendini anlatması son bulur. Fakat öyküsü devam eder. Handan’ı ikinci kez ise olaylar bittikten sonra Defne ile Gezi Parkı’nda görür. Fakat sadece Handan görür Handan’ı. Yabancı emperyalistlerden ülkeyi korumak isteyen Cumhuriyetin ilk kadınlarından bir yazarın kahramanı Handan ile ülkenin gidişatına dur diyerek tepki gösteren güçlü Cumhuriyet kadını Handan bir kez daha Gezi parkında karşılaşırlar. Teşekkürlerini sunarlar birbirlerine ve ayrılırlar.

Handan Konusu

Ayşe Kulin’in yeni kitabı olan Handan, Halide Edip Adıvar’ın Handan isimli unutulmaz eserinden esinlenerek yaşayan aynı isimli bir kadının hikayesini anlatıyor.

Handan hayatta umduğunu bulamamış ve hayatının yarısını tamamlamış orta yaşlı bir kadındır. Hayatta çok aşklar yaşamış, çok hayal kırıklıkları ve acılar ile yüzleşmiş, hiç pes etmemiş fakat yine de hayatta arzuladıklarını elde edememiştir. Haline Edip Adıvar’ın kendi ismini taşıyan Handan romanı ile hayatını yeniden keşfetmeye ve değiştirmeye karar verir ve bunun için mevcut hayatını sorgulamaya başlar. Bu sayede orta yaşlı bir kadın hayata yeniden doğar ve kendini yeni bir hayat mücadelesinin içinde bulur.

Handan Soruları ve Cevapları

Handan kimin eseri?

Ayşe Kulin

Handan türü nedir?

Yerli Romanlar

Handan kaç sayfa?

272

Handan Yorumları

ayşe kulinin kitaplarından eskisi kadar tat almıyorum eskiden kadınları daha iyi anladığını düşünüyorum kitaplarında bizden birşeyler buluyorduk daha sonra bu kaybolmaya başladı büyük ihtimal handan romanını da okuyacağım umarım yine hayal kırıklığına uğramam kendisini çok seviyorum çünkü gençliğimde hayatımı çeki düzen vermemde kitapları çok yardımcı oldu

22-10-2014 21:01

Hayal kırıklığı... Ayşe Kulin'in bazı kitaplarını çok beğenmiştim. Halide Edip'in Handan romanına ise bayılmıştım. Bu kitabı rafta görünce düşünmeden aldım. Ama çok sığ... Kendimi lise yıllarımda İpek Ongun okuyorum sandım. Biraz Nermin Bezmen esintisi... Hele zoraki sokuşturulmuş Gezi olayı ise ayrı bir fecaat.

23-10-2014 15:43

kitapçıya bir türlü gelmedi yaa çok okumak istiyorum ayşe kulinin kötü kitap yazacağını düşünmüyorum

24-10-2014 21:53

seri okuyanların devametmesı gereken bır kıtap.guzel

26-10-2014 15:11

süper bir roman 10 üzerinden 10

28-10-2014 01:56

Bende Ayse kulin okuyucusuyum cogu kitaplarini okudum ve begendim en kisa zamanda handan ida ali okuyacagim

29-10-2014 15:24

handan ayşe kulin harika kitabını nasıl imzalatabilirim? benim adımda handan hatıra olsun istiyorum

31-10-2014 00:58

Fuarlarda falan ayşe kulin i yakalarsan imza latabilirsin ama fuar tarihlerini takip etmen gerek

02-11-2014 00:54

çok sıkıcı bir konusu var ayşe kulini okuyanlar zaten biliyorlar kadın sürekli aynı konuları işliyor bir kere ünlü oldu artık kendini yenilemeden devam ediyor tüm kredisi kaybediyor klask türk mantığına yattı artık para geldi mi sal gitsin verdiğim paraya acıdım yani

07-11-2014 21:51

"Bir kitap nasıl yazılmamalıdır?" sorusunun cevabı olmalı bence. Kurguyu hiç beğenmedim. Kitaptaki tesadüfi ögeler hiç gerçekçi değil. Kitabı bir hevesle aldım ama maalesef beni hayal kırıklığına uğrattı.

08-11-2014 14:44

Asla gercekçi değil.. Duygu namına hiç bir sey yok kitapta.. Aldığıma bin pişman oldum..

12-11-2014 10:39

GÜZEL BİR KİTAP TAVSİYE EDERİM!!!!!!!!!!!

13-11-2014 16:15

Kitabın serisini okumanızı tavsiye ederim. O zaman hikaye daha anlamlı oluyor. ;)

16-11-2014 01:10

bu nebiçim kitap sen romanmı yazdın gezi olaylarınımı tutmuş birde başbakanı eleştirmek için sayfalar dolusu yazmış gezi olaylarına okadar değindinde oradaki esnafın zararına ekmek kapılarının yok olmasına niye değinmedin bu romanı almak için ödediğim paraya yazık bu romanın içine gerçek bir olayı nasıl sıkıştırdınız merak ediyorum bu gerçek olayı keşke tarafsız ve tek başına bir kitap olarak yazsaydınız......hiç değilse romanın tadına varmış olurduk................

feride • 17-11-2014 17:58

çok yapmacık...gerçekten verdiğim paraya yazık..

18-11-2014 12:50

ilk defa ayşe kulin okudum ve hayal kırıklığına uğradım. kitabın yarısında zaten bildiğimiz gezi olaylarını anlatmış. hiç bir albenisi olmadı yarısından sonra.

18-11-2014 17:07

okumadım yorumlara bakılırsa gezi olaylarına değinmiş buda bazı okurları rahatsız etmiş anlaşılan

20-11-2014 17:20

Serinin diğer kitaplarını da okudum ancak son kitap Handan'ın çok özensiz yazıldığını düşünüyorum. Bir çok yapılan yazım hatalarının haricinde beni en çok üzen içinde kurgu hataları barındırmasıydı. Mesela; ilk kitaptaki olaydan sonra Dönüş te 3 yıllık bir süreç anlatılmıştı, Handan da ise 1 yıllık bir süreç anlatıldı ve sonunda iki kitap bağlandı. Bence çok büyük bir kurgu hatasıydı.

21-11-2014 17:40

Ben de Ayşe Kulin hastasıyım. Birçok kitabını okudum. Son bir iki kitabını beğenmedim ve onu takip etmeyi bıraktım. Yine içimde bir şeyler olduğu için bu kitabını alıp okumak istiyordum. Fakat yorumları okuyunca değmeyeceğini anladım ve kitabı alıp okumaktan vazgeçtim.

24-11-2014 17:14

Gezi Olayları bu tür kitaplarla tarihteki yerini almalıydı. Öyle de oldu. Hatta bunla yetinmemiş kitabın son sayfasında bu temada yazılmış başka bir kitaba da atıfta bulunarak destek olmuş.
Romanın edebiyat kısmına gelince, kitap resmen iki farklı bölümden oluşuyor.Kitap yazılırken Gezi Olayları olmuş sanki. Bu yüzden kitabın ana konusunu bırakıp Geziyi anlatan bir kitap gibi olmuş.

24-11-2014 19:25

ayşe kuline hiç yakışmamış yazarın adına bakmayın kitabı okuyun amatör bir yazar kitap yazmış yayınlamışlar dersiniz gerçekten rezillik bunu ayşe kulinin yazdığına inanmıyorum bence nasıl olsa satar diye asistanına yazdırmış

25-11-2014 02:54

mutlaka okumam lazim.. üc kitabinida okudum..

25-11-2014 13:03

Ilk kez ayse kulinin bir kitabini begenmedim. Sanki siyaset yapmak icin yazmista arayada basi sonu olmayan bir hikayeyide emaneten oturtturmus gibi. Cok hevesle aldigim kitap yeni bitti ama maalesef begenmedim. Bence ayse kulinin bu kitabi olmamis:(

01-12-2014 21:47

Açık konuşmak gerekitse çok orjinal kitap almam kırk yılın başında orjinal alim dedim verdiğim paraya acıdım hiç bir emek yoktu kitapta iyiki bir gizli anılatın yolcusunu yazmiş yakinda kitaptaki çaycininda hayatini anlatır bide halide edipadıvarın kitabiyla bağdaştırmiş kendinden bise katmamis cok okicak olan arkdaslara tavsiyen orjinal almaya değmez

02-12-2014 02:31

Bende hic begenmedim ve de şaşırdım. Edebi manada bomboş. İsim ve yazar ilgi cekiyor ama kurgu olaylar cok celisiyor. Aylarsa kemoterepi gormus bir kanser hastası başı tamamen saçsız ama sakal tıraşı olması gerekiyor...kemoterapidi bırakın sakalı kirpik bile kalmaz..Gezi olaylarını bir gazete haberi gibi okuyorsunuz. Cok basit ve özensiz. Bu kadar buyuk bir okuyucu kitlesine haksızlık olmuş.

04-12-2014 07:58

kitaptaki kurgu hataları beni de rahatsız etti. (Deryanın 3 sene sonra dönmesi, Handan'ın 1 sene sonra dönmesi ve bunların karşılaşması büyük hata.. Kitabın başında boraile ile ilişkisini biliyor, sonunda şaşırıyor..Bu kurgu hikaye yakışmadı Ayşe Kulin e

07-12-2014 23:02

gerçekten olağanüstü kötü bir kitaptı amaç belli değildi . türkiyedeki düzene mi isyan ediyor handan karakterinden yola çıkarak bi roman mı yazmaya çalışmış çok çelişiyor . kesinlikle almaya değmiyecek bir kital vaktimi boş harcadım

13-12-2014 01:15

duygular gerçekçi değil ,insanı inandırmıyor.sanki sadece yazılmak için yazılmış. seri tamamlansın diye ,kolay okunuyor ve akıcı.gezi parkı olayları gerçekçi olmamış.okuyorsun bitiyor ve hiç bir şey hissedemiyorsun...

15-12-2014 11:03

hayal kırıklığına uğradım açıkçası gezi olayını konuya alması oldukça sıkıcı geldi. daha farklı bir gidişhat bekliyordum.

16-12-2014 18:33

ayşe kulin büyük bir isimdir son yılların türk edebiyatında diy edüşündüm ve okudum kitabını..ancak 15 yaşların yazabileceği bir kitap olmuş diye düşünüyorum..son yılların sorunları olan aldatma hem kadın ham erkekle, kanser hastalığı ve konu bütünleyişi bakımından hiç ilgi kuramadığım gezi olayları..bunun yanında mantık hataları..türkiye'yi tanımayan yeğenini yalnız bırakışı mesela...çokkk basit konular üzerinde kısa cümlelerle işlenişi ..sevmedimmm...

17-12-2014 11:46

sırf gezi olayları için kurgulanmış dili oldukça basit bir eser. biraz yazmak için yazılmış gibi belli bir amacı yok. kitabın başıyla sonu birbirinden bağımsız böyle bir yazar için oldukça hayal kırıklığı yaşadım

20-12-2014 18:56

hayal kırıklığına uğradım hele gezi olaylarına girilmesi ayriyetten hüsran herkez zaten neyın ne olduğunu biliyor kısacası sıkıcıydı

28-12-2014 01:26

ayşe kulini beğenerek okurdum fakat bu kitap hayal kırıklığı yaşattı.seriyi okumayanlar damdan düşen karakterlerle karşılacak.ayrıca belli bir konu yok daldan dala atlanıp yazılmış bir kitap

28-12-2014 10:58

aldığıma pişman olduğum bir kitap. geziyi de mutlaka sıkıştırayım (yalanlarla dolu)diye yazılmış, basit alakasız saçma sapan bir kitap.

08-01-2015 16:59

ayşe kulin e böyle bir kitap hiç yakışmamış kitapta resmen başbakanı kötülemiş ve gezi olaylarına girmiş ... kitap yarıdan sonra sıkmaya başladı bence kitapta siyasetin ele alınması olmamış,
yakışmamış

12-01-2015 22:24

"aşklarını kendileri yaratır, sonra da elleriyle yok mu ederdi bütün kadınlar, yoksa ben mi böyle tuhaftım? yalnız bir kadın güçlü olabilir miydi? mutlu olabilir miydi?"

16-01-2015 11:05

diğer kitapların adını bilen var mı

16-01-2015 16:17

özetini okuyunca, milli duygularım kabardı,tüylerim diken diken oldu. hele otel odasında halide edip adıvar'ın handan karakteri ıle karşılaşınca çok duygulandım,özetin sonunda gözlerim doldu. burada biraz şey var sanki, eskiye yönelik anlatılan savaş hikayelerindeki şehitlerin ölmeyişi,insanların karşısına çıkması gibi birşey(yani halide edip adıvar, kitabındaki handan karakteri olarak diriliyor ve mücadeleye destek veriyor) . ama yukarıdaki yorumları okuyunca kafamda soru işareti oluştu.

arp • 18-01-2015 15:18

kesinlikle paranıza yazık, hatta beyninize yazık, halife edip adı kullanılarak kitap şahlandırılmış ama içinde lisede evli öğretmenine aşık olan bir kızdan başka bişey yok o kadar baştansavma ki sanki biryere yetişir gibi yazmış kitabı sığ duygusuz, gezi olayını sokması ise tam bir komedi, çocuk kurgusu gibi, amerika'ya gitmiş te gezi olaylarından hiç haberi yokmuşta sokakta birilerinin ağzından dinliyor ve rastgele yazıyor paramı geri isteyeceğim valla

24-01-2015 08:50

kesinlikle katiliyorum eve kitap çok güzel basliyor çok heyecanlı ama sonunda gezi okaylarini katmasi gerçekten bir duraksatiyor insani kitap genel olarak güzel gerçekten beğendim ama sanki siyaset icermeseydi daha güzel olabilirdi

24-01-2015 11:46

kitabın yazarını saklasalar bende okusam cümlelerinden yalınlığından yazarını tahmin edebilirim ayşe kulin ayıran özelliklerinden biri de tüm kitapları biyografileri hariç gündemdeki konuları yerine göre dram eskiye özlem modernn çizgilerle harmanlamak her yazara göre değil o bir klask hepsi okumaya değerrrrr

25-01-2015 23:11

hikayeyi anlamak için geçmiş kitaplarıda okumak gerek
gizli anların yolcusu ndan başlarsanız ilhami karakterini tanırsınız

Başkan • 25-01-2015 23:22

ayse kulinin tum kitaplarini okumus ve bu son kitabi hiccc begenmemis bir okurum..bora serisi icinde illede yazilmasi gerekiyormus gibi kaleme alev nmis ama inanilmazzx bastam savma bir kitsp cikmis ortaya..gezi olayina girdigi noktafa koptum zaten..olmamisss !!!!

28-01-2015 00:41

benim içinde tam bir hayal kırıklığı. hele gezi olaylarını atlaya atlaya bitsin diye okudum.

31-01-2015 21:33

ayse kulinin handan adlı eserie anlam veremedigim tek nokta gezi olaylarindan bahsetmesi oldu.. bu cok gereksiz bir ayrinti oldugunu dusunuyorum.. bazi taraf kanallardan da bahsetmis kitabinda.. bence bir yazar eserlerinde tarafsiz olmali.. cünkü bir roman yaziyorsaniz bunu sadece bir kesime degil,tüm insanlara hitap etmeli... eger siyaset içerikli içinizde birsey kalmışsa, bunu kalıplar arkasında saklamayın.. kitaplarınızın türünü degistirin..

04-02-2015 12:27

arkadaslar yazan kotu yorumlara aldirmayin kitao cok harika ve basarili. zoraki sokusturulmus gezi olaylaro yyok.begenmemenizin sebebi siyasi goruslerinizdir. tamamen tarafsiz anlattigini dusunuyorumm kimseye hakaret etmedej polisleribile tarafsiz bir sekilde anlatam. siyasi goruslerinizi kitaba karistirmahin lutfen. kitap cok iyi

05-02-2015 12:43

10 numara 5 yıldız ...şef..

10-02-2015 16:58

ayse kulinin bu kitabi benim cok hosuma gitmedi

11-02-2015 13:16

arkadaşlar bu kitap bnm alınacaklar listemde ve nasıl olduğunu si,zlerin ağzından dıymak isterim alayım mı almayayım mı ? lütfen bana yardımcı olun d:

28-02-2015 11:06

bu kitap roman havasi verilmis bir siyaset kitabi cok kotu pismanim vakit kaybettim okuyarak

28-02-2015 23:00

kütüphanemin büyük kısmı ayşe kulin kitapşarından oluşurken handanı aralarına kattığıma pişman oldum. ağır bir eleştiri olacak belki ama bence yazar artık üretemiyor ve günümüz dizilerinde senaryoların mantığyla tutan bişeyi nerden sündürsem diye şaşırıyor gibi geldi bana. olmamış bu sefer ..

01-03-2015 00:14

tamamen fiyasko hiç beğenmedim çok fazla yazım yanlışı var harf eksiği var

02-03-2015 09:39

anlamadığım tek yer. 2014 de çıkan bütün kitaplar illaki bir gezi olayını ele alıyor. ayşe kulin handan dan daha çok bahsetseydin iyi olurdu. bu kadar giydirmek niye yani. yolundan şaşmışsın bu kitap hiç ama hiç olmamış. kendine yazık ettin bir seri sürdürdün. ordan nasıl geziye bağladın hayret verici. çok saçma okuduğuma bin pişmanım zaman kaybı. sana yakıştıramadım

06-03-2015 12:19

tam bir hayal kırıklığı. cok beğenerek okurdum romanlarını ama handan kendini bilmezlik hadsizlik. siyaset yapmak için ayrı bir metin kaleme alsaydınız keşke. bugüne kadar cok solcu yazar okudum fakat hiçbiri bu kadar basit eleştirmiyordu iktidarı. cok komik olmuş.

Merve • 09-03-2015 18:20

hep ayni tarz cok sıkıldım okurken

13-03-2015 12:08

gezi olaylarını eleştirmek ve iktidarı sömürmek için yazılmış bir kitap, handan la hiçbir ilgisi yok, bu kadar saçma bir kitap okumamıştım, beni çok şaşırttı.

16-03-2015 11:12

kitabın handanla alakası yol pskolojim altüst oldu

19-03-2015 08:32

bizim gelenek ve göreneklerimize son derece ters yapmacık bir duygusallık maddecilik kokan ayrıca hükümete muhalif bir dille gezi olaylarının yanlı anlatıdığı alďığıma pişman olduğum bir kitap.

24-03-2015 23:28

okuduğum en salak kitapti roman adı altında siyasi fikirlerini nefretini kinini kusma aracı olarak yazılmış bir kitap! siyaset ile ilgilensem siyasi içerikli kitaplar alıp okurdum.insanları roman adı altında siyasi fikirlerini empoze etme aracı olarak kullanıp aptal yerine koyan (ayşe kulin'in) kitabını son kez okuyusumdur.

26-03-2015 17:45

bence muhteşem ve harikaa bir kitap halide edip adıvar ve ayşekulin ikiside muhteşem yazarlar ve yazdıkları handan muhteşem kitaplar ben ikisinede bayıldım birisi eski yılların 1912lerin kitabı diğeri 2014 ün kitabı ikisinin aynı hazzı vermesi beklenilmez zaten iki kitaptada güçlü zeki aydın kadın olan handan ı anlatiyor diğer noktalara takılmamak gerekiyor ben ikisini de okurken çok zevkle okudum ve bitmemesini istemediğim kitaplarımdan ikisiydi bence her iki handan romanı da muhteşem!!!...
çoooookkkk güzeeeelll bir kitapp :)))

09-05-2015 20:31

kitap gezi direnişini anlatıyor diye bazıları bozulmuş anlaşılan..

10-05-2015 01:23

2 kez okudum muhteşem bir kitap :)) kötü diyenlerde kıskandıkları içindir herkesin okuması gereken bir kitap :))

Yağmur Aydın • 20-05-2015 18:49

kitabı okumaya yeni başladım ve bi bölümde takılı kaldım nir olay çok tanıdık geldi handan,ortağı ilhami ve bora ayşe kulin'in dönüş kitabındaki deryanın hikayesi

02-06-2015 17:50

saskinim...tam bir hayal kırıklığı

01-07-2015 00:23

bas kısımları en fazla 50 sayfa merak edıyorsun...sonrası fiyaskoo..

01-09-2015 22:29

kitabi (hic yorumlara bakmadan) almis bulunmaktayim. okumaktan vazgecmek uzereyim. cok olumsuz yorumlar:(

08-10-2015 18:01

basi ve sonu sanki iki ayri kitap. bitsin diye son sayfalarda atlayarak okudum:-(

15-10-2015 23:40

tükenmişliğin kitabı sanki. okuyucuya verecek birşeyi kalmayınca gezi olayı ile hedef kitle seçmiş. sıkıcı......

19-11-2015 00:04

gizli anlarin yolcusu,bora nin kitabi ve dönüş hepsini severek okumustum.ama.keske seri donus te bitseymis.bu kitabi ayse kulinin yazdigina inanamadim.aceleye gelmis sirf yazilmis olsun diye yazılmış bir kitap.gezi ruhunu destekleyen biri olarak,o kisimlari okurken o kadar sıkıldım ki. o birbirinden guzel onlarca romanini düşününce inanin üzüldüm

15-12-2015 00:04

berbat bu yazarı bir kac arkadasım ovdu diye aldım bu kitabı yeni cıkmıstı ama tam bir fiyasko param bosa gitti kitabı sevmedigim bi arkadasıma verdim cokta sıkıcı bir kitap.

08-01-2016 23:27

gayet güzel
bazı yerler saçma ama kitabın geneli ve konusu güzel bence.

12-01-2016 20:22

3 romanını okudum veda tutsak güneş ve handan hep bi kaos var içinde hele gezi olaylarını bukadar uzun uzun yervermesi saçma sanki bi savaş gibi anlatması begenmedim

03-03-2016 11:42

kitabın başında hiç tahmin edemeyeceğiniz bir aşk-hüzün romanı okumayı beklerken ,bir de bakıyorsunuz ki sanki o konu orada bırakılıp gezi olayları hakkında haber okuyorsunuz halk tv ler kırmızılı kadınlar falan.kitabın gidişatının yanından bile geçmeyen bir konu,keşke siyasi konuları ayrı bir kitapta yer verseymiş de hikayenin inandırıcılığını bozmasaymış bu kadar.

ütopik • 10-03-2016 11:05

hayal kırıklıgı öok ama çok kötü kaleme alınmış yazık

22-03-2016 16:00

seri dönüşle bitmeliymis.olmasaydi da olurmuş handan

06-11-2016 20:45

ayse kulin bi harika dostum. boranin kitabi , gizli anlarin yolcusu, donusu okuyun önce. o serinin devami bu. onlari okumadan anlayamazsiniz tabi.ayse kulin muthis hele kirik kanatlar ve sevdalinka harika ötesi. neler neler ogrendim. sevdalinkada boşnak lari öğrendim. kirik kanatlardada 40li yillarda yahudileri nasil kurtardigimizi öğrendim.

02-02-2017 20:26

neyini begenmediniz anlamadim.ben begendim.gayet guzel.sizi rahatsiz eden nedir anlayadim.gayette gercekci olmus.evet biraz aceleci yazilmis gibi olmus ama bem bu kitaptanda birseyler cikardim.

02-01-2018 02:08

çok acili bir kitap ama süper

05-02-2018 21:38

bence çok güzel bir roman herkese tavsiye ediyorum
😄😄😄😄

27-04-2018 18:38

baya güzel bir kitapmış ayşe kulin bu kez güzel yazmış beğendim

31-12-2019 20:10

bence kötü bir kitap

31-03-2021 12:44

kitabımızın kahramanı handan başından geçen hayat hikayesini anlatan güzel bir eser. handan evlilikleriyle aşklarıyla iş hayatıyla güçlü bir kadındır.
kitapta gezi olaylarına bağlantı kurulmuştur. bu bağlantı amerika' da bulunan ağabeyinin kanser olduğunu öğrenmesi ve kızını handan'a emanet etmesiyle taksimde bir otele yerleşirler. yeğeni defne bu olayların içinde kendini bulur ve gözaltına alınır. ayşe kulin severek takip ettiğim bir yazar. eserlerini severek okuyorum.

buyakamoz • 19-04-2022 15:57

kitabın konusu bana çok saçma ve tutarsız geldi ne anlatmaya çalışmış anlamadım

26-10-2022 20:03

kitabın yerli roman olması dışında türü nedir?

25-04-2023 22:25

kitap özeti için teşekkürler okumama gerek bırakmadınız

23-10-2023 21:39

ne anlatıyor anlamadım konusu ilerlemiyor neden beğenilmiş bilmiyorum

30-04-2024 21:33

Türkan Nefes Nefese Hazan Gizli Anların Yolcusu Her Yerde Kan Var Son Adı Aylin Kördüğüm Gece Sesleri Kanadı Kırık Kuşlar Sevdalinka Tutsak Güneş Handan Hayal Füreya Dönüş Bora'nın Kitabı Sessiz Öyküler en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar