Gece Sesleri

Gece Sesleri
Kitabın Yazarı:Ayşe Kulin Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:265 ISBN:9786051410722 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:18,75 TL Pandora:22,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Gece Sesleri - Ayşe Kulin

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gece Sesleri Özeti

Ayşe Kulin Gece Sesleri'nde Bozova Çiftliği kapıları ardında yaşanan olayları ve anne-kız ilişkilerini anlatmaktadır.

Ayda Erzurum'dan İstanbul’a gitmek için Ankara Esenboğa havaalanı aktarmasında uçağının kar yüzünden ertelenmemesini umarak beklemektedir. Sonunda uçağa biner ve yanına oturan anne kız ile geçmişten bazı anlar canlanır gözünde. Annesi ile vapura bindiğinde kendisinin yaramazlığına baktığını düşündüğü adamların aslında annesinin güzelliğine baktıklarını yıllar sonra anlayacaktır. İlk uçağa annesiyle ikinci babası ve ailesi ile tanışmaya giderken bindiğini, Ege'nin danteli anımsatan kıyılarına hayran kaldığını hatırlar. Uçaktan iner inmez hastaneye gider. Yatakta yatan hasta annesinden çok kardeşi gibi durmaktadır. Yaptırdığı sayısız estetikle oldukça genç gözükmektedir. Doktor bile Ayda'nın annem dediğine inanamaz.

Bozova'da geçmişten günümüze gelen sırlar vardır. Ziynet dadı gençken hatta küçük kızken yaşıtlarına göre daha çok geliştiği için Bozova Çiftliği'nin küçük ağasının dikkatini çeker. Bir gün Satı Sultan Hanım'ın odasındayken Yusuf ağa Ziynet'in yatağına gelir. Aslında Sultan Hanım ve Satı arasında ayarlanmıştır. Bozova'da ağalar dışarı çıkıp hastalık kapmasın diye gözlerini körpe genç kızların koynunda açarlar. Bir yıl sonra doğum yapan Ziynet'e Satı bebeğinin öldüğünü söyler. Semiha gelinin sütü yetmeyince Nedim'e süt annelik yapan Ziynet'in değeri çiftlikte artar.

Yıllar geçer Nedim genç delikanlı olmak üzeredir. Kerami Bey ise Meclis'e girmiştir. Yaz geldiğinde Bozova'ya bir Bakan gelecektir ve bu durumu fabrikaları için değerlendirmek isterler. Hepsi karşılamaya gidecektir. Nedim üstü başı çamur gelince Ziynet onu yıkamak için hamama götürür. Genç Nedim'in Ziynet'in göğüslerini görmesi ile hiç umulmadık şeyler gerçekleşir. Nedim büyüdükten sonra Ayda'nın annesi ile evlenerek Ayda'ya da bir baba olur. Kardeşi doğduğunda onu artık sevmeyeceğini düşünse de hiç de beklediği olmaz. Ona olan sevgisi hiç eksilmez. O zamanlar siyaset yüzünden hapislere düştüğünde hep Nedim babası kurtarmıştır. Bozova'da ise Yusuf Bey fabrika da Nedim ise yanındadır. Sultan Hanım'ın Ebe'nin oğlu Yağız'ı işe almasını ister. Yağız zamanla Yusuf Bey'in gözüne girmesiyle hızla yükselir. Bu arada da uygunsuz işlere girişen Yusuf Bey ve Yağız'ı durduramayan Nedim babasından yardım ister. Sultan Hanım'ın ölmesi ile hisseler yüzünden sorun yaşarlar. Bunun üzerine Kerami Bey ve Nedim Istanbul'a gelir. Kerami Bey'in izinden giderek Nedim de Meclis'e girer. Günümüzde ise Ayda ameliyattan çıkan annesinin odasına bir şeyler koymak için eşya almaya evine gider. Annesinin günlüklerini bulur. Onları okuyan Ayda aslında annesinin onu oldukça çok düşündüğünü öğrenir. Yıllarca annesi ile arasına duvarlar ördüğüne pişman olur. Kendisi de bir sürü olayla yıprandığı için kızının da yıpranmasını istemediğini anlar. Ayda geçen onca zamanı telafi etmek istercesine hastaneye gider ama annesi yoğun bakımdan çıkmamıştır. Tekrar eve dönünce Ziynet dadısını görür. Onunla sohbet eder. Aslında Nedim babası ve annesi ile ilgili ne çok şey bildiğini düşünür bu kadının. Ziynet dadının yanından ayrılması ile sanki bir daha onu görmeyeceğini hisseder ve son kez bakar. Ziynet evine dönünce Yusuf Bey'i karşısında görür. Ölüm döşeğinde Satı'nın kulağına fısıldadığı şeyi söylemeye gelmiştir. Ziynet'in ondan hoşlanmadığını bildiği için lafı uzatmadan söyler. O hiç sevmediği Yağız ikisinin çocuğudur.

Ayda annesinin günlüğüne kaldığı yerden devam eder. Ziynet dadısı ile Nedim babası arasında ki çarpık ilişkiyi öğrenen Ayda yıkılır. Meğer annesi bu yüzden kliniğe yatmıştır. Meğer Nedim babasına neden benimle evlendin sorusuna, çok güzeldin demesi yüzünden estetikler yaptırmıştır. Annesi ile aralarında yaşayamadıkları ne çok şey vardır. Ayda annesi ile olan sorunların kendi kızı Aslı ile olduğunu da anlar ve düzeltmek ister. Hastaneye annesini görmeye giden Ayda ve kızı Aslı kötü sonla karşılaşır.

Gece Sesleri romanı oldukça etkileyici ve sürükleyiciydi. Ayşe Kulin, Gece Sesleri kitabında anne-kız ilişkisini ve aile arasında olabilecek bir sürü sorunu ustalıkla anlatmıştır.

Yazan: Nilay Alakuş

Gece Sesleri Yorumları

ayşe kulinin en güzel romanlarından bir tanesi mutlaka okuyun

08-04-2017 22:51

ilk kez bir ayşe kulin kitabı okudum çok güzeldi çok beğendim şimdiden yazarın diğer kitaplarını araştırmaya başladım tavsiye ettiğiniz var mı acaba hepsi bu kadar güzel mi

24-05-2017 20:57

ana fikri ne

11-01-2018 15:38

kesinlikle okumaya degmez ben kitabi yarida biraktim o derece sacma bir hikaye tipki yazarin kendisi gibi
ayse kulin yazilari siyasetten baska birsey degil bence her kitap yazan yazar degildir nerde o eski yazarlar

18-01-2018 00:53

kanadı kırık kuslar... bence o da oldukca etkileyici..mutlaka okunması gereken ve ogrenilecek cok seyi veren bir kitap.. ayse kulin tam bir cumhuriyet kadınıdır ki bunun da siyasi bir tarafı oldugunu dusunmuyorum.

23-01-2018 14:15

ayşe kulinin kitaplarından adı:aylin kitabı var okumanı tavsiye ederim bende var ama okumadım yani güzeldir

08-03-2018 22:33

Son Adı Aylin Kördüğüm Gece Sesleri Kanadı Kırık Kuşlar Sevdalinka Tutsak Güneş Handan Hayal Füreya Dönüş Bora'nın Kitabı Sessiz Öyküler Gizli Anların Yolcusu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli