Piraye

Piraye
Kitabın Yazarı:Canan Tan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:April Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2009 Sayfa Sayısı:400 ISBN:9789752110922 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 251

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:16,40 TL D&R:188,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Piraye - Canan Tan

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Piraye Özet

Yıllardır bir tiyatrocu olma hevesiyle yaşayan Piraye, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni kazanır. Edebiyat düşkünü babasının tek hayali, kızının onunla birlikte muayenehanesinde diş doktoru olmasıdır. Piraye ne kadar istemese de bu isteğe karşı koyamaz.

Okulun ilk günü kolejden arkadaşı Esin'le aynı bölümde olduğunu öğrenir. Esin biraz uçarı, aşk ilişkilerine önem veren bir kızdır. Esin sayesinde Arif'le tanışan Piraye, edebiyata düşkün bu çocukla birbirlerine şiir vermeye başlarlar. Ancak Piraye Arif'e karşı bir şeyler hissetmez ve bu ilişkiye bir süre sonra son verir.

Yazın gelmesiyle, Piraye ailesiyle birlikte Çınarcık'taki yaz köşküne gider. Bir gün Piraye'nin sınıf arkadaşı Ömer, Piraye'yi görmeye Çınarcık'a gelir ve birlikte güzel vakit geçirirler. Annesi ve ablası Ömer'i Piraye'ye çok yakıştırsalar da Piraye onu yalnızca arkadaşı olarak görür. Ancak Ömer Piraye'ye karşı başka şeyler hisseder. Ömer Piraye'ye olan hislerini dile getirmek ister fakat Piraye böyle bir ilişkiye olumlu yaklaşmaz ve arkadaş kalmak istediğini belirtir.

Piraye bir gün hiç ummadığı bir anda Mikrobiyoloji dersi asistanı, sınıftaki çoğu kızın ilgisini çeken Nevzat'tan bir evlilik teklifi alır. Ancak onu da reddeder.

Üçüncü sınıfın ortalarına doğru, Piraye Diyarbakırlı, zengin bir aileye mensup, aynı bölümün beşinci sınıfında okumakta olan ve kendisinden yedi yaş büyük, Haşim adında bir ağayla tanışarak, kendini aniden başlayan bir birlikteliğin içinde bulur. Bir Safranbolu gezisinde Haşim ve Piraye ilişkilerinden emin olurlar ve Haşim Piraye'yle evlenmek ister. Haşim nihayet mezun olur ve ailesini Diyarbakır'dan getirerek, Piraye'yi isterler ve Piraye ve Haşim nişanlanır. Nişandan sonra Haşim askere gider.

Piraye'nin mezun olmasına yakın Haşim'in askerliği biter ve iş kurma planları yapar. Haşim Diyarbakır'da ailesinin onun için bir muayenehane aldığını öğrenir. Bu orada yaşamaları gerektiği anlamına gelir. Piraye bu haberi alınca evlenmekten vazgeçer ancak ailesi muayenehane açılışında bulunmasında bir sakınca olmadığını söyler. Piraye Diyarbakır'dan evliliğin yapılması kararıyla döner. Piraye ve Haşim, Diyarbakır'da kalabalık bir nikah töreniyle evlenir. Düğünden hemen sonra balayına giderler. Diyarbakır'a döndüklerinde Haşim'in davranışları değişmeye başlar. Piraye evde sıkıldığından Haşim her ne kadar istemese de Haşim'le birlikte muayenehaneye gitmeye başlar.

Bir akşam Piraye işini bitirmiş çıkmaya hazırlanırken, öğretmen bir çift gelir. Piraye'nin adamı tedavi ettiği sırada Haşim gelir ve bekleme salonunda beklemeye başlar. Nihayet hastalar gittiğinde, Haşim Piraye'nin erkek hastayı tedavi etmesini kıskandığı için ona kötü davranır ve tokat atar. Piraye İstanbul'a dönmeye karar verir ancak telefonda ablasının boşanma arifesinde olduğunu öğrenir. Piraye kararlıdır ve Haşim'le bir süre konuşmaz. Hasat zamanı tüm aile köye gider. Haşim ve Piraye evde yalnız kalırlar, yakınlaşırlar ve her şeyi unutup yeniden başlarlar. Piraye, Haşim'in ısrarıyla yeniden muayenehaneye döner.

Evlilik yıldönümlerinde Piraye Haşim'e hamile olduğu haberini verir ve bu haber ailede sevinçle karşılanır. Piraye'nin hamileliği devam ederken, ayrı eve çıkarlar. Ve nihayet bebek doğar. Bebek kız olur ve ismini Dicle koyarlar. Artukoğlu ailesi hayal kırıklığına uğrar ve erkek çocuk için ısrar ederler. Dicle ile gerçekleştirdiği bir yaz tatili dönüşü, Piraye erkek çocuk doğurmaya karar verir.

Bir yaz daha gelir ve Piraye hamile kalamadığı için İstanbul'da doktora gitmeye karar verir. Doktor Piraye'nin kız kısırı olduğunu ve bir daha doğuramayacağını söyler. Piraye bu kötü haberi alır almaz Diyarbakır'a geri döner ve Haşim'e her şeyi anlatır. Haşim olanlardan etkilenmez, her şeyin eskisi gibi devam edeceğini düşünür.

Piraye'nin babası felç geçirir ve İstanbul'da gider. Üç aylığına zorunlu ayrılığın ardından evine dönen Piraye, Haşim'in kuma aldığını, düğün yaptığını ve onunla köydeki evde kaldıklarını öğrenir ve boşanma kararı alır. Kuma Zühre sakat bir kız çocuk doğurur.

Piraye İstanbul'a dönmüştür. Bir akşam kasıklarında bir sancı yaşayarak doktora gider. Doktor onu tedavi eder ve kız kısırı saçmalığının olmadığını söyler. O günden sonra Piraye, yalnızca eşyalarını toplamak için Diyarbakır'a döner. Diyarbakır'a döndüklerinde, Haşim onları yemeğe çıkarır ve birlikte tatile gitmeye karar verirler. İskenderun'da geçirdikleri tatilde, Piraye Haşim'le birlikte olur.

Piraye babasının ölüm haberini alır almaz İstanbul'a kesin dönüş yapar. Tüm olanlardan sonra Piraye babasının hatırasını yaşatmak için, onun muayenehanesinde çalışır. Aylar sonra Haşim, Piraye'siz yapamayacağını anlatmaya İstanbul'a gelir ve Piraye'nin ondan bir erkek bebeğe hamile olduğunu öğrenir. Ne kadar yalvarsa da Piraye'yi yeniden beraberliğe ikna edemez. Piraye bir gün Haşim'in ölüm haberini alır. Piraye bu haberle perişan olur ve Haşim Artukoğlu'nun doğmasını sabırsızlıkla beklemektedir.

Piraye Kitap Özeti

Piraye Dişçi bir babanın en küçük kızıdır. Babası tam bir Nazım Hikmet hayranıdır ve o yüzden iki kızının adını ayrı ayrı olarak Nazım Hikmet’in eşi olan Hatice Piraye’den esinlenerek Hatice ve Piraye koymuştur. Piraye’nin ablası erken yaşta evlenince babasının dişçi muayenesini bırakabileceği tek kişi Piraye kalmıştır. Piraye ise her zaman tiyatro ve edebiyat okumak istemiştir fakat babasını kıramamış ve dişçilik okumaya karar vermiştir.

Piraye Marmara Üniversitesi Dişçilik bölümünü kazanır. Okulun ilk gününde karşısına kolejden arkadaşı olan Esin çıkar. İkili bu karşılaşmadan sonra okul hayatı boyunca iyi arkadaş olarak devam ederler.

Piraye çok güzel bir kızdır ve bu yüzden erkekler onun peşini bırakmazlar. Fakat Piraye ablasının durumunu gördükçe erkekler konusunda hep mesafeli olur. Ablası genç yaşta evlenmiş ve iki çocuğu olmuştur. Fakat eşi ile hiç mutlu değildir ve eşi onu sürekli aldatmaktadır. Bu yüzden ablası eşi ile sürekli kavga edip babasının evine gelir. Piraye de bunu gördükçe kendi ayakları üzerinde durmadan aşk ve evlilik konusuna mesafeli olmaya karar verir.

Piraye’nin karşısına bir gün Haşim çıkar. Haşim Diyarbakırlıdır ve bir aşirete bağlıdır. Kendisi bir anlamda Ağa’dır. O da dişçilik okumaktadır ve ilk tanışmada Piraye’yi oldukça etkilemiştir. Piraye aşk konusundaki mantığını onun ile kaybetmeye başlar ve ikilinin aşkı çok hızlı ilerler. Haşim çok geçmeden Piraye’ye evlenme teklif eder ve Piraye de bu teklifi kabul eder. Fakat okulları devam ettiği için evlilik şimdilik sözde kalır. Haşim mezun olup askere gidecektir, Piraye de bu zaman diliminde okulunu bitirecektir.

Her şey planlandığı gibi gider. Haşim askere gider ve askerliğini tamamlar. Bu sırada Piraye de okulunu bitirir. Haşim kısa süreliğine diye Diyarbakır’a gider fakat bir türlü dönmek bilmez. Bu Piraye’yi rahatsız ve sonunda Haşim’in Diyarbakır’da dişçi muayenesi açmayı planladığı öğrenir. Piraye asla Diyarbakır’da yaşamayacağını belirterek evlilik kararını bozmaya karar verir. Fakat Haşim ailesinin zorladığını en azından Diyarbakır’a gelip muayeneyi görmesini ister. Fikri değişmez ise İstanbul’a dönmekte özgürdür.

Piraye bunun üzerine Diyarbakır’a gider ve muayeneyi ve şehri çok beğenir. Fikrini değiştirir ve Haşim ile evlenip Diyarbakır’a yerleşmeye karar verir.

Evlilik sonrası Piraye’nin hayatı tamamen değişir. Evlilik sonrası hem Haşim değişir hem de Haşim’in ailesinin gelenek baskıları artar. Haşim Piraye’yi gereğinden fazla kıskanır ve sırf erkek birini muayene ettiği için Piraye’yi döver. Ailesi ile erkek çocuk istemektedirler fakat Piraye bunu istemez. Fakat sonunda Piraye hamile kalır ama bu kez de çocuk kız olur. Bunun üzerine aile Piraye’ye karşı daha da soğuk davranırlar ve üzerine kuma getirme planları yaparlar.

Çok bunalan Piraye kızını da alıp İstanbul’a gider. Bu sırada Haşim’in ailesi de üzerine kuma getirir ve Haşim’in ondan bir çocuğu olur fakat çocuk sakat doğar. Piraye’nin babasının sağlık durumu da kötüleşir ve vefat eder. Bunun üzerine babasının muayenesini Piraye devralır. Haşim Piraye’yi geri kazanmak için İstanbul’a gelir fakat Piraye dönmeyeceği söyler. Haşim bu sırada Piraye’nin yeniden hamile kaldığını fark eder. Fakat Piraye Haşim’i babalıktan da reddeder ve onu yalnız bırakmasını ister. Haşim de son istek olarak çocuğun adını Haşim koymasını ister ve Diyarbakır’a geri döner.

Piraye’nin sonunda erkek bir çocuğu olur. Piraye Diyarbakır’dan da acı haberi alır. Haşim öldürülmüştür. Buna çok üzülen Piraye çocuğunun adını Haşim koyar.

Piraye Konusu

Canan Tan’ın en iyi kitaplarından bir tanesi olan Piraye adını Türk edebiyat dünyasının usta ismi Nazım Hikmet’in eşinden almıştır.

Romanda Piraye ismindeki genç bir kızın biyografisi hayat hikayesi olarak sunulmaktadır. Aile içnide yaşadıklarıü okul hayatındaki zorluklar, ilk aşk deneyimleri, evliliğe giden bir serüven ve evlilik sonrası yaşanan dram.

Piraye her genç kızın okuması gereken mükemmel bir hayat dersi kitabı diyebiliriz.

Piraye Soruları ve Cevapları

Piraye kimin eseri?

Canan Tan

Piraye türü nedir?

Yerli Romanlar

Piraye kaç sayfa?

400

Piraye Yorumları

kitap okumama neden olan kitap çok seviyorum

13-02-2014 01:14

herkes çok tavsiye ediyor ben daha okumadım okumak istiyorum

13-02-2014 08:36

okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesi çokk güzel bi kitap herkeze tvsiye ederim..

16-02-2014 13:42

böyle bir aşk hikayesi görmedim beni benden aldı bu kitap ellerinize sağlık canan tan

Buse • 26-02-2014 19:58

3 yıl önce okudum ama hala etkisiden çıkmadığım gerçek hayatın içinden fırlamış sonuna kadar yaşanmış olduğunu sandığım dehşet bir kitap.Herkese okumasını tavsiye ederim.

Seher Yeli • 26-02-2014 22:11

Mütiş süper çooook güzel fazla güzel..

06-03-2014 16:59

her okuduğumda tekrar tekrar agladığım kitaap :))

Beyza • 11-03-2014 14:42

kesintisiz okuduğum bir kitap oldu .canan tan çok güzel yazmış

19-03-2014 12:40

hayatımın en güzel kitabı en son yürekler ölürüde okumanızıda tavsiye ederim piraye gibi mükemmel bi kitaptır

26-04-2014 19:25

Kitaba resmen aşık oldum, muhteşem ötesi bir kitap. Herkese dehşetle tavsiye ediyorum.

01-05-2014 16:26

alın beyler özet Piraye dişçi bir babanın küçük kızıdır.ve babası da kızının kendisi gibi bir dişçi olmasını ister.Bu nedenle Piraye Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesine başlar.Burada eski okulundan tanıdığı ama çok konuşmadığı arkadaşı Esin’i görür.Ve sonradan çok sıkı arkadaş olurlar.Ve sonra Arif’le tanışır.Ama bu beraberlik çok uzun sürmez.Ve ayrılırlar.Sonra kendi arkadaş grubu içerisindeki Ömer Piraye’ye açılır ama Piraye ‘den olumlu cevap alamaz.Sonrasında ise Piraye yeni gelen mikrobiyoloji asistanı olan Nevzat’tan evlenme teklifi alır.Ama hırçın kız Piraye bunu da reddeder.Çünkü Piraye’nin özgür bir kişiliği vardır.Ama sonra Diyarbakır’da bir ağanın oğlu olan Haşıim’le tanışır.Haşim oldukça yakışıklıdır.Ve kendini sade bir dille ifade etmesi Piraye’yi ona çeker. Ve Haşim Bey Piraye’ye onu çok sevdiğini ve onula evlenmek istediğini söyler.Piraye ilk başlarda bir cevap veremez.Çünkü hayır demek istemez ve Haşim’i seviyordur.Sonra Haşim Bey’le samimi olurlar.Ve sevgili olurlar.Tabii bu süreçte evlenme teklifini kabul eder.Ama asıl sorun evlendikten sonra nerede kalınacağıdır.Haşim’in annesi ısrarla Diyarbakır’da yanlarında kalmasını ister.Haşim de buna ısrar edemez ve bu konu daha sonra görüşülmek üzere askıya alınır.Nişan olur ve ardından düğünü de yaparlar.Ve sonra Haşim’in babası ve annesinin yaptığı sert baskılar üzerine Diyarbakır’da oturmaya başlarlar.Haşim’in ailesi çok katı kurallara sahiptir ve kesinlikle soylarını devam ettirecek bir erkek torun isterler.Ama Piraye özgür ve kendi kurallarını kendi koyan bir insan olduğu için bunu Haşim’e bir yıl boyunca çocuk istemediğini dile getirerek bu isteklerini şimdilik reddetmiş olur. Ve bir yıl sonra Piraye hamile kalır.Piraye’nin doğacak çocuğunun erkek olması tüm aileyi mutlu edecektir.Piraye’nin kaynanası Lamia Hanım ve kayınbabası Kenan Bey her zaman erkek torun istemişlerdir çünkü.Ama doğan çocuk kız olur.Buna tüm aile üzülür Piraye ve Haşim dışında.Çünkü onlar evlatlarının hepsinin aynı derecede tutulacağını söyler.Ve bundan sonra Piraye’ye hemen başka bir çocuk yapmasını söylerler.Fakat Piraye yeni doğan kızı Dicle’nin arka plana atılmasını istemediği için bu konuyu rafa kaldırır ve hamile kalmamak için doğum kontrol hapı kullanır.Kaynanası Lamia Hanım buna çok kızar.Doğum kontrol haplarının rahme kötü etkisi olacağını anlatır.Ama Piraye bunları aldırmaz.Ve bir gün kontrole gittiği sırada kısır olduğunu öğrenir.Ve Diyarbakır’da kız çocuktan sonra kısır kalanların bir daha iyileşemeyeceğini söylerler.Bunu duyan Piraye bir kez daha yıkılır ve bu olanları Haşim’e anlatır.Haşim açısından bir sorun yoktur fakat Haşim’in ailesi bunu kabullenemeyeceğini söyler.Ve Piraye’nin üstüne kuma getirirler.Piraye bu eziyete daha fazla dayanamaz.Ve evden ayrılmaya karar verir.Ama Haşim evden çıkmamasını sağlar.Sonra Piraye Haşim’in kumasının hamile kaldığını duyunca onu buraya bağlayacak hiçbir şeyi kalmamıştır.Ve evine ailesinin yanına gider.Haşim’in yeni karısının çocuğu da kız olur.Hem de özürlü olarak.Haşim Piraye’nin yanına İstanbul’a gider.Ve ona çok pişman olduğunu anlatır.Yaşamaktan çok ölmek istediğini söyler.Piraye ise bu konuda çok titizdir.Hiçbir bahane kabul etmediğini söyler.Haşim ise bari çocuğunun adının Haşim olmasını ister.Piraye bunu da kabul etmez.Ve Haşim Diyarbakır’a döner.İki gün sonra Piraye Haşim’in ölüm haberini alır.Haşim bir toprak kavgasında kurşunlanmıştır.Ama asıl sorun Haşim’in isteyerek Kavga çıkarması yani isteyerek ölüme gitmesidir.Haşim ölmüş Piraye’nin bebği doğmuştur.Bu ölüme çok üzülen Piraye ise çocuğuna Haşim ismini koyar.Onu hiç unutmamak için…

06-05-2014 16:24

piraye çok çok anlam taşıyan bi kitp iki defa hiç sıklmadn okudum ve her sayfayı heycnla aglamklı bittirdmm

Deryanur • 07-05-2014 11:00

özeti yaan arkadaşim sağol

07-05-2014 21:36

Mükemmel bir roman

08-05-2014 12:21

muhtesem bir roman 1 gunde bitirdim

16-05-2014 07:55

Şimdiye kadar okudugum en güzel aşşkk romanıydıı herkese tavsiye ederim okursanız pişman olmazsınız

27-05-2014 12:39

ya bn alıpta okuycam ama çok güzele benziyor cabuk okumak istiyorum biran önce canan tanada çk tşekkür ederim böyle kitaplar bize sundugu için

04-06-2014 16:01

Ağladığım tek kitaptı diyebilirim...

09-06-2014 00:58

ben kıtap okumayı hiç sewmem okumak ıcın aldıgım tüm kıtaplar yarım kalıyordu ama ''PİRAYE''harika bir roman herkesın içerısınde kendınden bişeyler bulacagı hüzünlenecegi göremediğimiz gerçekleri şefaf bir halde bize ileten bir kıtap herkese tavsiye edıyorum okunması gereken bır roman ...yüregine sağlık CANAN TAN

Rüzgarrr • 18-07-2014 14:42

hayatımı piraye kitabıyla özetleyebiliriz

21-07-2014 19:42

Bnce bu kitap harikaydı gerçekten. Beni ağlatmayı başardı. Kitabın akıcı bir uslübü var. İnsanın okudukça okuyası geliyor. Herkese tavsiye ederimm.

15-08-2014 14:51

Haşim Piraye'yi çok seviyorr bee !!!

15-08-2014 14:54

canan tanın bir bu kitabı bide yüreğim seni çok sevdi çok güzel okumanızı tavsiye ederim

18-08-2014 09:42

piraye öyle güzelki öyle çok güzel kitapki piryaeyi okurken bile çok üzldüm ve mutlu oldum pirye bana hayat dersi verdi:)

21-08-2014 17:10

CANAN TAN'ın yazmış olduğu piraye adlı romanı süper ötesi bir şey fevkalanında fevki bence.yine CANAN TAN'ın yazmış olduğu yüreği sen çok sevdi adlı romanını da herkese tavsiye ediyorum.BİZLERE OKUUMAYI SEWDİRDİNİZ CANAN TAN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

06-09-2014 18:13

Okumayı çok istiyorum inşallah okuycam çok övülen bir kitap

15-09-2014 20:37

gercekten cokkk guzell

17-09-2014 09:40

güzel bir kitap teşekkür edriz canan tan <3

27-09-2014 18:15

Yüreğim seni çok sevdi kitabi çok skti beni

19-10-2014 17:43

Begenmedim size tavsiyem sinan akyuz incir kuslari bayildim

19-10-2014 17:44

pirare ile çok ortak yanımız var .. bu kitap hayatıma etki etti diyebilirim beni etkileyen en iyi bir roman

21-10-2014 10:14

okuduğum en güzel ve en etkileyici kitap ..pirare'yle çok ortak noktalarımız var bu kitası yazdığı için CANAN TAN'a çok teşekkür ederim.

satiye nur • 21-10-2014 10:18

ben bu kitabı tam 13 kere okudum okumanızı tavsiye ederim:)

nazlıcan kılıç • 03-11-2014 21:38

çok güzel bir kitap harika

10-11-2014 15:04

piraye-eroinle dans- en son yürekler ölür- yüreğim seni çok sevdi - İZ canan tanın 5 romanını askerde defalarca okudum diğer arkadaşlarımında okumasına vesile oldum gerçekten hayat dersi veren kitaplar yazıyor bunun için Canan tan'a teşekkür ediyorum

14-11-2014 02:28

ben kolay kolay hiç bi filme veya kitaba ağlamam ama bu kitap beni çok etkilemişti ve ağlatmıştı

14-11-2014 19:58

O kadar güzel bir kitap ki ama haşim ölmeseydi keşke çok üzüldüm ben zaten çok duygusalım bu kitapta da her zaman ki gibi ağladım ve gözlerim kızardı en çok ağladığım kitap bu ama çok etkileyici bu kitabı yazdığı içijn canan tan a teşekkürlerim sonsuz

16-11-2014 22:55

tek kelimeyle süper okuyuculara hayat dersi veriyor.

17-11-2014 13:40

ana fikri nedir kitabın oyunlar için

17-11-2014 23:05

Yillar once okumustum cok akici 2gunde bitirdim kitabi gercekten harikaydiii

20-11-2014 20:33

okumanızı tavsie ederimmm

24-11-2014 14:50

okuduğum en sürükleyici kitaplardan biriydi gerçek bir hikaye olduğunu zannediyor insan herkese kesinlikle okumasını tavsiye ederim soluksuz okuduğum roma teşekkürler PİRAYE teşekkürler CANAN TAN!!!!!

24-11-2014 20:12

hayatım boyunca okuduğum en güzel kitap bir günde soluksuz okudum. herkes mutlaka okumalı okuyunca daha önceden okumadığınıza üzüleceksiniz. dünyanın en muhteşem kitabıdır, piraye

26-11-2014 20:21

İyi ki okudum bu kitabı.2 günde bitirdim. Gerçekten çok sürükleyici. Ciddi anlamda ve şiddetle tavsiye ediyorum.

28-11-2014 15:54

canan tan'ın en beğendiğim romanlarından biri bu kitap. müthiş bir özen ve gerçeklikle hazırlanmış.bana ve benim gibi düşünenlere sunulabilecek en güzel armağan kesinlikle canan tan kitaplarıdır. ayrıca canan hanım'ın eroinle dans kitabını çok seviyorum.ömrümün sonuna kadar bıkmadan okuyabilirim, daha şimdiden 4 kez okudum iki yıl içerisinde. teşekkürler canan tan.

10-12-2014 22:45

okuduğum en güzel kitaplardan biriydi çok sürükleyiciydi şiddetle okuyun diyorum

13-12-2014 12:26

beni benden alan tek kitap
iyi ki okudum, çünkü iğrenç kitaplarda varmış bu dünyada

13-12-2014 16:13

okurken asla skilmayacağiniz bir kitap........

17-12-2014 19:14

cok güzel kıtapmıs

19-12-2014 17:32

çok güzel 3 günde okuyupnbitirdim gerçekten harika bazen sanki piraye benmişim gibi hissettim okumayanlara tavsiye ediyorum b<3 f

21-12-2014 10:38

ben bu kıtabı okudugumda pıskolojım bozuldu keşke hasım olmeseydı mutlu sonla bıttseydı haşimsız pıraye olmazkı

23-12-2014 16:29

o kadar güzelki bayıldım canan tanın romanlarına bayıldım her romanı çok güzel en son yürekler pirayeden sonra okuduğum en güzel romanlardan herkese tavsiye ediyorum lütfen bana başka aşk romanları tavsiye edin neolur
o kadar güzelki bayıldım canan tanın romanlarına bayıldım her romanı çok güzel en son yürekler pirayeden sonra okuduğum en güzel romanlardan herkese tavsiye ediyorum lütfen bana başka aşk romanları tavsiye edin neolur
o kadar güzelki bayıldım canan tanın romanlarına bayıldım her romanı çok güzel en son yürekler pirayeden sonra okuduğum en güzel romanlardan herkese tavsiye ediyorum lütfen bana başka aşk romanları tavsiye edin neolur

24-12-2014 18:25

çok güzel bir roman çok beğendim ama aglamadım etkilendim sadece

25-12-2014 17:35

piraye kitabı muhteşemdi bu kitaptan sonra canna tanın bütün kitaplarını okudum :)

26-12-2014 23:40

bu kitapda ağladım çok güzel ve enson yürekler ölürüde okudum bunu okumayanlara taviye ederim süper
kitabı okurken sanki film izliyormuş gibi oldum çok duygusaldı ben sanki kitaptaki pirayeydim süper kitap

29-12-2014 17:30

harika bi kitaptı ve size yemin ederimki tam 5 kez okudum bu kitabı artık nasıl bişey olduğunu siz anlayın bukaaaaa...

03-01-2015 10:36

bu kitap çok etkileyici okurken ağladım çok beğendim ve bitmesini istemedim

03-01-2015 18:46

gerçekten harika bir kitap ve çokta sürükleyici. herkese tavsiye ediyorum...

05-01-2015 11:59

özeti biraz karışık gibi görünüyor, ne anlatmak istediğini tam olarak anlayamadım....

05-01-2015 14:33

ilk defa bi kitabı böyle kısa bir sürede bitirdim😍😍

06-01-2015 20:19

bu kitabı tavsiye ile okudum herkese tavsiye ediyorum😉😉

06-01-2015 20:34

kitabinizi okumayı cok istiyorum ama kitabinizi bulamıyorum yardım edin :((((ilçemizde kitap satan yer yok

07-01-2015 18:50

tek kelimeyle harikaydı, ben kitap okumayı çok seven bırısıyim pirayeden daha güzel bir kitap okumadım

08-01-2015 01:44

gerçekten etkilenerek okuduğum bi kitaptı canan tan ellerine sağlık piraye ve haşimin hüzün dolu hikayesi beni çok etkiledi

11-01-2015 16:36

daha okumadım ama canan tan'a oldukça guveniyorum...

12-01-2015 07:48

lütfen 2. bir kitap yazın.haşim ölmemiş olsun.bu kitabın sonu güzel bitsin.lütfenn

12-01-2015 12:41

metroda ineceğim durağı kaçırmama sebep olan kitap. sıkılmadan okuyacağınız sürükleyici bir kitap ve kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum...

13-01-2015 10:48

mükemmel bir aşk, mükemmel bir anlatım ve hayatımı değiştiren tek kitap. hayran olduğum bir yer diyarbakır ve muhteşem bir son.ağladığım tek kitap piraye. herkesin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum.

14-01-2015 18:43

çooook güzeeell bayıldımm çok duygulanım ama ağlamadımm kardeşime zoraki okuttum okutturduğum için bana çok teşekkür etti sizde tafsiye ediyorum :-) :-) :-) :-)

15-01-2015 21:53

canan tanın en sevdiğim kitabı diyebilirim.özellikle de son kısmına bayıldım. kitabı okurken haşim e çooookkkk sinirlendim. piraye ise o yaşama alışmak zorunda değildi.haşim e gereğinden fazla bağlanmıştı. piraye nin hayatla olan mücadelesini anlatıyordu diyebilirim.tek solukluk bi film gibiydi...

htc • 16-01-2015 12:00

çok etkilendim kitabı okurken bile aglayarak okudum harikaaaaa
çok güzel herkese tavsiye ederim

19-01-2015 00:57

canan tan türkiyede tanıdığım en iyi yazarlardan

19-01-2015 08:44

harika bir kitap keşke 2.ciltide çıksa.kitabı bitirdikten sonra o kadar ağladımki hele de haşimin ölme sahnesi pirayenin oğlunun ismi haşim olması canan tan sizi sevitorum bu duyguyu yaşattığınız için devamını görmek dileğiyle.(:(:(:(:

19-01-2015 10:03

piraye 2 çıksın ya haşim ölmemiş olsun ne olur

19-01-2015 19:44

bu kitabı 8.sınıfta okudum ve şu an 10 a gidiyorum ama hala etkisindeyim. ya ne olur piraye 2 çıksın haşim ölmemiş olsun bu olanlar pirayenin rüyası olmuş olsun ne olurr :( haşim vurulmuş olsun ama ölmesin yaralansın pirayede onu affetsin ama ne olur pirayeyle haşim ayrılmasınlar :((((

19-01-2015 19:50

çok üzücü ama bir o kadarda mükemmel bir kitap kesinlikle tavsiye ederim...

20-01-2015 15:30

mükemmel bir kitap mutlaka herkes okumalı

20-01-2015 16:34

haşim keşke verdiğin sözleride tutsaydın beeeeeeee :/:/:/

21-01-2015 23:23

sorun da orda haşim verdiği sözlerin hiçbirini tutmadı kii..

htc • 23-01-2015 10:34

hayatımda ilk defa kitap için ağladım hüngür hüngür şuan ağlıyorum ya bayıldım 2 günde hemen bitirdim :(

23-01-2015 23:43

mmükemmel bir kitap aglayarak okudugum ilk kitap devaminibeklerim

24-01-2015 17:13

kitan-bı kapattıktan sonra hıçkıra hıçkıra ağladım

25-01-2015 23:02

herkese kesinlikle tavsiye edeceğim bir kitap . tek kelimeyle de harika diyebilirim. bittiği için çok uzüldüm. keşke 2si 3 ü 4 ü 5i 6 sı..... hepsi olsa da hepsini okurum o derece yani.. inanın hiç sıkılmadan okudum ve okurum da.. hayatımda okuduğum en güzel kitap.. mutlaka okuyun.........

30-01-2015 14:42

kitabın yarısına kadar hiç ağlamadm ama yarısından sonra kitap bitene kadar hıçkıra kıçkıra ağladmm çooookkk etkisisnde kaldımmm :( :( :( keşke okumasaydım demekten kendimi alamıyorum
şimdiye kadar okuduğum en düzel kitap en güzellllllllll aşk hikayesi

30-01-2015 16:12

şu ana kadar okuduğum en güzel kitap herkese tavsiye ederim

31-01-2015 14:00

çok güzel bi kitap herkeze tavsiye ediyom

03-02-2015 02:17

çok güzel bir kitap kitap okumayı sewmeyene bile sewdiriyo
piraye ömerin dediklerini dinlemeliydin piraye 2 nin çıkmasını arz edereim

06-02-2015 14:52

mükemmel ötesi bir kitap harika muhteşem herkesin okumasını tavsiye ediyorum

09-02-2015 18:18

o kadar güzel bir hikaye ki anlatamam.sonu çok duygulu bitiyor. ve insan ağlamadan edemiyor. herkese tavsiye ederim

12-02-2015 18:49

okuduğum en güzel kitapti. sonunda hiçkiriklara boğuldum bana hayati ögretti bu kitap içten içe herkeze tavsiye ediyorum

18-02-2015 21:25

müthiş bir kitap okuduğum en güzel kitap ayrıca eroinle dansıda okudum çok tavsiye ederim şimdi ya yüreğim seni çok sevdi ya da en sonyürekler ölürü okuyacağım teşekkürler canan tan

22-02-2015 14:10

harıka bir kitap kesinlikle tavsiye edilir

01-03-2015 14:09

çok güzel bir kitip

02-03-2015 16:34

bu kadar güzel bir kitap görmemiştim canan tana saygılrımı sunarak tşkr ediorum şuaan ortalarındayım ama çok meraklanarak okumaya devam edeceğim

04-03-2015 22:02

daha 3 hafta oldu okuyalı muhteşem sonlara doğru çok ağladım hala etkisi altındayım tek kelime ile muhteşem
çook güzel okumuştum

05-03-2015 16:11

gerçekten herkes okumali bunu içtenlikle söylüyorum.

Hatice • 09-03-2015 22:40

benimkine çok benzeyen bir öyküsü var. son kısımları hariç tabii ki. bende aynı yollardan geçtim pirayeyle sanki. ankaralı bir kızın urfali doktor bir adamla evlenmesi.şartlar bizi de getirdi mardin'e. ailesiyle aynı sehir de yasamasak bile o kadar farklı ki esim su an. yakın olmak bile yetiyor bazı dayatmalar icin. bakalım bizim sonumuz ne olacak. pireye hayatın çok icinden bir kitap. herkese okumasını tavsiye ediyorum.

12-03-2015 11:32

bu kitabı okurken o kadar cok agladım kı pırayeyle beraber yasadım sankı yaanındakı kucuk kız gıbı hıssettım kendımı sıddetle tavsıye ederım

13-03-2015 12:18

kitabı 2 günde bitirdim.. her ne kadar canan tan, romandaki kişilerin hayal ürünü olduğunu belirtse de, gerçek hayattan alınmış bir hikaye havası var. duyguların mantığın önüne geçtiği, yapılan hatalı seçimlerin insanları hayatta ne durumlara getirebileceğini gösteren güzel bir yapıt..herkesin ders alması gereken ve bir çok insanın kendine yakın bulabileceği bir eser...farklı ortamlarda yetişmiş iki farklı kültürün çatışması... tr'de hala yaşanmakta olan dramların yansıması... maalsef sonu hüzünlü bitiyor... mutlu bitmesini arzu ederdim.. tebrikler canan tan:)

bertolucci • 19-03-2015 16:32

ben canan tan kitaplarna baqlandmm ayyyy çok quzel süper

22-03-2015 09:55

çok etkilendigım bır kitap kitap bıttıkten sonra da uzun zaman etkisinin altında kaldım bu kitabı bır kere okumak tan hıc bir şey kaybetmez sınız bu kitabı okuduktan sonra hayata bakış açınız cok degısecek bır okuyucu olarak okumanızı tavsıye edıyorum

23-03-2015 22:05

ben bu kitabı 7. sınıfın yaz tatilinde okudum ve çok etkilendim canan tan ın nerdeyse bütün kitaplarını okudum ve genellikle kitapların sono hep ölümle bitiyor ve ben bundan çok rahatsız oluyorum hep ölüm olmasın ne olur birazda mutlu son olsun yaaa:(((

01-04-2015 10:50

tek kelimeyle süper!!!!!!

12-04-2015 18:15

gercekten cok guzel bi kitap. okurken cok agladim. kendimi pirayenin yerine koydum. cok etkilendim ve cok sey ogrendim pirayeden. iki gunde bitirdim. sanki bi sinema filmi izliyormusum gibiydi. okumanizi tavsiye ederim. ozellikle genc kizlar. okuyunda pirayenin ve onun yasadiklarini yasayan insanlarin durumuna dusmeyin. tam bir hayat dersi veriyor piraye...

12-04-2015 18:47

okudum kız çok mücadele etti ama bilinmedi ellerine emeğimize sağlik

13-04-2015 21:47

cooook guzel bir kitap

16-04-2015 14:10

piraye'yi herkeze tavsiye ederim muthis bir kitap

19-04-2015 17:57

hayat bazen insanları öyle yorar ki bir soluk almak istersiniz ...bu kitap benim 4 saatte aldığım unutulmaz bir soluktu.:-)!!..

25-04-2015 15:24

süper bir kitap herkesin okuması gerekir

27-04-2015 11:01

okunması gereken en önemli kitap. canan tan'a çokk teşekkür ederim... kitap bittiğinde saatlerce ağladım. kitap bitmesin diye defalarca okudum

27-04-2015 20:38

çok güzel kitap hayran oldummm

07-05-2015 16:37

sabah erken dersim olmasına rağmen heycanla okudum kitabın son iki sayfasının olmadığını görünce yatagimdan fırlayıp telefondan interneten baktim sonuna varın siz düşünün ne kadar sürükleyici olduğunu (haşimin mücadele etmemesini yargiladim)

11-05-2015 02:24

çok güzel bir kitap ben canan tan in iz yuregim seni cok sevdi ve eroyinle das kitabinida okudum bunun kadar guzeller okumanizi tavsiye ederim

22-05-2015 19:18

canan tan bu kitabı'n 62sayfasında olduğum halde kitabınızı çok sevdim.sizinle tanışmayı çok isterim.ben daha 12yaşındayım,5gidiyorum,ve bu kitabı'n özetini çıkarıcam.😊🌃⛪️😄💐💚💘

25-05-2015 16:44

ağlamak sonu sadece

26-05-2015 11:48

müthiş bir roman....evli bir bayan olarak bu kitabı okurken ;bekar bayanların kesinlikle okumalı diye yorumladım.

30-05-2015 14:47

törenin anlattıldığı en güzel roman

01-06-2015 13:51

gözyaşlarınız sel olacak:)

01-06-2015 14:42

okumayayı canan tan ile sevdimm piraye eroinle dans en son yürekler ölür yüreğim seni çok sevdi iz ve daha neler neler hepside muhteşem kitaplar okumanızı tavsiye ederimmm

06-06-2015 23:43

bu kitaba puanim 10 üzerinden 3 en son yürekler ölür'e puanim 10 üzerinden 9 en son yürekler ölür piraye'den 3 kat daha güzel sizce ?

11-06-2015 09:33

bir buçuk günde bir nefeste okuduğum canan tan klasiği...başlarında kahkahalara boğulduğum,sonlara yaklaştıkça ağlamaktan okuyamadığım bir kitap kitabı bitirip arka kapağındaki kitabın hayal ürünü olduğunu görene dek kesinlikle gerçek yaşanmış bir hikaye olduğunu düşünüyordum.kitabı gece dörtte bitirdim...insan bu kitabı eline aldığında tüm dünyayla bağlantısını kesiyor resmen :) arkadaşlarımdan gelen telefonlara cevap vermediğim için kitabı bitirdiğim günün sabahı tek tek gönlünü aldım hepsinin :)
kürtlere karşı bir antipatim vardı zaten haşim sayesinde iyice nefret ettim

14-06-2015 16:44

gerçekten mükemmel bir roman
yazanin ellerine ve yüreğine sağlik.

24-06-2015 12:00

yazarın notuyla kendime gelebildiğim muhteşem bir roman herkese tavsiye ederim

14-07-2015 21:55

3 gün önce bitirdim hâlâ kendime gelmedim çok etkileyici insan kitabı elinden bırakmıyor hiç bitmesin istiyor çokkkkkkkkkk ağladım çok

16-07-2015 09:56

gerçekten de güzel bir kitap çok etkileyici okuyanıda çok galiba :))))

31-07-2015 20:09

diğer canan tan kitapları kadar başarılı değil.

06-08-2015 13:43

çok geç kalınarak okunmuş bi kitap oldu benim için ama güzel demek çokk çookkk az kalıcak bunun yanıda harika ötesi bir kitap... beni benden aldı.. canan tanın kalemine yüreğine sağlık..

08-08-2015 13:56

mükemmel bir kitap😀

10-08-2015 12:17

lütfen piraye 2 çıksın ya haşim ölmesin

19-08-2015 18:31

bence güzel ama yüregim seni çok sevdi ona benziyor bu deil yürüegim seni çok sevdi o daha güzel

20-08-2015 12:15

soluksuz okudum diyebilirim okudugum kitaplar arasında en harika romanlardan bir tanesi olmayı basardı canan tan'ın kalemine yüreğine sağlık mutlaka okuyun derim elinizden düşmicek sürükleyici bir roman olmuş ben çok keyifle okudum

30-08-2015 23:30

sürgünde geçen bir yaşam,bunuda ancak nazim hikmet gibi hayati seven bir insan. yaşar

04-09-2015 23:13

bence çok güzel bir kitap v
haşimin de olmesi çok kötü oldu

06-09-2015 20:49

yüreğinize sağlık canan tan

06-09-2015 21:06

mükemmel bir kitap herkese tavsiye ediyorum

12-09-2015 17:15

pembe ve yusuf romanı ile tanıdıgım, piraye ile devam ettiğim, ve sonrasında tüm kitaplarını gidip aldıgım keyifle okudugum bir yazar canan tan.. kaleminize sağlık..

18-09-2015 22:29

şuan okuyorum gerçekten güzel ve sürükleyici bir kitap yüreğinize sağlık canan tan...

30-09-2015 16:57

hayatımda böyle bir kitap okumadım kitabın sonlarına geldiğimde iri bir göz yaşı aktığından utanmıyorum

10-10-2015 19:19

ben bu romanı bu yaz aldım ve inanin bir okumaya bitti muhteşem bir anlayış sürükleyici harika ve sonu gerçekten çok hüzünlü bu roman severlere tavsiye ediyorum vuslat

17-10-2015 13:27

öncelikle merhaba şunu söylemek isterimki erkek olduğum halde kitabın sonunda gözlerim doldu ağzım kilitlendi bence bu kitabı herkez okumalı.

21-10-2015 11:18

ben pirayeye aşık olma seviyesine geldim bu kitap üstümde çok büyük etki yarattı ama iki gün uyumadan okudum hemde iki defa her sayfasını ezbere biliyorum her sayfasında ağladım şu an sanki istanbulda piraye yaşıyor gibi

29-10-2015 00:36

bu kitap harika.dizi haline getirilebilecek bir kitap bence

29-10-2015 22:10

süperrrrrrrrrrr bir kitap okudukça içinde kayboluyor insan herkese tavsiye ederim

09-11-2015 12:33

evet ben çok çabuk sıkılan biriyim bu kitabı tavsiye ettiler ve okumaya başladım resmen bağlantım beni en çok ta piraye nin doğumu gözyaşlarına boğdu com etkilendim şiddet le tavsiye ediyorum ya umarım ikincisi vardır

28-11-2015 00:24

banada tavsiye ettiler okudum ve son sayfa kendimi tutamadim agladim harika ve akıcı bi kitap ben 3 günde okudum

28-11-2015 23:08

harika bir roman bu okumaktan bikmadigim son sayfalarinda aglamaktan kendimi alamamistim 2 yil oldu okuyali ve dil anlatim proje odevimde ozetini cikartmak icin buradan faydalandim ozetini yazarken bile aklima ilk okudugum gun geldii canan tan'a sonsuz saygilarla bana romanlarini sevdirdigi icin

29-11-2015 20:24

dehşet ötesi kitap

01-12-2015 11:11

inanilmaz bir kitap kesinlikte tavsiye ediyorum büyüledi resmen beni ama haşimin ölmesi ile buruk bir son oldu bildiginiz aglayarak okudum ama gerçekten çok etkilendim :(

01-12-2015 16:48

herşeyiyle mükemmel bir roman diyarbakır da çok doğru ve güzel anlatılmış çokkkkkkkkkk ağladım yaaa eline yüreğine sağlık canan tan ders aldım bu kitaptan

05-12-2015 13:23

canan tan in ilk en son yürekler ölür snr yüreğim seni çok sevdi snr piraye snr da hasreti okudum güzel romanlar gerçekten ama canan hanım neden hep ayrılıkla bitiyor neden neden neden?insan aşık olmuyor istemiyor neden ayrılıkla bitiyor bitmesinnnn
hasrette güzel tavsiye ederim

05-12-2015 13:29

canan tanın 4 kıtabono okudum ve hepsi cook guzeldiiii en begendiim pirayeee

07-12-2015 18:54

yüreğim seni çok sevdi kitabini okurken cok daralmistim kitap tam bir hayal kirikligi idi. kitabi yarim birakmamak ici sinir ola ola bitirmistim. simdi piraye'den sadece bir kac sayfa okudum ve hikaye ayni gibi....okumamak icin tam elimden birakiyorken yorumlara baktim ve devam etmeye karar verdim. umarim bu seferde hayal kirikligina ugramamam

07-12-2015 20:01

tam ağlatacak bir kitap😢😢😢

cemre • 12-12-2015 16:05

cok güzel bir kitab sali gunune bu kutaptn sinav olcz ins iyi geçer

12-12-2015 18:36

çok begendigim bi kitap herkese tavsiye edyrm çok çok harika bnce okuyun pişman olmazsınız.......yüregim seni çok sewdi de çok guzel tavsiye ederm:) :)

13-12-2015 18:23

çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim:-)

20-12-2015 18:03

hayatimda okuduğum en guzel kitaplardan birisi ama keşke haşim kitap in sonunda olmeyip pirayeyle barislardi

22-12-2015 23:32

cok etkileyici bir kitap. okumadim yasadim! herkese tavsiye ediyorum

28-12-2015 01:09

gercek aski en guzel bicimde tanimlamis

28-12-2015 14:39

1 günde elimden hiç bırakmadan bitirdiğim harika ötesi bir kitaptı böyle bir kitabı karşımıza çıkaran canan tan a çok teşekkürler harikasınızzzzzzz...

28-12-2015 23:34

136 sayfadayım fırsatım olmadı çok okuyamadım ama piraye ile haşimin evleneceğini duyguğumda hızlıca okuma başladım sonunu merakla bekliyorum

30-12-2015 12:50

canana tan sevile nbir yazar eserleri gayet başarılı. tabi ki piraye de :)

07-01-2016 12:23

önceki kitapların başını sonunu ve ortasını okuyordum ama pirayenin her sayfasını sevgi ve ağlamaklı okuyorum

14-01-2016 18:47

son derece mükemmel bir kitap.canan tanın yazdığı tüm kitaplar gibi çook akıcı 2 günde bitirdim.hayatımda ilk defa canan tanın kitabında ağlamıştım.yine hayatımda ilk defa bir kitapın sonunu bu kadar merak edip ama sonunun gelmemesini isteyip bitirince de güzel bir dosttan ayrılıyormuşum gibi hissettim.kitabı bitirdiğimde resmen boşluğa düştüm yani o kadar çok bağlandım ki kitapa şimdi gelip geçerken kutuphanemde takılıyor gozum alıyorum eline sonunu okuyorum ve yine kendimi o aşka kaptırıp gidiyorum.kesinlikle okumanızı tavsiye ederim mükemmel bir kitap.

29-01-2016 12:50

3 defa okudum ve her okuduğumda da ağlamadan edemediğim kitaptır.

30-01-2016 11:16

gercekten mukemel bir kitap herkes e tafsiye ederim

30-01-2016 18:13

tek kelimeyle harikaydi keske hasim olmeseydi de birlesselerdi cok uzuldum

02-02-2016 15:56

pirayenin çok sürükleyici bir anlatımı var insanın okudukça okuyası geliyor o kadar güzel ki hiç bitirmek istemedim

11-02-2016 14:29

okudukça ağla yasım geldi öyle bir ağladım ki kimse durduramadı

11-02-2016 14:36

kitabın yarısını neredeyse bir günde bitirdim o kadar sürükleyici arabada gezerken bile elimden birakamadim tabii acı sonunada çok üzüldüm sanki o durumlari yasayan ben gibi oldum.

21-02-2016 18:31

gercekten cok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim kesinlikle okuyun

26-02-2016 16:40

bu kitabi iki defa okudum iki okuyuşumdada çok etkilendim çok guzel idi tesekkurler canan tan

29-02-2016 15:26

bence cok guzel bir kitap herkesin okumasini tercih ederim

05-03-2016 19:19

bayıldim ,gerçekten çok güzel bir roman...

13-03-2016 09:34

şimdiye kadar okuduğum en güzel roman

18-03-2016 09:17

kitap okumayı sevmiyordum ama piraye adlı kitapla kitap okumayı çok sevdim çok güzel bir kitap. herkesin okuması gerekir

27-03-2016 12:07

kitap çok güzeldi herkese tafsiye ediyorum

01-04-2016 20:21

aklımdan hafızamdan silemediğim bir kitap gerçekten okudukca kalbe işleyen bir roman tavsiye ederim

16-04-2016 19:15

ah piraye ah.içimize yara açan piraye.

18-04-2016 16:33

harika bir kitap herkese tavsiye ederim acayip bir kitap

02-05-2016 21:33

gercekten cok guzel bir roman herkese tavsiye ederim:-)

03-05-2016 12:54

bu kitaba bayıldım. gerçekten süper bir roman. canan tan'ı ellerine sağlık gerçekten mükemmeldi hele o sonn sonunu okulda bitirmiştim ve ağlamamak için kendimi zor tutumuştum eve gelince de baya bi ağlamıştım
güzel roman dı piraye aklım da gönlüm de onda kaldı...

05-05-2016 16:43

lya bi git
iki insanın aşk hikayesi mutluluk verir

05-05-2016 21:00

bana kitap önerir misiniz hem edepli hem güzel ilgi çekici piraye gib ondan daha iyi bir kitap edep konusuna dikkat dandik olmasın

06-05-2016 20:49

daha bu gün bitirdim kitabı sonunun mutlu bitmesibi isterdim ama çok güzel bir kitap canan tanın en son yürekler ölür kitabınıda tavsiye ederim okurken ağlamıştım , canan tanın iz kitabını da okudum ama fazla beğenmedim amam babamla ilişkilerimi kuvvetlendirdi çünkü bir baba kız hikayesi

08-05-2016 16:22

piraye hayatımda en çok etkilenip duygulandığım kitap mükemmel kesinlikle tavsiye ederim.canan tanın ellerine sağlık. ve kesinlikle canan tanın yüreğim seni çok sevdi kitabını da okuyun o da piraye kadar etkilemese de o da çok güzel ve etkileyici bir aşk hikayesini anlatan bir kitap

09-07-2016 22:33

çok berbat, hemde komik böyle esermi olur, bir boşanır,bir evlenir.hele ölmesi o hepden saçma

12-08-2016 12:06

t
sonunda saatlerce ağladım.bu kitap aklınızdan çıkmayacak.😢😢😢

07-09-2016 21:36

kitabı'n devamın yazar mutlaka yazmalı.çünkü artukoğlu ailesinin soyununun devam etmesi için haşim bebek lazım

02-10-2016 18:29

yazdigin bütün kitapları okudum ama okadar akıcı ve güzel yazıyorsunuzki bir kitabı birden fazla sıkılmadan tekrar tekrar okuyorum lütfen piraye'nin 2.serisi çıksın lütfen hala aklıma geldikçe hüzünleniyorum bu kitap böyle bitmememli hoş keşke yüreğim seni çok sevdi'de öyle bitmeseydi lütfen kitapların devamı olsun😞😞

12-10-2016 13:32

canan hanimin tum kitaplari harika , piyareb kitabinin ikinçi serisinide yazmasini rica ediyoruz...

13-10-2016 09:40

çok güzelmiş bu kitap herkese tavsiye ederim

15-10-2016 21:16

pirayenin devamını istiyoeuz ve yazarımızdan ricamızı kabul etmesini diliyoruz

23-10-2016 15:01

en çok da haşim'e uzuldum aşkın dan oldu.pırayenin bedeni sağ ama ruhun ölü gururundan :( :( bence pirayenin sinema filmi çıkmalı

28-10-2016 12:46

harika muhteşem ötesi bir şey. 2 gunde bitirdim çok duygusal bir kitap

03-11-2016 21:38

saat 21-22 şiirlerini nasıl ki tekrar tekrar okuyorsam hepsinde aşkı yeniden öğreniyor ve öylesine sevilmenin özlemini hissediyorsam bu kitabı da o şekilde başucumdan kaldırmıyorum ve çok beğenerek, severek okuyorum teşekkürler canan tan belirtmeden olmaz yüreğim seni çok sevdi de çok güzeldir.

pearL • 04-11-2016 22:37

öyle bir kitap ki okuyan etkisinde kalıyor keşke donu farklı bitseydi yani mutlu sonla canan tana sesleniyorum öyle bir kitap yazın ki ama bu sefer kavuşsunlar yetmedi mi özlem çektikleri hasret. bidefa kavuşsunlar yoksa gozlerim açık. olucem🙏

07-11-2016 23:53

piraye bukadar kolay anlatilmamali bukadar basit özetlenmemeli piraye'nin orjinal kitabi insani alip baska diyarlara goturen muhtes3m bir kitap

18-11-2016 22:31

okudugum en güzel romanlardan biri pirayee
hep o anası latifa hanım yüzünden öldü haşim
nasıl kurtulacam romanın etkisinde kaldım cook güzeldi

19-11-2016 14:06

okuduğum en güzel romanlardan biri dizisi olmalı

20-11-2016 00:13

harika bir kitaptı 2 haftada bitti soluksuz

08-12-2016 19:12

öncelikle mükemmel ötesi bir kitap sadece iki günümü aldı canan tan a sonsuz teşekkürler memleketim diyarbakirimi olduğu gibi kusursuz anlatması kitabın sonuna yavaş yavaş geçerken çevirmekten korkar adımlarla sayfayı çeviriyorum ve olan oldu göz yaşlarım bedenimden izinsiz bir şekilde süzülsün ve mükemmel bir kitap okunmaya değer ve herkese tavsiye ediyorum sunuda dile getirmek istiyorum piraye sanki benmişim gibisinden hissediyordum resmen aynı kişiliğe sahibiz ne kadar hayallerimiz farklı olsada onun dış hekimliği bnm ise hukuk 😊😊

14-12-2016 21:12

kitap kesinlikle cok guzel.

26-01-2017 22:48

canan tan çok güzel romanlar yazıyormuş.en sevdiğim roman türleri aşk romanları,çok güzell bir kitap

18-02-2017 11:38

kitabın sonunda kendimi zor tutum nerdeyse ağlicaktım kitabın üzerime etkisi 3 4 gün sürdü muhteşem bir kitap.çok çok çok teşekkür ederim canan tan...

27-02-2017 15:23

okumadim ama basi cok sacma isallah bitirim

16-03-2017 20:29

kitabi az once bitirdim ve hickiriklarla okudum son sayfasini aşırı guzel bi kitap

19-03-2017 21:33

okumuş olduğum en mükemmel kitap diyebilirim. sonlarına doğru gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.

24-03-2017 16:55

bence cok guzel bir kitap hergezin okumasini terci ederim des alinacak birkitap
coooookkkk guuuuzel

03-04-2017 18:07

yorumları okuyunca deli oldum. bir kere kitabın anlatımı çok saçma. yapıyor ediyor geliyor gidiyor yerine yaptı etti geldi gitti tarzında olsaydı çok daha iyi olurdu. ikincisi kitap ta aşk yok piraye duygusuz aşksız kalas bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. ne haşim ne piraye bana birbirine aşık olan bir sevgiliyi hissettirmiyor. hiçbir yerinde karı koca arasında yaşanan özel durumlarıyla ilgili en ufak bir konu yok. evleniyorlar gerdeğe giriyorlar tatile gidiyor lar pirayenin bir erkekle kocasıyla ilk gecesiyle ilgili veya ertesi günle ilgili bir yorumu yok sıradan bir gün yaşıyor lar sanki. yanlış anlaşılmasın bahsettiğim hususları o öyle güzel o tasvir eden kelimeler cümleler kurulabilirki burdan zerresini yok. yani 400 sayfa içerisinde bir tek duygu olmazmı yok maalesef. ayrıca öyle hızla gelişiyor ki olaylar sanki roman değilde kitabın başka bir amacı olduğu hissi veriyor. konu güzel diyarbakır insanı çok güzel anlatılmış ama kitabin bende bıraktığı iz sadece hayal kırıklığı.

09-04-2017 18:07

aynen kitapta duygu yok aşk yok. kitabın sonuna kadar piraye ha şimdi duygularını açacak ha şimdi haşim e aşkım diyecek diye bekliyorsun ama boş. aralarındaki aşka inanmıyorsun. doğulu dindar gelenekçi bir aşiretin çocuğu ile batılı özgür sosyalist genç kız. aman ne etkilendim ya. :) sanki sosyal mesaj vermeye çalışan reklam filmleri gibi. ancak diyarbakır a ve halkına ilgim arttı o da ayrı bir konu başka bir şey yok kitapta.

10-04-2017 18:21

herkesin okumasını tavsiye ederim

11-04-2017 21:27

hayatımdaaa okuduğumm en güzel roman bitince ağlamıştım hatta 3 kez üst üste okudum bir diyarbakırlı olarak diyarbakırı bukadar güzel anlatması çok hoşuma gitti okuyun aslaaa sıkılmazsınız 💕💕💕

24-04-2017 17:11

piraye yi, kitabı kısa sürede okudum. yorumları da okudum.
kitap akıcı, güzel bir dille yazılmış, konusu ilgi çekici, herkes kendinden birşeyler bulabilir. daha çok da kadınlar okumuş ve yorumlamış sanırım, romantik, duygusal bir yaklaşımla.
ben o kadar da etkilenmedim, hatta basit buldum arkadaşlar. yazar her nekadar olayların ve kişilerin hayal ürünü olduğunu söylese de aslında bir parça kendi yaşadıklarından da katmış besbelli.
devrimci, özgürlükçü, modern, kültürlü, bir kız anlatılıyor, istanbullu hallice bir ailenin kızı. ama böyle bir insan kendi yaşantısından, anlayış, kültür, dünya görüşü ve daha pekçok yönden farklı bir insanla evleniyor, aşık falan da olmadan. bakıyorsunuz anlayamıyorsunuz nasıl olur diye... olmaz olmaz, tabiiki olabilir. geriye dönüp değerlendirdiğinizde görüyorsunuz ki, piraye gerçekten de tek bir yerde dahi haşim e aşık olduğundan, hatta çok sevdiğinden bile sözetmiyor. dikkatli bakarsanız piraye'yi haşim'e yaklaştıran asıl şeyin para ve güç olduğunu hayretle görüyorsunuz. devrimci, özgürlükçü ruh mu dediniz?
dikkatli okuyun arkadaşlar, piraye başına gelen her olayda, pahalı, gösterişli hediyelerle anında herşeyi unutuveriyor. haşim in bmw sinden, tek taş pırlantadan, şatafatlı eşyalardan sürekli bahsediyor. kendi ekonomik durumları yerinde olan bir aileye mensup böyle bir insanın bunlardan etkilenip hayatını ortaya koymasını ve sonunda mahvetmesini anlamak mümkün değil. piraye başına gelen herşeyi hakediyor arkadaşlar, her olaydan sonra pahalı bir hediye onu çözmeye yetiyor.
ne piraye, ne de haşim kendileri olamıyor. başkalarının kararlarına hep boyun eğiyorlar. piraye sadece çocuğuna isim koyarken bir irade gösterebiliyor. haşim' de sadece ayrı eve çıkma konusunda sözünü tutabiliyor.
lise seviyesinde bir kitap bence, yorumlayanlar arkadaşlar kitabı nasıl anlamışlar bilemiyorum. dikkatli okursanız pek çok mantık hatasıyla karşılaşıyorsunuz.
her ikisi de başlarına gelenlerin önünü hep kendileri açıyor bir bakıma.
ortada bırakın büyük bir aşkı, sıradan bir aşk bile yok. haşim daha çok seviyor, daha samimi. ama ne zaman piraye den uzak kalsa bir kazık atıveriyor.
piraye'nin devrimciliği, özgürlükçülüğü, nazımdan ahmed arif ten şiir okumakta kalıyor.
sonunda da eskilerin dediği gibi herşey aslına rücu ediyor. piraye babasının muayenehanesine, haşim de köyüne işlerinin başına dönüyor bir bakıma...
nominal sonuç.
haşim ve yazar bence piraye ye insaflı bile davranıyorlar...
ne bekliyordunuz yani...

29-05-2017 19:28

roman okumayı hiç sevmezdim piraye ile tanışana kadar..müthiş etkileyici bir konu ve hiç sıkmayan,akıcı bir dil birleşince sonuç mükemmel olmuş doğrusu. hayatımda ilk kez bir kitabı üç günde bitirdim. teşekkürler canan tan...

19-07-2017 15:30

kitap okumayı sevdiren tek kitap harika hayal kurarak yaşar gibi okudum kitabı yok böyle birşey şiddetle tavsiye ediyorum mutlaka okuyun ilk 10 sayfasını okusanız devamını merak ediyorsunuz çok sürükleyici.teşekkürler canan tan...

08-08-2017 02:30

canan tan'ın ilk okuduğum kitabı. son derece akıcı bir dille yazılmış. hiç sıkılmadan okunuyor. konu itibariyle bana "asmalı konak" dizisini anımsattı.

**öykü** • 04-10-2017 13:12

bence dehşet bir kitap

12-10-2017 07:48

herkes beğendiğini yazmış ama bence çok yüzeysel bir kitap. duygular da yüzeysel yaşatılmış karakterlere. yirmi sayfa içinde üniversite bitiyor neredeyse, herhalde canı sıkıldiça yazmış sevgili canan, araya zaman girince de ilk sayfalarda yazdıklarını unutmuş. amacı fazla satmak, yapılan yorumlara göre de başarmış amacını. okulun kütüphanesinden almıştım, artık okumamaya karar verdim oradan. görüyorsanız bu yorumu almayın o kitabı. lütfen. vaktim çöpe gitti.

05-11-2017 19:12

çok akıcı, bir o kadar da enteresan ve güzel bir kitaba benziyor.

11-11-2017 22:36

canan tanın bütün kitaplarında aynı şey aşk ve oradan buradan araklanmış şiirler, sözler. resmen kağıt ziyanlığı kadın.

25-12-2017 00:58

kitaba başlayan bir an önce bitirip neler olduğunu bilmek istiyor çok akıcı çok guzeldi

28-12-2017 21:41

kitabı ilk olarak 3 yıl önce okumuştum. kitap gerçekten mükemmel bir kitap. her okuduğumda olayları önceden bilmemek rağmen ağladım. okumanızı tavsiye ederim.

Müzeyyen • 04-01-2018 22:45

kitabı çok beğendim herkesin okuması gereken bir kitap

07-01-2018 00:40

gerçekten de bir dramdı ve muhteşem di sona doğru ağlamamak elde değildi tavsiye ediyorum

20-01-2018 22:11

ben kitabı ilk 50 sayfasına kadar okudum çoook sıkıcıydı sürekli şiir okumaktan içim kıyıldı ve kitabı yarım bıraktım ama şimdi özeti okuyunca o kadar da kötü değilmiş....

25-01-2018 17:03

bugüne kadar okuduğum en güzel kitap herkese tavsiye ederim ama sonu kötü bitiyor çok üzüldüm piraye ye sanki bunları yaşayan benmişim gibi

02-02-2018 20:08

kitabı hala okumadım ama özetinden belli ki çok güzel bir kitap en kısa zamanda okuycam

03-02-2018 08:43

kitap harika defalarca okudum ve her okuyuşumda aynı duyguları tekrardan yaşadım. ve her okumanın ardından ağladım 👏👏👏

15-02-2018 20:56

mükemmel ötesi bir kitap.okudugum en iyi kitaplardan biri.müthiş bir akıcılığı var.

27-02-2018 02:06

2009 çıkımlı bu kitabı 2018 de ele almak üzücü kitabı gözlerim okumaktan agriyacak kadar elimden birakamadim o kadar harika sürükleyici ve şuan bile etkisindeyim sonu neden böyle bitti :( neden ağlıyorum ki :(

31-03-2018 02:37

okuduğuma pişman olduğum bir roman. hiç begenmedim. canan tan'in okudugum ilk kitabiydi ve son kitabi olacak. çunku kalemi çok basit:/ bu roman da ben aşk adina birsey goremedim. sirf zenginligi icin haşimle evlenen bir piraye ve kolayca başkasini koynuna alabilecsk bir haşim vardi. buna da aşk diyemeyiz. keşke aşki bu kadar basitleştirmeseydi:/

CaNSeL • 03-05-2018 19:47

bence film olmalı tek bölümlük.:):)):): hepsiii

22-06-2018 16:21

çok güzel bir kitap😅😅😅😅😅

03-07-2018 15:07

iki kez okudum, canan tan'ın bütün kitapları gibi okumaya değer bir kitaptı...

Özlem • 09-07-2018 11:17

çıkalı uzun zaman oldu ama ilk defa okuyorum. o kadar etkilendim ki anlatamam. belki de benim hayatim için ders oldu. ama uzun zaman sonra en güzeliydi

03-09-2018 05:02

harika bir kitap herkese tavsiye ederim. 2 gün etkisinden çıkamadım diyebilirim

04-09-2018 00:43

her hatrima geldinde beni üzüntüye boğan o aşka aşık oldum cok etkiledi beni cok sevdim bir daha olsa birdaha birdaha okuyacağım bir kitap kaleminiz cok güçlü canan hanım tesekur ederiz boyle bi kitap icin

29-10-2018 16:06

bu kitapta haşim'e çok kızmıştım. ve sanırım canan tan okumayı bıraktığım kitap bu kitaptı.

Belkibirgun • 13-02-2019 22:05

canan tanın her kitabı beni ayrı etkiledi ve ayrı dünyalara götürdü

25-02-2019 12:28

yeni okuycam
ama güzele benziyor

25-05-2019 16:06

kitap gerçekten harika. yazarın dili akıcı ve sade. okurken çok keyif aldım. üniversite okumak için ailesinden ayrılıp başka bir şehre gitmiş ileriye yönelik hedefleri olan bir genç kızın kendisine yaşam tarzı hiç benzemeyen birine gönlünü kaptırması sonucu evlenip sonrasında yaşadığı sıkıntılar etkileyici bir biçimde anlatılmış. insanın geleceğinin kendi yaptığı seçimler sonucu nasıl değişebileceğini gözler önüne seren harika bir kitap. ayrıca kitabın sonunda beklenmedik bir sonla karşılaşmak ta şaşırtıcıydı. herkese tavsiye ederim.

Ezgi • 25-07-2019 02:20

gerçekten muhteşem kitap şiirden bir kadındı piraye şiirden şair yarattı...

Sümeyye • 19-08-2019 17:16

çok ama çok hüzünlü içinde kayboldum resmen.☹

08-04-2020 13:48

bir solukta okuduğum ve okurken beni çok etkileyen bir kitap. keşke sonu öyle bitmeseydi mutlu sonu çok hakediyordu. tek kelimeyle muhteşem. okumayanlar vaki kaybetmeden okumalı bence.

zeynepp • 07-05-2020 16:41

ah piraye! sen nasıl güzel bir insansın. okurken etkilendiğim ve her bölümünde ben ne okuyorum dediğim bir kitaptı. piraye diş hekimliği okuyan kendi halinde biriyken hayatına bir bir giren erkekler ile hayatı değişik bir yere doğru sapar. okulu bitmeden evlenmeyi düşünmezken kendisini diyarbkır'a gelin giderken bulur. haşim ile mutlu bir evlilik yaşayacağını düşünürken haşimden çok onun ailesinin evliliklerinde söz sahibi olduğunu fark eder ve gerçekten de öyledir. çok güzeldi ben beğendim..

Melissanur • 11-06-2020 13:12

canan tan'ın vurucu eserlerinden bir tanesi. çok güzel umutlarla hayata başlayan bir genç kızın belki de yanlış tercihler yapmasa bu noktaya gelmeyecek olan hayat hikayesi. olayların başından sonuna kadar piraye'nin çevresine çok kızdığım, yanında olup ona destek verebilmek istediğim çok etkileyici bir hikayeydi. aynı zamanda piraye'nin güçlü, ayakları üzerinde duran, sağlam karakteri bende inanılmaz bir hayranlık uyandırdı. haşim'e çok öfke dolu olsam da sonrasında beni oldukça üzdüğünü söyleyebilirim. gözyaşlarımı tutamadığım, duygu yüklü ve bir o kadar da kızlarımıza piraye'nin güçlü duruşuyla örnek olabilecek bir eser.

Phoenix • 26-02-2021 23:32

evlilik hakkında herşey piraye ile bu kitap aynı mı

06-05-2022 11:08

piraya hanımın hikayesi beni çok etkiledi bu kadar harika bir roman beklemiyordum bir an önce bitirmek istedim yazarına helal olsun

13-11-2022 22:07

bu kitabın nazım hikmet ile bir ilişkisi var mı aynı piraye karakteri mi

15-05-2023 17:49

çok güzeldi devamı var mı yada dizisi

09-11-2023 19:46

Çikolata Kaplı Hüzünler Aşkın Sanal Halleri Sızı Başıbozuk Sevdalar Kelepçe Ah Benim Karım! Ah Benim Kocam! Piraye Pembe ve Yusuf İz Eroinle Dans Yüreğim Seni Çok Sevdi En Son Yürekler Ölür Hasret Issız Erkekler Korosu Piraye'ye Mektuplar Piraye'ye Mektuplar en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Tarihi Kitaplar Macera Kitapları Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Gizem Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Felsefe Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları