Kanadı Kırık Kuşlar

Kanadı Kırık Kuşlar
Kitabın Yazarı:Ayşe Kulin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (03-11-2016) Sayfa Sayısı:392 ISBN:9786051850788 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 40

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:173,25 TL D&R:195,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kanadı Kırık Kuşlar - Ayşe Kulin

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Gerilim, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kanadı Kırık Kuşlar Özet

Doğduğun yer değil, yaşadığın yerdir senin vatanın. Ekmek teknenin menzilini dolduran yerdir.

1933 yılında muazzam hayatları olan Gerhard ve ailesi oldukça mutlu ve refah içindedir. Hatta Gerhard bir hafta sonrasında bulunduğu bölümün yani Patoloji Bölümünün başkanlığını yapacaktı. Lakin hayat her zaman mucizelere gebedir. Biz yarınlarımızın planlarını kurarken bir dakika sonramızın bile ne olunacağı bilinmez. Tıpkı Gerhard ve ailesinin gibi.

Frankfurt da Yahudiler Nazilerden çok baskı görüyordu. Lakin alttan alttan… Bir gece yarısı ansızın evlere baskın yapılıp olmayacak sebeplerden aileleri tutuklayıp görevlerinden men ediyorlardı. Gerhard korku içersindeydi. Bu olasılığı düşünmemeye çalışıyordu ama bir yere kadar. Bir gün bölüm arkadaşı gelip Gerhard hakkında öğrendikleri şeyleri anlatana kadar. Gerhard hemen Frankfurt’u terk etmeliydi ailesi ile birlikte. Yoksa herhangi bir gelecekleri olmayabilirdi.

Karısı Lisa’ya hademe ile bir mektup yollayıp evdeki tüm mücevher ve çocukları alıp Zürih’e gitmelerini söylüyordu. Şanslıysa aynı tren vakitlerine düşerlerdi ki düşmemişlerdi. Zürih’e kayınpederi ve kayınvalidesinin yanına varan Gerhard, ailesi ile beraber gelmedikleri için kendine kızıyordu. Frakfurt’dan ayrıldığından itibaren birkaç saate çok şey değişmişti çünkü.

Endişeli geçen saatler ardından sonunda Lisa ve çocuklarına kavuşmuştu Gerhard. Lakin artık görmezden gelmeyeceği bir sorun daha vardı. Gerhard işsizdi ve öylece kayınpederinin evine sığıntı gibi sığınamazdı. Günlerce hatta aylarca iş aradı ama nafile. Herkes zaten işsizdi. Kendisi ne kadar önemli bir bilim adamı olsa da alanında bir türlü iş bulamıyordu.

Bir gün kayınpederi ona bir büro açmak istediğinden bahsetti. Yahudi bilim adamlarına iş bulmak için açılan bir büro. Gerhard ümitsizdi. Daha kendisi için bir iş bulanmamıştı. Başkalarına nasıl yardım edebilirdi ki?

Ama umut fakirin ekmeğidir işte. Büro açılalı uzun zaman oldu olalı da sadece üş kişiye iş bulabilmişlerdi. Lakin Gerhard’ın kayınpederi eski dostundan iyi haberler alır. Prof. Malche adında ki eski dostu kendisi için üç bilim adamını önermesini ve bunu yeni temelleri atılmış Türkiye Cumhuriyeti için ister.

Gerhard’ın kayınpederi, Gerhard’ın gitmesinin gerektiği söyler. Altından kalkabileceğine güvenir ve onu büro temsilcisi olarak İstanbul’a yollar.

Gerhard İstanbul’a hayran kalmıştı. Pek gezmeye vakti olmasa da, karşıya geçerken vapurdan izlediği o güneşin doğuşu esir almıştı onu.

Daha sonra Ankara’ya geçiş yapan Gerhard orada Prof. Malche ile buluşup o mühim toplantıya katılırlar. Yalnıza üç bilim insanına iş bulmak için giden Gerhard tam otuz bilim adamına iş bulur. Bir hayli kendisi içinde…

“İyi miyim? İyi miyim? Ben! Kendi vatanımda Yahudi olduğum için aşağılık ırktan sayılan ben, hor görülen, kürsümden kovulan, işimi, evimi, vatanımı terk edip kaçmak zorunda kalan mülteci ben, dünyanın öteki ucunda ki bu ülkede, billurların, mermerlerin, paha biçilemez sedef kakmaların ışıltısıyla parlayan, nice değerli mobilyalarla, tablolar ve halılarla süslü bu muhteşem Saray’da, Türkiye’nin en seçkin bin kişisinden biri, saygıdeğer bir profesör olarak bulunuyorum. Evet efendim, iyiyim. Çok iyiyim. Yeniden doğmuş gibiyim.”

Bu paragrafla özetleniyordu her bilim adamının duyguları. Her biri borçluydu Türk Milletine, Gazi’ye (Atatürk). Herkes sevinçliydi. Artık Türk milleti de çağdaş bir toplum olabilecekti. Lakin araya giren fesatlıklar her şeyi karıştırıyordu. Alman profesörlerinin Türkiye’ye gelmesiyle beraber değişen zihniyet, Türk bilimcilerin sinirlerini bozuyorlardı. Herkes artık ilme yönelmişti. Çağdaş bir devrim başlıyordu. Türk bilimciler buna inanmıyordu ve bu yüzden Alman profesörlerin önünü kapatmak için her şeyi yapıyorlardı.

Ve piyango von Hipple’ye çıkmıştı. Zavallı dürüst, işini ehliyle yapan sadakat sahibi biriydi o. Onun Atatürk ile beraber beyaz ata binip gezi yapma hayalleri vardı. Atatürk’e, Türklere hayrandı o adam. Lakin onu çekemeyenler hain bellediler. Ve onla imzaladıkları anlaşmayı fes ederek kendisine yol verdiler.

Gel zaman git zaman ülkede yavaş yavaş değişimler oluyordu. Ama kimse bunun iyi mi yoksa kötü mü sonuçlanacağını bilmiyordu. Gerhard Türkiye’nin sonunu da Almanya gibi olmasını istemiyordu.

Üstelik birde Atatürk vefat etmişti. Ne olunacak bilinmiyordu. Ama herkes Atatürk’e hayrandı. Gerhard’ın kızı Susanne bile “Ben Türk’üm.” , “Ben Atatürk’ün kızıyım.” Diyordu.

Kanadı Kırık Kuşlar kitabı iki bölümden oluşuyordu. İlk bölümde yaşanan sıkıntılar sona eriyor, lakin ilerleyen zamanlarda aynı sorun farklı şekilde tekrar meydana geliyordu. Geçmişte hissedebilmiştim kendimi. Zamana yolculuk gibi… O zorlu, imkânsız dönemleri ben yaşıyormuşum gibi. Ama güzel öğütlerle donatılan bir kitaptı.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Kanadı Kırık Kuşlar Konusu

Yazdığı romanlar ile adından her zaman söz ettirmeyi başaran Ayşe Kulin Kanadı Kırık Kuşlar romanı ile okurları yine tarihte bir yolculuğa çıkartıyor.

Kanadı Kırık Kuşlar kitabının konusu 1930lu yılların Almanya’sında başlıyor. Yahudi olan Gerhard ve ailesinin huzurlu hayatı Nazilerin baskısı nedeni ile cehenneme dönüşmeye başlamıştır. Her gün kendilerine karşı gelen yeni katı kurallar nedeni ile kaçış yolu aramaya başlayan aile yüzlerine kapanan kapılar nedeni ile gün geçtikçe çaresizliğe kapılmaktadır. O zaman Avrupa’da bir ülke tüm Yahudilere kapı açar ve o ülke de Türkiye’dir. Hiç tanımadıkları Müslüman bir ülkeye göç etmek onlar için zordur fakat Nazilerden kurtulmanın tek yolu budur.

Kanadı Kırık Kuşlar romanı 1930 Almanya’sında başlıyor ve 2000li yılların Türkiye’sine uzanıyor. Schlimann ailesinin yıllar süren acılı hikayesi okurları derinden etkiliyor ve savaşın gerçek yüzünü bir kez daha gün yüzüne çıkartıyor.

Kanadı Kırık Kuşlar Soruları ve Cevapları

Kanadı Kırık Kuşlar kimin eseri?

Ayşe Kulin

Kanadı Kırık Kuşlar türü nedir?

Yerli Romanlar, Gerilim, Tarihi

Kanadı Kırık Kuşlar kaç sayfa?

392

Kanadı Kırık Kuşlar Yorumları

ayşe kulinin son bir kaç kitabı bende hayal kırıklığı yaratmıştı ama bu kitabının konusu ilgimi çekti önceki güzel kitaplarına benziyor gibi o yüzden alıp okumayı düşünüyorum

05-11-2016 19:26

ayşe kulin hayranıyım ancak en son handan bende öyle hayal kırıklığı yarattı ki ..şimdi tereddütle yaklaşıyorum ama konu güzel .nefes nefes e kitabını anımsattı

05-11-2016 21:02

diyorsun özeti özeti çikmiyorr

08-11-2016 16:33

emınım güzel bır romandır fakat konusu cok demode olmus kılasık. bır konu, yahudılerı alman fazızmınden cektıgını bılmeyen yok. keske bızım ülkemızdekı yasanan fasızimden zarar gören azinliklari ve sürgün olan halki da yazsaniz yani hali hazirda su an yasanan fahseti kaleme alsaniz daha iyi olur diye düsünüyorum saygilar

12-11-2016 00:42

konudan daha çok duygu sömürüsüne odaklanmış bilindik hikayeler ile hüzün yaratmış hepsi bu

15-11-2016 23:26

ayşe kulin beğendiğim bir kalem olmasına karşın bu kitap da dahil son üç kitabı bende hayal kırıklığı yaşattı. güzel başlayan hikayenin memleket meseleleri ile noktalanması hikayeyi kanımca basite indirgemiş.

25-11-2016 10:29

ayşe kulinin emekli olma zamanı gelmiş gibi

26-11-2016 00:43

kitaba ilk baslafigim zaman heyecan vericiydi ama sonralari heyecanini yitirdi kac gündur okumak istemiyorum tam bir fiyasko

30-11-2016 21:12

anlamadığım şu nedense herkeste bi yahudi hayranlığı birazda türklerin başka memelekette çektikleri sıkıntılara değinin bence demode bence

22-12-2016 14:42

kitabın başlangıcı her ne kadar keyifliyse son 100 sayfasida bir o kadar kötüydü kitabı bitirmek için eziyet çektim resmen hayal kırıklığımi anlatamam

22-12-2016 23:11

en az on kirabını okuduğum yazarın bence en zayıf kitabı halbuki başta iyi gidiyordu.fakat büyükbaba, baba , çocuk, torun, torun çocuğu sıktı

01-01-2017 15:14

282. sayfaya kadar okuyun geriye kalan tam bir fiyasko zaten sıkılıp bırakırsınız ama

15-01-2017 15:53

bu kitap ile ilgili 20 soru ve cevap yapabilecek yardım pls ....

01-02-2017 00:19

bu kadar kötü yorumun sebebini anlayamadım açıkçası... ben kitabı da işlenen konuyu da çok beğendim ve ilgiyle okudum. kitap yalnızca yahudi soykırımına ve nazi baskısına değil aynı zamanda 1930lardan 2000lere kadar türkiye içerisinde yaşanmış birçok soruna da değinmiş ve bu sorunları oldukça açıklayıcı bir dil ile anlatmış. ayrıca işlenen karakterler ve olaylar da çok güzel ve sürükleyiciydi. ayşe kulin'in her kitabını okumadığım için diğer kitaplarıyla karşılaştırarak bir yorum yapamayacağım ancak bu kitabı benim okurken keyif aldığım bir kitaptı.

14-03-2017 20:34

bu kadar kötü yorum aldığına göre kitap yorumuna sağcı solcu ayrımı karışmış.. kitabı tek solukta okuyanlardanım ve kitapta nedense bir kusur bulamadım tc tarihini ve gidiş hattımızı güzel anlattığını düşünüyorum. umarım okurlarda benim gibi dersler çıkarabilirler (!) .

23-03-2017 12:38

282. sayfaya kadar gerçekten süperdi okumak bana büyük keyif veriyordu ama 282den sonrasi kesinlikle hayal kırıklığıydi benim için.elsa ve gerhald'dan sonraki nesil kötü anlatilmi bence. ama kitap genel anlamda bakılırsa iyi. kötü değil ama süper de degil

01-04-2017 01:26

kitap çok güzeldi fakat özeti demişsiniz fakat 150 sayfasına kadar özet çıkmışsınız diğer kalanlarınıda ben çıkardım.

10-04-2017 17:47

ben de ayşe kulin'in çoğu kitabını olduğu gibi kitabı keyifle okudum. olaylara ve insanlara sadece bir insan olarak bakmak gerektiğini, tarihte geçen olaylardan ders alınması gerektiğini düşünüyorum. herkes vatanında farklılıklara saygı göstererek yaşasa dünya farklı bir olurmuş .......

21-04-2017 14:58

nefes nefese çok benziyor ve bence harika bir kitap kötü yorumlarda bulunanlara da herhalde kitapta yazan bazı düşünceler işlerine gelmemiş

27-04-2017 19:11

mutlaka alıp okuyacam

16-05-2017 18:46

bence keyifle okunabilecek bir kitap

30-05-2017 13:47

son derece kötüydü..ayşe kulin kalemi değil sanki..zaman kaybıydı😡

13-06-2017 02:15

okunması gereken harika gerçek hikaye tşk.ayşe kulin

01-07-2017 01:00

çok kötü bir kitap diyemiyecem iyi de diyemiyecem ortanın bir altında kitap ve çok rutin anlatmış ve arka kapakta dört kadından bahsetmiş ama kitapta elsa'ya daha fazla suzan da giderek azaltmış sude de daha da esradan hiç bahsetmemiş hepsinde elsada bahsettiği kadar bahsetseydi keşke . bide son 30sayfasında artık bıktım keşke o kadar uzatmasaydı😯

25-07-2017 17:11

kitabı sadece bir kesim için yazmış ve çok basit giden bilindik konulara değinmiş emeklilik zamanının geldiğini düşünüyorum uyuma vaktin geldi ayşe kulin

10-08-2017 21:23

ayşe kulin'i çoook severim..ama bu kitap o kadar çok kuşaktan kuşağa atlamış ki (yani bir konuyu tam oturtmadan) çok keyif alarak okudum diyemiycem.

Kırmızı limon • 12-08-2017 13:40

şuan kitabi okuyorumm güzel kitap bittmesinn diyeceğim kitaplardan degill ama sıkıcida degill benim kitaptan anladigim turklerin ayırımcılık yaptığını anlatiyor gibi hisettim daha bitmedi kitabim hemen yorumladım ama öyle hissi verdi bana

16-10-2017 21:10

kitap nesilden nesile gelirken son derece sıkıcı geldi ,beğenmedim ve yahudi hayranlığı hissettim

19-11-2017 22:19

bu kadar kötü yorumu hak etmeyen güzel bir kitap zevkle okudum

27-11-2017 19:06

kitabın sonuna bir soy ağacı eklense iyi olurmuş...

01-01-2018 09:14

zevk aldım okurken tavsiye ederim.

05-02-2018 14:40

siyaset yapanların kendilerini sorgulamaları gereken bir kitap. sonunda çeken sivil halk oluyor.

06-03-2018 22:30

çook sıkıcı :((

17-03-2018 16:49

vakit kaybi !!!! (bence okumayın);)

18-03-2018 09:48

başucu kitabı !! çok çok begendim, kitabın bitmesini istemedim, cok etkilendim, azınlık olanların korkularını az da olsa dile getirdiğiniz icin teşekkür ederiz.

23-06-2018 00:17

kitap gerçekten de kötü. kaybettiğim zamana üzüldüm kitabı okurken. gezicilere yaranmak için onlara selam çakmış. kitapta akıcılık ilk bölümlerde iyi olsa da sonlara doğru inanılmaz yavaşlıyor. normalde bir kitabı bir çırpıda bitiren ben 3-4 haftada anca bitirebildim. hikaye çok basit ama bir yandan da çok zorlama; yani kitap yazmak için kolay bir konu seçilmiş ama olay örgüsü kurulurken de bir o kadar zorlanılmış. benim için özetle çöp niteliğinde bir kitap, bunu da üzülerek söylemek durumundayım.

19-01-2019 12:08

merak ediyorum kanadı kırık kuşlar gerçek hikayemi çünkü öyle bir söylenti dolaşıyor kitabı pazarlamak için mi bilemedim nette araştırıyorum bilen var mı gerçek bir hikaye mi

06-02-2020 15:36

aslında bu kitabın konusunda harika dizi olur bir ikinci dünya savaşı dönemini bir de günümüzün almancılarını iki ayrı tarihte ele alır gibi ortaya şahane bir dizi çıkar

28-03-2022 17:32

konusu güzel mi kitabın fiyatı yüksek karar veremiyorum o paranın karşılığını veriyor mu

15-12-2022 21:53

yazarın diğer kitapları da bu kadar güzel mi

20-08-2023 23:41

Türkan Nefes Nefese Hazan Gizli Anların Yolcusu Her Yerde Kan Var Son Adı Aylin Kördüğüm Gece Sesleri Kanadı Kırık Kuşlar Sevdalinka Tutsak Güneş Handan Hayal Füreya Dönüş Bora'nın Kitabı Sessiz Öyküler en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları