Kelepçe

Kelepçe
Kitabın Yazarı:Canan Tan Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2016 (07-04-2016) Sayfa Sayısı:208 ISBN:9786050933567 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 35

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Idefix:10,43 TL KitapYurdu:22,51 TL BKM:24,09 TL D&R:25,74 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kelepçe - Canan Tan

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kelepçe Özet

Parmaklıklar ardındaki kadınlar… İsimleri önemli değildi, kaderleri aynıydı. Ve soruyordu kelepçeliler: ‘’Dışardakiler çok mu masum?’’ Elbette değil! Ne oldum değil, ne olacağım demeli insan. Ve şu unutulmamalı ki; içeride yatanla dışarıdaki arasında yalnızca üç beş saniye fark var arada. O suçlar sadece birkaç saniye içinde işleniyor...

Her biri kendi hikayesini anlatırken, tüm hikayeleri toparlayan isim, perde arkasındaki koğuş ağası Yeter’di. 16 yıl hüküm giymişti.

İlk Mimoza ile başlamıştı: Yağmurun ve fırtınanın hakim olduğu bir gecede, birilerini ezmişti. Anne ve kız olan iki kişinin ölümüne sebep olmuştu. İnecekleri yerden önce indirilen, yayaya kapalı bir yolda yolunu bulmaya çalışırlarken, onları görmeyen Mimoza kaderine mahkum olmuştu, kader mahkumu olmuştu. Oysa birkaç saat önce arkadaşları ile buluşmuş, önlerindeki tatilin planlarını yapmışlardı.

Çocuk öldürmek en affedilmez suçtu cezaevinde. Kocayı ya da sevgiliyi öldürmek daha anlayışla karşılanıyordu. Cinayet işleyenler, hırsızlık yapanları küçümserken, hırsızlar ise cinayetten daha büyük suç olmadığını savunuyordu.

Aysel vardı mahkumlardan bir diğeri; annesi ile babası ayrıldığında iki evi olacaktı ama hiç evi olmamıştı. İlköğrenimi biter bitmez okuldan almıştı babası. Tek dert ortağı teyze kızı Nuray’dı. Kısa süren evliliğinden sonra Aysel’e sahip çıkmış, kendisine yoldaşlık etmesini istemişti. Ama gerçeklerle çabuk yüzleşmişti. Bir zamanlar üvey kardeşlerine hizmet ederken şimdide evine gelen erkeklere hizmetçilik yapıyordu. Bir gece zorla oturtmuştu masaya Nuray. Bir gençle tanıştırdı. Aysel gönülsüz katlansa da aşık olmuştu bu adama, teslim etmişti kendini. Evleneceğini söylüyordu. Ne var ki ikinci ayda sırra kadem basmıştı, adam zaten evliydi. Aysel’in her hıçkırığında Nuray ablası aldırmadığı gibi dalga geçiyordu. Hamile olduğunu dördüncü ayda öğrendiğinde artık çok geçti. Paraları olmadığı gibi ölüm riskide vardı. Doğurmuştu içi yana yana. Nuray bu arada haberler salmış, evlatlık verilecek aile arıyordu. O sabah her zamankinden çok ağlıyordu yeni doğan bebek. Nuray sürekli susturmasını, komşular duyarsa başlarının yanacağını söylüyordu. Avucuyla kapatmıştı Aysel bebeğinin ağzını ne olduğunu anlamadan ölmüştü bebeği. O artık evlat katili bir anaydı.

Cinayetten hükümlü sır küpü Sultan’ın hikayesini de Yeter öğrenmişti. Üç erkeğin üzerine doğan Sultan ailenin gözbebeği olmuştu. Doğuluydu ve sultanlık bir yere kadardı. Baba baskısının yanında ağabeyleri de vardı. Kız kısmını fazla okutmaya gelmez, deyip almışlardı okuldan. Kısa süre sonrada görücü usulü ile öğretmen olan kocasıyla evlendirildi. Sevmişti Sultan Metin’i hem de çok. Kızları olmuştu Nazlı. Mutlulukları kısa sürdü, Metin kalp yetmezliğinden ölmüştü. Aile baskıyla büyük bir esnaf olan, karısından yeni ayrılan İlyas’a evet demek zorunda bırakılmıştı. İlk karısından çocuğu olmadığı için boşanmıştı ama asıl çocuğu olmayan kendiydi. Sevinmişti bu duruma Sultan sadece Nazlısı vardı ve tek şartı onun okumasıydı. Tamam, demişti üvey babası ama güzel kız, gösterişli kız deyip onunda eğitim hayatına son verilmişti. O dönemde komşuları olan yaşlı teyzeye bir kaç saat bakması için iş teklifi almıştı Sultan, İlyas eskisi gibi sıkmıyordu, kabul etmişti, düzenleri kurulmuştu. Lakin son zamanda işi boşlamış gibiydi, Nazlı ise içine kapanıyordu. O gün işinden erken dönen Sultan salonda, kocasını kızının üzerinde görürken, Nazlı’nın yalvarışlarını duymuştu. Kendini kaybetti, sobanın yanındaki mangal küreğini kaptığı gibi kafasına defalarca indirmişti. Kocasının katiliydi ama erkeklerin dediği gibi; namusunu temizlemişti.

Üniversiteden yüksek dereceyle mezun olan Beyza’nın en yakın arkadaşının kocası tarafından uğradığı saldırı sonucu cinayeti… Meşin kemerle çocuklarının önünde dayak yiyen Nimet’in ve peşi sıra dayanamayıp oğlunun da sürüklendiği kader hikayesi… Annesinin amansız kanser hastalığı ve kendisini öldürmesi için yalvarışlarına dayanamayan bir evlat olarak ötenazi ile anne katili damgası yiyen İlknur… Hayata karşı şartlar ne olursa olsun ayakta durmayı öğrenen kadınlar, hayatlar… Loğusa yatağında bebeğini öldüren Zeyno… Kötüler ile iyiler arasındaki dengeyi sağlamaya çalışırken dolandırıcılıktan yargılanan Sevil… Kocasının üzerine attığı suçla uyuşturucu satıcılığından hüküm giyen Kevser… Şizofreni tedavisi gören üniversite öğrencisi Merve’yi anne katili olmaya sürükleyen kader… Ve Yeter; baba evinde yediği hakaretler, dayakların üzerine, sarhoş koca evinde de çocukları uğruna dayanmaya gayret ediyordu. Kumar ve içki arkadaşını bir gece eve getiren kocasının içmeye, oynamaya hatta arkadaşına cilve yapmasına zorladığı ve buna kızını da dahil etmeye kalktığında kendini kaybetmişti Yeter. Bıçak darbeleri ile koca katili olmuştu.

Karşılaşılacak onlarca hikaye, parçalanmış onlarca hayat, hayatın içinden, hepimizin hayatının içinden…

Editör: Pınar Çağlayan

Kelepçe Konusu

Canan Tan’ın yeni romanı olan Kelepçe kader mahkumlarını konu alıyor. Kadın mahkumların yaşadıklarını, ceza alma sebeplerini ve çok acıklı yaşam öykülerinin anlattığı bu kitapta eser Yeter adındaki bir mahkum tarafından anlatılıyor. Parmaklıklar ardındaki kadınların neler çektiklerini hatta kadına şiddeti en ağır şekilde görmemizi sağlayan bu kitabın konusu şöyle;

Yeter ailesinin yanında çok mutlu olmayan ve babası tarafından sürekli dövülen bir kızdı. Onun yanında annesi de bu şiddete maruz kalıyordu tabi ki. Bir gün karşısına Ali çıktı. Yeter ona güvendi, bu kötü hayattan onu kurtaracak sandı ve bir akşam ona kaçtı. Fakat Ali kahraman olamamıştı. Daha ilk darbesini nikah konusunda atacaktı. Yeter ona kaçtığı için resmi nikahı ona uygun görmemişti, hatta imam nikahı bile fazlaydı. Yeter hiç beklemiyordu böyle aşağılanmayı. Aradan yıllar geçti iki çocukları oldu. Biri kız biri erkek. Çocuklarının üstüne titriyordu bu hayattan kurtulmalarını istiyordu hep. Ali ise onu dövmeye devam ediyordu. Bir gün Ali geldi elinde bir sürü poşet akşama Nuri gelecek iş konuşacağız softayı donat diyordu. Üstüne tehdit bile etti. Yeter hızla işe koyuldu. Kızı Pakize ise ödevlerini yaparken ona sorular sordu annesi ise kısaca özetledi hayatını. Akşam olunca Ali ve arkadaşı Nuri gelmiş zil zurna sarhoştular. Hemen masaya geçtiler, rakılarını koydular. Pakize ve Yeter ise koltuğa sinmiş oturuyorlardı. Kocası masaya onunda gelmesini hatta adama cilve yapmasını söyledi. Yeter bu kadarını beklemiyordu. Hiç umursamadan oturdu. O böyle yapınca Ali hemen kızını çağırdı rakıyı ona koydurttu fakat kız elinden rakıyı düşürdü. Buna gören Ali kızını tokat ve yumruklarla dövmeye başladı. Bunlara dayanamayan Yeter ise elinde geçen ekmek bıçağıyla kocasını öldürdü. Müebbet hapis aldı ve 4 yılı şimdiden doldu.

Yeter koğuşun hanım ağası gibi görülüyordu. En uzun zamandır o kaldığı için. Herkesin hikayesini dinlerdi. Mesela Sultan. Ailenin dördünce çocuğu ve tek kızı olduğu için göz bebeğiydi. Okumayı çok severdi, derslerini çok çalışırdı. Ailesi ortaokulu bitirdiğinde onu okuldan aldılar. Töre böyleydi güzel ve alımlı bir kız çocuğu hemen eve kapatılır ve talibi beklenirdi. Görücü usulü sayesinde Metin adında biriyle evlendirdiler onu çokta sevdi kocasını. Bir de Nazlı adında bir kızları oldu fakat Metin kalp yetmezliğinden öldü. Sultan baba evine geri döndü kızıyla. Fakat töre yine devredeydi. Dul olarak yaşayamazdı baş göz edilecekti hemen. Sulan bu kez itiraz etti istemedi fakat kızı abilerinin birinden tokat yediğinde kararını verdi son gelen taliple evlenecekti. Bu kişi de İlyastı. O da bir evlilik yapmış fakat çocuk olmadığı için boşanmışlardı. Bu yüzden İlyas Nazlıya gözü gibi bakıyordu. Sultan kocasından tek bir şey istemişti: kızı okuyacaktı. Bir gün Sultan işten eve erken döndü ve garip sesler duydu. İçeri girdiğinde ise onu cezaevine sokacak olan manzarayı gördü. İlyas kızına tecavüz ediyordu. Bu gördüğü gibi sürahiyle kafasına vurdu ve adam oracıkta öldü. Sultan da cezaevine düştü.

Bu hikayelerin dışında mesela annesi meme kanseri olduğundan ve çok acı çektiğinden onun isteğiyle annesine ötenazi yapan ve bunun sonucunda müebbet yiyen hemşire Merve; en yakın arkadaşı ve kocasını salonun ortasında basan ve o günden sonra herkesi dolandırıp böylece intikamını alan Sevil; kocası uyuşturucu ticareti yaptığı ve mahkemede onunda adını verdiği için küçük kızı Mine ile birlikte ceza evine düşen Gonca; Kocasından dayak yiyip artık dayanamayan ve elini kana bulayan bir çok kadın. Bebeğini öldürmek zorunda kalmış anneler ve aynı kaderi paylaşan birçok kadın.

Ilgın Kocaman

Kelepçe Yorumları

canan tanı çok seviyorum en son eroinle dans kitabını okumuştum

....KARMAKARIŞIK~~.....FAMİRRRR...... • 10-04-2016 22:33

canan tana bayılıyorum bütün romanlarini okudum kitapliğimda hepsi var bu romanida en kısa zamanda alip okumak istiyorum çokk başarılı bir yazarrr
canan tana bayılıyorum bütün romanlarıni okudum kitaplığımda hepsi var bu romanıda çok merak ediyorum en kısa zamanda alip okumak istiyorum .
ceylan

12-04-2016 15:42

canan tan tartışmasız en sevdiğim severek uykumu bile bölerek okuduğum yazar başarılarının devamını diliyorum.

12-04-2016 21:59

mükemmel bir yazar kitabı da mükemmeldir en kısa sürede alacağım çıktığını buradan öğrendim

14-04-2016 10:01

canan tanı çok sevıyorum. butun kıtaplarını okudum hepsının bendeki yeri ayrı umarım bu kıtabınıda en kısa surede okurum

17-04-2016 11:35

canan tan ' ..hasret...' kitabını okuduktan sonra herkese önerdim.gerçek bir hayat hikayesi.gerçek bir aşk hikayesi ancak böyle acıklı ve guzel olabilir. çok beğendim kitaplığımda en değerli kitaplarımdan biri..herkese okumayı öneririm.

18-04-2016 02:11

canan tan, bu seferde birgünde biten kitap yapmış çok başarılı bir kitap olmuş emeğine yüreğine sağlık farklı farklı hayatlar etkiliyor insanı okumaya değer bir kitap

18-04-2016 15:13

çok sevdiğim bir yazar en son yürekler ölür kitabını okudum süper di herkese tafsiye ederim lütfen okuyun canan tana teşekkürler başarıların devamı dileğiyle melek

19-04-2016 08:04

bu kitabını yeni gördüm canan tanın yeni kitaplarını beekliyorum

cansu-naz • 20-04-2016 15:00

canan tan a teşekkür ediyorum gene beni benden aldı 2 günde okudum bu yeni kitabını da yenilerini heyecanla bekliyorum

26-04-2016 21:42

canan tan yine şaşırtmadı bir günde okudum harika bir kitap

06-05-2016 22:53

dün kitapçımda tesadüfen gördüm kelepçeyi aldım okudum bayıldım bitmesinede bi kaç sayfa kaldı uykum gelmeseydi iyi olurdu)))))

24-05-2016 15:43

çok beğendim çok güzel

01-06-2016 23:53

canan tan beni şaşırtmadı gene mükemmel bir roman bir solukta içime çeke çeke okuduğum bir kitaptır teşekkürler canan tan

19-06-2016 20:26

tam da roman tarzım, akıcılık.

Rukiyeaslı • 20-06-2016 04:11

harika her romani soluksuz okunuyor

12-07-2016 11:43

çok başarılı bir kalemi var , her kesin yada her canlı bu kadının elinde hayat buluyor.kesinlikle okunmalı . canan tan ...

22-07-2016 20:25

okuyup bitirmek için firsat yarattim ve bitti kalemine sağlık canan tan.

31-07-2016 19:28

böle bir bir kitabı gazetelerin 3. sayfalarını okuyarakta öğrenebilirsiniz.bildiğimiz üzüldüğümüz haberlerin derlemesi son derece moral bozucu..

10-08-2016 16:57

müthiş bir kitap. her hikayede içim ayrı acıyor.

16-08-2016 01:27

canan tan'ın ilk defa bu kitabını okudum gayet başarılı bir kitap

25-08-2016 14:46

canan tan hayranıyım bütün kitaplarını okudum sıra kelepçede sonra hasret ıssız erkekler korosunu okuycam 13 yaşımndayım gazete bile okumayı sevmezdim ama canan tan sayesinde artık bende çok güzel romanlar yazıyorum inşallah imza gününe denk gelrm sizede tavsiye ederimm

04-09-2016 23:53

canan tan'ın kitaplarını çok severek okuyorum. kitapları gerçekten çok güzel. kelepçe adlı kitabını okurken çok duygulandım.herkese tavsiye ederim.

11-10-2016 21:49

canan tanin bütün kitaplarını okudum harika bir yazar

19-10-2016 23:20

her kitabın kusursuz söylenecek söz bırakmıyorsun ideal yazarimizsın yeni kitaplarını heycanla bekliyorum tesekürler canan tan

28-10-2016 19:46

yine efsane bir roman ile karşı karşıyayız

07-11-2016 09:08

benim bir sorum olacaktı bu kelepçe kitabındaki olaylar gerçek mi? yoksa sadece uydurulmuş herhangi bir hikayemi

melisa • 11-11-2016 22:07

iğrenç olmuş hiç beğenmedim

17-12-2016 09:58

begenmedim irenc diyenler siz ne anlarsiniz canantaninyazdigi her roman mutişşş ben cok begendim ilk canan tanin romanini okudum kitap okumayi sevdim cok basarili bir yazar ......

07-04-2017 09:24

çok güzel ve bilgi verici bi kitap

12-04-2017 21:13

cok güzel bir kitaba benziyor

22-08-2017 13:38

okudum harika bir kitap 2 gecede bitirdim. inanilmaz etkileyici bir kitap herkese tavsiy ederim.
bu kitaptan sonra da canan tan in 3 kitabini daha aldim eroinle dans pembe ile yusuf ve iz ... bakalim onlar nasil

20-10-2017 15:11

karakter isimleri bile ofsayt. iğrenç

25-12-2017 03:20

çok güzel kitap muhakkak okuyun

26-04-2018 12:44

kelepçe canan tan ın en güzel romanlarından kelepçe piraya başıbozuk sevdalar yüreğim seni çok sevdi kitaplarını tavsiye ederim

31-12-2019 15:08

Sızı Başıbozuk Sevdalar Kelepçe Ah Benim Karım! Ah Benim Kocam! Piraye Pembe ve Yusuf İz Eroinle Dans Yüreğim Seni Çok Sevdi En Son Yürekler Ölür Hasret Issız Erkekler Korosu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Çocuk Kitapları Macera Kitapları Komik Kitaplar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Gizem Kitapları Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Polisiye Kitaplar Korku Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Biyografi Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Fantastik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Şiir Kitapları Gerilim Kitapları Politik Kitaplar Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları Beslenme Diyet Kitapları