Piraye'ye Mektuplar

Piraye'ye Mektuplar
Kitabın Yazarı:Nazım Hikmet Kitap Türü:Günlük / Anı Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:776 ISBN:9789750822971 Kitap Puanı:9.5 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:31,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Piraye'ye Mektuplar - Nazım Hikmet

Kitap Türü:Günlük / Anı

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Piraye'ye Mektuplar Özeti

Piraye'ye Mektuplar, Nazım Hikmet’in 1933’ten 1950’ye kadar, on yedi yıl karısı Piraye’ye gönderdiği mektuplardan oluşmaktadır. Kitabı derleyen Piraye’nin oğlu Mehmet Fuat’tır. Piraye Nazım’ın mektuplarını küçük tahta bir çantada toplamıştır. Öldükten sonra yayımlanmasına izin vermiştir. Aşka aşık, gökyüzüne hasret, memleket sevdalısı Nazım’ı bu eserde yalın, samimi fazla ideoloji barındırmadan yazdığı mektuplardan okuyoruz. Nazım’ı Nazım yapan hapishanelerdir. İşte bu elimizdeki kitap çok sevdiği biricik eşi Piraye’ye Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinden yazdığı mektuplardan oluşuyor. Mektupları okuduğumuzda Nazım’ın en doğal haliyle karşılaşırız. Her insan aşk karşısında nasıl hazırlıksız ise Nazım da Piraye olsun Münevver olsun savunmasız haliyle aşka teslim oluyor. Bir insan sadece bir kişiyi sevecek diye bir kural yoktur. Hele ki aşka aşık bir şair, sevmeden şiir yazması imkansızdır. Nazım’ın yazdığı mektuplarda öyle samimiyet vardır ki bu ilkbaharda güneşin etkisiyle buzların erimesine denktir. Mektupları özlem doludur. Dört duvar izin verse koşa koşa sevdiğinin yanına gidecek onun çevresinde pervane olacaktır. Dönemin siyasi olayları buna elvermez. Uzun yıllar hapis yatar. Şiirleri ve mektupları aşktan, memleket sevdasından beslenir.

Mektuplarında sıkça karşılaştığımız durum da Nazım, hapisteyken aralıksız kitaplar tasarlıyor, şiirler yazıyor. Bunu da karısı Piraye’ye gönderiyor. Ondan sabırsızlıkla cevap bekliyor.

Nazım, bir mektubunda Piraye’ye ayrılık mektubu yazar. Çünkü kendisini ziyarete gelen dayısının kızı Münevver’e aşık olmuştur. Piraye de hayatında başka bir kadın olduğunun farkındadır. Münevver’e olan hisleri onu Piraye karşısında utandırmıştır.

Nazım, bir mektubunda Piraye mektuplarına cevap vermediği için Mehmet’e yazar. Hatta bir mektubunda Piraye’nin onu ziyaretine gelmesini ister yoksa beni öldü bilin der. Onun üzerine çok kırgın olan Piraye Nazım’ı ziyarete gider.

Piraye'ye Mektuplar kitabındaki mektuplarda bahsettiği şiirlerinin yanı sıra mahkûmlarla olan ilişkileri, eşi, çocukları, yaptığı işler, arkadaşları ve hapishaneden izler taşımaktadır.

Yine Nazım bir mektubunda ayrılsa da karı ve koca olmasalar da Nazım ve Piraye gerçeğini kimsenin yok edemeyeceğini söylüyor. Genelde mektupta Piraye’sine kızım, annem, kardeşim, arkadaşım, yoldaşım, sevgilim, karıcığım diye hitap ediyor.

DEĞERLENDİRME

Eserde Nazım Hikmet’in 1933’ten 1950’ye kadar Piraye’ye yazdığı mektuplar bulunuyor. Edebiyatımızda” Karıma Mektup” adlı şiirinde “Kalbimin kızıl saçlı bacısı” olarak anılan Piraye ile tam on yedi yıl mektuplaşarak evliliklerini sürdürmüşlerdir. Mektupların bazıları birbirini takip ederken bazı mektuplar arasında bağlantı yoktur. Bunu da kitabın başında Mehmet Fuat Hocamız bize ipucu veriyor. Kitabın bazı mektupları kaybolmuş ya da hatıra olarak alınmış olabilir.

Kitapta çok samimi bir Nazım ile karşı karşıya kalırız. Nazım, yazdığı şiirleri eşi Piraye’ye göndererek ondan sürekli mektup bekliyor. Aşka aşık bir Nazım’ı mektubun her kelimesinden koklayabiliyoruz. Her yazdığı mektup özgürlüğe bir çığlıktır. Her mektubu bekleyişi onun dört duvarını ışık ile doldurmuştur. Aşk hayatı kalabalık olsa da Piraye’nin yeri onda hep farklı olmuştur.

Piraye yaşadığı sürece mektupların yayımlanmasını istememiştir. Mehmet Fuat bu derlemeyi Piraye’nin ölümünden sonra yapmış ve edebiyatımıza özgün bir eser daha kazandırılmıştır.

Editör: Begüm Attar

Piraye'ye Mektuplar Konusu

Türk edebiyatının en büyük ustalarından biri olan ve halen en tartışılan yazarlarından olan Nazım Hikmet’in Mehmet Fuat tarafından derlenen yazıları okuyucuların beğenisine sunuluyor.

Nazım Hikmet’in cezaevindeyken Piraye’ye gönderdiği mektuplardan oluşan 776 sayfalık bu eser Nazım Hikmet’in o zamanki ruh haline dair birçok ipuçları içeriyor.

Hayatını hapislerde ve kaçak olarak geçirmek zorunda bırakılan ve O’na yapılanların Türk tarihinde kara leke olarak yer almasına neden olan Mavi Gözlü Dev’in halen yasaklı olan eserleri bulunmaktadır.

Böyle usta bir ismin eserlerine ulaşıp onları okuma zevkini tatmam bile ayrı bir zevktir. Böyle muhteşem bir eseri bir araya getiren Mehmet Fuat’a teşekkür ederim.

Piraye'ye Mektuplar Yorumları

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim nazım hikmeti de anıyoruz

11-04-2013 13:42

başkaları üzerine oynanan küçük oyunların ne büyük yıkımlara yol açtığını anlatan bi eser. ölmeden okunmalı..

10-11-2014 21:15

hayat dersi niteliğinde kusursuz bir eser

16-12-2015 21:19

pirayeye mektuplar çok güzel bir kitap olmuş özellikle nazım hikmeti seviyorsanız

29-07-2019 15:18

harika olmuş

09-10-2019 11:35

nazım hikmeti bir kez daha saygınlığını arttıran bir eser niteliğinde...tebrikler

13-10-2019 13:11

Piraye'ye Mektuplar Benerci Kendini Niçin Öldürdü Memleketimden İnsan Manzaraları Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Piraye Piraye en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Peki Ya Şimdi Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Kalp İtiraf Son Üç Kız Kardeş 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli