Her Yerde Kan Var

Her Yerde Kan Var
Kitabın Yazarı:Ayşe Kulin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 (01-11-2019) Sayfa Sayısı:304 ISBN:9786051854441 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:141,75 TL BKM:146,25 TL D&R:152,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Her Yerde Kan Var - Ayşe Kulin

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Her Yerde Kan Var Özet

Ayşe Kulin'den Her Yerde Kan Var adlı eseri okuduğunuzda intikam duygusunun son derece hakim olduğunu göreceksiniz. Hırs ve menfaatler uğruna yapılanları hayretle okuyacağınıza eminim. Kulin bu kitabı yazmak için çok sayıda kitap okumuş. Bir bölümü yazmak için birçok kitap okumak zorunda kalmış. Çok sayıda kitaba dayanarak yazılmış bir roman. Bu bilgiyi öğrendiğimde öyle alelade bir kitap olmadığını anlamıştım. Kitabı okuduktan sonra Osmanlı'nın son dönemini araştırıp daha yakından tanımak isteyeceksiniz. Ayrıca ufkunuza çok yeni kapılar açacak. Tarih severlerin çok beğeneceği bir kitap olması çok olası bunun yanı sıra tarihe ilgisi olmayanların dahi merak içerisinde bir çırpıda okuyacağı bir kitap olmuş.

Neler anlattığına bir göz atalım; kitap Abdülaziz'in bir darbe ile tahttan indirilerek yeğeni V.Murat'ın tahta geçmesini konu ediniyor. Abdülaziz'i tahttan indirmek için türlü planlar yapan Avni Paşa bunu tamamen kendi hırs ve menfaatleri için yapıyor. Liyakatsiz insanların yüksek mertebelere geldiğinde koskoca imparatorluğu nasıl yerle bir ettiğini, kendi çıkarları uğruna neler yaptığını okuduğunuzda hayrete düşeceksiniz. Osmanlı'nın hanedanlık içerisinde ilişkilerini yakından tanıma fırsatı bulacağınız bir kitap olmuş. Taht kavgaları, mevki hırsları, acımasız bir siyaseti konu edinmiş.

19. yy siyasi tarihini merak edenler için çok güzel ve akıcı bir roman olmuş. Hakkında konuşulacak çok şeyin olduğu bir dönemin seçilmiş olması da kitabın bir diğer güzelliği olmuş. Padişahların gündelik yaşamları, zevkleri, çıkarları ve tüm bunlarla beraber Osmanlı padişahlarının ne hallere düştüğünü okuduğunuzda aynı hisleri paylaşacağız. Tabii bunların yanı sıra validelerin yarışı söz konusu. Romanda bunları detaylı bir şekilde görmeniz mümkün. Kitabı yalnızca tarihi bilgiyle öldürmemek için duygusallığı ön plana çıkaran yazar bunu son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş. Tam da bu sebeple her bir karakteri kendi iç sesinden okuyoruz. Romanda adı geçen kişilerin kimine acıyıp üzülürken kimine de bir o kadar öfke duymanız mümkün. Adile Sultan'ın adı gibi son derece adaletli bir kadın olması, Pertevniyal Valide Sultan'ın oğlu Abdülaziz Han için çırpınışları, Şevkefza Valide Sultan'ın oğlunu tahta çıkarmak için türlü şeylere göz yumması, Avni Paşa'nın yalnızca kendisi için kurduğu türlü planları okurken duygudan duyguya geçeceksiniz. Serasker Avni Paşa'nın yanı sıra Şeyhülislam Hayrullah Efendi ve Mithat Paşa'nın ortak çıkarlar doğrultusunda birleşerek kurduğu türlü oyunlar sonuç veriyor. Kitabın sonunda okuyacağınız Kolağası Çerkez Hasan Bey bölümünde adeta günümüzle bağdaştırarak duygu yüklü satırlarda tarih -sözün tam anlamıyla- bir şerit gibi gözlerinizden geçecek. Darbecilere ilk kurşunu atan Çerkez Hasan Bey'e duyacağınız hayranlık artacak. Sultan Abdülaziz'in kayınbiraderi olan Çerkez Hasan Bey intikam alma duygusuna kapılması, kim bu kahraman diyerek kendisini araştırma isteği uyandıracak. İslam adına fetva veren, çok güvenilir diye bilinen şeyhülislamların dahi kendi menfaatleri söz konusu olduğunda siyasete nasıl alet olduklarını ve son derece güçlü bir padişahın oyuncak haline gelmesi, dramatik bir şekilde aktarılmış. Bu açıdan bakıldığında birçok duyguyu içinde barındırarak kafanızda soru işaretleri oluşabilir.

Sultan Abdülaziz Han son derece disiplinli ve kararlı bir padişah olması o zamanın şartlarında birilerini rahatsız etmiş dış güçleri kullanarak ansızın bir darbe ile tahttan indirilince öldürüleceği düşüncesinden kurtulamamış nitekim böyle olduğunu tarihte de bu romanda da görüyoruz. Abdülaziz Han'a yapılan sıradan bir insan muamelesi, türlü saygısızlıklar Abdülaziz'in gururunu çok fazla zedelemiş. Tüm bunlardan Abdülaziz döneminin siyasi anlamda ne kadar zor olduğunu görmek mümkün. Abdülaziz'in sır dolu ölümü, bir intihar mı yoksa cinayet mi günümüzde halen gizemini korumakta.

Yazan: Nuray Avcı

Her Yerde Kan Var Soruları ve Cevapları

Her Yerde Kan Var kimin eseri?

Ayşe Kulin

Her Yerde Kan Var türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

Her Yerde Kan Var kaç sayfa?

304

Her Yerde Kan Var Yorumları

verdiğim paraya üzüldüm ayşe kulini çok severim ama artık eskisi gibi yazamıyor

04-12-2019 16:54

ayşe kulin kitabı olduğuna inanmak zor çok sıradan bir roman olmuş

08-12-2019 19:56

pek beğenilmemiş bu roman ama ben fena bulmadım. tarihi bir olayı aslına bağlı kalarak yansıtmaya çalışmış. bir kaç yeri ben de saçma buldum ama bu kitabı tamamen kötü yapmıyor. abdülaziz ve v. murat'a çok üzüldüm. sonuçta iyi niyetli kimselermiş. kitabı düzelten murat bardakçı olunca insan biraz tedirgin oluyor. o adama hiçbir şekilde saygı duymuyorum. onun dışında bir çırpıda okunabilecek bir kitap. okurken sıkılmıyorsunuz. ayşe kulin zaten kolay okunan bir yazar.

01-08-2020 11:27

fazla yorum yazılmamış editör puanı da orta gibi pahalı bir kitap okuma konusunda kararısızım

21-06-2022 22:29

midi boy kim?

02-04-2023 13:19

harika dizi olur

17-01-2024 22:28

Türkan Nefes Nefese Hazan Gizli Anların Yolcusu Her Yerde Kan Var Son Adı Aylin Kördüğüm Gece Sesleri Kanadı Kırık Kuşlar Sevdalinka Tutsak Güneş Handan Hayal Füreya Dönüş Bora'nın Kitabı Sessiz Öyküler en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli